اهمیت مانیتورینگ تبلیغات در راستای افزایش نرخ تبدیل

تبلیغات

با پیشرفت تکنولوژی، سیستم‌های رسانه‌ای به شکل روزافزونی در حال افزایش هستند و توسعۀ بازاریابی بدون مانیتورینگ تبلیغات غیرممکن است. تنها در طی چند دهه، رسانه‌های تبلیغاتی از انواع چاپی سابق، به تبلیغات تلویزیونی و اکنون به تبلیغات آنلاین تغییر کرده‌اند.

چه بخواهیم چه نخواهیم، پلتفرم‌های تبلیغاتی روزبه‌روز متنوع‌تر می‌شوند. به همین ترتیب، نظارت بر تبلیغات نیز اهمیت فزاینده‌ای پیدا می‌کند. با به‌کارگیری اطلاعات به‌دست‌آمده از نظارت بر تبلیغات، می‌توانید بازاریابان را در تجزیه‌وتحلیل اثربخشی تبلیغات یاری کنید.

با آنالیز تبلیغات، قادر خواهید بود بهترین کانال‌های تبلیغاتی را بشناسید و در دفعات بعد، ارزان‌تر و به‌صرفه‌تر عمل کنید. همچنین سیستم‌های تبلیغاتی رقبا و بازار صنعت خود را به‌خوبی درک کنند. قبل از شروع تبلیغات، نظارت بر تبلیغات می‌تواند گسترۀ تبلیغاتی در کل صنعت شما را رصد کرده و منطقی‌ترین استراتژی را گزارش دهد.

ما در این مقاله، به اهمیت کنترل و نظارت بر تبلیغات خواهیم پرداخت. اگر هنوز هم فکر می‌کنید این کار ضرورتی ندارد، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را از دست ندهید.

آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

مانیتورینگ تبلیغات در دیجیتال‌مارکتینگ

امروزه بودجۀ تبلیغات شرکت‌ها به طور مداوم در حال افزایش است. باتوجه‌به افزایش استفاده از وب (به لطف تلفن‌های هوشمند و سرعت بالای اینترنت)، شرکت‌ها متوجه شده‌اند که دستیابی به انبوه مخاطبین با استفاده از استراتژی‌های تبلیغات آنلاین آسان‌تر است.

تبلیغات آنلاین، در سراسر پلتفرم‌ها، شبکه‌های اجتماعی و موتورهای جستجو گسترش یافته است. طبیعتاً هنگامی‌که نوبت به تبلیغات می‌رسد، رشد مداوم مشتریان مورد انتظار هر شرکتی است. به‌طورکلی دیجیتال‌مارکتینگ جدا از قابلیت هدف‌گذاری دقیق، به شرکت‌ها و برندهای تجاری کمک می‌کند تا بینش ارزشمندی از بازار و عملکرد محصولات و خدمات خود کسب کنند.

در نتیجه، برندها به طور مداوم با تبلیغات خلاقانه و منحصربه‌فرد، سعی می‌کنند مخاطبین خود را درگیر کنند. حال که تقریباً همۀ شرکت‌ها با اهمیت تبلیغات آنلاین آشنا شده‌اند، نظارت و مانیتورینگ تبلیغات نیز بر موفقیت کمپین تأثیر زیادی خواهد گذاشت.

چگونه تأیید کنیم تبلیغات مؤثر بوده است؟

در دنیای امروز، ایدۀ کلی تبلیغات این نیست که یک کمپین را اجرا کنید و آرام یک گوشه بنشینید و امیدوار باشید که موفق شوید. حواستان باشد تبلیغات مثل علم ریاضی نیست که اگر محاسبات خود را درست انجام دهید، همۀ موارد به‌خوبی پیش بروند.

فاکتورهای زیادی وجود دارد که موفقیت کمپین‌های تبلیغاتی شما را تعیین می‌کنند. فاکتورهایی مانند اقتصاد فعلی، جمعیت‌شناسی، زمان، روند تغییر بازار، ورود رقبای جدید و بسیاری موارد دیگر.

همۀ این‌ها به معنای لزوم دقت در تصمیم‌گیری است. همچنین ضرورت مانیتورینگ تبلیغات را نشان می‌دهند. با اجرای فرایندهای نظارتی مؤثر، شما می‌توانید در مورد عملکرد یک کمپین تبلیغاتی خاص صاحب‌نظر شوید. اگر ضعف‌هایی داشت، با برداشتن گام‌هایی برای تغییر، باتوجه‌به تقاضای بازار، آن را بهبود ببخشید.

فارغ از نوع کسب‌وکاری که دارید، اینجا چند روش وجود دارد که می‌توانید برای کنترل هر کمپین تبلیغاتی آن‌ها را اجرا کنید.

  • آمار فروش شرکت خود را قبل، در حین و بعد از کمپین مقایسه کنید. لازم به ذکر است که برخی از کمپین‌ها ممکن است کمی دیرتر به موفقیت در فروش برسند.
  • اضافه‌کردن کوپن در تبلیغات چاپی می‌تواند راهی عالی برای تعیین اینکه کدام بستر بهترین نتیجه را می‌دهد باشد. هنگام استفاده از کد تخفیف، پلتفرم‌های مورد علاقه مخاطبان خودشان را به شما نشان می‌دهند.
  • مشوق‌هایی را به مشتری ارائه دهید تا در آن‌ها حس تعامل و پاسخگویی به کمپین تبلیغاتی را برانگیزید.
  • پیگیری مشتریان احتمالی و محل تولید آن‌ها را فراموش نکنید. این کار است که اهمیت مانیتورینگ تبلیغات در راستای افزایش نرخ تبدیل را به شما نشان می‌دهد. آیا این رسانه‌های اجتماعی هستند که حداکثر بازدهی را در کمپین‌ها دارند؟ یا تبلیغات آفلاین بهتر است؟
  • خطوط تلفنی اختصاصی را برای ردیابی پاسخ مشتری تنظیم کنید. می‌توانید صدای مشتریان خود را با اجازۀ آن‌ها ضبط کنید.
  • برای جستجو و پیگیری اطلاعات، از فرم‌های نظرسنجی در وب‌سایت خود استفاده کنید.
  • پیگیری نرخ کلیک را فراموش نکنید.

تاکنون فهمیدیم درک آنچه در اطراف شما اتفاق می‌افتد، اولین قدم اساسی برای موفقیت طولانی‌مدت است. نظارت بر تبلیغات به شما کمک می‌کند تا بدون استفاده بیش از حد از منابع مالی خود، از آخرین روندها مطلع باشید. ما در ادامه چند دلیل را جمع‌آوری کرده‌ایم که نشان می‌دهند چرا شما باید همین الان نظارت بر رسانه را شروع کنید.

یک قدم تا ساخت برندی قدرتمند

مانیتورینگ تبلیغات، به شما کمک می‌کند دیدگاه مردم دربارۀ نام تجاری خود را بدانید. یا حتی در وهلۀ اول، بفهمید آیا آن‌ها از وجود برند شما آگاه هستند؟ آیا آنها می‌دانند زمینۀ فعالیت شرکت شما چیست؟ نظارت بر رسانه، شما را قادر می‌سازد هرگونه سوءبرداشت را تشخیص دهید؛ بنابراین می‌توانید برای اصلاح آن‌ها اقداماتی را انجام دهید.

این کار به شما کمک می‌کند هرگونه نقص را در ارتباطات خود با مخاطب مشاهده کنید. همچنین، هنگام انتشار مقالات وبلاگ یا پست‌های شبکه‌های اجتماعی، از سازگاری تبلیغات خود با لحن برند اطمینان حاصل کنید. به‌این‌ترتیب، بیشترین شانس را برای ارتباط با مخاطبین هدف خواهید داشت.

با یک سرویس نظارت بر تبلیغات، می‌توانید آنچه در کامنت‌ها و نقدها راجع به شرکت شما نوشته شده و لحن پیام‌ها را به طور تخصصی دنبال کنید. اینجا فاکتور سرعت بسیار ضروری است. خصوصاً در رسانه‌های اجتماعی که بحث‌ها – چه مثبت و چه منفی – به‌سرعت مطرح می‌شوند و تأثیر خود را می‌گذارند.

اگر شما یک سرویس مانیتورینگ تبلیغات داشته باشید، به‌محض راه‌اندازی تبلیغات و ذکر نام تجاری شما در رسانه‌ها، از این موضوع مطلع خواهید شد. از اظهارنظرهای مثبت انگیزه می‌گیرید و می‌توانید به ابهامات و نگرانی‌ها پاسخ دهید.

این باعث می‌شود به بهترین شکل در برابر مشتریان خود رفتار کنید. احساس مسئولیتی که شما خواهید داشت، بازخورد مشتریان را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. چرا؟ چون شما به تجربۀ آن‌ها اهمیت می‌دهید و برداشت‌های منفی احتمالی را برطرف می‌کنید.

شناخت بهترین‌ها را در صنعت خود و رقبا

همکاری با اینفلوئنسرهای تأثیرگذار در صنعت شما، می‌تواند آگاهی از برند را تا حدود زیادی افزایش دهد. روابط شما با مشتری را تقویت کند و فروش را نیز افزایش دهد. مانیتورینگ تبلیغات به شما کمک می‌کند تا متخصصان، وبلاگ‌نویسان، اساتید و تولیدکنندگان محتوا در تجارت خود را بشناسید. سپس بهترین‌ها را برای برند خود پیدا کنید.

علاوه بر این، نظارت بر رسانه‌ها راهی ساده برای آگاهی از آخرین تحولات صنعت شماست. با اجرای یک‌روند نظارتی قادر خواهید بود روندهای آینده را بشناسید. وقتی واکنش مخاطبین به تبلیغات خود را می‌سنجید، می‌توانید جهش‌های احتمالی تقاضا برای محصولات و خدمات خود را پیش‌بینی کنید. درصورتی‌که بدانید چه چیزی در راه است، می‌توانید استراتژی خود را از قبل برنامه‌ریزی کنید و بلافاصله اقدامات لازم را انجام دهید.

نظارت بر تبلیغات به شما این امکان را می‌دهد رقبایتان را نیز بشناسید. آنچه انجام می‌دهند را دنبال کنید و اقدامات رسانه‌ای آن‌ها را تجزیه‌وتحلیل کنید. به‌این‌ترتیب، از تکرار اشتباهاتی که رقبا مرتکب می‌شوند خودداری خواهید کرد. البته این را هم فراموش نکنید که زمینه‌هایی که رقبای شما در آن‌ها بهتر عمل می‌کنند را نیز بشناسید و خود را در آن زمینه‌ها توسعه دهید.

سنجش اثربخشی ارتباطات

پیش‌ازاین نیز گفتیم که مانیتورینگ تبلیغات یک ابزار استراتژیک عالی برای اندازه‌گیری و بهبود اثربخشی ارتباطات شما است. شما می‌توانید در قبال اقداماتی که در مسیر تبلیغات انجام می‌دهید، میزان توجه رسانه‌ای خود را از نزدیک دنبال کنید.

آیا به مخاطبان هدف خود می‌رسید؟ آیا واکنشی که مدنظر است را دریافت می‌کنید؟ داده‌های حاصل از نظارت بر رسانه، منبعی قابل‌اعتماد برای تصمیم‌گیری هستند.

با نرم‌افزاری شدن اغلب کارها در زمینۀ دیجیتال‌مارکتینگ، بهترین چیز در مورد ابزارهای نظارت، سادگی کار با آن‌ها است. امروزه این ابزارها همۀ کارهای دستی و خسته‌کننده را از طرف شما انجام می‌دهند. داده‌ها را برای شما جمع‌آوری و تجزیه‌و‌تحلیل می‌کنند. همۀ انواع ترافیک و بازدیدها را روی ‌هم قرار می‌دهند و گزارش را در زمان‌های انتخاب شده مستقیماً به ایمیل شما می‌فرستند!

با توسعۀ این ابزارهای دیجیتال، نظارت بر رسانه در وقت گران‌بهای شما صرفه‌جویی می‌کند. از این طریق به شما این امکان را می‌دهد تا بر توسعۀ استراتژی و برنامه‌ریزی اقدامات آیندۀ خود تمرکز کنید.

گزارش‌ها و آنالیزها همچنین به متقاعدکردن بخش مدیریت کمک می‌کند. با استفاده از داده‌های حاصل از مانیتورینگ تبلیغات می‌توانید نشان دهید که روابط‌عمومی شما سودآور بوده و به نتایج مشخصی رسیده‌اید.

یافتن ایده‌هایی جدید برای محتواهای جدید

همان‌طور که بازاریابان حرفه‌ای می‌دانند، تولید محتوای جدید آن هم به طور مداوم، خیلی مهم است. با این حال، اغلب کسب‌وکارها تمایل دارند که خود را در همان جایگاه قبلی نگه دارند.

نظارت بر تبلیغات به شما کمک می‌کند تا به طور مداوم الهام بگیرید. یک گزارش کلی از شیوۀ تبلیغات در صنعت خود تدوین کنید و ببینید چه موضوعاتی در سطح عمومی ترند شده‌اند. یا مثلاً اگر قبلاً موضوعی در ذهن خود دارید، کلمات کلیدی مرتبط را دنبال کنید.

به‌این‌ترتیب، ایده‌ها و زوایای خلاقانۀ جدیدی برای تولید محتوا پیدا خواهید کرد. همچنین می‌توانید از ایده‌های رقبا به‌عنوان منبع الهام یا هشدار برای مواردی که مؤثر نیست استفاده کنید. داده‌های حاصل از نظارت، هنگام ایده‌پردازی محتوا، بهترین دوست شما هستند.

جمع‌بندی

در حالت ایده‌آل، هر برند باید اقدامات خود را بر اساس درک کامل از نیازهای مشتریان بالقوۀ خود انجام دهد. رسیدن به این هدف، به تلاش، وقت و ارادۀ زیادی نیاز دارد. درک نیاز مخاطبان هدف، به شما این امکان را می‌دهد که در مورد محصول، خدمات، بازاریابی یا در واقع هر استراتژی تجاری دیگری، تصمیماتی آگاهانه و هوشمندانه اتخاذ کنید.

هرچه مشتری‌های خود را بیشتر درک کنید، خطر شکست نیز کاهش می‌یابد. با مانیتورینگ تبلیغات، می‌توانید واکنش‌ها را بسنجید. مخاطب خود را بفهمید و نیازهای او را درک کنید.

با شروع همکاری خود با اسپایرل‌تیم، می‌توانید بهترین خدمات مانیتورینگ را تجربه کنید. گزارش‌های تبلیغاتی خود را در هر رسانۀ اجتماعی و یا بسترهای فیزیکی دریافت کنید و بهترین تصمیم‌ها را بگیرید. برای شروع، کافی‌ست با ما تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.