توسعه بیزنس های تازه با استراتژی های موثر

کسب و کار
کسب و کار

اهمیت استراتژی‌های کسب‌وکار بر کسی پوشیده نیست. اما بسیاری از استارت‌آپ‌ها این استراتژی‌ها را نمی‌شناسند و همین باعث شده فقط 50 درصد از استارت‌آپ‌های جهان، بیش از 5 سال دوام بیاورند. بدون وجود یک استراتژی رشد هوشمند، استارت‌آپ‌ها هیچ نقشۀ راهی برای موفقیت در درازمدت نخواهند داشت.

شاید فکر کنید هنگامی‌که یک کارآفرین ایده‌ای را در نظر می‌گیرد و آن را به یک تجارت سودآور تبدیل می‌کند، کار تمام شده است. اما به‌هیچ‌وجه این‌طور نیست. موفقیت مداوم به استراتژی‌های مختلف و در حال تکامل نیاز دارد. صاحبان مشاغل برای این‌که به طور مداوم رشد کنند، نباید دست از تلاش بردارند.

در دنیای امروز، داشتن یک استارتاپ، به‌خودی‌خود چالش‌برانگیز است. داشتن بودجه و دانش مالی برای خلق یک تجارت فقط یک طرف ماجراست. طرف دیگر ماجرا، زنده ماندن در رقابت شدید و اقتصاد بی‌ثبات بازار است.

اکثر کسانی که امروز مشاغل بزرگ را مدیریت می‌کنند، در یک مقطع زمانی برای ایجاد شرکت‌های نوپا تلاش می‌کردند. همۀ این مدیران معتقدند برای بقای استارت‌آپ‌ها، برخی از قوانین بیشتر از بقیه اهمیت دارند. ما در این مقاله، کارآمدترین توصیه‌ها و استراتژی‌های رشد را جمع‌آوری کرده‌ایم.

مطالعۀ این مقاله می‌تواند نقشۀ راه کارآفرینان و مدیران جوانی باشد که آرزوهای بزرگی در سر دارند. آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

با دریافت خلاصه ی همین مطلب به صورت فایل پی دی اف، این مقاله را در زمان مناسب تری مطالعه فرمایید.

بازار هدف را بشناسید.

افرادی که در بازار هدف شما قرار می‌گیرند، معمولاً دارای خصوصیات، علایق و رفتارهای مشابهی هستند. شاید این سؤال برای شما ایجاد شده باشد که منظور ما از بازار هدف چیست؟ اجازه دهید چند مثال از بازار هدف بزنیم تا این مسئله کمی روشن‌تر شود:

 • سالمندان بالای 50 سال
 • مادران مجرد
 • جوانان علاقه‌مند به داستان‌های علمی

یکی از اصلی‌ترین استراتژی‌های کسب‌وکار، شناخت دقیق بازار هدف است. برای کسب اطلاعات در مورد بازار هدف خود، باید مشتریان ایده‌آل را از نظر سن، درآمد، جنسیت، محل سکونت و مشخصات جمعیتی دیگر تعریف کنید. درک این موضوع می‌تواند پایۀ محکمی برای دیگر تحقیقات شما باشد.

سعی کنید همۀ اطلاعات مربوط به علایق، ترجیحات و ناخوشایندی‌های بازار هدف را جمع‌آوری کنید و چیزی را از قلم نیندازید. این کار به شما کمک می‌کند محصولی تولید کنید که مشکلات مصرف‌کنندگان را بهتر حل کند و متناسب با نیازهای آن‌ها باشد. همچنین می‌توانید به‌سادگی نظرسنجی‌های خود را از طریق کمپین‌های بازاریابی پست الکترونیکی برای مخاطبان خود ارسال کنید.

اگر کمی بیشتر در این مسیر قدم بردارید، قادر خواهید بود از مشتری‌های خود کاراکترهایی ایده‌آل خلق کنید که طبق انتظارات شما عمل می‌کنند. اگرچه این هدف کمی در ابتدای راه سخت به نظر می‌رسد، اما بد نیست درون فکرتان شناور باشد.

به رسانه‌های اجتماعی نگاه کنید تا ببینید بازار هدف شما چه کسانی را دنبال می‌کنند. یا به‌طورکلی چگونه از بسترهای مختلف استفاده می‌کنند. همچنین نحوۀ تعامل آن‌ها با رقبای شما در این سایت‌ها و نوع محتوایی را که بیشتر دوست دارند یا به اشتراک می‌گذارند را دقیقاً بررسی کنید. در این راستا، می‌توانید از Google Analytics استفاده کنید تا ببینید آیا محتوای شما به‌درستی برای مخاطبان هدف کار می‌کند یا خیر.

بازار هدف را بشناسید.

ویژگی ارزشمند خود را کشف کنید.

یکی از مواردی که به استراتژی‌های کسب‌وکار شرکت شما جهت می‌دهد، ویژگی خاص و ارزشمند برند شماست. این ویژگی ارزشمند شماست که تعیین می‌کند محصولات و خدماتتان چگونه به مشتریان کمک می‌کنند.

این ویژگی سرعت رشد استارت‌آپ شما را افزایش می‌دهد؛ زیرا به مخاطب هدف کمک می‌کند ارزش هر محصول یا خدمتی را که ارائه می‌دهید درک کند. همچنین به مشتریان کمک می‌کند شرکت شما را از رقبا متمایز کنند.

ایجاد ارزش، برای جذب سرمایه‌گذاران به استارت‌آپ شما نیز مهم است. ارزش برند شما میان محصولاتتان و زندگی مشتریان پیوندی یگانه ایجاد می‌کند.بهتر است استارت‌آپی داشته باشید که امکان فروش را برای سال‌ها فراهم کند.

ویژگی ارزشمند خود را کشف کنید.

برای استارت‌آپ خود، اهداف بلندمدت تعیین کنید.

یکی از تعیین‌کننده‌ترین استراتژی‌های کسب‌وکار، اهداف بلندمدت هستند. این اهداف نیز مانند ویژگی ارزشمند، کسب‌وکار شما را جهت‌دهی می‌کنند و به تیم شما انگیزۀ مداوم می‌دهند. اهداف طولانی‌مدت، راز یک مدل تجاری موفق هستند.

برخی از ویژگی‌های اهداف قابل دستیابی عبارت‌اند از:

 قابلیت اندازه‌گیری

اهداف قابل دستیابی به شما این امکان را می‌دهند که پیشرفت را با گذشت زمان مشاهده کنید. همچنین می‌توانید از آن برای انگیزه دادن به کارمندان خود استفاده کنید. چرا؟ چون نتایج آن در گذر زمان قابل لمس است.

شفاف بودن

هر هدفی که تعیین می‌کنید، باید دقیقاً مشخص کند چه کسی درگیر آن است، چه انتظاراتی دارد، چه زمانی انتظار می‌رود به پایان برسد و چرا مهم است.

مبتنی بر زمان

اهداف بلندمدت اگرچه برای بلندمدت طراحی می‌شوند، اما هنوز باید شامل یک بازۀ زمانی باشند. اگر این‌طور نباشد، کارمندان شما نمی‌توانند بفهمند در مسیر موفقیت خود عمل کند یا خیر. حتماً سعی کنید در کنار این اهداف بزرگ، اهداف کوچک‌تری تعیین کنید تا شما را به سمت هدف بزرگ‌تر سوق دهند.

مرتبط بودن

شما باید کاملاً بفهمید که چگونه اهداف شما در مسیر سازمان، مأموریت و نوع محصولات شما قرار می‌گیرد. اگر موافقید، به برخی از نمونه‌های اهداف بلند‌مدت برای استارت‌آپ‌ها نگاهی بیندازیم:

 • کاهش 10 درصدی هزینه‌ها در دو سال آینده
 • افزایش 30 درصدی بازدید وب‌سایت تا مهرماه سال آینده
 • استخدام پنجمین کارمند شرکت تا پایان سال
 • افتتاح شعبۀ دوم تا 5 سال دیگر
برای استارت‌آپ خود، اهداف بلندمدت تعیین کنید.

مکانی با پتانسیل رشد انتخاب کنید.

موقعیت مکانی کسب‌و‌کار شما می‌تواند موفقیت یا شکست شرکت شما را تعیین کند. چه بخواهید یک دفتر فیزیکی راه‌اندازی کنید، یا در خانه کار کنید یا یک فضای کاری مشترک داشته باشید، باید با تفکر استراتژیک راجع‌به محل کارتان فکر کنید.

برخی از سؤالاتی که قبل از انتخاب مکان باید به آن‌ها پاسخ دهید عبارت‌اند از:

چقدر می‌خواهید به بازار هدف خود نزدیک باشید؟

در ابتدا، معمولاً بهتر است در نزدیکی مشتریان خود باشید تا مجبور نباشند برای تهیۀ محصولات شما مسافت زیادی طی کنند. البته این روزها با افزایش ارسال‌های پستی، شاید بتوان این موضوع را نادیده گرفت.

آیا می‌خواهید یک دفتر اداری رسمی داشته باشید یا یک محیط کاری معمولی؟

این انتخاب علاوه بر سلیقۀ شما، باید با نوع خدمات شرکت شما مطابقت داشته باشد.

آیا به پارکینگ بزرگی احتیاج دارید؟

شما باید جوانب دسترسی مشتریان، کارمندان و تأمین‌کنندگان خود را بررسی کنید. هرچه تعداد مشتریان فیزیکی شما بیشتر باشد، نیاز به مکان بزرگ‌تری برای اقامت آن‌ها و وسائل نقلیه دارید.

بودجۀ شما چقدر است؟

قبل از شروع سر زدن به مراکز املاک، باید مقدار دقیق بودجۀ خود را بدانید. آیا می‌خواهید دفتر کار اجاره کنید یا بخرید؟ دانستن این مسئله، اگرچه خیلی پیش‌پاافتاده به نظر می‌رسد، اما به شما کمک می‌کند تا مناطق جغرافیایی را محدود کنید و وقت کمتری تلف کنید.

آیا رقبا در نزدیکی شما حضور دارند؟

برخلاف نظر عامۀ مردم، نزدیک بودن به بازار رقابت در اکثر مواقع خوب است. به‌عنوان‌مثال، اگر رستوران شما در کنار رستوران دیگری باشد، می‌تواند دسترسی بیشتری به مشتری‌هایی که دنبال غذا هستند داشته باشد. یا وقتی رستوران بقل شلوغ یا تعطیل است، مشتریان به سمت شما خواهند آمد.

محصولات و خدمات خود را متنوع کنید.

اینجا منظور از متنوع‌سازی، گسترش دامنۀ خدمات شماست. درست مانند اضافه کردن شعبه‌های فیزیکی جدید که به شما امکان دسترسی به بازارهای جدید را از طریق موقعیت جغرافیایی می‌دهد؛ ایجاد تنوع در دامنۀ محصولات و خدمات، به شما امکان دسترسی به بازارهای جدید را می‌دهد.

محصولات و خدمات خود را متنوع کنید.

نتایج خود را به طور مداوم پیگیری کنید.

اگر ندانید که چه‌قدر موفق بوده‌اید، تمام تلاش‌های شما بی‌فایده خواهد بود. حتی بهترین کارآفرینان نیز به‌ندرت به استراتژی‌های بسیار عالی دست می‌یابند؛ بنابراین مهم است که به تجربیات تجاری گذشتۀ خود نگاه کنید.

استراتژی‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید برای تجزیه‌وتحلیل عملکرد خود استفاده کنید. برای انجام این کار، باید دقیقاً تعیین کنید که چه متغیرهایی قرار است اندازه‌گیری شوند تا بتوانید میزان موفقیت خود را ارزیابی کنید و همچنین بهترین روش را برای اندازه‌گیری آن‌ها تعیین کنید.

بازاریابی محتوا را جدی بگیرید.

بازاریابی محتوا بر ایجاد (و به اشتراک‌گذاری) محتوایی مانند پست‌های وبلاگ، مقالات، فیلم‌ها، پادکست‌ها و اینفوگرافیک‌ها متمرکز است. برخلاف سایر تلاش‌های تبلیغاتی، هدف از این محتوا فقط فروش نیست. در فرایند بازاریابی محتوا باید اطلاعات مرتبط و ارزشمندی را فراهم کنید که مردم به آن‌ها اهمیت می‌دهند و در واقع، می‌خواهند با آن‌ها درگیر شوند.

