آیا هنوز هم محتوا پادشاه است؟

تولید محتوا

حتماً شما هم عبارت «محتوا پادشاه است» را در سال‌های اخیر بارهاوبارها شنیده‌اید. ژانویۀ 1996 که بیل گیتس، بنیان‌گذار مایکروسافت، مقاله‌ای با همین عنوان در وب‌سایت مایکروسافت نوشت. این مقاله پیش‌بینی می‌کرد که با پیشرفت تکنولوژی، محتوا تبدیل به عنصری بسیار پول‌ساز در اینترنت خواهد شد.

بنیان‌گذار مایکروسافت در ادامه توضیح داد که اینترنت، محتوا را مجبور به تکامل می‌کند و کاری می‌کند که سطح محتوا از تلویزیون معمولی، رادیو و دیگر عناصر کلاسیک، بالاتر برود.

امروز پیشگویی‌های گیتس به حقیقت بدل شده است و بازاریابی محتوا، از یک مفهوم جدید بازاریابی به یک پایگاه مهم و اساسی برای تجارت‌ها تبدیل شده است. اهمیت بازاریابی محتوا در فضای دیجیتال، به توانایی آن در افزایش حجم ترافیک در وب‌سایت شما مربوط می‌شود.

محتوا در ایجاد آگاهی و تولید لیدهای باکیفیت که رشد فروش را فراهم می‌کنند، واقعاً پادشاه است. محتوای استراتژیک که به‌درستی اجرا شده باشد، می‌تواند مخاطبان را به وب‌سایت و شبکۀ اجتماعی کسب‌وکار شما فراخوانی کند. جایی که در نهایت آن‌ها به لید (مشتری احتمالی) تبدیل می‌شوند و سپس به‌عنوان یک خریدار سایت شما را ترک می‌کنند.

در این راستا، مؤثرترین راه برای هدایت بازدیدکنندگان به وب‌سایت، از طریق محتوایی است که برای وبلاگ خود یا در شبکه‌های اجتماعی تولید می‌کنید. اگرچه عناصر مهم زیادی در این میان هستند، اما همۀ این‌ها در کیفیت محتوای شما خلاصه می‎شود.

هرچه کیفیت محتوا بالاتر باشد، برای مخاطب شما ارزش بیشتری دارد و احتمال این‌که آن‌ها با تجارت شما تعامل کنند نیز بیشتر می‌شود. در این مقاله، قرار است 7 دلیل اصلی برای پادشاه بودن محتوا را بررسی کنیم. دلایلی که باعث می‌شوند شما به‌عنوان صاحب یک کسب‌وکار یا یک علاقه‌مند حوزۀ دیجیتال، حتماً تولید محتوا را جدی بگیرید.

آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

با دریافت خلاصه ی همین مطلب به صورت فایل پی دی اف، این مقاله را در زمان مناسب تری مطالعه فرمایید.

هر استراتژی بازاریابی دیجیتال، به محتوا نیاز دارد.

اهمیت اصلی تولید محتوا این است که همۀ عناصر استراتژی دیجیتال شما را به هم متصل و پشتیبانی می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، شما باید محتوا را قطب و هستۀ اصلی استراتژی بازاریابی خود بدانید. محتوایی که ایجاد می‌کنید، می‌تواند برای وبلاگ، بازاریابی از طریق ایمیل، رسانه‌های اجتماعی و دیگر انواع تبلیغات شما استفاده شود.

با استفاده از یک استراتژی بازاریابی محتوای جامع، تصمیم می‌گیرید که هر کانال، برای دستیابی به اهداف بازاریابی و اهداف فروش خود، از سبک خاصی از محتوا استفاده کند. بدیهی است که کسب‌وکار شما در هر کانال، محتوایی جذاب و باکیفیت می‌خواهد که از دیگر عناصر بازاریابی شما پشتیبانی کند.

به‌عنوان‌مثال، فرض کنیم شما می‌خواهید یک کمپین پرداخت به‌ازای هر کلیک (Pay Per Click) یا به‌اختصار PPC برای جلب بازدید بیشتر به وب‌سایت خود اجرا کنید. ازاین‌رو، پس از ورود بازدیدکنندگان به وب‌سایت خود، به محتوایی نیاز دارید که آن‌ها را آنجا نگه دارد و مجبور کند بارهاوبارها به سایت شما بازگردند.

کیفیت این تجربۀ بازدید از سایت، تعیین خواهد کرد که آیا آن‌ها در پیشنهادات شما ثبت‌نام می‌کنند و آدرس ایمیل خود را به شما می‌دهند یا خیر. به این سبک اقدامات، کمپین‌های پرورش (Nurturing Campaigns) می‌گویند. وقتی محتوای ایمیلی جذاب و با ارزشی را توسعه می‌دهید، خوانندگان را ترغیب می‌کنید که گام بعدی را بردارند.

پس دلیل اول برای عبارت محتوا پادشاه است، این است که محتوا به‌عنوان یک رشتۀ اصلی و مشترک، همۀ کمپین‌های شما را با هم ادغام کرده، آن‌ها را به کار می‌اندازد و روبه‌جلو هدایت می‌کند.

بازدۀ سرمایه‌گذاری (ROI) در تولید محتوا بسیار عالی است.

بازاریابی محتوا نه‌تنها به‌خوبی تاکتیک‌های سنتی بازاریابی عمل می‌کند، بلکه بازدیدکنندگان وب‌سایت را به میزان بسیار بیشتری افزایش می‌دهد. تولید مداوم محتوا، با افزایش بازدید، نرخ تبدیل را نیز افزایش می‌دهد. یک استراتژی تبدیل خوب، منجر به مشتریانی باکیفیت بالاتر می‌شود.

این محتوا ممکن است یک اینفوگرافیک، یک مقالۀ توضیحی عالی، یک راهنمای محصول یا یک مشاورۀ رایگان باشد. امروزه محتوا هر چه که باشد، در درجۀ اول برای سفر خریدار ایجاد می‌شود و اطلاعات ارزشمندی را در هر مرحله از چرخۀ خرید به او ارائه می‌دهد.

به‌این‌ترتیب، بازدیدکنندگان عادی وب‌سایت می‌توانند به مشتری‌های بالقوه تبدیل شوند و از آنجا به مشتری‌های جدیدی برسید. این هدف، یک جریان مداوم از محتوا می‌طلبد که چشم‌اندازهای شما را در هر مرحله پرورش می‌دهد. برای اینکه بیشتر به جملۀ محتوا پادشاه است ایمان بیاورید، با بررسی چند آمار معتبر موافقید؟

  • بازاریابی محتوا بیش از سه برابر روش‌های تبلیغاتی سنتی منجر به تولید مشتری می‌شود و 62 درصد هزینه کمتری دارد! (منبع: CMI)

 

  • از هر 10 مصرف‌کننده، 6 مورد وسوسه شده‌اند تا محصولی را پس از مطالعۀ محتوای مفید و مرتبط در مورد آن، بررسی کنند. (منبع: Demand Metric)

 

  • شرکت‌هایی که به طور منظم وبلاگ‌های خود را به‌روز می‌کنند، 55 درصد بازدیدکنندۀ بیشتری دارند. به همین ترتیب ، آنها 97 درصد پیوند ورودی بیشتر و 434 درصد صفحۀ نمایۀ شده بیشتری دریافت می‌کنند. (منبع: IMPACT)

محتوا برای بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) ضروری است.

موتورهای جستجو مانند Google محتوای هر وب‌سایت را جستجو می‌کنند تا مشخص کنند چه کاربرانی را به وب‌سایت شما بیاورند. محتوای قوی باعث ایجاد ترافیک بیشتر در وب‌سایت می‌شود؛ زیرا موتورهای جستجو ایدۀ روشنی در مورد اهداف تجاری دارند.

به‌طورکلی، به بهینه‌سازی صفحات وب برای عملکرد بهتر در رتبه‌بندی موتور جستجو، بهینه‌سازی محتوا برای موتور جستجو یا SEO گفته می‌شود.

پس از دو دلیلی که تا اینجا بررسی کرده‌ایم، سئو دلیل فنی‌تری برای ایجاد محتوای عالی است. چراکه نحوۀ استفاده موتورهای جستجو از محتوای شما را برای ارتباط مشتریان بعدی با شما مشخص می‌کند.

این را فراموش نکنید که امروزه اغلب افراد، از جمله خریداران محصولات و خدمات شما، برای خریدکردن آنلاین می‌شوند و از قدرت گوگل و موتورهای جستجو برای یافتن راه‌حل مناسب استفاده می‌کنند. خریداران با استفاده از کلمات کلیدی که به ذهنشان می‌رسد، سرچ می‌کنند.

به‌عنوان‌مثال، اگر به دنبال لباس عروس در تورنتو باشند، عبارات “لباس عروس تورنتو” یا “بهترین فروشگاه‌های عروس تورنتو” را جست‌وجو می‌کنند. سپس گوگل بر اساس آن کلمات کلیدی، رشته محتواهای برتر را ارائه می‌دهد.

بنابراین، شما نیاز به محتوای تخصصی جذاب در صنعت خود دارید تا بتوانید مشتری‌های هدف ایده‌آل خود را به سمت محتوای خود و البته وب‌سایت خود جذب کنید. به‌خاطر داشته باشید که الگوریتم موتورهای جستجو همیشه در حال تغییر و پیشرفت است.

برای مثال در سال‌های اخیر، به‌روزرسانی الگوریتم گوگل به طور فزاینده‌ای به محتوای باکیفیت خوب پاداش می‌دهد و محتوای بی‌کیفیت را مجازات می‌کند. به همین دلیل، محتوای تازه و تخصصی، پاداش می‌گیرد و در نتایج بالاتر نمایش داده می‌شود. این بدان معنی است که نقشۀ بازاریابی شما باید نه‌تنها در ایجاد محتوای جدید، بلکه در به‌روزرسانی محتوای قدیمی هم عملکرد خوبی داشته باشد.

یعنی شما باید محتواهای خود را مدام ارزیابی کنید و برای اینکه در بازار روز، مرتبط بمانید، تغییراتی ایجاد کنید. هرچه محتوای بیشتری در سایت خود داشته باشید، موتور جستجو صفحات بیشتری از سایت شما را فهرست‌بندی می‌کند و در نتایج به کاربران نشان می‌دهد.

به‌علاوه، مقدار بیشتری از محتوای خوب در سایت شما، باعث می‌شود بازدیدکنندگان مشتاق وقت بیشتری را در سایت شما بگذرانند. صرف زمان بیشتر در سایت نیز می‌تواند در سئوی سایت شما تأثیر بگذارد. گوگل زمان صرف شده در یک سایت را نشانۀ این می‌داند که محتوای ارزشمندی ارائه شده است.

بازاریابی محتوا مقرون‌به‌صرفه است.

یک پژوهش که اخیراً توسط DemandMetric انجام شده است، نشان داده که هزینۀ بازاریابی محتوا حدود 62 درصد کمتر از روش‌های بازاریابی سنتی است و حدود 3 برابر منجر به تولید مشتری می‌شود! این واقعیت باید توجه هر کسب‌وکار کوچکی که قصد رشد دارد را جلب کند. بازاریابی محتوا نسبت به بسیاری از اشکال بازاریابی سنتی، هزینۀ بسیار کمتری دارد و مؤثرتر است.

