تجهیزات عکاسی صنعتی

تجهیزات عکاسی صنعتی

تجهیزات عکاسی صنعتی : با صنعتی تر شدن جوامع و پیشرفت کردن بازار های کسب و کار، مدیران و صاحبین کسب و کارها بیشتر به دنبال انجام تبلیغات برای دیده تر شدن کسب و کار های خودشان می باشند. همین امر باعث شده که تقاضا برای استخدام عکاس های صنعتی روز به روز افزایش پیدا کند. ولی آیا شما با حوزه عکاسی صنعتی آشنا هستید؟ آیا می دانید عکاسی صنعتی چیست؟ آیا میدانید تجهیزات عکاسی صنعتی کدام اند؟ اگر به دنبال پیدا کردن پاسخ این پرسش ها هستید، با ما همراه باشید.

 

درست است که با پیشرفت کردن تلفن های هوشمند، همه افراد توانایی گرفتن عکس و عکاس شدن را دارند! ولی عکاسان حرفه ای نیز مانند همه مشاغل نیاز به یکسری تجهیزات حرفه ای برای تهیه هر چه بهتر و تاثیرگذارتر عکس دارند. اما قبل از اینکه به این بپردازیم که عکاسان صنعتی به چه تجهیزاتی نیاز دارند. بیایید ببینم که اصلا ” عکاسی صنعتی چیست ؟ “

عکاسی صنعتی چیست ؟

 

عکاسی صنعتی در واقع یکی از شاخه های عکاسی تبلیغاتی محسوب می شود که وظیفه آن نمایش هرچه بهتر، دقیق تر و با کیفیت تر محصولات و یا کارخانه جات صنعتی می باشد. در این حوزه عکاسی، عکاس می کوشد تا به وسیله تجهیزات عکاسی صنعتی مناسب و نورپردازی دقیق که به کمک آن ها تمام ویژگی های خارجی محصول را نشان می دهد، تصویری دقیق و با کیفیت از محصولات و یا خدمات صنعتی ارائه نماید. صحبت درباره اینکه عکاسی صنعتی چیست خود یک مقوله مفصل است که در یک مقاله جداگانه به آن می پردازیم.

 

تجهیزات عکاسی صنعتی :

·        دوربین

اولین و پایه ای ترین نیاز هر عکاس، داشتن یک عدد دوربین برای انجام عکاسی می باشد. داشتن یک دوربین خوب بسیار تا بسیار در گرفتن عکس های بهتر می تواند به عکاسان کمک کند. دوربین ها هم مانند همه دستگاه های دیگر، مدل ها و مارک های مختلفی را شامل می شوند. از معروف ترین مدل هایی که در زمینه ساخت دوربین های عکاسی فعالیت می کنند، می توان به دو شرکت Canon و Nikon اشاره نمود. هنگامی که تصمیم به خریدن دوربین گرفتن، شما باید نیازهای کار خودتان و مشتریانی که در آینده با آن ها برخورد می کند را بدانید. دانستن این نکته ها در خریدن بهترین دوربین ها به شما کمک می کند. این سوالات را قبل از خرید دوربین از خودتان بکنید : آیا دوربین از وزن خوبی برخوردار است؟ می توانم در تمام روز آن را حمل کنم؟ آیا نیاز است دوربینتان DSLR باشد یا خیر؟ سرعت شاتر دوربین چقدر است؟ زوم آن آپتیکال باشد یا دیجیتال؟ پس حتما قبل از خرید دوربین، به خوبی تحقیق نماید.

 

·        لنز

مسلما شما در این مسیر بدون داشتن لنز هیچ شانسی نخواهید داشت. دوربین و لنز دو عنصر مکمل یکدیگرند. یکی از تجهیزات عکاسی صنعتی که حضورش نیز برای عکسبرداری حرفه ای لازم است، لنز است. داشتن یک لنز حرفه ای برای هر عکاسی واجب است. اکثر لنز ها دارای قیمت بالایی هستند ولی خب لنز وسیله ایست که در نهایت تفاوت عکس شما را با یک عکس معمولی مشخص خواهد کرد. حتما قبل از خرید نیز لنزی را انتخاب کنید که مناسب نیاز شما و حرفه شما باشد. در این مسیر می توانید از عکاسان حرفه ای تر نیز کمک بگیرید تا شما را در خرید لنز راهنمایی کنند.

 

·        نور

یکی دیگر از تجهیزات عکاسی صنعتی داشتن نور مناسب برای عکاسی می باشد. نور جزو آن دسته تجهیزاتی است که برای شروع یک عکاسی موفقیت آمیز به آن نیاز خواهید داشت که باید حتما در لیست تجهزات عکاسی شما قرار بگیرد. حتی اگر استودیویی برای عکاسی ندارید باز هم به یک منبع روشنایی و سه پایه متصل به آن برای تنظیم نور نیاز خواهید داشت. توصیه ما این نیست که سریعا قبل از شروع کار دست به خرج های گزاف برای تهیه نور بزنید، ولی حتما در مسیر پیشرفت برای تبدیل شدن به یک عکاس صنعتی به وسایل روشنایی نیاز خواهید داشت.

 

حال که شما دانستید عکاسی صنعتی چیست و با تجهیزات عکاسی صنعتی نیز آشنا شدید، نگاهی هم به لوازم جانبی مورد نیاز یک عکاس صنعتی بیندازیم.

 

لوازم جانبی مورد نیاز یک عکاس صنعتی

·        سه پایه دوربین

یکی از لوازم جانبی مهم برای عکاسی حرفه ای داشتن یک سه پایه دوربین خوب است. چه بخواهید از یک محصول در یک محیط بسته عکس بگیرید، چه در یک محیط صنعتی بخواهید دست به عکاسی بزنید، داشتن سه پایه مطمئن به کار شما خواهد آمد. سه پایه های دوربین در تنظیم و ثبات دوربین بسیار مفید خواهند بود و به شما این امکان را می دهند که بدون لرزش شروع به عکاسی نمایید.

·        یک سیستم رایانه یا لپ تاپ

شاید بپرسید که داشتن یک سیستم رایانه ای یا لپ تاپ چرا باید در زمره تجهیزات عکاسی صنعتی قرار بگیرد؟ مطمئنا شما بعد از انجام عملیات عکاسیتان نیاز دارید تا عکس هایتان را در یک محل نگهداری کنید. در این مرحله داشتن یک لپ تاپ همراه به شما کمک شایانی می کند تا سریعا بعد از عکس گرفتن عکس های خودتان را بر روی آن انتقال دهید. در ضمن شما برای ویرایش کردن عکس هایی که تهیه کرده اید نیز به یک سیستم نیاز دارید. پس داشتن یک سیستم رایانه ای و لپ تاپ با حداقل های یک سیستم مورد نیاز شما خواهد بود.

·        کارت های حافظه SD

داشتن یک کارت حافظه SD با گنجایش بالا نیاز هر عکاس می باشد. بعضی از زمان ها شما نیاز دارید تا عکس های متعددی از محصول و یا خدمات صنعتی بگیرید و اولین جایی که آن عکس ها قابلیت ذخیره شدن را دارند، کارت های حافظه دوربین است. ضمنا شما باید یک کارت حافظه با ضمانت و دوام بالا تهیه کنید. هچ چیزی بدتر از، از دست دادن عکس های گرفته شده برای یک عکاس نخواهد رود.

·        کیت تمیز کننده دوربین

کثیفی، گرد و غبار، آلودگی و رطوبت می تواند به بدنه دوربین، لنز ها و لوازم جانبی شما آسیب های جبران ناپذیری بزند. در بدترین حالت ممکن است دوربین و لنز گران قیمت شما فقط به علت سهل انگاری در تمیز نگه داشتن آن خراب شود. غفلت از نگهداری دوربین و لنز ممکن است زیان بار ترین اشتباهی باشد که یک عکاس مرتکب می شود. پس به همین دلیل باید یاد بگیرید که چگونه به طور صحیح تجهیزات عکاسی صنعتی خودتان را با کیت تمیز کننده، پاکیزه نگه دارید.

·        کیف دوربین

یکی از تجهیزات عکاسی صنعتی که بسیاری از عکاسان در حال استفاده از آن هستند، داشتن یک کیف دوربین مناسب است. بعد از تهیه موارد ذکر شده در بالا، باید همه آن ها را با یک کیف مناسب حمل کنید. کیف شما باید دوام و استحکام مناسبی داشته باشد تا از تجهیزات شما محافظت کند. همچنین باید ضد آب بوده که در زمان بارش باران نیز محافظ تجهیزات شما باشد. پس اگر برای تجهیزاتتان ارزش قائل هستید، حتما یک کیف مناسب با بالاترین کیفیت را برای کارتان تهیه نمایید.

·        رفلکتور نور

استفاده از این وسیله بر هر عکاسی واجب است. اگر شما می خواهید بین خودتان و یک عکاس معمولی تفاوت ایجاد کنید، حتما باید تجهیزات عکاسی صنعتی را تهیه نمایید. رفلکتور ها نوری برای شما ایجاد نمی کنند، اما شما می توانید به کمک آن ها نور را به محلی که می خواهید بازتاب دهید. رفلکتور ها بسته به نوع کاری که می خواهید از آن ها استفاده کنید، در انواع مختلف تولید می شوند.

·        بند دوربین

داشتن یک بند دوربین خوب و با کیفیت خیال شما در هنگام عکاسی راحت می کند. مخصوصا که اگر در محیط های خطرناک صنعتی قرار دارید و هر لحظه ممکن است که دوربین از دستان شما رها شود یا برای نگه داشتن به بند نیاز داشته باشید، می توانند به شما کمک کنند. پس مطمئن باشید از خرید یک بند با کیفیت هیچگاه ضرر نمی کنید.

تجهیزات زیاد دیگری هستند که به شما برای تبدیل شدن به یک عکاس صنعتی حرفه ای یاری می رسانند. مانند داشتن یک جلیقه عکاسی، درپوش لنز دوربین، هارد اکسترنال، داشتن باطری اضافی برای دوربین و … همه و همه جزو تجهیزات عکاسی صنعتی هستند که به شما کمک زیادی خواهند کرد. لازم نیست در ابتدای مسیر همه این تجهیزات را تهیه نمایید. می توانید با گذشت زمان کم کم به فکر تهیه و کامل نمودن تجهیزات خود نماید. تا کم کم از یک عکاس صنعتی مبتدی به یک عکاس صنعتی حرفه ای تبدیل شوید.

 

نتیجه گیری :

دانستن این که عکاسی صنعتی چیست و یک عکاس صنعتی به چه تجهیزات عکاسی صنعتی نیاز دارد، به شما کمک خواهد نمود تا بهتر مسیر موفقیت  و تبدیل شدن به یک عکاسی حرفه ای را طی نمایید. اما این همه راه نیست. شما باید در این راه آموزش های لازم را ببیند و دست به تجربه بزنید. برای یک عکاس داشتن تجربه و نمونه کار در کنار داشتن تجهیزات حرفه ای ضروری است. صرفا داشتن یک دوربین گران قیمیت به همراه لنز های آن چنانی و لوازم جانبی زیاد به کمک شما نخواهد آمد. پس دست به کار شوید و شروع به عکاسی کنید.

با توجه به اینکه دنیای تبلیغات روز به روز در حال گسترش است، مدیران و صاحبین کسب و کارها نیاز به داشتن یک عکاس صنعتی حرفه ای را برای پیروزی در این نبرد تبلیغاتی روز به روز بیشتر احساس می کنند. اگر شما هم جزو آن دسته از مدیرانی هستید که می خواهید در کنار کسب و کارتان عکاسان صنعتی خبره به همراه تجهیزات کامل و به روز را داشته باشید، ما مجموعه اسپایرال را به شما پیشنهاد می کنیم.

مجموعه اسپایرال با تکیه بر تیم عکاسی صنعتی حرفه ای و با تجربه خود به همراه تجهیزات عکاسی صنعتی و لوازم جانبی به روز، اماده همکاری با تمامی کسب و کار ها می باشد. پس اگر شما هم می خواهید که با کمترین هزینه ها بهترین نتیجه را بگیرید، هم اکنون با مشاورین ما در مجموعه اسپایرال تماس حاصل نمایید.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *