اهمیت طراحی لوگو در معرفی هویت برند شما

کسب و کار
کسب و کار

متأسفانه بسیاری از افرادی که قصد شروع یک کسب‌وکار را دارند، از اهمیت طراحی لوگو آگاه نیستند. وقتی دراین‌باره با آن‌ها صحبت می‌کنید، به شما می‌گویند ساخت یک لوگوی خوب اولویت اصلی ما نیست. اما واقعیت این است که این طرز تفکر کاملا اشتباه است.

لوگوی مناسب، بدون گفتن حتی یک کلمه، همه چیز را بیان می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، با استفاده از لوگو، شما هدف خود را به‌صورت بصری بیان می‌کنید. این علامت، احساس عزت، اعتماد، غرور، تعالی و صداقت برند را نشان می‌دهد. نشان تجاری شما، مجموعه‌ای از ارزش‌ها را بدون نیاز به محتواهای متنی طولانی و تیمی از نویسندگان، منتقل می‌کند. به‌علاوه، نوعی حس ارتباط میان برند و مصرف‌کنندگان برمی‌انگیزد.

در کنار تولید محصولات با کیفیت و دیگر فعالیت‌های بازاریابی، طراحی لوگو نیز بخش جدایی‌ناپذیری از فرایند برندسازی است. فراموش نکنید آنچه هویت برند را می‌سازد، تجربه و درکی است که مردم از شرکت شما داشته‌اند. برای شکل‌گیری این تجربه، هر پارامتری اهمیت خاص خودش را دارد و نباید نادیده گرفته شود.

این لوگوی شماست که مالکیت، کیفیت و ارزش‌های شما را به مخاطب منتقل می‌کند. لوگو روی محصولات، کارت ویزیت، وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی و مهم‌تر از همه در ذهن مشتریان شما حک می‌شود. این نشان، به‌احتمال زیاد، یکی از اولین تعاملات مردم با شرکت شما خواهد بود.

ازاین‌رو، بهترین فرصت برای شماست که در برخورد آغازین احساس خوبی در مشتری ایجاد کنید. در این مقاله، قصد داریم به دلایل اهمیت لوگو، در معرفی برند شما بپردازیم. آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

با دریافت خلاصه ی همین مطلب به صورت فایل پی دی اف، این مقاله را در زمان مناسب تری مطالعه فرمایید.

منظور از لوگو چیست؟

لوگو یا نشان تجاری، نمادی بصری است که با نمایش ترکیبی از متن و تصویر، نام تجاری شما را به مردم اطلاع می‌دهد و نشان‌دهندۀ نگرش و هدف تجارت شماست. در نشان‌های تجاری باید معنایی نهفته باشد. معنایی که ارزش‌های اصلی، هدف، مأموریت و چشم‌انداز شما را در خود جای داده باشد.

زمانی بود که به جز طراحان گرافیک، کسی به لوگوی کمپانی‌ها اهمیت نمی‌داد. اما در عصر حاضر، فقط کافی‌ست دور و برتان را نگاه کنید و ببینید مردم چه‌قدر هوشیارتر و سخت‌پسندتر شده‌اند. در ادامه، قرار است در قالب 8 دلیل به شما بگوییم چرا باید طراحی لوگو را خیلی جدی بگیرید.

منظور از لوگو چیست؟

لوگو می‌تواند جلب‌توجه کند.

چه بخواهیم، چه نخواهیم، این روزها دامنۀ توجه مردم کوتاه است. مدت‌زمان زیادی طول نمی‌کشد که توجه و تمرکز مصرف‌کنندگان از تبلیغ یا محصول شما منحرف شود. بسیاری از بازاریابان معتقدند باتوجه‌به وضعیت موجود، شرکت‌ها فقط 2 ثانیه وقت دارند تا مشتریان بالقوه را متقاعد کنند محصولاتشان قابل‌تأمل است.

این دامنۀ کوتاه توجه، همان زمانی است که مصرف‌کنندگان در مورد تجارت شما قضاوت می‌کنند. اگر یک نشان تجاری خاص داشته باشید، همین توجه اندک می‌تواند به نفع شما باشد.

استفاده از یک رنگ ثابت در تمامی حوزه‌های تجاری خود، ارتباط برند خود را با این رنگ تقویت می‌کنید و از این طریق، آگاهی مردم از برند را افزایش می‌دهید. شما باید روان‌شناسی رنگ‌ها در طراحی لوگو را جدی بگیرید و رنگ سازمانی خود را با دقت انتخاب کنید. زیرا تأثیر مستقیمی بر هویت برند شما خواهد داشت.

لوگو می‌تواند جلب‌توجه کند.

همیشه و همه‌جا قابل استفاده است.

لوگو در تمام بخش‌های بازاریابی شما حک می‌شود. بسته‌بندی، بدنۀ محصولات، شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت و… این علامت، میان‌بری برای تبلیغات و انتقال پیام برند به طور مداوم است. خواه در فروشگاه دیده شود یا در خانۀ مشتریان؛ فرقی نمی‌کند. اگر لوگوی خود را با پیام و هستۀ اصلی برند پیوند زده باشید، همۀ کارهایی که انجام می‌دهید و محتواهایی که خلق می‌کنید، با هویت برند شما مرتبط می‌شود. یعنی دیگر لازم نیست خودتان همیشه تلاش کنید که این ارتباط را ایجاد کنید.

پایه و اساس هویت برند را جدی بگیرید.

نشان تجاری موفق، روایتگر داستانی‌ست که تاکنون بر تیم و شرکت شما گذشته و همچنین، روایت‌گر داستانی است که در ادامه قرار است بر مشتری بگذرد! درست است که طراحی لوگو تنها بخشی از فرایند برندسازی است. اما همین بخش به‌ظاهر کوچک، زیربنای ساختمانی است که برندتان را در آن توسعه می‌دهید.

رنگ‌ها، متن‌ها و فونت‌های لوگو، باتوجه به داستانی که قرار است بگویید تعیین می‌شوند. بعداً همین عناصر، وقتی روی محصولات شما حک شوند، دیگر لوگوی شما نخواهند بود؛ بلکه هویت تجاری و اصالت شما را تعیین خواهند کرد.

لوگو به‌عنوان ابزار دیجیتال مارکتینگ

هیچ فرقی نمی‌کند تجارت شما آفلاین باشد یا آنلاین. درهرصورت برای پیشرفت امور، به یک استراتژی بازاریابی قوی نیاز است. شما باید محصولات و خدمات خود را به روشی صحیح ارائه دهید. در دنیای دیجیتال امروز، مردم در شبکه‌های آنلاین مانند اینستاگرام، توییتر و یوتوب فعالیت بالایی دارند.

اگر این شبکه‌ها یا به‌طورکلی فضای دیجیتال را هدف قرار داده‌اید، پس اهمیت طراحی لوگو دوچندان خواهد شد. هرجایی که نام برند شما ظاهر شود، لوگو نیز در کنار آن قرار می‌گیرد. در فروشگاه‌های آنلاین، لازم است لوگوی شما بارها و بارها در هر صفحۀ جدید برای مخاطب ظاهر شود تا به‌خوبی شما و محصولاتتان را به یاد بسپارد. در ضمن، اگر قرار باشد برای خودتان یک اپلیکیشن طراحی کنید، این لوگوی شماست که روی آیکون آن قرار می‌گیرد.

 یک لوگو به‌تنهایی به شما کمک نمی‌کند موقعیت مناسب محصول جدید خود را در بازار بیابید. اما  طراحی برندبوک که استراتژی تیم شما را در خود داشته باشد، در توسعۀ تمام تاکتیک‌های بازاریابی، قطعاً راهنمای خوبی خواهد بود.

لوگو در ذهن‌ها حک می‌شود.

اهمیت طراحی لوگو در این است که همواره ابزاری برای شناسایی خواهد بود. به‌عبارت‌دیگر، مشتریان، محصولات و نام تجاری شما را با این علامت خواهند شناخت. آرزوی بسیاری از مدیران این است که افراد با دیدن لوگوی آن‌ها، بلافاصله به یاد خدمات شرکت بیفتند و سپاس‌گزار باشند.

ازآنجاکه یک لوگوی خوب از لحاظ روان‌شناسی حس مثبتی القا می‌کند، باعث ایجاد سیگنال‌های ذهنی مثبتی در مورد نام تجاری شما می‌شود. سیگنال‌های مثبتی که ممکن است نام شرکت شما، به‌تنهایی فاقد آن‌ها باشد. راستش را بخواهید، برخی از مشتریان احتمالاً نام کسب‌و‌کار شما را فراموش خواهند کرد. اما بلافاصله لوگوی شما را با یادآوری تجربه‌هایی که از محصولات داشته‌اند، به‌خاطر می‌آورند.

از رقیبان خود فاصله بگیرید.

یکی از مواردی که اهمیت طراحی لوگو را پررنگ‌تر می‌کند، این است که یک لوگوی متفاوت می‌تواند شما را از رقیبان جدا کند و موقعیت جدیدی برایتان در بازار خلق کند. چراکه در وهلۀ اول، این نشان تجاری شماست که به مشتریان می‌گوید چرا تجارت شما منحصربه‌فرد است.

شاید 50 کارخانۀ دیگر در شهر شما وجود داشته باشد. اما فقط کارخانۀ شماست که به مسائل زیست‌محیطی متعهد است و لوگوی سبزرنگ شما این پیام را به مردم منتقل می‌کند.

یک نشان تجاری که به‌خوبی طراحی شده باشد، با استفاده از نمادها و فونت‌های مناسب می‌تواند از زمینۀ فعالیت گرفته تا مأموریت برند را منتقل کند.

نمادهای خاصی وجود دارد که نمایانگر صنایع یا محصولات خاصی هستند. به‌عنوان‌مثال، مطمئناً تعداد زیادی پیتزافروشی را با یک لوگوی مشخص دیده‌اید: یک سرآشپز خندان ایتالیایی که سبیل دارد و یک کلاه سفید بلند روی سرش گذاشته. حتی ممکن است یک پیتزای بزرگ و مضحک هم در دست داشته باشد.

واقعیت این است که این لوگوها دیگر نخ‌نما شده‌اند. اگر جرئت داشته باشید و از کلیشه‌ها فاصله بگیرید، محصولات و فروشگاه خود را یک قدم جلوتر از دیگر رقبا به‌پیش برده‌اید. به یاد داشته باشید، هم‌زمان با این‌که لوگو می‌تواند به طور مستقیم منعکس‌کنندۀ فعالیت شما باشد، می‌تواند شما را از دیگران متمایز کند.

از رقیبان خود فاصله بگیرید.

حتی اگر برند شما شگفت‌انگیزترین کالای ممکن را ارائه دهد، در صورتی که قادر به تحلیل رقبا در کسب‌وکار نباشید، مشتری‌های خود را از دست خواهید داد.

یک قدم تا وفادارتر شدن مشتری!

یک رمز همیشگی برای موفقیت در بازار وجود دارد: مشتری‌ها عاشق استمرار و ثبات هستند. با رشد نام تجاری شما، رفته‌رفته طیف گسترده‌ای از مصرف‌کنندگان با لوگوی شما آشنا می‌شوند. این آشنایی به طور ناخودآگاه، این تصور را ایجاد می‌کند که شما همیشه قابل اعتماد و در دسترس هستید.

هنگامی که برای خرید لباس ورزشی از خانه بیرون می‌روید و ناگهان با یک شلوار نایک مواجه می‌شوید، فوراً دست‌به‌جیب می‌شوید! چرا؟ چون می‌دانید برای محصولات نایک هرچه‌قدر هم خرج کنید، بازهم می‌ارزد. نایک برندی است که شما در طول زمان به آن اعتماد کرده‌اید.

حال یک سؤال؛ این اعتماد چگونه در محیط شلوغ بازار سروکله‌اش توی ذهن شما پیدا می‌شود؟ این اعتماد پس از مشاهدۀ یک لوگوی جذاب پدیدار می‌شود و حس وفاداری به برند، به‌سرعت در ذهن شما خودش را نشان می‌دهد.

هنگامی که مشتریان برند شما را دوست داشته باشند، بارها و بارها بازار را به دنبال آن جستجو خواهند کرد و لوگو، اولین چیزی است که به دنبالش می‌گردند.

یک قدم تا وفادارتر شدن مشتری!

دنبال‌کنندگان از شما انتظارِ لوگو دارند!

طراحان اصطلاحی دارند تحت عنوان “مونوکروماتیک” (Monochromatic) که در زبان فارسی معمولاً تک‌رنگ ترجمه می‌شود. شما به‌عنوان مدیر یک کسب‌وکار، باید بدانید ما در یک دنیای مونوکروماتیک زندگی نمی‌کنیم. مردم در دنیای امروز به سمت طرح‌ها و رنگ‌ها جذب می‌شوند.

اگر لوگوی خوش‌رنگ و لعابی روی بسته‌بندی یا ویترین فروشگاه شما نباشد، مشتری قرار است شما را چگونه بشناسد؟ پس برای رضای خاطر مشتری هم که شده، باید به فکر طراحی لوگو باشید!

یکی از مواردی که به استراتژی‌های کسب‌وکار شرکت شما جهت می‌دهد، ویژگی خاص و ارزشمند برند شماست. این ویژگی ارزشمند شماست که تعیین می‌کند محصولات و خدماتتان چگونه به مشتریان کمک می‌کنند.

جمع‌بندی

همان‌طور که دیدیم، شما بدون ذره‌ای تردید به یک لوگو نیاز دارید. اهمیت طراحی لوگو فقط در خالی کردن شانه از بار طراحی آن خلاصه نمی‌شود. بلکه به‌عنوان بخشی حیاتی در برندسازی، لازم است توجه ویژه‌ای روی آن متمرکز شود.

برای پاسخگویی به این نیاز، اسپایرل‌تیم مجموعه‌ای از طراحان حرفه‌ای را در اختیار قرار می‌دهد. طراحانی که به ساخت لوگویی متفاوت و ابعاد روان‌شناختی مربوط به آن اهمیت زیادی خواهند داد. ما می‌توانیم به شما کمک کنیم لوگوی متفاوت و منحصربه‌فردی برای نمایش برند خود ایجاد کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.