اما توجه به این نکته ضروری است که بازاریابی محتوا زمان‌بر است و دیدن نتایج تلاش‌های شما ممکن است مدتی طول بکشد. این امر به‌ویژه در مورد سئو (SEO) بیشتر صدق می‌کند. بااین‌حال، وقتی نوبت به تولید محتوای باکیفیت می‌رسد، می‌توان سرعت بیشتری را انتظار داشت.

اما درصورتی‌که یک آژانس تبلیغاتی حرفه‌ای برای تولید محتوای خود استخدام کنید، با صرف زمان و تلاش کمتری می‌توان به موفقیت رسید. سایت Social Media Examiner  گزارش می‌دهد که بیش از 81 درصد از بازاریابان با صرف حدوداً 6 ساعت در هفته برای تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی، افزایش بازدید قابل‌توجهی را تجربه کرده‌اند.

این نکته را در نظر داشته باشید که پس از انتشار محتوا، موتورهای جستجو نیز برای هضم و رتبه‌بندی محتوا به زمان نیاز دارند. با گذشت زمان، شک نداشته باشید که محتوای عالی از نظر رتبه‌بندی جایگاه بسیار خوبی خواهد داشت. درست است که محتوا پادشاه است، اما هر پادشاهی کمی زمان می‌برد تا به سلطنت برسد!

وقتی استراتژی قوی بازاریابی محتوا با درنظرگرفتن مخاطبان هدف آغاز می‌شود، میزان بازگشت سرمایۀ شما به حداکثر می‌رسد. در این راستا، یک گام اساسی در استراتژی محتوای عالی، تهیۀ توصیفی از مشتری ایده‌آل یا همان Persona است. شما باید بدانید با چه کسی صحبت می‌کنید. در این صورت است که می‌توانید محتوایی خلق کنید که دقیقاً سؤالات مخاطبان هدف را پاسخ دهد.

خریداران امروز مشتاق محتوا هستند.

تعداد زیادی از مطالعات وجود دارد که اهمیت بازاریابی محتوا را برای رشد تجارت نشان می‌دهد. امروزه تمامی پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مخاطبان آنلاین کسب‌وکارها تشنۀ محتوای عالی هستند. کاربران اینترنت که شامل مشتریان شما نیز هستند، 20 درصد از وقت خود را صرف خواندن مطالب آنلاین می‌کنند. همچنین تقریباً 70 درصد از این زمان را در حال خواندن مطالب برندهای مورد علاقۀ خود هستند.

امروزه بیشتر افراد هنگام بیدارشدن از خواب، در ابتدا تلفن‌های همراه خود را چک می‌کنند. این نکته بر همگان روشن است که ما دائماً در حال مصرف محتوا هستیم. امروزه تقریباً نیمی از افراد 18 تا 49 ساله، اخبار و اطلاعات خود را به‌صورت آنلاین دریافت می‌کنند و این تعداد همچنان در حال رشد است.

به‌عنوان مصرف‌کننده، بیشتر ما تحقیقات آنلاین را به‌عنوان بخشی اصلی از فرایند تصمیم‌گیری در نظر داریم. سایت هاب‌اسپات گزارش می‌دهد که 79 درصد از خریداران آنلاین، حداقل 50 درصد از زمان خرید خود را صرف تحقیق دربارۀ محصولات می‌کنند.

این را به یاد داشته باشید اطلاعات ارزشمندی که از طریق محتوای خود در مورد محصول ارائه می‌دهید، قرار نیست فقط در قسمت توضیحات محصول وب‌سایت شما باقی بماند. بلکه توسط موتورهای جستجو به‌عنوان محتواهایی با کیفیت بالا ارزیابی می‌شود و به دیگر بازدیدکنندگان نیز ارائه می‌گردد.

با محتوا می‌توانید اعتماد ایجاد کنید.

محتوای عالی ابزاری قدرتمند در ایجاد اعتماد است. مصرف‌کنندگان محتوای شما را می‌خوانند و از این طریق، ارزش‌های شما به‌عنوان یک شرکت را درک می‌کنند. به زبانی بهتر، برند شما برای آن‌ها زنده می‌شود. به همین دلیل، تولید محتوای عالی، به مرور به اعتبار و شهرت شما می‌افزاید.

