دیجیتال مارکتینگ

با شاخه های دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید!

برای افرادی که معنی دیجیتال مارکتینگ را میدانند و میخواهند در این حوزه شروع به فعالیت کنند، شناخت و یادگیری شاخه های دیجیتال مارکتینگ امری اجتناب ناپذیر تلقی می شود. شما باید این شاخه ها را بشناسید و بسته به مخاطبتان و محتوایتان در یک و یا چند نوع از شاخه های دیجیتال مارکتینگ شروع به فعالیت نمایید.

اما قبل از شروع ، بیایید نگاهی به معنی دیجیتال مارکتینگ بیاندازیم و به اصطلاح ببینیم که دیجیتال مارکتینگ به چه معناست؟

معنی دیجیتال مارکتینگ :

اگر بخواهیم به صورت گسترده پاسخ دهیم :” دیجیتال مارکتینگ به هر فعالیتی که به وسیله ابزارهای دیجیتالی و یا رسانه های دیجیتالی اقدام به بازاریابی و به نوعی فروش محصولات انجام شود ، اتلاق می شود. ”

از ابزارهای دیجیتالی می توان به : کامپیوتر های خانگی، لپ تاپ ها، گوشی های هوشمند، تبلت ها و …. و در قسمت رسانه های دیجیتالی نیز می توان به : تلویزیون، رادیو، ایمیل، سایت های اینترنتی و … اشاره نمود که امروزه نقش بسزایی در حوزه دیجیتال مارکتینگ دارند. حال بسته به نوع ابزار و یا رسانه دیجیتالی، دیجیتال مارکتینگ می تواند به صورت آنلاین و یا آفلاین صورت بگیرد.

در دیجیتال مارکتینگ انلاین شما در بستر اینترنت اقدام به برقراری ارتباط با مخاطبین می نماید، مانند شبکه های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ، سایت و راه هایی از این قبیل. ولی در دیجیتال مارکتینگ آفلاین شما به وسیله ابزارهایی که دیگر نیازی به اینترنت ندارند دست به بازاریابی کسب و کارتان می زنید.

 

پرداختن به معنی دیجیتال مارکتینگ و شناخت آن خود یک مقوله جداست که ما در مقالات دیگری به آن ها می پردازیم. حال اگر شما علاقه مند هستید تا بیشتر با شاخه های دیجیتال مارکتینگ و معنی آن آشنا شوید، به این قسمت مراجعه نمایید.

 

خب حالا که با دیجیتال مارکتینگ به صورت کلی آشنا شدید، بیاید با هم به معرفی شاخه های دیجیتال مارکتینگ بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ

  • بازاریابی محتوا :

بازاریابی محتوا یکی از شاخه های دیجیتال مارکتینگ است که تمرکز آن بر تولید و توزیع محتوا برای مخاطبان هدف است. نکته ای که باید در بازاریابی محتوا محتوا مد نظر داشته باشید، این است که شما باید هدفمند بودن، ارزشمند بودن و مرتبط بودن محتوایتان برایتان بسیار با اهمیت باشد، زیرا این چیزی است که بازاریابی محتوا را نسبت به بازایابی های سنتی تر و تبلیغات اسپمی جدا می کند.

همچنین بازاریابی محتوا انواع مختلفی دارد، از نوشتن مقاله های مختلف در وبلاگ ها، صفحات سایت و کتاب های الکترونیکی گرفته تا تولید ویدیو های مختلف و اینفوگرافی ها، وبینارها، پست های شبکه های اجتماعی و غیره. نوع محتوایی که تولید می کنید باید با هدف فعالیت شما و مخاطب هدفتان هم سو باشد تا بتواند تاثیر خود را به جای بگذارد.

 

دیجیتال مارکتینگ

  • بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو ( SEO )

بهینه سازی موتورهای جستجو یا  Search Engine Optimization( SEO ) یکی از مهمترین بخش هایی است که باید در حوزه دیجیتال مارکتینگ یاد بگیرید. در واقع به هر روشی گفته می شود که شما می توانید عملکرد سایتتان را بهبود ببخشید تا مخاطبین بیشتری را از نتایج جستجو ارگانیک در موتورهای جستجو مانند گوگل یا بینگ به دست آورید. فاکتورهای زیادی در این بهینه سازی وجود دارد : از نحوه به کارگیری کلمات مرتبط گرفته تا لینک سازی و گرفتن تبلیغات و …

سئو یکی از مهمترین شاخه های دیجیتال مارکتینگ شناخته شده است. چیزی که در سئو بسیار اهمیت دارد این است که شما بتوانید به وسیله بهینه سازی سایتتان مخاطبین هدفتان را جذب کنید و آن ها را به سمت کسب و کارتان هدایت کنید. بدون بهینه سازی موتورهای جستجو، مخاطبین نمی توانند شما را به راحتی پیدا کنند.

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ

  • بازاریابی موتورهای جستجو ( SEM )

بازاریابی موتورهای جستجو یا Search Engine Marketing ( SEM ) دارای مفهومی گسترده است. خیلی از افراد آن را با سئو اشتباه می گیرند، در صورتی که SEM دارای معنی متفاوتی است. در واقع به هر روشی که به وسیله آن بتوانید از موتورهای جستجو جهت هدایت مخاطب به سایتتان و بالا بردن بازدید آن بهره ببرید، SEM گفته می شود. اگر نگاهی به قسمت پایین بیندازید متوجه تفاوت بین SEM و SEO خواهید شد.

 

در این روش در واقع شما به جای انجام فعالیت های مختلف سئو بر روی سایتتان، با پرداخت هزینه به موتورهای جستجو و یا سایت هایی دایرکتوری، سایت خودتان را در نتایج جستجو ها بالا می آورید و محبوبیت و بازدید سایتتان را بالا می بر ید. مزیت SEM نسبت به SEO سرعت بالای آن در پیشرفت سایتتان می باشد و عیب آن نیز هزینه بر بودن این روش می باشد.

دیجیتال مارکتینگ

  • بازاریابی شبکه های اجتماعی ( SMM )

 

یکی دیگر از شاخه های دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی شبکه های اجتماعی یا  SMM می باشد. شما در این روش به کمک شبکه های اجتماعی سعی در ایجاد کمپین های مختلف جهت معرفی خود یا کسب و کارتان می کنید. در واقع این روش به جذب مخاطب و ترافیک بیشتر از سمت شبکه های اجتماعی می پردازد.

امروزه طیف بسیار زیادی از مردم در حال استفاده از شبکه های اجتماعی مختلفی مانند توییتر، فیس بوک، تلگرام، اینستاگرام و … می نمایند. شما می توانید با داشتن یک استراتژی مناسب با مخاطبتان در این شبکه ها ارتباط برقرار کنید و اقدام به تولید و ارسال محتوا نمایید و از این طریق شروع به برقراری ارتباط و ایجاد شبکه ای از مخاطبین کنید. البته فراموش نکنید که شما باید مخاطبین هدف خود را مد نظر داشته باشید و بدانید که این مخاطبین بیشتر در کدام یک از شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند و سپس شروع به فعالیت در این شبکه ها بکنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

دیجیتال مارکتینگ

  • بازاریابی معرف یا Affiliate Marketing

 

یکی دیگر از شاخه های دیجیتال مارکتینگ که امروزه نیز تب آن در بین کاربران داغ می باشد، بازاریابی معرف یا Affiliate Marketing می باشد. این روش مخصوص افرادی است که خود محصولی را برای فروش به مخاطبین ندارد. در واقع فرد با یک شرکت در فروش محصول همکاری می کند و از این طریق هر دو طرف سود خواهند بود. در واقع فرد به عنوان یک واسط شروع به بازاریابی محصول یک شرکت و یا یک سایت و یا حتی فرد دیگری می نماید و افرادی که از طریق آن فرد، محصول مورد تبلیغ را خریداری کنند، مبلغی را به عنوان دستمزد به فردی که آن ها را ترغیب به خرید محصول نموده است پرداخت می شود.

در واقع این روش بسیار شبیه به بازاریابی سنتی و پورسانتی می باشد. در این روش حتی می توان تبلیغات را به صورت بنری در یک سایت قرار داد و با هر بار کلیک کردن کاربر بر روی آن و با ورود کاربر به سایت مقصد و خرید محصول، همان پاداش به سایتی که بنر را قرار داده بود تعلق خواهد گرفت.

 

  • تبلیغات کلیکی ( PPC )

 

پرداخت به ازای کلیک (Pay Per Click)  یکی از شاخه های دیجیتال مارکتینگ بوده و بدین صورت است که افراد و یا شرکت ها به ازای هر بار کلیک بر روی تبلبغاتشان یک هزینه ای را پرداخت می کنند. این تکنیک در واقع روشی برای جذب سریع تر مخاطب می باشد. در این روش شما با اینکه سریع تر به نتیجه مطلبوب ( که در این جا ورود کاربرین و دریافت ترافیک بیشتر است) می رسید ولی باید هزینه هایی بابت آن بپردازید.

 

  • ایمیل مارکتینگ

یکی دیگر از شاخه های دیجیتال مارکتینگ که امروزه رو به پیشرفت بیشتری هم نموده است، ایمیل مارکتینگ می باشد. همانطور که از اسم این روش نیز پیداست، در این راه برای انجام تبلیغات مربوط به کسب و کار از ارسال ایمیل به مخاطبین استفاده می شود. شما می توانید با داشتن ایمیل مخاطبانتان به راحتی با آن ها ارتباط برقرار کنید و شبکه مخاطبین خود را گسترده تر کنید. نکته ای که باید در ایمیل مارکتینگ به آن توجه نمود این است که باید در ایمیل هایتان با مخاطب صحبت کنید و با او وارد یک تعامل معنی دار شوید و وی را به انجام یک عمل ( که بیشتر در دیجیتال مارکتینگ به دنبال فروش هستیم ) ترغیب کنید.

 

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ

 

  • تبلیغات تلویزیونی

تلویزیون هنوز هم جزو رسانه هایی پر بیننده است که توجه افراد زیادی را جهت انجام تبلیغات به خود جلب می کند. تبلیغات تلویزیونی با توجه به بالا بودن جامعه آماری مخاطبینش جزو تبلیغات گران محسوب می شود ولی تاثیر زیادی در دیده شدن دارد. نکته منفی دیگری که در تبلیغات تلویزیونی نهفته است هم این است که تبلیغات شما در این روش نه برای مخاطب هدف، بلکه برای تمامی افرادی که از تلویزیون استفاده می کنند نمایش داده می شود.

 

در ادامه شاخه های دیجیتال مارکتینگ می توان به تبلیغات پیامکی، تبلیغات رادیویی، تبلیغات در گوگل ادز و … نیز اشاره نمود که هر کدام از این شاخه ها با توجه به نامشان، می توان به نوع فعالیتشان پی برد. ما سعی کردیم که در این مقاله شما را بیشتر با شاخه هایی آشنا کنیم که به شما در شناخت معنی دیجیتال مارکتینگ بیشتر یاری می رساند.

 

نتیجه گیری :

آشنایی با معنی دیجیتال مارکتینگ و شاخه های آن در کسب و کارهایی که امروز وجود دارد، دیگر نه تنها یک اصل مهم بلکه یک اصل ضروری نیز می باشد. حال که شما با این مسائل آشنایی نسبی پیدا کردید باید بعد از شناخت مخاطب هدفتان و رسیدن به یک استراتژی مناسب، شروع به فعالیت در هر یک از این شاخه های دیجیتال مارکتینگ نمایید. شما در این راه نیاز به یک راهنما و یک نقشه راه مناسب دارید که چراغ راه شما در این مسیر باشد. ما اینجا جمع شدیم که در این راه به شما کمک نماییم.

اسپایرل تیم یکی از شرکت های با سابقه در ارائه خدمات فوق می باشد پس با ما همراه باشید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *