اهمیت و تاثیر بازاریابی محتوا در کسب‌وکارها

تولید محتوا

بازاریابی محتوا نوعی بازاریابی آنلاین است که بر تولید و انتشار محتوا برای مخاطبانی خاص متمرکز است. جلب توجه و تولید مشتری، گسترش مشتری‌ها، افزایش فروش آنلاین، افزایش آگاهی یا اعتبار برند و جذب  حداکثری کاربران آنلاین، از مهم‌ترین اهداف این نوع بازاریابی است.

بازاریابی از طریق محتوا، با ایجاد و به اشتراک‌گذاری محتوای رایگان و با ارزش، مشتریان جدید را جذب می‌کند. این استراتژی به شرکت‌ها کمک می کند تا نسبت به برند خود نوعی وفاداری پایدار ایجاد کنند.

بازاریابی محتوا با شناسایی نیازهای مشتری آغاز می‌شود. پس از آن، اطلاعات می‌توانند در قالب‌های مختلفی از جمله اخبار، ویدئو، مقالات تخصصی، کتاب‌های الکترونیکی، اینفوگرافیک، خبرنامه‌های ایمیل، پادکست، تصاویر، وبلاگ ها و غیره ارائه شوند.

امروزه استراتژی‌های بازاریابی برونگرا (Outbound Marketing) به اندازۀ گذشته موثر نیستند. به عبارت دیگر، شما در اغلب موارد مجبورید با تولید محتوای ارزشمند برای مخاطب، کاری کنید او خودش به سمت شما بیاید. به این سبک استراتژی، بازاریابی درونگرا (Inbound) گفته می‌شود.

اما درست مانند تبلیغات که نباید مثل تبلیغات به نظر برسد، محتوای شما نیز نباید مثل مطالب تخصصی به نظر برسد. محتوای شما باید در قالب یک داستان، کاملا طبیعی و نرم به ذهن مخاطبان تزریق شود. با این کار، مطالب شما معتبرتر و جذاب‌تر احساس می‌شود.

حتی اگر قبلا یک استراتژی محتوا را توسعه داده‌اید، ارزیابی مجدد فرآیند و یافتن روش‌های جدید برای تولید و به اشتراک‌گذاری محتوا برای مخاطبان هرگز ضرری نخواهد داشت. در این مقاله، ما به شما راهنمایی جامع از بازاریابی محتوا و انواع آن ارائه خواهیم دید. سپس از مهم‌ترین مزایای آن برای کسب‌وکارها صحبت خواهیم کرد.

آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

با دریافت خلاصه ی همین مطلب به صورت فایل پی دی اف، این مقاله را در زمان مناسب تری مطالعه فرمایید.

چرا بازاریابی محتوا مهم است؟

تاکنون فهمیدیم که بازاریابی محتوا فرآیند برنامه‌ریزی، ایجاد، توزیع، به اشتراک‌گذاری و انتشار مطالبی است که قرار است به مخاطبان هدف شما برسند. این استراتژی می‌تواند پارامترهایی مانند آگاهی از برند، فروش، دسترسی، تعاملات و وفاداری را تا حدود زیادی افزایش دهد. از دیگر عواملی که باعث اهمیت بازاریابی محتوا می‌شوند می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • قادر خواهید بود درمورد محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهید، راهنمایی‌ها و چشم‌اندازهای خود را آموزش دهید.
 • نرخ تبدیل بازدید کننده به مشتری را افزایش دهید.
 • روابطی بین مشتریان و تجارت خود ایجاد کنید که منجر به افزایش وفاداری شود.
 • به مخاطبان خود نشان دهید چگونه محصولات و خدمات شما چالش‌های آن‌ها را حل می‌کنند.
 • یک حس اجتماعی منحصربه‌فرد پیرامون نام تجاری خود ایجاد کنید.

انواع مختلف بازاریابی با استفاده محتوا

برای تکمیل استراتژی بازاریابی شرکت خود، انواع مختلفی از بازاریابی محتوا وجود دارد که می‌توانید انتخاب کنید. ما در این مقاله برخی از رایج‌ترین موارد را ذکر می‌کنیم.

1) بازاریابی محتوا در رسانه‌های اجتماعی

با بیش از 6/3 میلیارد کاربر جهانی در شبکه‌های اجتماعی، درک اینکه چرا بسیاری از مشاغل در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی سرمایه‌گذاری می‌کنند آسان است. همانطور که می‌دانید اینجا تعداد زیادی پلتفرم وجود دارد که می‌توانید روی آن‌ها حساب کنید. هر یک نیز سازوکار مخصوص به خود را دارند.