البته نباید شیوه‌های کلاسیک تبلیغات را فراموش کنید. اما اینجا این نکته مطرح است که با گذشت زمان، بازاریابی محتوا می‌تواند تاکتیکی بسیار مقرون‌به‌صرفه باشد که منافع زیادی برای تجارت شما به همراه خواهد داشت. این استراتژی نه‌تنها می‌تواند به شما در جذب مشتری جدید کمک کند، بلکه شما را به‌عنوان یک منبع معتبر برای کسب اطلاعات معرفی می‌کند.

بازاریابی محتوا را جدی بگیرید.

یک تیم استارت‌آپی جمع کنید.

برای طی کردن مسیر موفقیت، شما به یک تیم استارت‌آپی نیاز دارید که در همۀ زمینه‌ها به شما کمک کنند. مهم‌ترین افرادی که باید استخدام کنید عبارت‌اند از:

 • مدیر محصول؛ که بر استراتژی رشد و محصولات شما نظارت می‌کند.
 • مسئول بازاریابی؛ که بر نگرش شرکت شما بر محصول متمرکز است.
 • مدیر فروش؛ که مسئولیت خلق مشتری و کسب درآمد برای شرکت شما را دارد.

با این حال، این سه مسئولیت، متناسب با تمام نیازهای شما نیست. مشاغل کوچک که تازه شروع به کار می‌کنند، بر حسب بودجۀ خود باید سراغ موارد زیر نیز بروند:

 • حسابدار رسمی (CPA)
 • وکیل
 • تولیدکنندۀ محتوا
 • متخصص منابع انسانی
 • توسعه‌دهندۀ وب
 • متخصص
 • بیمه

بر رقیبان خود نظارت کنید.

نظارت بر فضای رقابتی به چند دلیل بسیار مفید است. اول اینکه، ممکن است رقبای شما چالش‌هایی را که در حال حاضر با آن روبه‌رو هستید، حل کرده باشند. در واقع، با نظارت بر رقبای خود، ممکن است یک میان‌بر برای موفقیت پیدا کنید.

ژیل برتراند، رهبر تجارت جهانی در کمپانی Shire در این باره می‌گوید: «یکی از دلایلی که برندها رقبایشان را آنالیز نمی‌کنند، به نظر من ترس از کشف این نکته است که محصول آن‌ها به‌خوبی محصول رقبا نیست. اما شما نمی‌توانید برای همیشه از واقعیت چشم‌پوشی کنید. بهتر است که در صورت لزوم با این واقعیت روبه‌رو شوید و به‌سرعت پیشرفت کنید. یا برنامۀ خود را تغییر دهید.»

جمع‌بندی

همان‌طور که ابتدای این مقاله گفتیم، اکثر استارت‌آپ‌ها ناموفق هستند. برای اطمینان از اینکه برند شما در مسیری پر رونق قرار دارد، باید استراتژی‌های کسب‌وکار را به‌صورت کتبی تدوین کنید. این برنامه‌های دقیق که با نگاه به بازار هدف تدوین می‌شوند، باید ویژگی ارزشمند و اهداف شما را درخود داشته باشند. برنامۀ رشد شما باید مراحل بازاریابی محتوا و استراتژی‌های شبکه‌های اجتماعی را نیز شامل شود.

در این مقاله، دیدیم که هر استارت‌آپ به یک برنامۀ توسعۀ محکم نیاز دارد. برنامه‌ای که شامل موارد زیر باشد:

 • ویژگی ارزشمند و منحصربه‌فرد محصولات یا خدمات شما را پررنگ جلوه دهد.
 • یک بازار هدف کاملاً مشخص داشته باشد.
 • سیستم استخدام هوشمندی داشته باشد.
 • تحلیل رقبا از وظایف اصلی باشد.
 • برنامه‌ریزی دقیق مالی صورت بگیرد.

آیا در برنامه‌ریزی کسب‌وکار خود به دنبال پشتیبان و مشاور می‌گردید؟ اسپایرل‌تیم با مجموعه‌ای از کارشناسان با تجربه و حرفه‌ای، آماده است در این مسیر یاری‌گر استارت‌آپ‌ها باشد. فقط کافی‌ست با ما در ارتباط باشید تا به آیندۀ کسب‌وکار خود نگاهی روشن پیدا کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.