تبلیغات محیطی چگونه به بیشتر دیده شدن شما کمک می‌کند؟

تبلیغات

شاید فرض کنیم در دنیای دیجیتال امروز، دیگر جایی برای تبلیغات محیطی نیست. یا ممکن است احساس کنیم دیگر همۀ فعالیت‌های بازاریابی به‌صورت آنلاین انجام می‌شوند. اما حقیقت این است که تبلیغات خارج از خانه، هنوز هم یک استراتژی تبلیغاتی فوق‌العاده مؤثر محسوب می‌شود.

تبلیغات خارج از خانه (Out-of-home advertising) یا به‌اختصار OOH، به فرایندهای بازاریابی‌ای گفته می‌شود که مصرف‌کنندگان را خارج از خانه‌هایشان هدف قرار می‌دهند. البته ممکن است شما درون خانۀ خود باشید و از پنجرۀ اتاقتان به یک بیلبورد خیابانی نگاه کنید. اما باز هم تفاوتی در تعریف این نوع تبلیغات ایجاد نمی‌شود.

طبق آمار انجمن تبلیغات محیطی آمریکا، 66 درصد از کاربران موبایل‌های هوشمند پس از تعامل با تبلیغات خارج از خانه، اقدام به تماس با مراکز فروش کرده‌اند. علاوه بر این، 74 درصد از کسانی که پس از تعامل با تبلیغات، از مشاغل بازدید کرده‌اند، خرید انجام داده‌اند.

حقیقتاً این‌ها آمارهای بسیار جذابی هستند. آمارهایی که شما را وادار می‌کنند در مورد افزودن این نوع تبلیغات به دفترچۀ استراتژی خود بیشتر فکر کنید. در این مقاله، ما به طور مفصل در مورد تبلیغات خارج از خانه و مزایای آن صحبت خواهیم کرد. نوعی از تبلیغات که از دیرباز در میان روش‌های اصلی بازاریابی بوده است و حالاحالاها قصد ندارد از مد بیفتد!

آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

محبوبیت دائمی تبلیغات محیطی

اگرچه تبلیغات داخلی (In-Home Advertising) مزایای بی‌نظیر خودش را دارد، اما با یک نقص عمده روبه‌رو است. امروزه مخاطبین دیجیتال نسبت به جامعۀ آنلاین به‌شدت بی‌علاقه هستند. دنیای دیجیتال به معنای واقعی کلمه مملو از محتوای تبلیغاتی است.

ما از لحظۀ بیدار شدن به‌عنوان یک مصرف‌کننده، با بمباران کمپین‌های تبلیغاتی در سایت‌ها، تلویزیون، رادیو و مواردی ازاین‌دست روبه‌رو می‌شویم. بسیاری از ما به‌سرعت از لینک‌های پیشنهادی رد می‌شویم. یا صدای رادیو و تلویزیون را کم می‌کنیم تا بیش از این اذیت نشویم.

حتی ممکن است در بسیاری از موارد، با برندهایی که با این روش‌ها تبلیغ می‌شوند، پدرکشتگی پیدا کنیم! یعنی نوعی ارتباط و احساس ناخوشایندی نسبت به این برندها در ما به وجود بیاید. ازاین‌رو، اگر یک کمپانی بخش عمده‌ای از بودجۀ بازاریابی خود را برای تبلیغات داخلی سرمایه‌گذاری کرده باشد، ممکن است از مزایایی که تبلیغات خارجی دارد برخوردار نشود.

مزایای تبلیغات خارجی برای توسعۀ کسب‌وکار

آمار نشان می‌دهد هر انسان در قرن بیست‌ویکم تقریباً 70 درصد از زندگی خود را خارج از خانه می‌گذراند. این گذران وقت، می‌تواند شامل کار، تفریح​​، مسافرت یا دید و بازدید باشد. با یک حساب سرانگشتی می‌توان نتیجه گرفت احتمال اینکه متوجه تبلیغات محیطی شویم و تمام توجه خود را به سمت آن معطوف کنیم، بسیار بیشتر از احتمال توجه به تبلیغات دیجیتال است.

به‌علاوه، در سال‌های اخیر افزونه‌ها و اپلیکیشن‌های متعددی تحت عنوان مسدودکننده‌های تبلیغاتی عرضه شده‌اند. اپلیکیشن‌هایی که کاربران را از شرّ اکثر تبلیغ‌های دیجیتالی خلاص می‌کنند. ما در ادامه چهار دلیل اساسی برای استفاده از تبلیغات محیطی توسط کسب‌وکار شما را ذکر می‌کنیم.

ایجاد تصویر تجاری مثبت

تبلیغاتی که خارج از خانه می‌بینیم، معمولاً بیشتر از تبلیغاتی که در خانه تجربه می‌کنیم مورد قبول ما است. چرا؟ چون تبلیغاتی که در خانه تجربه می‌کنیم، سرزده و ناخواسته به نظر می‌رسد. گاهاً وقتی وسط سریال مورد علاقۀ ما تبلیغ پخش می‌شود، احساس می‌کنیم یک گروگان هستیم.

اما تبلیغات خارجی قسمتی موردانتظار و پذیرفته‌شده از زندگی بیرونی ماست. بسیاری از مصرف‌کنندگان حتی احساس می‌کنند تبلیغات محیطی به زیبایی شهر کمک می‌کند.

تضمین بازگشت سرمایه

هنگامی که تصمیم به اجرای تبلیغات خارج از خانه می‌گیرید، ممکن است فکر کنید هزینۀ این نوع تبلیغات در مقایسه با سود حاصل از آن، کمی بالاست. اما در حقیقت این‌طور نیست. نتایج حاصل از آنالیز تبلیغات محیطی نشان می‌دهد که ارزش این نوع تبلیغات اگر بیشتر از نوع دیجیتال نباشد، کمتر نیست.

عدم تبعیض برای مشاغل کوچک و بزرگ

بسیاری از افراد گمان می‌کنند تبلیغات خارج از خانه ابزاری منحصر به مشاغل بزرگ است. اما در حقیقت، این نوع تبلیغات برای مشاغل کوچک نیز در دسترس و مقرون‌به‌صرفه است. ازآنجاکه تبلیغات محیطی می‌تواند در سطح محلی اجرا شود، گزینۀ بسیار مناسبی برای کسب‌وکارهای کوچک است. به‌عنوان‌مثال، یک رستوران محلی در شهری نسبتاً کوچک، بهتر است از یک کمپین تبلیغات شهری استفاده کند؛ تا تبلیغات گسترده در وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی.

جذابیت بیشتر در مقایسه با انواع آنلاین

تبلیغات خارجی توجه مشتری را بدون احساس پرخاشگری یا نفوذ جلب می‌کند. اگر راننده‌ای پشت چراغ راهنمایی متوقف شود، احتمال اینکه پیام شما در بیلبورد تبلیغاتی، در خط دید او باشد بسیار زیاد است. او حتی ممکن است درحالی‌که هنوز در وسیلۀ نقلیه خود است تصمیم به خرید محصولات یا استفاده از خدمات شما بگیرد! بدون اینکه از سروصدای تیزر شاکی باشد یا تبلیغات شما مزاحم گشت‌وگذار او در فضای وب شده باشد.

چه بسترهایی برای تبلیغات محیطی وجود دارد؟

برای اجرای تبلیغات خارج از خانه، تعداد زیادی بستر و ساختار وجود دارد. علاوه بر بیلبوردهای استاندارد، تقریباً هر سازه‌ای که در فضای باز بنا شده باشد، برای تبلیغات در دسترس است. البته به شرطی که صاحب سازه بخواهد با اجاره دادن آن، سود مالی کسب کند. 5 نمونه از مهم‌ترین بسترهای تبلیغات محیطی عبارت‌اند از:

بیلبوردها

همان‌طور که می‌دانید، مکان اصلی تبلیغات بیلبوردی کنار جاده‌هاست. همچنین می‌توان آن‌ها را کنار ساختمان‌های پرتردد نیز قرار داد.

مبلمان خیابانی (Street Furniture)

به مواردی مانند ایستگاه‌های اتوبوس و مترو، باجه‌های تلفن، کیوسک‌های اطلاعاتی شهر، تیرهای برق و چراغ‌ها، اصطلاحاً مبلمان شهری گفته می‌شود. برای تبلیغات با استفاده از مبلمان شهری معمولاً نیاز به مجوز دارید؛ بنابراین بی‌گدار به آب نزنید.

وسایل نقلیه

به‌طورکلی تبلیغ‌هایی که در فضای داخلی و خارجی اتوبوس‌ها، قطارها، مونوریل‌ها و تاکسی‌ها نصب می‌شوند، در این مجموعه می‌گنجند.

تبلیغات فروشگاهی

هرگونه تلاش بازاریابی که مصرف‌کننده را در هنگام خرید از یک فروشگاه در معرض تبلیغات قرار دهد، تبلیغات فروشگاهی یا Point of Sale نام می‌گیرد. این نوع تبلیغات محیطی، می‌تواند شامل پوستر، تابلوی اصلی ورودی مغازه، برچسب‌های روی کاشی کف مغازه و دیگر آگهی‌های داخلی باشد.

تبلیغات دیواری

تبلیغات دیواری ممکن است روی دیوارهای شهر نقاشی شوند و یا در قالب بنر، پوستر یا تابلوهایی به دیوار چسبانده شوند. این روش تبلیغات معمولاً محدودیتی در اندازه و شکل تابلو ندارد. اما بهتر است مراقب مکان‌هایی باشید که پیگرد قانونی دارند!

6 نکته برای تبلیغات محیطی موفق

دقیقاً مانند هر کمپین تبلیغاتی، موفقیت تبلیغات محیطی نیز به استراتژی و برنامۀ شما بستگی دارد. اما به‌طورکلی، شش نکتۀ طلایی وجود دارد که به شما کمک می‌کنند شانس موفقیت خود را تا حد زیادی افزایش دهید.

 

1) دربارۀ مکان تحقیق کنید.

صرف نظر از اهداف کمپین تبلیغاتی، تیم شما باید به طور دقیق در مورد مکان تحقیق کند. نتایج این تحقیق، نه‌تنها مزایا و محدودیت‌ها را به شما گوشزد می‌کند، بلکه به شما کمک می‌کند تصمیم بگیرید کدام مکان ارزش صرف کردن بودجه را دارد و کدام‌یک نه.

وقتی نوبت به مکان تبلیغ می‌رسد، باید چهار سؤال مهم را از خود بپرسید:

  • آیا در معرض دید است؟
  • چه کسانی از این مسیر رد می‌شوند؟
  • کسانی که از اینجا گذر می‌کنند، به چه چیزی نیاز دارند؟
  • آیا محصولات من می‌توانند این نیاز را به‌خوبی برطرف کنند؟

بعد از اینکه به این چهار سؤال پاسخ دادید، می‌توانید باتوجه‌به پاسخ‌ها، استراتژی تبلیغات محیطی خود را شروع کنید. ما پیشنهاد می‌کنیم که برای شروع استراتژی، حتماً از یک تیم تبلیغاتی متخصص کمک بگیرید تا سرمایۀ خود را هدر ندهید.

 

2) دیجیتال شوید!

اگر به دنبال تبلیغات خارج از خانه هستید، به این معنی نیست که باید بدون تکنولوژی پیش بروید. بیلبوردهای دیجیتالی، جایگزینی عالی برای بیلبوردهای معمولی کلاسیک هستند. در حقیقت، اینجا دو ​​دلیل وجود دارد که شما حتماً باید بیلبوردهای دیجیتال را هم در نظر بگیرید.

دلیل اول این است که این بیلبوردها معمولاً ارزان‌تر هستند. بیلبوردهای دیجیتال نسبت به بیلبوردهای سنتی برای نصب و حذف محتوا، هزینه‌های کمتری دارند. علاوه بر این، اگر تحقیقات نشان دهد مردم در یک ساعت خاص از روز استقبال بیشتری نسبت به محصول شما دارند، می‌توانید تبلیغات خود را فقط در آن زمان خاص، در صفحه‌نمایش بیلبورد اجرا کنید.

دلیل دوم این است که این بیلبوردها توجه بیشتری جلب می‌کنند و بیشتر دیده می‌شوند. بیلبوردهای دیجیتالی همیشه روشن و درخشان هستند. درحالی‌که ممکن است بیلبوردهای معمولی به هر دلیلی نور مخصوص خود را از دست بدهند. با انتخاب بیلبوردهای دیجیتالی، اطمینان حاصل می‌کنید که مسافران می‌توانند بیلبورد شما را صرف‌نظر از زمان روز ببینند.

 

3) از نمایشگرهای چشم‌نواز استفاده کنید.

ازآنجاکه بازار تبلیغات محیطی به‌اندازه بازار تبلیغات دیجیتال اشباع نشده است، شما می‌توانید از اصول مشابه استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید محتوای شما از دیگر موارد متمایز است. ما در ادامه، در مورد پنج استراتژی صحبت می‌کنیم که می‌تواند بیلبورد شما را از همسایگان خود بهتر کند.

رنگ‌های روشن

برای جلب‌توجه رانندگان، شما باید از تمام ابزارهای موجود در زرادخانۀ خود استفاده کنید! استفاده از رنگ‌های روشن که واکنش بصری و ذهنی را برانگیزند، می‌تواند شروع خوبی باشد.

شمارش معکوس

شمارش معکوس برای افتتاح تولید یک محصول یا یک رویداد، راهی عالی برای ترغیب بینندگان به اقدام است. حتماً تاکنون استفاده از این استراتژی را در بیلبوردهای شهری دیده‌اید.

سادگی

سعی نکنید چندین تصویر یا پیام را در بیلبورد خود قرار دهید. در عین رک‌وراست بودن، کوتاه و موجز باشید. مهم‌ترین موضوعی که باید در بیلبورد خود به آن توجه کنید، هدف کمپین تبلیغاتی‌تان است.

طرح‌هایی با کنتراست بالا

در فواصل زیاد، طراحی ظریف نتیجه‌ای ندارد. فراموش نکنید همۀ افراد و وسایل نقلیه قرار نیست بیلبورد یا بنر شما را از نزدیک ببینند؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم حتماً از رنگ‌های متضاد استفاده کنید تا تبلیغ شما حتی از دور هم قابل مشاهده باشد.

 

4) در مورد رقبای خود تحقیق کنید.

قبل از این که در مورد یک مکان مشخص یا یک استراتژی تبلیغات محیطی خاص تصمیم بگیرید، ببینید آیا رقبایتان از استراتژی‌های مشابهی در مکان‌های مشابه استفاده می‌کنند یا خیر. چه چیزی در تبلیغات آن‌ها متمایز است؟ چه چیزی را از دست می‌دهند؟ از این پاسخ‌ها برای پیاده کردن طرح‌های خود استفاده کنید.

 

5) اهدافی قابل ارزیابی را تعیین کنید.

همان‌طور که وارد دنیای تبلیغات محیطی می‌شوید، اصول اساسی هر کمپین بازاریابی را دنبال کنید. در مقاله‌های متعددی که در همین سایت منتشر کرده‌ایم، بارها گفته‌ایم که کمپین شما باید اهداف بازاریابی مشخص و قابل ارزیابی داشته باشد. در واقع شما در ابتدا باید بدانید که آیا می‌خواهید:

  • آگاهی از برند را افزایش دهید؟
  • یک فراخوان برای اقدام ارائه کنید؟
  • نوعی دانش فنی را با بینندگان به اشتراک بگذارید؟
  • خط تولید جدیدی را به بازار عرضه کنید؟
  • به اطلاعات آماری جدیدی دست پیدا کنید؟

برای اطمینان از اینکه آیا کمپین شما به هدف خود رسیده است یا خیر، حتماً اهدافی هوشمندانه تعیین کنید که قابل تحلیل باشند.

آیندۀ تبلیغات خارج از خانه

جالب است بدانید دنیای تبلیغات خارج از خانه نیز از دیجیتالی شدن استقبال می‌کند. انتظار می‌رود در آینده‌ای نزدیک، شاهد افزایش بیلبوردهایی با محتوای پویا و تعاملی باشیم. بیلبوردهایی که داده‌های خارجی مانند آب‌وهوا، ترافیک، ورزش و تقریباً هر چیز دیگری را به‌عنوان محتوای پویا ارائه می‌دهند. همچنین قابلیت تنظیم از راه دور و کنترل لحظه‌ای را دارند.

جمع‌بندی

همان‌طور که در این مقاله خواندیم، هیچ زمانی مثل الان برای شروع تبلیغات محیطی هیجان‌انگیز نیست! با پایان همه‌گیری کرونا، رفت‌وآمد شهری مردم بیشتر و بیشتر می‌شود و طبیعتاً تقاضا برای تبلیغات خارجی نیز بیشتر خواهد شد.

تبلیغات خارجی ترکیبی از پیشرفت‌های فنی مدرن و مزایای سنتی تبلیغات را در خود جای داده است. همۀ ما شهروندان، وقت زیادی را در فضای باز می‌گذرانیم. از طرفی با رشد تبلیغات دیجیتال، شنیدن پیام شما در آن فضا گاهی اوقات خیلی دشوار خواهد بود.

اما همان‌طور که دیدیم، جای نگرانی نیست. چراکه تبلیغات خارج از خانه، این مسئله را حل می‌کند. در این راستا، با استفاده از خدمات اسپایرل‌تیم، می‌توانید همراهی درخشان برای تبلیغات دیجیتال و آنلاین خود خلق کنید. اسپایرل‌تیم سال‌هاست با استفاده از تجربه و نبوغ تیم طراحی خود، شرکت‌های زیادی را در این مسیر یاری کرده است.

در صورت نیاز به خدمات بنر و بیلبورد، طراحی پوستر، عکاسی، ساخت طرح‌های مدرن و سوررئال و خلق استراتژی تبلیغات محیطی، کافی‌ست با ما تماس بگیرید. مشاورین ما دراسرع‌وقت پاسخگوی سؤالات شما عزیزان خواهند بود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.