عکاسی از غذا

ترفند های عکاسی از غذا

شاید شما هم جزو افرادی باشید که از دیدن عکس های مختلف در حوزه غذا و نوشیدنی لذت می برید. اما آیا با ترفند های عکاسی از غذا آشنا هستید؟ آیا می دانستید که عکاسان از چه روش ها و فوت وفن هایی برای زیبا تر شدن و فریبنده تر شدن عکس هایشان بهره می برند؟ اگه علاقه مند هستید که با ترفند های عکاسی از غذا آشنا شوید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

 

یکی از شاخه های جذاب عکاسی صنعتی، عکاسی از غذا و نوشیدنی ها می باشد. همه ما ممکن است که با ترفند های عکاسی از غذا آشنا نباشیم. ممکن است عکس های بدی از غذا و نوشیدنی ها را دیده باشم، عکس های بی کیفیتی که در آن ها بی پروا از فلش های دوربین استفاده شده و باعث تاریک شدن فضای اطراف عکس غذا یا نوشیدنی ها شده است تا عکس هایی که با فیلترهای غیر اشباع بدتر نیز شده اند و دلیل همه آن ها نیز ندانستن ترفند های عکاسی از غذا و یا نوشیدنی می باشد.

عکسبرداری خوب، که امروزه بیشتر نیز از دوربین های تلفن های هوشمند برای گرفتن آن استفاده می شود، بیشتر و بیشتر به یک هنر تبدیل شده است. هنر عکاسی از غذا و نوشیدنی.

 

ما در این مقاله سعی نمودیم تا شما را بیشتر با این ترفند ها آشنا کنیم و بگوییم که با چند تنظیم ساده می توانید چقدر تفاوت در عکس هایتان ایجاد کنید و عکس های خود از غذاها و نوشیدنی ها را از عکس های آماتور به عکس های سطح بالاتر تبدیل کنید. در آخر نیز چند ترفند عکاسی از غذاها و نوشیدنی هایی که شرکت های تبلیغاتی برای فریبنده تر کردن عکس هایشان بهره می برند را با هم مرور می کنیم. پس با ما همراه باشید.

 

 

از تنظیمات گوشی همراه خود استفاده کنید

تقریبا در همه تلفن های همراه ابزارهایی وجود دارند که به شما این امکان را می دهند که تنظیمات مختلفی را بر روی عکسی که می گیرید، تغییر دهید. یکی از مهمترین ترفندهای عکاسی از غذا ، استفاده از خطوط یک سوم در عکس است. این خطوط را فعال کنید و مطمئن باشید که سوژه شما در تقاطع یکی از این خطوط قرار گرفته است. همچنین می توانید از انواع فیلترهایی که تنظیمات گوشی در اختیار شما قرار داده نیز برای بهتر شدن عکاسیتان استفاده کنید. اگر در محیط با نور کم عکس برداری می کنید، می توانید از حالت شب یا حالت ماه برای بهتر شدن عکستان استفاده کنید.

 

نوردهی خود را تنظیم کنید

شاید شما هم نمیدانستید که می توانید به راحتی نوردهی گوشی خود را تنظیم کنید. وقتی که دوربین گوشی خود را باز کردید، با لمس انگشت دست خود بر روی تصویر، گزینه ای قابل رویت است که به کمک آن می توانید به راحتی نوردهی گوشی خود را تنظیم کنید.( معمولا آیتم این نوردهی، عکس یک خورشید می باشد.) با کم یا زیاد کردن نوردهی گوشی خود، به آن نوردهی مورد نیاز برای عکاسی از غذا و نوشیدنی دلخواهتان برسید.

 

زاویه های خود را بدانید

دو زاویه مهم برای عکاسی وجود دارد که شما با شناخت آن ها می توانید عکس های فوق العاده ای را تهیه نماید. یکی عکس برداری از سطح چشم یا روبرو و دیگری عکس برداری از چشم پرنده یا بالا. برای اینکه زاویه مورد نظر را پیدا کنید بر روی یک صندلی بشینید تا مطمئن شوید کل سوژه را در قاب قرار داده اید و سوژه خطوط یک سوم را قطع نموده است.اکنون زوایای مختلف را امتحان کنید. می توانید از زاویه بالا برای عکاسی استفاده کنید. در این زاویه کل سوژه در قاب شما قرار می گیرد. ولی عکس برداری از روبرو یا نزدیک تر می تواند جزئیاتی بیشتر مانند، بافت و رنگ را نشان دهد.

 

عکاسی از غذا گوشت

 

از نور طبیعی استفاده کنید

بارها اشاره کرده ایم که  استفاده از نور غیر مستقیم خورشید، به علت ملایم بودن و غیر مستقیم بودن یکی از بهترین ترفند های عکاسی از غذا می باشد. اگر در اطراف شما پنجره وجود دارد، به کنار پنجره بروید و شروع به عکاسی کنید. شما می توانید از سایه هایی که در کنار ظروف ایجاد می شود برای تولید تضادهای زیبای بافتی استفاده کنید.

