بهترین طراحی UI وب سایت چه ویژگی‌هایی دارد؟

طراحی UI و UX
طراحی UI و UX

پیش از صحبت درباره طراحی UI وب­سایت و فاکتورهایی که باعث بهتر شدن آن می‌شود، در ابتدا لازم است یاددآوری کنیم که؛ امروزه تعداد زیادی از افراد برای جستجوی اطلاعات خاص، برنامه‌ها و موارد دیگر از وب­سایت‌های مختلف استفاده می‌کنند. در عین ­حال، از سایت‌ها می‌توان برای توسعه کسب ­و­کار استفاده کرد، زیرا آن‌ها یکی از اصلی‌ترین ارائه­ دهندگان تبلیغات برای کالاها و خدمات محسوب می‌شوند. نحوه استفاده از رابط، نحوه قرارگیری اطلاعات، خواندن راحت آن‌ها و طراحی کلی سایت‌ها برای مصرف­ کنندگان بسیار حائز اهمیت است. توجه به ویژگی‌ها و اصول طراحی UI می‌تواند نیمی از موفقیت منبع وب شما را تضمین کند. بنابراین، درک چگونگی توسعه صحیح آن و رعایت قوانین از موارد اجتناب­ ناپذیر هستند.

هدف اصلی از ایجاد رابط کاربر، ساده و راحت بودن تعامل با کاربر است. ایجاد یک رابط کاربری مناسب کار چندان ساده‌‌ای نیست و به مهارت‌های طراحی عالی، درک نیازهای کاربر و تمایل زیاد برای رسیدن به یک نتیجه خوب نیاز دارد. بنابراین، نیاز مراجعه به متخصصان این حوزه مانند افراد حرفه‌‌ای اسپایرل در این مسیر به شدت احساس می‌شود. در صورتیکه فرآیند طراحی UI در ابتدا پیچیده به نظر رسید، نگران نشوید و از افراد متخصص کمک بگیرید.

اگر می‌خواهید یک رابط کاربری فوق­ العاده ساده اما کاربرپسند ایجاد کنید، این مقاله یک راهنمای قابل­ اعتماد در دستیابی به اهداف شما خواهد بود.

آنچه در این مقاله خواهید خواند، عبارتند از:

ویژگی یک طراحی رابط کاربری عالی از نظر اکثر کاربران

ابتدا اجازه دهید نکاتی که بیشتر مشتریان به آن‌ها توجه می‌کنند و پیاده­سازی آن‌ها به بهترین وجه باعث رضایتمندی کاربران از طراحی رابط کاربری یک سایت می­شود را عنوان کنیم:

 • زمینه جستجوی مناسب
 • استفاده از رنگ‌های مناسب وجالب توجه
 • ارائه تبلیغات در کمترین مقدار ممکن
 • ارائه محتواهای مختصر و ساختاریافته
 • بارگیری سریع

ویژگی‌هایی که طراحی رابط کاربری وب­ سایت را تبدیل به بهترین می‌کند

 • دسترسی

قابلیت دسترسی، یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های رابط کاربری است. زیرا در سفر کاربران همه چیز باید به­ صورت شهودی روشن باشد. اطلاعات را به شکلی شفاف و کارآمد به کاربران ارائه دهید. برای درک و اطمینان از اینکه اطلاعات به طور واضح ارائه شده باشد، از دید یک فرد عادی به آن‌ها نگاه کنید. از مخاطبان هدف خود یک تصویر روانشناختی بسازید. سعی کنید وب­سایت را با افرادی که در توسعه آن دخیل نیستند، آزمایش کنید. اگر کار در آن پیچیده باشد و نحوه تعامل با سیستم­تان واضح نباشد، کاربران آن را ترک خواهند کرد.

ویژگی قابل دسترسی بودن در طراحی ui
 • مختصر بودن

وجود محتوای زیاد در وب­سایت باعث سردرگمی کاربر خواهد شد. آن‌ها نمی‌تواند اطلاعات مورد­نیازشان را به راحتی پیدا کنند و مجبورند زمان زیادی صرف جستجو کنند. در این زمینه چند قانون نیز وجود دارد که عبارتند از:

 • همه اطلاعات را در صفحه اصلی نگذارید، زیرا این صفحه مکانی برای ارائه مهم‌ترین اطلاعات است.
 • با دسته­ بندی و گنجاندن زیرتیترها به محتوای مقالات، یادداشت‌ها و توضیحات، خواندن آن‌ها را آسان کنید.

 

 • استفاده از متن‌های مناسب

هر صفحه را با محتوای مربوط به آن سازگار کنید و اقداماتی انجام دهید که کار با سایت را برای کاربر آسان‌تر کند. در این مورد مختصر و مینیمالیسم بودن را فراموش نکنید!

 • ساده­ سازی

اگر کارها تقسیم­بندی و در قالب کارهای کوچک به افراد محول شود، آن‌ها به شکل بهتری می‌توانند از عهده کار برآیند. اکثر افراد دوست ندارند پرسشنامه‌های پیچیده و طولانی را پر کنند، بنابراین تا جاییکه می‌توانید از انجام این کار پرهیز کنید. اگر نمی‌توانید از قرار دادن فرم‌ها و پرسشنامه‌های این چنینی در وب­سایت جلوگیری کنید، آن‌ها را در قالب چند پرسشنامه تقسیم کنید.

 • ثبات

ثبات یکی از ویژگی‌هایی است که رابط کاربری را راحت‌تر می‌کند. اگر آیکون‌ها، زبانه‌ها و دکمه‌ها به شکلی منطقی و صحیح مرتب شده باشند، یافتن اطلاعات لازم برای کاربر دشوار نخواهد بود. در اینجا مثالی از توالی صحیح بخش‌های یک وب­سایت آورده شده است:

 • خانه
 • دسته‌ها، زیر مجموعه‌ها؛
 • درباره ما – توضیحات، فرم بازخورد، اطلاعات تماس.

 

 • خوانایی

هنگام ایجاد یک رابط، به یاد داشته باشید که باید از بکارگیری کلمات سنگین و جملات طولانی خودداری کنید. خواندن و فهم متن باید آسان باشد. زبان محتواها باید واضح و در دسترس باشد. حتی اگر سایت شما در زمینه حوزه‌های تخصصی و خاصی فعالیت دارد، فراموش نکنید که خوانندگان شما ممکن است افراد تازه­وارد به این حوزه باشند. واژگان بیش­از­حد و پیچیده، دسترسی محتوا را محدود خواهد کرد. سعی کنید برای کاربران به عنوان یک منبع و مرجع قابل ­اعتماد محسوب شوید.

 • ابزاری برای مشتریان

به آنچه مشتری می‌تواند در وب­سایت انجام دهد، فکر کنید. اگر فقط اطلاعات ارائه می‌دهید، عملکرد اصلی خواندن و حرکت بین بخش‌ها است. اگر به عنوان مثال منبعی را برای تبدیل تصاویر به متن یا ویرایش موسیقی مدیریت می‌کنید، مهم است که به کاربر اجازه دهید در صورت بروز اشتباه، امکان تصحیح آن خود را انجام دهد. در این حالت، ضروری است که رابط بتواند موارد پاک شده را بازیابی کند، زمینه‌ها را ویرایش کند، دکمه‌ها را انتخاب کند، بدون بارگیری RAM آنها را اعمال کند. تا آنجا که ممکن است دکمه‌ها را اضافه کنید و تمام خواسته‌های مشتریان بالقوه را در نظر بگیرید. حتی می‌توانید از پروژه‌های همکاران و رقبا الهام بگیرید.

 • ایجاد احساسات مثبت در اولین بازدید

منبع وب شما باید دارای یک بلوک حاوی اطلاعات مربوط به عناصر اساسی، توانایی‌ها، ساختار، نکات و راهنماها باشد. علاوه­براین، می‌توانید یک برگه جستجو و لیستی از سوالات متداول (FAQ) را نیز در آنجا قرار دهید. به این ترتیب، کاربر می‌فهمد که همه چیز در مکان‌های مناسب است.

 • اثربخشی

مطمئن شوید که کاربر فوراً می‌تواند مفیدترین عملکردها را در وب­سایت شما پیدا کند. این امر به طور قابل­توجهی استفاده از منبع را ساده می‌کند.

برای ایجاد یک رابط کاربری عالی، باید نیازهای کاربران را درک کرده و آنها را برآورده کنید. سعی کنید یک منبع مناسب ایجاد کنید تا کاربر در تکمیل اقدامات یا یافتن اطلاعات مشکلی نداشته باشد. لیست‌های خسته­کننده و بلوک‌های غیر ضروری ایجاد نکنید. فقط اطلاعات ضروری را اضافه کرده و تا حد­امکان همه چیز را کوتاه ارائه دهید.

به عنوان مثال، اگر وب­سایت شما به یک تاکسی سرویس اختصاص دارد، نباید بیوگرافی هر راننده، شرح دقیق هر اتومبیل و لیستی از محبوب‌ترین مسیرها را بنویسید. فقط شماره تلفن‌ها، ویژگی‌های خدمات، عکس‌ها و یک جعبه بازخورد ارسال کنید. سپس فضای دیجیتال به طور موثری هم برای شما و هم برای مخاطبان­تان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 • جذابیت

بیایید از جنبه عملکردی به جنبه بصری برویم. علاوه بر مهارت‌های حرفه‌‌ای در ایجاد دکمه‌ها و بلوک‌ها، شما باید دانش طراحی گرافیکی نیز داشته باشید. الگوها، مثال‌ها و سبک‌های زیادی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را مبنا قرار داد. هزاران کاربر وجود دارد، بنابراین هر کس باید بتواند جذب موردی در سایت شما شود.

 • پیاده ­سازی قوانین طراحی

طرح رنگ صحیح و استفاده از نهایتاً سه رنگ برای طراحی کلی؛

تمام صفحات، منوها و برگه‌ها باید به سبکی یکسان طراحی شوند.

آیکون‌ها، بلوک‌ها و کلمات باید منظم و یکدست باشند.

بهتر است برای همه بخش‌ها به جز عناوین و عنوان‌های فرعی که قرار است جلب­توجه کنند، از یک نوع قلم استفاده شود.

 • بازخورد

اطمینان حاصل کنید که هر خواننده می‌تواند نظرات و احساسات خود را بیان کند. برای تحقق این امر می‌توانید فرم بازخورد و همچنین بخش نظرات و بررسی را اضافه کنید.

 • کنترل‌ها

استفاده از سایت را از طریق بکارگیری زبانه‌ها، دکمه‌ها و گزینه‌های فرعی آسان کنید زیرا باعث می‌شود کاربران بتوانند به همه چیز مسلط شوند و کنترل داشته باشند. به کاربران اجازه دهید اطلاعات را به اشتراک بگذارند و کپی کنند.

 • طرح رنگی

برای رنگهای ادراکی از رنگ‌های دلپذیر استفاده کنید زیرا کاربران ممکن است مدتها با رابط کاربری شما تعامل داشته باشند. علاوه­براین برای انتخاب رنگ، بر هدف محتوای خود تمرکز و توجه کنید. به عنوان یک قاعده، بهتر است از یک تم سبک با بلوک‌های آبی، بنفش، قرمز و دکمه‌های قابل­توجه استفاده کنید. اگر سایت شما سرگرم­کننده است، کمی روشنی و کنتراست به طرح رنگ آن اضافه کنید. شما در این نوع سایت‌ها می‌توانید از انواع قلم، گرافیک و انیمیشن استفاده کنید. اگر محتواهای اطلاعاتی را به خواننده ارائه می‌دهید، اطمینان حاصل کنید که همه چیز قابل خواندن است و رنگ طرح مرتبط با موضوع اصلی است.

 • مرحله ­بندی

اطلاعاتی که کاربران درخواست نکرده‌‌اند را ارسال نکنید. فقط اطلاعاتی که مشتری می‌خواهد را در اختیار آن‌ها قرار دهید.

 • تطبیق ­پذیری

هنگام ایجاد طرح گرافیکی وب­سایت، به یاد داشته باشید که این موضوع فقط مربوط به استفاده از عکس‌های جذاب و ترکیب­بندی رنگی زیبا نیست. تطبیق­پذیری یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که در طراحی گرافیکی رابط کاربری باید به آن توجه شود. مواردی در این ویژگی باید مد نظر قرار دهید، عبارتند از:

 • بخش بصری: ارائه تصاویر مناسب
 • بخش گرافیکی: نمایش مناسب آیکون‌ها
 • بخش اطلاعاتی: محتواها و مطالب
 • بخش عملکرد: نحوه کار صفحات، تبلیغات، پنجره‌های بازشو و موارد دیگر

 

 • به مشتریان خود اجازه دهید اشتباهات را به راحتی اصلاح کنند

از کاربران خود حمایت کنید و به آنها اجازه دهید اشتباهات خود را اصلاح کنند. شما باید تمام خطاهای احتمالی را به درستی پردازش کنید و این موضوع یکی از شاخص‌های اصلی استانداردهای بالای پروژه شما خواهد بود. کاربر را مجازات نکنید و برای او یک رابط کاربری «لذت­بخش» ایجاد کنید. اگر کاربر اشتباهات تصادفی مرتکب شد، باید فرصتی برای رفع آنها وجود داشته باشد. امکان بازیابی فایل حذف شده یا برش داده­شده را فراهم کنید، در صورت رفتن به صفحه‌‌ای ناموجود، پیوندهای جایگزین را ارائه دهید.

اگر پیام‌های خطا به طور مداوم در وب­سایت شما ظاهر شوند، قطعاً باعث ناراحتی خواهد شد. تا حد امکان راه­حل­های اضافی و نکات خاصی به کاربران ارائه دهید. این اقدام برای مبتدیان می‌تواند بسیار مفید و کاربردی باشد.

 • ویژگی‌های دیگر

از ارسال هرزنامه‌ها، تبلیغات و سایر بلوک‌هایی که می‌توانند توجه بیننده را از اطلاعات موردنیازشان منحرف کنند، خودداری کنید. اطمینان حاصل کنید که پیمایش صفحات، آسان است و همه دکمه‌های اضافی را بردارید.

روی محتوای تصویری تمرکز کنید در گالری خود تصاویر با کیفیت بالا و بدون علامت‌های آبی و پیکسل بارگذاری کنید تا افراد از بازدید آن لذت ببرند.

همه ابزارهای آنلاین باید با یک کلیک فعال شوند، توصیه می‌شود کلیدهای میانبر را به فرآیند طراحی خود اضافه کنید.

داشتن روش خلاقانه در شرکت های تبلیغاتی

نمونه‌‌ای از رابط‌های کاربری ویژه

 MailChimp

MailChimp یک ارائه ­دهنده بازاریابی ایمیلی است که در آن کمترین تعداد دکمه و یک طرح رنگی ملایم را مشاهده خواهید کرد. این منبع قابل­استفاده و جذاب دارای ویژگی‌های پیشرفته، منوی تماس و پیش­نمایش شماتیک از نحوه نمایش خبرنامه شما است. علاوه­براین، الگوها، هشدارهای خطا و نکاتی نیز در MailChimp وجود دارد.

Hootsuite

Hootsuite یک سیستم نسبتاً محبوب برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی است. صفحه فرود دارای سه دکمه واضح برای ثبت­نام از طریق شبکه‌های اجتماعی محبوب و پس­زمینه ملایم است. جعبه‌های گفتگوی کوچک و واضح به شما کمک می‌کنند تا از ابتدا یک حساب کاربری ایجاد کنید یا با پشتیبانی فنی تماس بگیرید. مراحل ثبت­نام سریع است و همه بخش‌ها شفاف و قابل­دسترسی هستند. منو و نمادها در سمت چپ قرار گرفته‌‌اند و شما می‌توانید به بخش‌های دیگر وب­سایت، مانند بخش تنظیمات و تبلیغات نیز در همین سمت دسترسی پیدا کنید.

نمونه‌‌ای از رابط‌های کاربری ویژه

ویژگی‌های ضد روند طراحی UI وب­سایت

این موارد می‌توانند به عنوان ضد روند طراحی UI وب­سایت‌ها محسوب شوند:

 • پیمایش افقی
 • استفاده بیش­از­حد از تبلیغات و قرار دادن بیش از سه بنر در هر صفحه
 • وجود تعداد زیادی پنجره بازشو
 • استفاده از تصاویر روشن در پس­زمینه متن که بر خوانایی تأثیر می‌گذارد.

سخن پایانی

برای ایجاد یک وب­سایت کاربر­پسند، باید کاملاً تمام جزئیات را در نظر بگیرید. اطمینان حاصل کنید که هر بازدید­کننده می‌تواند به راحتی اطلاعات مناسب را پیدا کند و روی منبع تمرکز کند. قبل از انتشار، وب­سایت را روی همه دستگاه‌های موجود – Android، iPhone، Windows و Mac تست کنید. علاوه­براین، ارائه به­ روز رسانی‌های منظم و ویژگی‌های جدید را نیز فراموش نکنید. بی‌شک مراجعه به طراحان متخصص و حرفه‌‌ای مانند اسپایرل جهت برخورداری از بهترین طراحی UI برای وب­سایت­تان، اقدامی تاثیرگذار و ضروری محسوب می‌شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.