تعریف ویدئو مارکتینگ و مزایای آن در رشد بیزنس

تبلیغات و برندسازی

اگر یک عکس به اندازۀ هزار کلمه ارزش دارد، به نظر شما یک ویدئو به اندازۀ چند کلمه ارزش دارد؟ این ارزش غیرقابل‌توصیف، اساس ویدئو مارکتینگ است. یک استراتژی بازاریابی آینده‌نگرانه که ویدئوهایی جذاب را به فعالیت‌های بازاریابی شما وارد می‌کند.

بازاریابی ویدئویی را می‌توان برای همه چیز، از ایجاد ارتباط با مشتری گرفته تا تبلیغ برند استفاده کرد. به‌علاوه، این روش بازاریابی می‌تواند به‌عنوان رسانه‌ای برای ارائه‌ی روش‌های استفاده از محصول، آموزش، پخش مستقیم رویدادها و ارائه‌ی محتوای وایرال عمل کند.

ویدئو به شما کمک می‌کند تا در بهترین شکل ممکن با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید. امروزه بسیاری از تلاش‌های بازاریابی یک شرکت برای خلق اعتماد انجام می‌شوند. ویدئو پُلی است که آنچه شما می‌گویید را به هویت واقعی برند پیوند می‌دهد و به مشتریان این امکان را می‌دهد تا پشت پردۀ فعالیت‌های شما را بررسی کنند. از این طریق با نام تجاری شما بیشتر آشنا شوند و به آن اعتماد کنند.

هر ویدئو درست مانند یک معدن طلای سئو است که به افزایش ترافیک، ایجاد پیوندهای سایت و همچنین افزایش لایک و اشتراک‌گذاری کمک می‌کند. همۀ این‌ها می‌توانند بر رتبه‌بندی شما در موتورهای جستجو تأثیر بگذارند.

ویدئوها قابلیت به‌یادسپاری اطلاعات را افزایش می‌دهند. اگر مشتریان شما فقط چیزی بشنوند، به‌احتمال زیاد 90 درصد از این اطلاعات را سه روز بعد فراموش می‌کنند. در مقابل، اگر آنچه می‌شنوند با تصاویری مرتبط همراه باشد، به طور متوسط ​​65 درصد از این اطلاعات را تا سه روز بعد در خاطر خواهند داشت.

در این مقاله پس از تعریف بازاریابی ویدئویی، سراغ انواع ویدئوهای کاربردی در آن خواهیم رفت. سپس سعی می‌کنیم مزایای آن را به طور کامل بررسی کنیم. برای آشنایی بیشتر با این روش بازاریابی، حتماً با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

تعریف ویدئومارکتینگ

به استفاده از ویدئو برای بازاریابی یا تبلیغ برند در کانال‌های دیجیتال، ویدئو مارکتینگ یا بازاریابی ویدئویی گفته می‌شود. به زبان ساده، وقتی از ویدئو برای بازاریابی برند، محصول یا خدمات خود و همچنین تعامل با مخاطبین استفاده می‌کنید، در حال پیاده‌سازی بازاریابی ویدئویی هستید.

فقط مشاغل نیستند که تمایل به استفاده از ویدئو به‌عنوان یک ابزار بازاریابی دارند. بلکه مشتریان نیز تمایل بیشتری به دریافت پیام‌های بازاریابی در قالب ویدئو دارند. بر اساس گزارشی از  Hubspot Research، بیش از 50 درصد از مشتریان، ویدئو را بر انواع دیگر محتواهای یک برند ترجیح می‌دهند.

مشاغل از ویدئوها در صفحات فرود خود، پست‌های شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها و حتی در ایمیل‌ها استفاده می‌کنند. از میان کسب‌وکارها، 83 درصد معتقدند که ویدئوی راهنمایی که در صفحۀ اصلی وب‌سایت خود گذاشته‌اند، بسیار مؤثر بوده است.

78 از مدیران کسب‌وکارها درصد معتقدند که به‌کارگیری ویدئو در رسانه‌های اجتماعی یک تاکتیک عالی است و 80 درصد معتقدند ویدئوهای موجود در ایمیل‌ها، میزان بازگشت سرمایه (ROI) را افزایش داده است.

تعریف ویدئومارکتینگ

انواع ویدئوهای کاربردی در ویدئو مارکتینگ

بدیهی است که قبل از شروع فیلم‌برداری، ابتدا باید نوع ویدئوی موردنظر خود را تعیین کنید. برای درک بهتر گزینه‌های خود، می‌توانید لیستی که در ادامه آورده‌ایم را بررسی کنید.

1.ویدئو‌های نمایشی (Demo Videos)

ویدئوهای نمایشی نحوۀ عملکرد محصول شما را نشان می‌دهد. این ویدئوها ممکن است بینندگان را به گشت‌وگذار در نرم‌افزار شما ببرند؛ یا نحوۀ استفاده از محصول فیزیکی را آموزش دهند یا شامل آن‌باکسینگ و آزمایش یک محصول باشند.

2.ویدئوهای برند (Brand Videos)

ویدئوهای برند معمولاً به‌عنوان بخشی از یک کمپین تبلیغاتی بزرگ‌تر ساخته می‌شوند و چشم‌انداز، مأموریت یا محصولات و خدمات سطح بالای شرکت را نشان می‌دهند. هدف این ویدئوهای تجاری، ایجاد آگاهی دربارۀ شرکت شما و جلب‌توجه مخاطبین موردنظر است.

3.ویدئوهای رویداد (Event Videos)

آیا کسب‌وکار شما میزبان یک کنفرانس، میزگرد، نمایشگاه، جمع‌آوری کمک‌های مالی یا رویداد دیگری است؟ با استفاده از ویدئو مارکتینگ، می‌توانید مصاحبه‌ها و ارائه‌های جالبی از گردهمایی خود منتشر کنید.

4.مصاحبه‌های تخصصی (Expert Interviews)

گرفتن مصاحبه از متخصصان داخلی یا رهبران فکری در صنعت شما، راهی عالی برای ایجاد اعتماد و اقتدار است. این مصاحبه‌ها بسیار به‌دردبخور هستند و مخاطبان هدف نیز معمولاً باعلاقه آن‌ها را تماشا می‌کنند.

مصاحبه‌های تخصصی (Expert Interviews)

5.ویدئوهای آموزشی یا چگونه؟ (Educational or How-To Videos)

از ویدئوهای آموزشی می‌توان برای آموزش چیزهای جدید به مخاطبان یا ایجاد دانش بنیادی برای درک بهتر کسب‌وکار و راه‌حل‌های شما استفاده کرد. این ویدئوها همچنین می‌توانند توسط تیم‌های فروش و خدمات شما هنگام کار با مشتریان استفاده شوند.

6.ویدئوهای توضیح‌دهنده یا راهنما (Explainer Videos)

این نوع ویدئوها برای کمک به مخاطبان برای درک بهتر نیاز آن‌ها به محصول یا خدمات شما استفاده می‌شود. بسیاری از این ویدئوهای توجیه‌کننده؛ بر سفر خیالی شخصیت اصلی خریدار شرکت که با مشکلی دست‌وپنجه نرم می‌کند تمرکز می‌کنند. این شخص با خرید راه‌حلی که کسب‌و‌کار شما ارائه می‌دهد، بر این مشکل غلبه می‌کند.

7.ویدئوهای انیمیشنی (Animated Videos)

این ویدئوها می‌توانند یک قالب عالی برای مفاهیمی باشند که به‌سختی درک می‌شوند. البته فراموش نکنید که با توسعه و پیشرفت صنعت انیمیشن، امروزه شما به تصاویری قوی نیاز دارید تا خدمات یا محصولات خود را به شکل انتزاعی توضیح دهید.

8. مطالعۀ موردی و ویدئوهای تجربی (Case Study and Customer Testimonial Videos)

مشتریان احتمالی شما می‌خواهند بدانند که محصول شما واقعاً می‌تواند مشکل خاص آن‌ها را حل کند. یکی از بهترین راه‌ها برای اثبات این امر، استفاده از ویدئو مارکتینگ و ساخت ویدئوهایی است که مشتریان راضی و وفادار شما را نشان می‌دهد. این افراد بهترین حامیان شما هستند. از آن‌ها بخواهید که چالش‌هایشان و اینکه چگونه شرکت شما در حل آن‌ها کمک کرده است را توضیح دهند.

9. ویدئوهای زنده (Live Videos)

یک ویدئوی لایو، نگاهی ویژه و پشت صحنه‌ای به شرکت شما می‌دهد. همچنین توجهات طولانی‌تر و نرخ درگیری بیشتری را به دنبال دارد. شما می‌توانید مصاحبه‌ها، ارائه‌ها یا رویدادها را به صورت زنده پخش کنید و بینندگان را تشویق کنید که سؤال بپرسند یا نظر دهند.

10.ویدئوهای 360 درجه و واقعیت مجازی (360° & Virtual Reality Videos)

با ویدئوهای 360 درجه، بینندگان شما با استفاده از صفحۀ لمسی موبایل خود یا موس و کیبورد کامپیوتر، اسکرول می‌کنند تا محتوا را از هر زاویه‌ای ببینند. گویی از نظر فیزیکی درون محتوای شما غوطه‌ور هستند. این سبک از ویدئو مارکتینگ به بینندگان اجازه می‌دهد در رویدادی مانند کاوش در قطب جنوب یا ملاقات با کوسه سرچکشی شرکت کنند!

ویدئوهای 360 درجه و واقعیت مجازی (360° & Virtual Reality Videos)

11.ویدئوهای واقعیت افزوده (Augmented Reality)

در این سبک ویدئوی، یک لایۀ دیجیتالی به آنچه که در حال حاضر در محیط اطراف خود مشاهده می‌کنید اضافه می‌شود. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید دوربین تلفن خود را به سمت اتاق نشیمن بگیرید. AR به شما این امکان را می‌دهد تا ببینید کاناپۀ اتاقتان در سیارۀ مریخ چگونه به نظر می‌رسد! اپلیکیشن IKEA Place یک مثال عالی در این زمینه است.

12.پیام‌های شخصی‌سازی شده (Personalized Messages)

شاید تا کنون به این موضع توجه نکرده باشید، ولی ویدئو می‌تواند روشی خلاقانه برای ادامۀ مکالمه یا پاسخ به مشتری از طریق ایمیل باشد. شما می‌توانید برای ارائه توصیه‌های شخصی از ویدئو استفاده کنید. این ویدئوها لحظه‌ای شگفت‌انگیز و منحصربه‌فرد برای مشتریان احتمالی شما ایجاد می‌کند و می‌تواند آن‌ها را به مسیر خرید سوق دهد.

مزایای ویدئومارکتینگ در رشد بیزنس

در ابتدای مطلب گفتیم که ویدئو یک معدن طلا برای SEO است. ویدئو مارکتینگ می‌تواند رتبۀ موتور جستجو، نرخ کلیک، نرخ بازکردن سایت و نرخ تبدیل شما را تا حدود زیادی افزایش دهد. در حال حاضر یوتیوب بعد از گوگل دومین موتور جستجوی بزرگ جهان است. از طرفی یوتیوب متعلق به گوگل است؛ بنابراین یک ویدئو با برچسب و کپشن مناسب، می‌تواند برای سئوی برند شما معجزه کند. در ادامه چند مورد اصلی از مزایای بازاریابی ویدئویی را بررسی می‌کنیم.

  • صفحه‌نمایش‌ها محتوای ویدئویی می‌خواهند!

این روزها دیگر محتوای جذاب، اغلب مستلزم استفاده از قالب‌های چندرسانه‌ای مانند ویدئوها و تصاویر است. همان‌طور که استفاده از تلفن همراه به طور قابل‌توجهی افزایش‌یافته است، محتوای ویدئویی به‌خوبی با صفحه‌های الکترونیکی کوچک سازگار شد.

این روزها کاربران اغلب چشم‌های خود را به این صفحات می‌دوزند و بی‌حوصله نگاه می‌کنند تا زمانی که چیزی جذاب توجه آن‌ها را جلب کند. بدیهی است که پردازش متن نوشتاری برای چشم‌ها دشوارتر است.

صفحه‌نمایش‌ها محتوای ویدئویی می‌خواهند!
  • ویدئو یادگیری را راحت می‌کند.

شاید ناامیدکننده به نظر برسد اما بازدیدکنندگان وب‌سایت‌ها فقط 20 درصد متن را در صفحه‌ای که به طور متوسط ​​593 کلمه دارد، می‌خوانند!

مخاطبان دیجیتالی به شکل شگفت‌انگیزی ترجیح می‌دهند از ویدئوها استفاده کنند و دلیل اصلی آن این است که استفاده از این نوع محتوا، آسان و بدون دردسر است. تعجبی ندارد که باگذشت سال‌ها، فیلمسازان هالیوودی همچنان به اقتباس از کتاب‌های محبوب ادامه می‌دهند.

  • ویدئو احساسی و مؤثر است.

مطالعات زیادی نشان داده‌اند که ترکیب تصویر و صدا بسیار قدرتمند است. ویدئو به شما این امکان را می‌دهد که از طریق موسیقی مستقیماً به مرکز احساسی مغز مراجعه کنید. با استفاده از ویدئو، می‌توانید صحنه، منظره یا چهره‌ای را به یک مفهوم احساسی یا عقلانی وصل کنید. ارتباط انسان با ویدئو بسیار بیشتر از ارتباطش با متن است.

  • مشتریان بیشتری در حال تماشای ویدئو هستند.

نرخ تماشای محتوای ویدئویی به‌سرعت درحال‌رشد است. تقریباً 9/1 میلیارد کاربر ماهانه در یوتیوب وجود دارد که تعداد فوق‌العاده بالایی است. این تقریباً یک‌سوم از کل کاربران اینترنت را شامل می‌شود که بیش از یک میلیارد ساعت ویدئو را به طور روزانه تماشا می‌کنند!

مشتریان بیشتری در حال تماشای ویدئو هستند.
  • ویدئو مکمل استراتژی‌های بازاریابی است.

نکتۀ جالب در مورد بازاریابی ویدئویی این است که می‌تواند دیگر استراتژی بازاریابی فعلی شما را تکمیل کند. اگر در حال ساخت وبلاگ‌های هفتگی هستید، می‌توانید آن وبلاگ‌ها را با فرمت ویدئویی ادغام کنید یا وبلاگ ویدئویی بسازید!

اگر برای تولید و بهینه‌سازی ویدئوهای خود برای موتورهای جستجو وقت بگذارید، می‌توانید ترافیک ارگانیک زیادی را برای خود به ارمغان بیاورید. افزایش بازدیدی که خواهید داشت، ارزش وقت‌گذاشتن و نوشتن عناوین و توضیحات جذاب را دارد.

اگر محتوای ویدئویی خود را در یوتیوب بارگذاری می‌کنید، می‌توانید لینک‌هایی را در ویدئوها و توضیحات آن اضافه کنید که به جذب افراد به وب‌سایت شما کمک می‌کند؛ بنابراین دیدیم که ویدئو مارکتینگ می‌تواند در کنار توسعه وب‌سایت شما یا دیگر کانال‌های بازاریابی عمل کند.

  • با ویدئو می‌توانید به‌روز بمانید.

بازاریابی ویدئویی یک ابزار مدرن برای ارتقای تجارت شماست. مشتریان از کسب‌وکارهایی که به‌روز هستند قدردانی می‌کنند. شما همواره باید چراغ برند خود را روشن نگه دارید و با فرهنگ مدرن منطبق باشید.

این روزها با استفاده از انواع مختلف ویدئویی که بالاتر به آن‌ها اشاره کردیم، فناوری‌های جدیدی را در اختیار دارید. می‌توانید از ویدئوهای لایو، استوری یا ابزار Reels در اینستاگرام استفاده‌های زیادی کنید. حتی امروزه دیگر از شما انتظار نمی‌رود که فقط روایت‌های سادۀ ویدئویی بسازید. مثلاً شما می‌توانید واقعیت مجازی را به‌عنوان یک تجربه ویدئویی همه‌جانبه به کار ببرید و از استقبال بالای مخاطبان شگفت‌زده شوید.

جمع‌بندی

چه بخواهیم چه نخواهیم، برای مخاطبان دشوار است که با نویسنده‌ای آشنا شوند؛ مگر اینکه تعداد زیادی مقاله یا کتاب از او خوانده باشند. اما ویدئو بینندگان را قادر می‌سازد در مدت‌زمان کوتاهی با شخصیت منحصربه‌فرد شما آشنا شوند. محتوای ویدئویی به‌سرعت حس آشنایی و اعتبار برند شما را افزایش می‌دهد. خواه این برند، برند شخصی شما باشد، یا برند تجاری شما.

تیم اسپایرل با ارائه‌ی خدمات تخصصی ساخت ویدئوهای رویداد و تبلیغاتی، تیزر و پست‌های وبلاگ و شبکه‌های اجتماعی، آماده است به کسب‌وکار شما کمک کند. در کنار ما می‌توانید استراتژی ویدئو مارکتینگ خود را به‌راحتی اجرا کنید و شاهد پیشرفت آن باشید. برای اطلاعات بیشتر، همین حالا با ما تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.