در این میان، فیس‌بوک، اینستاگرام، لینکدین، پینترست و یوتوب از مهم‌ترین‌ها هستند. همانطور که گفتیم چندین روش برای ایجاد و به اشتراک‌گذاری محتوا در هر یک از آن‌ها وجود دارد که حتما در مقاله‌هایی جداگانه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

2) محتوای اینفوگرافیک

اینفوگرافیک‌ها در قالبی زیبا و گرافیکی و به صورت قابل فهم، محتوا، اطلاعات و داده‌ها را نمایش می‌دهند. هر تصویر اینفوگرافیک با ترکیبی از عبارت ساده و کوتاه و همچنین تصاویری واضح ساخته می‌شود. این سبک محتوا راهی عالی برای برقراری ارتباط موثر با مخاطب است. اگر می خواهید یک موضوع آموزشی و یا پیچیده را تا حد امکان ساده کنید، پیشنهاد می‌کنیم حتما سراغ اینفوگرافیک‌ها بروید.

3) بازاریابی محتوای وبلاگ

بلاگ‌ها نوع قدرتمندی از محتوای درون‌گرا هستند و از نظر هدف و موضوع، می‌توانند تنوع زیادی داشته باشند. با داشتن یک وبلاگ، قادر خواهید بود کارهایی مانند تبلیغ سایر مطالب داخلی و خارجی خود را انجام دهید.

 

4) ساخت و انتشار پادکست

یک نظرسنجی در سال 2020 نشان داد که 49 درصد از افراد 12 تا 32 ساله در ایالات متحده، به طور میانگین شش ساعت در هفته به پادکست گوش داده‌اند. به همین دلیل، بسیاری از مشاغل و رسانه‌ها شروع به تولید و انتشار پادکست‌های خود کرده‌اند.

پادکست‌ها امکان ایجاد تنوع زیادی دارند. زیرا می‌توانند در مورد هر موضوعی باشند. علاوه بر این، شما با تعیین و کنترل سایر فاکتورهای مربوط به پادکست مانند آهنگ اپیزودها، گوینده و داستان هر اپیزود، می‌توانید اهداف بازاریابی خود را به راحتی تنظیم کنید.

 

5) بازاریابی محتوای ویدیویی

طبق آمار، 69 درصد از مصرف‌کنندگان جهانی ترجیح می‌دهند از طریق ویدئو در مورد محصول یا خدمات یک برند اطلاعاتی کسب کنند. علاوه بر این، بازاریابی ویدئویی می‌تواند باعث افزایش نرخ تبدیل‌ها، بهبود بازگشت سرمایه و کمک به شما در ایجاد روابط با مخاطبین شود.

شما می‌توانید محتوای ویدیویی خود را در انواع پلتفرم‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها به اشتراک بگذارید. بازاریابی محتوا از طریق ویدئو، یکی از استراتژی‌هایی است که مطمئنا نباید بی‌خیال آن شوید!

 

6) تبلیغات پولی (Paid Ad Content)

تبلیغات پولی یکی از قدیمی‌ترین استراتژی‌های بازاریابی محتوا به شمار می‌رود. این استراتژی به شما کمک می‌کند تا مخاطبان گسترده‌ای داشته باشید. همچنین در همۀ مکان‌هایی که می‌خواهید دیده شوید موقعیت مطلوبی به دست آورید.

تبلیغات پولی به ویژه هنگامی که با بازاریابی درونگرا مرتبط شود، بسیار مفید و موثر عمل می‌کند. مکان‌های زیادی وجود دارد که می توانید تبلیغات پولی خود را منتشر کنید. رسانه‌های اجتماعی ، صفحات فرود ، بنرها و محتوای حمایت شده را به اشتراک بگذارید.

استراتژی جامع بازاریابی محتوا

حال که با انواع بازاریابی از طریق محتوا آشنا شدیم، وقت آن رسیده که یک استراتژی کلی برای آن معرفی کنیم. بدیهی است که ترتیب این موارد با توجه به نوع صنعت شما ممکن است متفاوت باشد. اما مسیر کلی به همین ترتیب است.

1) اهداف هوشمندی تعیین کنید.

اولین قسمت از استراتژی محتوای شما تعیین اهداف هوشمند است. این اهداف باید خاص کسب‌و‌کار شما باشد و احتمالاً اهداف گسترده‌تر و کلی‌تر بازاریابی برند شما را تکمیل می‌کنند.

در ادامه چند نمونه هدف هوشمند را ذکر می‌کنیم:

 • بهبود آگاهی از برند
 • افزایش درآمد
 • افزایش نرخ تبدیل
 • افزایش وفاداری به برند
 • افزایش تعامل با مشتری
 • ایجاد رابطه و اعتماد میان چشم‌اندازها و مشتریان
 • جذب شرکای استراتژیک برای شرکت

2) شاخص‌های کلیدی عملکرد را بشناسید.

در مرحلۀ بعدی، شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) را برای اهداف هوشمند خود تنظیم کنید. KPI ها معیارهایی قابل اندازه‌گیری هستند که می‌توانید از آن‌ها برای اندازه‌گیری عملکرد واقعی خود در مسیر هدف استفاده کنید.

3) دربارۀ نوع محتوا تصمیم بگیرید.

اینجا باید نوع محتوایی را که تولید می‌کنید انتخاب کنید. برای این کار، با فکر کردن در مورد مخاطب هدف خود و کاراکتر‌های خریدار شروع کنید. پیشنهاد می‌کنیم به سوالات زیر پاسخ دهید:

 

 • مخاطبین به چه چیزی از شما نیاز دارند؟
 • آن‌ها به دنبال غلبه بر چه چالش‌هایی هستند؟
 • چرا آن‌ها به محصول یا خدمات شما نیاز دارند؟
 • چگونه می‌توانید به آن‌ها کمک کنید موفق شوند؟
 • آن‌ها وقت خود را کجا می‌گذرانند؟

سپس، باید نگاهی به انواع مختلف محتوا بیندازید (که بالاتر آن‌ها را بررسی کردیم) تا تصمیم بگیرید کدام نوع از محتوا برای شما مناسب‌تر است.

 

4) کانال‌های محتوا را انتخاب کنید.

وقتی درمورد نوع محتوایی که به بازار عرضه می‌کنید تصمیم گرفتید، وقت آن است که کانال‌های محتوای خاص خود را انتخاب کنید. محتوای خود را کجا به اشتراک می‌گذارید؟ برای برخی از انواع محتوا، کانالی که باید در آن کار کنید مشهود است. به عنوان مثال، اینستاگرام همواره سبک محتوای خود را می‌طلبد و لینکدین سبک خود را. حتما سعی کنید با یک متخصص شبکه‌های اجتماعی مشورت کنید.

 

5) بودجۀ خود را تعیین کنید.

اکنون زمان آن رسیده که بودجۀ خود را تنظیم کنید. برای این کار، در ابتدا به نوع محتوایی که ایجاد می‌کنید و کانال‌هایی که این محتوا را بازاریابی می‌کند، فکر کنید. پیشنهاد می‌کنیم در این راستا، به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • آیا برای تولید محتوا به نرم‌افزارهای طراحی و گرافیکی مانند فوتوشاپ و یا دوربینی برای گرفتن عکس و فیلم با کیفیت نیاز دارم؟ آیا هزینۀ این‌ها را می‌توانم تقبل کنم؟
 • آیا لازم است چندین بازاریاب محتوا یا تولیدکنندۀ محتوا (هنرمند، نویسنده، ویراستار، طراح) استخدام کنم؟
 • آیا برای بستر و فضای تبلیغاتی باید هزینه کنم؟
 • آیا برای آنالیز محتوای خود به ابزار یا منابع خاصی نیاز دارم؟

 

6) محتوا را تولید و توزیع کنید.

در این مرحله باید محتوای خود را تولید و توزیع کنید تا مخاطبان بتوانند از آن استفاده کنند. پیشنهاد می‌کنیم برای اطمینان از اینکه به طور مداوم محتوا تولید می‌کنید و آن را بین مشتریان و مخاطبان خود به اشتراک می گذارید، از تقویم رسانه‌های اجتماعی یا تقویم عناوین و سرمقاله‌ها استفاده کنید.

 

7) نتایج را تحلیل و اندازه گیری کنید.

در آخر، نتایج خود را آنالیز کنید تا بتوانید برای تقویت تلاش‌های بازاریابی محتوای خود و جذب مخاطبان بیشتر، تغییرات لازم را انجام دهید. برای تعیین موفقیت استراتژی بازاریابی محتوای خود، به اهداف هوشمند و KPI های خود نگاه کنید.

مهم‌ترین مزایای بازاریابی از طریق محتوا

مخاطبان زمان بیشتری به شما فکر می‌کنند!

محتوای عالی یک دارایی مهم است. محتوای ارزشمند این توانایی را دارد که تجربیات مثبتی برای مشتریان بالقوۀ شما ایجاد کند و آن‌ها را مجبور کند که برای محتواهای بعدی بازگردند. بازاریابی محتوا بلیط شما برای جلب توجه مخاطبان و تقویت مداوم احساس مثبت برند است.

 

در شبکه‌های اجتماعی جذابیت بیشتری خواهید داشت.

افزایش فالوورها در شبکه‌های اجتماعی همه چیز نیست. تولید محتوای به‌روز نیز اهمیت بالایی دارد. اگر شما از آن دسته مشاغلی هستید که علی‌رغم داشتن تعداد زیادی از دنبال‌کنندگان، جذابیت و نشاط زیادی در صفحۀ خود مشاهده نمی‌کنید، وقت آن است که از بازاریابی محتوا به نفع خود استفاده کنید. محتوای با کیفیت می‌تواند به جذابیت کسب‌وکار شما در رسانه‌های اجتماعی کمک کند.

 

اعتماد مخاطبین را جذب خواهید کرد.

پیش از این نیز گفتیم که تولید محتوا به تجارت شما کمک می‌کند تا با مخاطبان خود ارتباط بهینه برقرار کند. شما در این مسیر می‌توانید به سوالات آن‌ها پاسخ دهید و با مشتریان خود تعامل داشته باشید. وقتی ارزش بالایی ایجاد ‌کنید، بدون اینکه چیزی در ازای آن دریافت کنید، مخاطب شما احتمالاً توصیه‌هایتان را خیرخواهانه خواهد پنداشت. پس به آن‌ها عمل خواهد کرد.

 

نرخ تبدیل افزایش می‌یابد.

بازاریابی از طریق محتوا تعداد زیادی از بازدیدکنندگان شما را به خریدار تبدیل خواهد کرد. مخاطبان وقتی محتوای شما را مشاهده می‌کنند، احتمال دارد در آینده از شما خرید کنند. علاوه بر این، دعوت به اقدام (CTA) که مستقیماً در محتوای شما قرار می‌گیرد، می‌تواند منجر به ایجاد مسیری جدید برای فروش بیشتر شما شود.

اگر از محتوای وبلاگ برای ایجاد ترافیک و بازدید استفاده می‌کنید، برای افزایش 35 درصدی در میزان تبدیل‌ها، به جای استفاده از عکس های گوگلی و دست دوم، از تصاویر جدید و بی‌نظیر استفاده کنید.

 

کسب‌وکار شما به لطف سئو بیشتر نمایان خواهد شد.

هرچه محتوای سازگار و باکیفیت بیشتری تولید کنید، برای سئوی سایت شما بهتر خواهد بود. فراموش نکنید همۀ محتواهای شما باید به شهرت آنلاین برند و ایجاد اعتماد و اقتدار شرکت شما در ذهن مخاطبان کمک کند. با داشتن یک استراتژی محتوای پیشرفته، می‌توانید در موتورهای جستجو رتبۀ بالاتری داشته باشید.

 

شرکت شما به عنوان یک مرجع تخصصی اطلاعات مشهور می‌شود.

گفتیم که ایجاد محتوای با کیفیت، به اقتدار آنلاین شما کمک می‌کند. اگر پایگاه آنلاین شما به عنوان مکانی معتبر برای کسب اطلاعات شناخته شود، به احتمال زیاد در موتورهای جستجو رتبۀ بالاتری خواهید داشت.

به علاوه، اگر مشتریان شما را بعنوان یک متخصص در زمینۀ موردنظر ببینند، تمایل بیشتری به اعتماد به شما دارند. مطالب شما باید تخصص شما در صنعت مورد نظر را نشان دهد و پاسخ‌های ارزشمندی برای مخاطبین داشته باشد.

 

در استراتژی بازاریابی خود صرفه‌جویی خواهید کرد.

 

هزینه‌ای که برای تولید و انتشار محتوا می‌کنید، در دراز مدت، وقتی با انواع بازاریابی سنتی مقایسه می‌شوذ، از لحاظ صرفۀ اقتصادی همچنان پیروز است.

جمع‌بندی

در این مقاله دیدیم که با بازاریابی محتوای موثر، می‌توانید با سرعت زیادی به مخاطب مورد نظر خود برسید و نرخ تبدیل را افزایش دهید. روش‌های مختلفی برای بازاریابی محتوا برای افزایش درآمد، رشد آگاهی و شناخت از نام تجاری شماوجود دارد. روش‌هایی که در ایجاد روابط با مشتریان و بهبود چشم‌اندازهای شما، بسیار خوب عمل می‌کنند.

برای آگاهی از این روش‌ها و اجرای هرچه بهتر استراتژی محتوا، حتما با اسپایرل‌تیم تماس بگیرید. در کنار ما، هزینه و بودجه‌های اولیۀ شما به هدر نخواهد رفت و بهترین خروجی‌ها را خواهید داشت. ما اینجا هستیم که شما بتوانید از هر محتوایی که ایجاد می‌کنید ارزش بیشتری بگیرید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.