اگر هم در محیطی که در حال عکاسی هستید نور کافی ندارید، می توانید از یک لامپ ال ای دی قابل حمل بهره ببرید و یا حتی با کمی خلاقیت می توانید از چراغ قوه گوشی همراهتان برای تولید یک منبع نور استفاده کنید. ولی فراموش نکنید، به هیچ وجه از فلش دوربین استفاده نکنید، زیرا عکس شما را از بین خواهد برد. بهترین مکان برای قرار دادن نور نیز به جای نور بالا یا روبرو، نوری است که از پشت سر شما به سوژه تابانده می شود.

 

فضای منفی را در عکس قرار دهید

یکی دیگر از ترفند های عکاسی از غذا، استفاده کردن از فضاهای منفی است. سعی نکنید به وسیله سوژه عکاسی تان تمامی قاب را پر کنید. در برخی مواقع اجازه دهید سوژه تنها یک سوم عکس شما را پر کند. از یک پس زمینه ساده می توانید برای زیباتر کردن عکستان بهره ببرید. پس زمینه های تیره یا سیاه جزو بهترین انتخاب ها می باشند که با ایجاد تضاد کاملی که با سوژه شما دارند، تصویر شما را شگفت انگیز می کنند.

 

از وارد کردن افراد به عکس خود نترسید

یکی دیگر از ترفند های عکاسی از غذا استفاده کردن از افراد در قاب عکستان می باشد. فردی که در حال نوشیدن یک لیوان است، فرد دیگری در حال مصرف غذای داخل ظرف خود است و … در برخی از مواقع می تواند باعث زیباتر شدن عکس شما شوند. نکته مهم در اینجا این است که به یاد داشته باشید آن ها از رنگ های تیره، خاموش، سیاه یا خاکستری استفاده کرده باشند. استفاده از لباس هایی با رنگ های روشن، باعث از بین رفتن جلوه و خوشمزگی غذایی که می خواهید عکس آن را بگیرید، می شود.

عکس صنعتی

از بزرگنمایی دستی پرهیز کنید

اگر می خواهید جزئیات را در عکس یا فیلمتان نشان دهید، به جای استفاده از بزرگ نمایی دستی، از لحاظ فیزیکی به سوژه نزدیک شوید. بزرگنمایی دیجیتالی تنها باعث کم کیفیت تر شدن عکس شما می شود.

 

کثیف کاری کنید!

یکی از ترفند های عکاسی از غذا برای بیشتر جذاب کردن آن این است که اجازه دهید مواد غذاییتان سرازیر شوند! کمی کثیف کاری کنید. اشکالی ندارد، اگر باعث جذاب تر شدن عکستان می شود خیلی هم خوب است. به جای اینکه همه چیز را فقط در بشقاب و کاسه ها خلاصه کنید و خود را محدود کنید، بپرهیزید. با اضافه کردن حرکت و تحرک به عکستان در آن روح زندگی را جاری کنید!

 

از سه پایه استفاده کنید

ممکن است که دست شما دارای لرزش های جزئی باشد که در هنگام گرفتن عکس باعث خراب شدن عکس و از بین رفتن زیبایی آن شود. برای رفع آن می توانید از سه پایه استفاده کنید. یک سه پایه هرگونه احتمال لرزش دوربین عکاسی شما را به صفر می رساند و باعث می شود تا عکس های شما خراب نشود.

 

زیاد عکس بگیرید

از عکس گرفتن نترسید. این یکی از ترفند های عکاسی از غذا می باشد. حواشی را در عکس بیاورید، زوایا را تغییر دهید، رنگ ها را عوض کنید. هر چیزی که باعث تغییری در سوژه می شود می تواند شما را به عکس دلخواهتان نزدیک تر کند. امکان اینکه در 25 عکس، یک عکس شگفت انگیز وجود داشته باشد، خیلی بیشتر است تا زمانی که شما تنها 2 عکس گرفته اید!

عکس ها را ویرایش کنید

توصیه ما برای عکاسانی که از غذا و نوشیدنی عکس می گیرند این است که نه تنها از برنامه ویرایش عکس در تلفن همراه خودتان استفاده کنید، بلکه از نرم افزارهای ویرایش عکس ثالث نیز بهره ببرید. اگر ویرایش را با گوشی همراهتان انجام می دهید، نرم افزار Snapseed خیلی می تواند به شما در تغییرات رنگ، روشنایی، کنتراست و … کمک کند. اگر هم با سیستم خانگی یا لپ تاپ عملیات ویرایش را می خواهید انجام دهید، نرم افزار فتوشاپ بهترین گزینه است.

 

خب تا اینجا با ترفند های عکاسی از غذا آشنا شدید و دانستید که اگر بخواهید با گوشی همراهتان از غذا و یا نوشیدنی که میل می کنید عکس بگیرید، باید به چه نکاتی دقت نمایید. اما آیا دوست دارید بدانید که شرکت های تبلیغاتی از چه ترفند هایی برای عکاسی از غذا استفاده می کنند تا عکس های فریبنده تری از غذا یا نوشیدنی بگیرند. در ادامه به چند ترفند و حقه ای که این شرکت ها برای دادن جلوه های زیباتری به عکس هایشان بهره می برند، آشنا می شوید.

 

در هر عکس زیبایی که شما از غذا و نوشیدنی می بینید، یک پشت صحنه ای نهفته است که از دید شما پنهان است. در این پشت صحنه ها چه میگذرد؟ اگر کمی بیشتر دقت کنید متوجه چیزهای عجیب و غریب و غیر قابل خوراکی می شوید که تنها برای ایجاد حذابیت بصری از آن ها استفاده شده است را می بینید.

 

در این تصویر نوشیدنی را می بینید که از سس سویا برای ایجاد حباب های فریبنده تر بهره برده اند. از آن قطعات آبی پلاستیکی نیز برای بهتر قرار گرفتن گوشت بر روی ظرف استفاده شده است.

 

انگور

یکی از ترفند های عکاسی از غذا را در این تصویر مشاهده می کنید. بستنی هایی که اغلب از پوره سیب زمینی برای تهیه آن ها استفاده می شود. با استفاده از شیرینی، پودر شکر ورنگ، رنگ آمیزی می شوند تا جلوه بصری زیباتری را داشته باشند.

 

درخشندگی بر روی انگور به کمک پودر تالک به آن اضافه شده است. از خلال دندان و سیم ماهیگیری نیز برای قرارگیری انگور به شکل دلخواه استفاده شده است.

 

در این تصویر می بینید که کیک به کمک اسپری رنگی تزئین شده است و کرم هایی که بر روی کیک قرار گرفته اند نیز، کرم اصلاح شده هستند که به سرعت زیر نور و حرارت چراغ های عکاسی استودیویی ذوب نمی شود.

فیله گوشت

 

یکی از جالب ترین ترفند های عکاسی از غذا استفاده از روغن موتور برای دادن جلای بیشتر به گوشت است که در تصویر زیر به طور کامل مشخص است. برای تیره تر شدن گوشت نیز پولیش کفش به آن زده می شود تا قرمزی آن بیشتر به نظر برسد. اما کار به همین جا تمام نمی شود، از اسپری مو نیز برای براق تر شدن هویج ها استفاده شده است!

 

عکاسان از پسب PVA به جای شیر در عکس هایشان بهره می برند. شاید بپرسید که چرا از خود شیر استفاده نمی کنند! جواب ساده است! چون شیر طبیعی باعث خیس شدن مواد غذایی اطرافش خواهد شد و زیبایی عکس را از بین می برد!

 

 

خب تا اینجا شما متوجه شدید که عکاسان از چه ترفند های عکاسی از غذا استفاده می کنند و چه روش هایی را می پیمایند که تا این اندازه عکس های دلربا و فریبنده ای از مواد غذایی تهیه می کنند. همچنین به شما در مورد اینکه اگر خودتان بخواهید با گوشی همراهتان عکس هایی را از مواد غذایی بگیرید و یا دست به عکاسی از غذا و نوشیدنی بزنید باید چه نکاتی را مد نظر داشته باشید تا کار شما از سطح یک عکاس آماتور بالاتر رفته و عکس های جذاب تری را تهیه کنید. امیدوارم که از مطالعه این مقاله لذت کافی را برده باشید و اگر میخواهید که اطلاعات بیشتری را در این حوزه به دست بیاورید، سایر مقالات ما را نیز مطالعه نماید.

 

نتیجه گیری :

یادگیری اصول عکاسی از غذا و نوشیدنی کار پیچیده است. اگر شما فقط برای خودتان یا صفحه شخصی تان می خواهید که از غذا ها و نوشیدنی هایی که در طول روز میل می کنید عکس بگیرید، هیچ اشکالی ندارد که این نکات را بدانید. اما اگر صاحب کسب و کاری هستید و میخواهید بدین صورت مشتریانی را برای خودتان دست و پا کنید، قاعدتا نمی توانید که با یک گوشی همراه این کار را بکنید! شما به فردی نیاز دارید که با تمامی ترفند های عکاسی از غذا آشنا باشد و بداند که به چه شیوه ای عکس های شگفت انگیز تهیه نماید. پس حضور یک عکاس صنعتی که کارش تهیه عکس های فریبنده است بر هر کسب و کاری واجب است. تیم اسپایرال با تجربه بالایی که در حوزه عکاسی صنعتی و عکاسی از غذا و نوشیدنی دارد می تواند شما را در این مسیر همراهی کند.

ما در محموعه اسپایرال با تکیه بر عکاسان خبره و توانا و استودیویی مجهز آماده ارائه بهترین خدمات با کمترین هزینه می باشیم. پس شما هم اگر میخواهید که از نعمت داشتن یک عکاس حرفه ای در کنار کسب و کارتان بهره مند شوید، همین الان با مشاورین ما در تیم اسپایرال تماس حاصل نمایید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *