آشنایی با انواع سبک‌های موشن‌گرافیک و کاربردهای هرکدام

موشن گرافیک

انواع موشن‌گرافیک همگی نوعی انیمیشن هستند که با متحرک ساختن گرافیک‌‌های ساکن تولید می‌شوند. ذکر این نکته ضروری است که واژۀ انیمیشن، به هر نوعی از تصاویر متحرک اشاره می‌کند. از کارتون‌های دوبعدی گرفته تا انیمیشن‌های سه‌بعدی بسیار پیشرفتۀ امروزی که در بازی‌های کامپیوتری دیده می‌شوند.

اما موشن‌گرافیک، صرفاً بر حرکت بخشیدن به عناصر طراحی گرافیک تمرکز دارد. ازاین‌رو، جنبۀ قصه‌گویی ملموس آن کمتر از انواع دیگر انیمیشن است که به‌صورت سینمایی یا تلویزیونی تولید و پخش می‌شوند.

در واقع موشن‌گرافیک راهی برای صحبت با بیننده و افزودن عمق به داستان‌های فنی است. شما می‌توانید با افزودن موسیقی و عکس‌های عالی، آن را چند پله بهتر کنید و در نهایت یک ویدئوی عالی داشته باشید که با مخاطبان ارتباطی عمیق‌تر برقرار می‌کند.

امروزه ما در دیجیتال مارکتینگ از این سبک ویدئویی معمولاً برای تولید تبلیغات استفاده می‌کنیم. اما سال‌هاست که گرافیک متحرک در تیتراژ فیلم‌ها یا بعضاً سکانس‌های میانی سریال‌ها به کار می‌روند.

آیا می‌خواهید میله‌های خشک و مجلسی نمودار شما جذاب‌تر شوند؟ آیا می‌خواهید لوگوی موجود در وب‌سایت شما همین‌طور خشک‌وخالی سر جایش نباشد و چرخش داشته باشد؟ شما باید از موشن‌گرافیک استفاده کنید.

حال یک سؤال دیگر، آیا می‌خواهید چند کاراکتر حرفه‌ای را متحرک کنید تا یک افسانۀ قدیمی را برای کودکان روایت کنید؟ این موشن‌گرافیک نیست. این یک نوع انیمیشن متفاوت است که بعضاً تولید آن ماه‌ها زمان می‌برد.

همیشه این را به یاد داشته باشید که موشن‌گرافیک معمولاً دارای اشکال، اشیا یا متن‌هایی است که به شکلی ساده و ابتدایی در حال حرکت هستند. اما یک سؤال اینجا باقی می‌ماند و آن این است: موشن‌گرافیک چه سبک‌هایی دارد و ما باید از کدام سبک استفاده کنیم؟ برای پاسخ به این سؤال، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

اصلا چرا موشن‌گرافیک…؟

توضیح برخی از ایده‌ها (به‌ویژه ایده‌های پیچیده و انتزاعی) با کلمات یا تصاویر ثابت دشوار است. اینجاست که انواع موشن‌گرافیک به ما کمک می‌کنند. شما می‌توانید آن‌ها را به‌عنوان یک دستیار بصری برای پروژۀ خود در نظر بگیرید.

این سبک ویدئویی می‌تواند ایده‌هایی بزرگ و دشوار را به‌صورت مجازی نشان دهد و یک پروژۀ تخصصی که جذابیت چندانی ندارد را زیبا کند.

مثلاً ممکن است به سایت‌هایی برخورد کرده باشید که با واردکردن گذرواژۀ اشتباه، دکمۀ گذرواژه گاهی اوقات می‌لرزد یا قرمز می‌شود. این روشی است که به شمای کاربر می‌گوید رمز ورود مجدد را وارد کنید. نحوۀ عملکرد موشن‌گرافیک دقیقاً همین است. چیزهای نادیدنی را قابل دیدن و ناگفته‌ها را قابل شنیدن می‌کند.

جذابیت بصری موشن‌گرافیک طیف گسترده‌ای از بینندگان را به خود جلب می‌کند. ممکن است کاریکاتورهای ثابت برای تجارت رسمی خیلی کودکانه باشند. اما گرافیک متحرک به‌سادگی می‌تواند از آن سبک ساده و جذاب خودش استفاده کند و آن را در قالب بزرگ‌سالانه‌تری به نمایش بگذارد. پس تاکنون دیدیم که صرف‌نظر از اینکه در کدام صنعت فعالیت می‌کنید، این سبک ویدئویی می‌تواند پیام شما را جذاب و سرگرم‌کننده کند.

منظور از انیمیشن چیست؟

همان‌طور که در ابتدای مقاله گفتیم، انواع موشن‌گرافیک زیر چتر انیمیشن قرار می‌گیرند. به‌طورکلی هر تکنیک دیجیتالی که باعث حرکت اشیا شود، به‌عنوان انیمیشن شناخته می‌شود. چیزی که باعث ایجاد تفاوت میان گرافیک متحرک و دیگر انواع انیمیشن می‌شود، محتوا است.

موشن‌گرافیک به طور معمول با کنترل حرکتی اشیای ایدئال، متن و سایر عناصر گرافیکی مرتبط است. زنده کردن نمودار، اینفوگرافیک یا طراحی وب با استفاده از حرکت، اگرچه نوعی انیمیشن هستند، اما به طور خاص موشن‌گرافیک نامیده می‌شود.

در مقابل، انیمیشن‌های حرفه‌ای‌تر، بیشتر روی جلوه‌های سینمایی و تکنیک‌های داستان‌پردازی تمرکز دارند تا یک روایت غنی و پرفروش را بسازند. پس اگر ویدئوی شما گرافیک‌هایی که قبلاً ثابت بودند را تا حدی حرکت می‌دهد که یک‌روند یا مفهوم را توضیح دهید، به آن گرافیک متحرک می‌گویند. اما اگر ویدئوی شما دارای یک کاراکتر باشد که به یک سفر احساسی می‌رود، به‌احتمال زیاد انیمیشن نامیده می‌شود.

مقایسه انیمیشن و موشن‌گرافیک

انیمیشن‌ها برای داستان‌گویی استفاده می‌شوند. هرکسی که یک فیلم انیمیشنی از کمپانی پیکسار را دیده باشد، می‌داند که برای روایت یک قصه، انیمیشن رسانه‌ای بسیار قوی‌تر است.

انواع موشن‌گرافیک برای این توسعه داده شدند که به داده‌های آماری جان ببخشند و آن‌ها را زنده کنند. اما انیمیشن می‌تواند شخصیت‌های زیادی را با تزریق روایت‌های احساسی، خلاقیت و بیان هنری زنده کند. انیمیشن‌ها معمولاً گران‌تر هستند. در مقابل، تهیۀ موشن‌گرافیک آسان‌تر است.

درهرحال، چه موشن‌گرافیک را انتخاب کنید چه انواع دیگر انیمیشن، ویدئوهای شما معمولاً جذابیت، ترافیک و نرخ تبدیل بهتری دارند. چرا؟ چون به‌طورکلی، امروزه ویدئو نوع ترجیحی محتوا است. 93 درصد از بازاریابان دیجیتال می‌گویند که در شبکه‌های اجتماعی ویدئو را ترجیح می‌دهند.

بااین‌حال، شما قرار نیست هر سبک ویدئویی که از راه رسید را انتخاب کنید. بلکه ویدئویی را می‌خواهید که با اهداف برندینگ شما مطابقت داشته باشد؛ بنابراین باید بدانیم چه موقع باید از موشن‌گرافیک استفاده کنیم.

چه موقع از گرافیک متحرک استفاده کنیم؟

از کجا باید بدانیم که موشن‌گرافیک انتخاب درستی برای محتوای بصری ماست؟ این سوال را خیلی از فعالان اقتصادی در حوزۀ دیجیتال می‌پرسند. این تصمیم به ترکیبی از عوامل بستگی دارد. عواملی نظیر مخاطب هدف، کاربردهایی که مدنظر شماست و چشم‌انداز بازاریابی محتوای شما.

ما در ادامه به دو دلیل اصلی که شما می‌توانید با استناد به آن‌ها از گرافیک متحرک استفاده کنید، اشاره می‌کنیم.

 

توصیف تجربۀ کاربر به طور کامل

هنگام مشاهدۀ یک اینفوگرافیک ساکن، بینندگان می‌توانند از مشاهدۀ تمام اطلاعات موجود در تصویر طفره بروند یا به طور غیرعمد، قسمتی از اطلاعات را نبینند. این موضوع حتی در محتوای تعاملی هم صادق است. جایی که جزئیات موجود در محتوا، اغلب فقط با یک کلیک فاصله دارند و ممکن است صرف‌نظر شوند.

 

درست است که با استفاده از انواع موشن‌گرافیک نیز بینندگان می‌توانند به جلو یا عقب بروند، از بخش‌ها بگذرند و غیره. اما جنس تعامل بیشتر افراد با ویدئو به این صورت نیست. ورود به دنیای کلمات و تصاویر، همراه با صدایی سازگار و جذاب، یا دیدن بقایای یک تصویر در حال محو شدن از روی صفحه‌نمایش، یک تجربۀ عجیب است.

تا زمانی که ویدئوی شما مختصر و جذاب باشد، یک بیننده از ابتدا تا انتهای ویدئو را تماشا می‌کند. اگر این اتفاق بیفتد، احتمالاً همۀ چیزهایی را که شما می‌خواهید را می‌بینند و می‌شنوند. این قابلیت برای سازمان‌هایی که در تلاش‌اند یک روند فنی کامل را بیان کنند بسیار مفید است. یا ممکن است برخی شرکت‌ها برای توضیح ارزش محصول یا خدمات خود به زمان بیشتری نیاز داشته باشند. اینجا هم پیشنهاد ما گرافیک متحرک است.

خوشبختانه، موشن‌گرافیک و ویدئو‌های خوش‌ساخت، علی‌رغم هزینۀ ساخت بالاتر، در جلب‌توجه مخاطب بسیار موفق عمل می‌کنند. این یعنی شما احتمالاً در انتقال داستان خود موفق خواهید بود.

افزایش مشارکت و گفت‌وگوها

فرض کنیم تلاش‌های بازاریابی شرکت شما در حال سقوط است. افراد از صفحات وب‌سایت شما استقبال نمی‌کنند. شاید آن‌ها نتوانند با یک نگاه ببینند شرکت شما چه کاری انجام می‌دهد. یا شاید سایت شما از نظر رقابتی برجسته نباشد. برای هر یک از این نگرانی‌ها، ساخت ویدئو می‌تواند چارۀ کار باشد.

از هر 5 شرکت بازاریابی موفق، 4 مورد اذعان دارند ویدئویی که ساخته‌اند، برای آن‌ها بازگشت سرمایۀ خوبی رقم ‌زده است. این اصلاً تعجب‌آور نیست. زیرا ثابت شده است که بازاریابی ویدئویی به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا 49 درصد سریع‌تر درآمد کسب کنند.

اگر می‌خواهید نتایج واقعی و پربازده‌ای از هزینه‌های بازاریابی خود ببینید، سرمایه‌گذاری در ویدئو‌های با کیفیت بالا و یا ساخت انواع موشن‌گرافیک را به‌عنوان بخشی از استراتژی محتوای خود در نظر بگیرید.

انواع موشن‌گرافیک

  • ویدئوهای راهنما

این ویدئوها نوعی محتوای ویدئویی کوتاه و قابل هضم هستند که نحوۀ کار محصول شما را به بینندگان می‌گویند. از بین انواع موشن‌گرافیک، این سبک یکی از رایج‌ترین‌ها است. این مورد را در شبکه‌های اجتماعی یا وب‌سایت شرکت‌ها بسیار زیاد خواهید دید، زیرا اغلب شرکت‌ها خدمات یا محصولاتی را دارند که برای شفاف‌سازی ذهن مشتری نیاز به این سبک ویدئو دارند.

به‌این‌ترتیب، اگر کالا یا خدمتی را می‌فروشید که در نگاه اول ساده به نظر نمی‌آید، به یک ویدئوی توضیح‌دهنده احتیاج دارید. علاوه بر راهنمای مشتری، این نوع موشن‌گرافیک فضای بیشتری به شما می‌دهد تا یک ویدئوی گرافیکی جذاب با قابل اشتراک‌گذاری بالا به مخاطبان خود ارائه دهید.

درست است که بعضی محصولات شما برای استفاده و کاربرد صحیح به این دستورالعمل نیاز دارند، اما شما می‌توانید به این ویدئو به چشم فرصتی نگاه کنید برای برقراری ارتباط بیشتر با مشتریان خود!

  • ویدئوهای آموزشی

این سبک موشن‌ها بسیار شبیه به ویدئوهای راهنما هستند. با این تفاوت که یک فیلم آموزشی، بیشتر بینندگان را از طریق نحوۀ استفاده از محصول راهنمایی می‌کند. یعنی در این سبک ویدئو، شما باید از محصول (مثلاً نرم‌افزار) استفاده کنید و از مرحلۀ معرفی سطحی، کمی جلوتر بروید.

به‌عنوان‌مثال، شما ممکن است برند ادویۀ خود را داشته باشید. در این صورت می‌توانید از یک فیلم آموزشی استفاده کنید تا به مخاطب خود بگویید چگونه آن را در دستورالعمل پخت خود بگنجاند. اگرچه اینجا می‌توانید از سبک لایواکشن یا ویدئوی واقعی هم استفاده کنید، اما نسخۀ گرافیکی این ویدئوها بسیار جالب‌توجه و پر از شخصیت‌های جذاب خواهد بود.

  • انیمیشن رابط کاربری (UI)

اگر وب‌سایت یا پلتفرم دیجیتالی ساخته‌اید، برای هدایت مشتری، استفاده از موشن‌گرافیک ایده‌ای بسیار هوشمندانه است. به‌این‌ترتیب، آنچه مخاطب شما می‌بیند، همان چیزی است که به دست می‌آورد. به‌عبارت‌دیگر، اگر آن‌ها شروع به استفاده از پلتفرم شما کنند، انگار از قبل با آن آشنا هستند و شما هر راهنمایی که لازم دارند را به آن‌ها داده‌اید.

  • لوگوها

چه چیزی باعث می‌شود لوگو و نام تجاری شما به‌یادماندنی‌تر شوند؟ شما با استفاده از موشن‌گرافیک این فرصت را دارید که نشان تجاری و نام برند خود را با ساخت یک انیمیشن، چشم‌نوازتر کنید.

اصلاً فکر نکنید قرار است هویت برند خود را دست‌کاری کنید. به‌هیچ‌وجه! حتماً این را از ابتدای مطلب به یاد دارید که انواع موشن‌گرافیک، فقط تصاویری ساکن هستند که برای جلب‌توجه مخاطب، متحرک می‌شوند.

به‌عنوان‌مثال، اگر لوگوی شما شامل اشکال دایره‌ای باشد، می‌توانید قبل از اینکه این دایره‌ها کنار هم قرار گیرند، در ابتدا آن‌ها را بچرخانید یا کوچک و بزرگ کنید تا در نهایت به تصویر نهایی برسید. یا حتی شما مجبور نیستید این‌قدر پیچیده عمل کنید. می‌توانید به‌سادگی لوگوی خود را با کمی حرکت روی صفحه قرار دهید تا کمی به آن حس زنده‌بودن ببخشید.

  • آیکون‌ها

اینجا درست مانند لوگوی خود عمل می‌کنید. به آیکون‌های خود نگاه کنید و ببینید چگونه می‌توانید آن‌ها را به حرکت درآورید تا تجربۀ کاربری بهتری رقم بزنند. موشن‌گرافیک همه چیز را دربارۀ زندگی بخشیدن به این آیکون‌ها در خود دارد. به این سبک ویدئویی به چشم دستگاه CPR نگاه کنید که قرار است روی آیکون‌ها عمل کند.

  • عناوین

عناوین وقتی به‌سادگی روی صفحه نمایان شوند، خیلی جذابیتی برای مشاهده ندارند. حرکت‌دادن آن‌ها باعث جلب‌توجه می‌شود، اهمیت آن‌ها را برجسته می‌کند و ارتباطات شما را بهبود می‌بخشد.

ساده‌ترین موشن‌گرافیکی که می‌توانیم اینجا مثال بزنیم، بالا آمدن اسامی سازندگان فیلم از پایین صفحه‌نمایش در تیتراژ انتهایی فیلم‌هاست. این امر به‌ویژه اگر ویدئوی موشن‌گرافیک شما از گزینۀ صداپیشگی برخوردار نیست، برای کمک به برقراری ارتباط، بسیار مهم است.

  • اینفوگرافیک‌ها

باید این را قبول کنیم که حتی وقتی اینفوگرافیک آمار واقعاً جالبی را نشان می‌دهد، گاهی وسوسه می‌شویم از آن چشم‌پوشی کنیم. بااین‌حال، با ساخت اینفوگرافیک متحرک می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که چشم مخاطب شما طی مدت‌زمان ویدئو، به نکات ارزشمندی که شما در نظر دارید خیره می‌شود. در نتیجه، مخاطبین اطلاعات را دقیقاً به همان شکلی که شما می‌خواهید دریافت خواهند کرد. این نوع موشن‌گرافیک‌ها بیشتر مناسب پلتفرم‌هایی مانند لینکدین هستند. جایی که محتوای تخصصی و آماری در آن غالب است.

  • ارائه‌ها

شما می‌توانید بهترین سخنران عمومی حتی با هزاران کیلومتر فاصله باشید. بااین‌حال، اگر چیزی را روی صفحه‌نمایش ارائه می‌دهید و کاملاً ساکن است، این می‌تواند به موفقیت ارائه شما لطمه بزند. این نوع موشن‌گرافیک عناصر بصریِ ارائه، مانند نمودارهای میله‌ای را به خود اختصاص داده و حرکاتی را برای درگیرکردن مخاطب ایجاد می‌کند. همانند اینفوگرافیک‌ها، اگر قسمت‌های قابل‌توجهی را متحرک‌سازی کنید، به‌احتمال زیاد، پاسخ بینندۀ موردنظر را دریافت خواهید کرد.

  • گرافیک‌های Broadcast

در میان انواع موشن‌گرافیک یکی از سبک‌هایی که کمتر در مورد آن صحبت می‌شود، گرافیک‌های Broadcast است. به‌عنوان‌مثال می‌توان به ویدئوهای کوتاهی اشاره کرد که بین صحنه‌های یک بازی فوتبال مشاهده می‌کنید. گرافیک Broadcast جذابیت بصری بیشتری به برنامه‌هایی می‌دهد که قاب آن‌ها به‌ندرت تغییر می‌کند. مانند زمین فوتبال.

  • GIF

حتماً در طی روز از GIF‌ها در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید و برای دوستان و همکاران خود ارسال می‌کنید. در بین انواع تصاویر گرافیکی، این‌ها بسیار محبوب شده‌اند. درحالی‌که بسیاری از GIF ها ویدئوی زنده‌ای هستند که به GIF تبدیل شده‌اند، اما به نظر می‌رسد ساخت موشن‌گرافیک GIF برای رسانه‌های اجتماعی بسیار مفید و مؤثر باشد.

جمع‌بندی

در این مقاله دیدم که انواع موشن‌گرافیک روش‌هایی ساده و درعین‌حال قدرتمند هستند که برقراری ارتباط مخاطب با پیام برند شما را ساده‌تر می‌کنند. در واقع این نوع انیمیشن، کاملاً همه‌کاره است. می‌توانید از آن برای تبلیغات، تیتراژ فیلم‌ها، ارائه‌ی دانشگاهی و بسیاری موارد دیگر استفاده کنید.

اگر گرافیک متحرک را با سایر انیمیشن‌ها و فیلم‌ها مقایسه کنیم، می‌توان گفت که ساخت آن بسیار ارزان‌تر و آسان است. این یعنی شما می‌توانید در بودجه و وقت خود صرفه‌جویی کنید. حرکت گرافیکی می‌تواند جلوۀ زیبایی به متن معمولی یا تبلیغات سادۀ شما اضافه کند. همچنین، موشن‌گرافیک قابلیت اشتراک‌گذاری بالایی دارد.

با این همه مزایایی که این سبک ویدئویی دارد، آیا زمان آن نرسیده که ساخت آن‌ها را برای برند خود آغاز کنید. با استفاده از خدمات دیزاین و طراحی تیم تبلیغاتی اسپایرل، می‌توانید بهترین موشن‌گرافیک‌ها را با استانداردهای جهانی داشته باشید. برای مشاوره و اطلاع از شرایط، حتماً با ما در تماس باشید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.