هنگامی که مشتریان و بازدیدکنندگان عادی متوجه می‌شوند که شما به طور مداوم در حال انتشار محتوا در همۀ بسترهای مرتبط هستید، شما را به‌عنوان یک رهبر و پیش‌رو در زمینۀ تخصصی‌تان می‌بینند.

اگر قصد دارید به طور واقعی با محتوایی که تولید می‌کنید با مخاطب هدف خود صحبت کنید، باید دقیقاً او را بفهمید. امروزه کشف نیازهای مشتریان و مخاطبین هدف، با استفاده از داده‌ها و ابزارهای تجزیه‌وتحلیل، بسیار آسان‌تر است.

برای مثال، با مشاهدۀ داده‌های وب‌سایت، می‌توانید اطلاعات جمعیتی بازدیدکنندگان را تحلیل کنید. برای تأیید این اطلاعات نیز می‌توانید با یک مصاحبۀ تلفنی یا ایمیلی دقیق، از ذهنیت مشتریان خود آگاه‌تر شوید. یا آن‌ها را به خریدهای بعدی تشویق کنید. هرچه درک شما از مشتری و رفتار او بهتر می‌شود، عملکرد محتوای شما نیز بهبود می‌یابد.

مخصوصاً در شبکه‌های اجتماعی با پیگیری اینکه کدام محتوا بیشترین موفقیت را داشته است، در مورد مصرف‌کنندگان خود بیشتر می‌آموزیم؛ بنابراین سرمایه‌گذاری در بازاریابی محتوا و سپس صرف وقت برای کسب مهارت در آن، از مزایای زیادی برخوردار می‌شود.

محتوای عالی روابط شما و مشتری را تقویت می‌کند.

یکی از دلایل دیگری که می‌گوییم محتوا پادشاه است، این است که تولید محتوا به شما در ایجاد و تقویت روابط با مشتریان فعلی خود کمک شایانی می‌کند. ارزش ماندگاری مشتریان فعلی شما، می‌تواند زمانی افزایش یابد که آن‌ها به‌مرور زمان از برند شما خرید بیشتری کنند. مشتریان وفادار برای موفقیت در تجارت شما حیاتی هستند. اما چه چیزی مشتریان وفادار به وجود می‌آورد؟ روابط هوشمندانه‌ای که شما از طریق محتوا با مشتری ایجاد می‌کنید.

شما باید در استراتژی محتوای خود، از مطالبی استفاده کنید که برای مشتریان فعلی شما ارزش زیادی داشته باشد. از این طریق، مشتری می‌فهمد که شما برای او ارزش قائل هستید. پس از نظر ذهنی، احترام بیشتری به شما خواهد گذاشت.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم بررسی کنیم که چرا می‌گویند محتوا پادشاه است. دیدیم که محتوا باید پایه و اساس استراتژی بازاریابی دیجیتال شما باشد. بدون آن، شما هزینه‌های زیادی را برای تبلیغات کلاسیک و جذب مشتری از روش‌های دیگر متحمل خواهید شد. اما وقتی محتوای عالی تولید می‌کنید، با هزینه‌ای کمتر، سایر تلاش‌های بازاریابی دیجیتال خود را نیز پشتیبانی می‌کنید.

سرویس تولید محتوای تخصصی اسپایرل‌تیم، با تولید و مدیریت محتوای هدفمند، به مخاطبان شما آموزش می‌دهد تا در هنگام خرید، تصمیمات دقیق‌تری بگیرند. برند شما پس از شروع همکاری با ما، بهترین نتایج را در زمینۀ سئو دریافت خواهد کرد و رتبه‌بندی گوگل ممتازی کسب خواهد کرد. همین حالا برای تولید محتوای عالی اقدام کنید و با ما تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.