پنج دلیل برای استخدام تولیدکننده‌ی محتوا برای شبکه‌های اجتماعی

تولید محتوا

امروزه حضور داشتن در فضای دیجیتال و تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی به معنی دیده‌شدن در بازار است. شبکه‌های اجتماعی نه‌تنها برای مشاغل ضروری هستند، بلکه عنصری جدایی‌ناپذیر در هر استراتژی بازاریابی به شمار می‌روند.

متأسفانه هنوز هم هستند کارآفرین‌هایی که فکر می‌کنند همه‌ی کارها را خودشان می‌توانند انجام دهند. در حالی که در عصر حاضر، مدیریت شبکه‌های اجتماعی باید توسط یک شخص متخصص انجام شود. امروز، همان زمانی است که شما حتما به یک “تولیدکنندۀ محتوا” نیاز دارید تا این وظیفه را برای شما انجام دهد.

درست است که مسئله ممکن است کمی ساده به نظر برسد، اما این‌طور نیست. کار تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی پیچیدگی‌ها و ملزومات خاص خودش را دارد. ملزوماتی که آگاهی از آن، برای فعالان حوزه‌ی بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ بسیار ضروری است.

آن‌چه در این مقاله خواهیم خواند:

با دریافت خلاصه ی همین مطلب به صورت فایل پی دی اف، این مقاله را در زمان مناسب تری مطالعه فرمایید.

تولیدکننده‌ی محتوا برای شبکه‌های اجتماعی کیست؟

خالق یا تولیدکننده‌ی محتوا برای شبکه‌های اجتماعی، شخصی است که مسئولیت ارائه‌ی اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی را به عهده دارد.

این شخص علاوه بر تولید و نگارش پست برای شبکه‌های اجتماعی، مدیریت محتوای عمومی این شبکه‌ها را نیز انجام می‌دهد. همچنین به سؤالات و ابهامات کاربران و دنبال‌کنندگان پاسخ می‌دهد. تمام موارد ذکر شده، متناسب با شعار و استراتژی تجاری شرکت یا برند انجام می‌گیرد.

تولیدکنندگان محتوا در شبکه‌های اجتماعی، با محبوب‌ترین پلتفرم‌ها در میان شبکه‌های اجتماعی آشنا هستند. پلتفرم‌هایی نظیر فیس‌بوک، اینستاگرام، پینترست، توییتر، لینکدین و یوتوب. البته بسیاری از پلتفرم‌های دیگر نیز وجود دارند. اما این‌ها متداول‌ترین‌ها و پراستقبال‌ترین‌ها هستند. برای مثال می‌توان پلتفرم TikTok را نام برد که در سال گذشته بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی شغلی بسیار پویا و خلاقانه است. به‌طوری‌که برای انجام این کار، فرد باید به فعالیت در شبکه‌های اجتماعی علاقۀ زیادی نشان دهد. در ضمن، دارای شخصیتی خلاق و تحلیل‌گر باشد.

اگرچه ممکن است این شغل در نگاه اول ساده به نظر برسد؛ اما بسیار طاقت‌فرساست.

مدیریت یک حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی، آن هم از نوع تجاری، به تلاش، زمان و حوصلۀ زیادی نیاز دارد. شخصی که وارد این حوزۀ تجاری می‌شود، باید برند را به‌خوبی بشناسد و آن را به بهترین شکل ممکن در بازار ارائه دهد. تنها در این صورت است که می‌توان مشتری‌های جدیدی را جذب کرد.

تأثیر و تسلط رسانه‌های اجتماعی در سال 2020 بسیار زیاد شده است.

اگر هنوز در فکر استخدام تولیدکنندۀ محتوا برای شبکه‌های اجتماعی هستید، در ادامۀ مطلب، دربارۀ اهمیت و تأثیری که این فرد می‌تواند در پیشرفت برند شما داشته باشد بیشتر صحبت خواهیم کرد

شبکه-اجتماعی-فرصتی-مناسب

اگر به دنبال یادگیری نحوه تولید محتوا در اینستاگرام هستید، باید بدانید امروزه کاربران به سمت تفاوت، اصالت و دیدگاه‌های متنوع می‌روند.

چرا تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی اهمیت بالایی دارد؟

این روزها بسیار پیش می‌آید که مدیران کسب‌و‌کارها مدام با مسئله‌ی تولید محتوا دست و پنجه نرم می‌کنند و نمی‌توانند نتیجۀ مطلوب را بگیرند. در واقع بسیارند افرادی که از اهمیت رسانه‌های اجتماعی اطلاع دارند، اما در تولید و نگارش پست‌ها مشکل دارند و مطمئن نیستند که چگونه می‌توانند به مخاطب موردنظر خود برسند. اگر شما هم جزو این افراد هستید، اینجا پنج دلیل را ذکر می‌کنیم که شما حتماً به یک تولیدکنندۀ محتوا برای شبکه‌های اجتماعی نیاز دارید.

 

شناخت مخاطب خاص

یکی از اساسی‌ترین وظایفی که خالق محتوا بر عهده دارد، شناخت مخاطبانی است که برای آن‌ها پست تولید می‌کند.

اول‌ازهمه، خالق محتوا باید اطلاعات مربوط به کاربران یا دنبال‌کنندگان را جمع‌آوری کند. اطلاعاتی مانند گروه سنی، جنسیت، مکان زندگی و علایق آن‌ها. این موضوع برای ایجاد پست‌هایی جذاب بسیار مهم است. چراکه تنها در این صورت است که شما می‌توانید محتوای مورد علاقه‌ی مخاطبان خود را تولید کنید. همچنین، آن‌ها را ترغیب کنید که بیشتر پست‌های شما را لایک کنند، به اشتراک بگذارند و نظر دهند.

پس از رسیدن به مخاطب مورد نظر، مهم‌ترین مسئله این است که سعی کنید آن‌ها را حفظ کنید. شما باید سریع و دقیق به نظرات و سؤالات مخاطبان خود پاسخ دهید. اگر دنبال‌کنندگان شما به‌موقع پاسخ مناسبی دریافت نکنند، به‌احتمال زیاد محصولات یا خدمات شما را به باد فراموشی می‌سپارند.

طی کردن مسیر بازاریابی محتوا بدون اطلاع از نکات تولید محتوا غیر ممکن است.

همگام بودن با روند صنعت

با تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی، تولیدکنندۀ محتوا به صدای برند در شبکه‌های اجتماعی تبدیل می‌شود. از این رو محتواسازان باید سطح بالایی از دانش در مورد روندها (یا همان ترندها) در موضوعات مشخص داشته باشند.

سازندگان محتوا برای رسانه‌های اجتماعی، باید با آخرین تحولات در دنیای رسانه‌ها، فناوری‌ها و ابزارها آشنا باشند. کاوش کردن وب‌سایت‌ها به طور روزانه می‌تواند کمک شایانی به این امر کند. همه‌ی این‌ها سبب می‌شود خالق محتوا بهترین گزینه‌ها را برای موقعیت شما در این دنیای اینترنتی و به شدت رقابتی، شناسایی کند و به کار گیرد.

همگام-بودن-با-روند-صنعت

تولید محتوای جذاب

بهترین تولیدکنندگان محتوا کسانی هستند که احساسات مخاطبان را برمی‌انگیزند.

محتوا در رسانه‌های اجتماعی به اشکال مختلفی وجود دارد: متن، عکس، فیلم، اپلیکیشن، اسناد، اینفوگرافی و غیره. هنگام تولید پست، توجه به این نکته ضروری است که هر پست باید حاوی متنی کوتاه و واضح، تصاویر یا طرح‌هایی مرتبط و البته “دعوت به عمل” (Call To Action) باشد.

فراموش نکنید محتوایی که ارسال می‌کنید، نشان‌دهنده‌ی شرکت، خدمات و یا محصولات شما هستند.

برای متمایز شدن از دیگران در بازار، تعریف و ایجاد محتوای هوشمندانه و متفکرانه ضروری است. محتوای بی‌ربط و بی‌فایده، مخاطبان خاص شما را دور می‌کند. وظیفۀ خالق محتوا در شبکه‌های اجتماعی، جلوگیری از رخ دادن چنین شرایطی است. با ایجاد محتوایی مناسب برای مخاطبان هدف، تا حد زیادی می‌توان از رخ دادن این وضعیت جلوگیری کرد.

یک سازنده‌ی محتوا از رسانه‌های اجتماعی برای دستیابی به اهداف تجاری شما و ارتباط با مخاطبان استفاده می‌کند. مخاطبانی که در نهایت به یک مشتریِ وفادار تبدیل می‌شوند.

استراتژی و تجزیه‌وتحلیل

طراحی یک استراتژی مؤثر که به دستیابی اهداف تجاری مشتری کمک می‌کند، نکته‌ای بسیار کلیدی است. این موضوع، خود شامل مباحثی مانند انتخاب پلتفرم مناسب در میان شبکه‎‌های اجتماعی، دوره‌ی تبلیغات و بودجه است.

شخصی که مدیریت رسانه‌های اجتماعی را برعهده داشته باشد و از تجربه‌ی بالایی نیز برخوردار باشد، در ابتدا اهداف اصلی حضور خود در شبکه‌های اجتماعی را تعیین می‌کند. سپس یک برنامه‌ی تاکتیکی که شامل تمام مراحل استراتژی باشد را تعریف می‌کند.

تنها یافتن عکس، نوشتن و انتشار مطالب کافی نیست.

استراتژی-و-تجزیه‌وتحلیل

صدا و سفیر برند شما

هر برندی در بازار ویژگی های خود را دارد. از هویت بصری کلی گرفته تا شعاری که نماینده‌ی آن است. در بحث تولید محتوا، انتخاب لحن و صدایی که مشتری قرار است شما را با آن شناسایی کند بسیار ضروری است. همچنین تعیین جهت اعلان‌های آینده و شیوۀ ارتباط با مخاطب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای متمایز شدن در بازار و افزایش توانایی رقابت، یافتن این لحن و “صدا” ضروری است.

صدای برند، همان شخصیت و احساسی است که در ارتباطات شرکت تزریق می‌شود. روشی که با مشتریان خود صحبت می‌کنید، نقش به سزایی در تعریف سبک ارتباطی برند شما ایفا می‌کند. این شیوۀ ارتباط است که می‌تواند مشتری را نگه دارد و به شناخت او از برند شما کمک کند.

محتواسازان شبکه‌های اجتماعی متناسب با خواسته‌ها و اهداف شما محتوا تولید می‌کنند. آن‌ها برند را از منظری مثبت نشان می‌دهند و به نمای بهتر برند شما در بازار کمک می‌کنند.

«شبکه‌های اجتماعی، اصطلاحی برای توصیف وضعیت و حالت فعلی اینترنت است. همان مکانی که بیشترین توجه مصرف‌کنندگان در آن است

(گری واینرچوک)

موثرترین پلتفرم در میان شبکه‌های اجتماعی کدام است؟

هر بستری دارای مزایا و معایب خاصی است. اغلب شبکه‌های اجتماعی می‌توانند به عنوان ابزاری مفید برای بازاریابی عمل کنند. اما همه‌ی آن‌ها پایگاه خوبی برای برند شما نخواهند بود. حال سوال این است که چگونه می‌توان بستر مناسب را برای تجارت خود انتخاب کرد؟

توجه کنید که قرار است از طریق رسانه‌های اجتماعی به اهداف زیر دست پیدا کنیم:

  • افزایش آگاهی مخاطبان از برند
  • نفوذ آنلاین
  • افزایش بازدید از وب‌سایت یا افزایش مستقیم فروش

هنگام انتخاب یک شبکه‌ی اجتماعی، دو عنصر بسیار مهم هستند: هدفی که برند می‌خواهد به آن برسد و محتوای مناسب برای بستر انتخاب شده.

نگاه دقیق و هوشمندانه به این دو عنصر، گامی بسیار اساسی در یک استراتژی موفق است. بستری باید انتخاب شود که دنبال‌کنندگان بیشتری را به خود جذب کند. شما باید ابتدا بر اولویت‌های بازاریابی برند خود متمرکز شوید. سپس دریابید کدام‌یک از بسترها در میان شبکه‌های اجتماعی مناسب نیاز شما هستند. بهترین روشی که می‌تواند راه شما را هموار کند، “آزمایش” است.

برای مثال، Mybeeline، یکی از برترین وبلاگ های زنبورداری در سطح جهانی، این کار را این‌گونه انجام داده است: ابتدا تولید محتوا را در چندین شبکه اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و پینترست آزمایش کرد. تمرکز بر دو پارامتر رشد بدون پرداخت و آگاهی‌بخشی از برند، سبب جذب بیش از 10 هزار طرفدار با نرخ تعامل بالا برای این برند شد!

جالب این‌جاست که پست‌های Mybeeline در پینترست به جذابیت و محبوبیت بالایی دست یافتند. (در 30 روز گذشته 250 هزار نمایش، 15 هزار تعامل و…)

در میان بسترها، YouTube در صورت ایجاد محتوای ویدئویی، کاملا ایده‌آل است. در مقابل، اگر گروه سنی گسترده‌تری را هدف قرار می‌دهید، فیس‌بوک می‌تواند یک انتخاب عالی باشد. توییتر نیز می‌تواند برای استراتژی بازاریابی یک تجارت کوچک مفید باشد. البته ابزاری عالی برای پشتیبانی از مشتریان شما محسوب می‌شود.

شبکه-های-دیداری

اگر یک عکس به اندازۀ هزار کلمه ارزش دارد، به نظر شما یک ویدئو به اندازۀ چند کلمه ارزش دارد؟ این ارزش غیرقابل‌توصیف، اساس ویدئو مارکتینگ است. یک استراتژی بازاریابی آینده‌نگرانه که ویدئوهایی جذاب را به فعالیت‌های بازاریابی شما وارد می‌کند.

مفهوم دسترسی (Reach) در مقابل تعامل (Engagement)

Reach نشانه‌ای از تعداد کاربران شبکه‌های اجتماعی است که به محتوای شما دسترسی دارند. به عبارت دیگر، این مفهوم نشان می‌دهد که چه تعداد کاربر محتوای منتشر شده را مشاهده کرده‌اند.

تعامل یا همان Engagement نمایان‌گر رفتار کاربران نسبت به محتوا است. از بهترین شاخص‌های تعامل، می‌توان به اشتراک (share)، پسندیدن (like)، بازتوییت (retweet)، کلیک (click) و نظر دادن (comment) اشاره کرد. میزان تعامل، توانایی ارتباط موثر یک برند با محتوای آن و توانایی برانگیختن احساسات در مردم را تعیین می‌کند.

جذابیت مهمترین معیار است. زیرا این جذاب بودن محتواست که باعث کلیک، نظر دادن و به اشتراک گذاشتن محتوای شما می‌شود.

هر پست باید یک هدف در پس‌زمینه داشته باشد. به عنوان مثال، هنگام ایجاد محتوای ویدئویی، هدف این است که علاوه بر پسندیدن و اشتراک‌گذاری، تعداد بازدید بالایی هم به دست آید.

یکی از هدف‌های مهم تولید محتوا این است که محتوای توسط تعداد زیادی از افراد دیده شده و همچنان در حال انتشار باشد. به همین دلیل راهکارهایی موثر برای تولید محتوای وایرال وجود داره که باید در نظر داشته باشید.

بازدیدهای میلیونی از Pinterest در یک سال!

پینترست یک شبکه‌ی اجتماعی است که به دنبال کشف ایده‌ها و علایق مختلف است. اما این بستر، در روند آگاهی مخاطب از برند شما و بهبود سئو چه نقشی ایفا می‌کند؟ شما می‌توانید از پینترست، برای ارسال سیگنال‌های اجتماعی به گوگل و نمایه‌سازی بهتر استفاده کنید.

برای مثال، برند Mybeeline فقط در مدت 13 ماه تعداد قابل توجهی مخاطب به دست آورد. تعداد نمایش های 1.02 میلیونی از پست‌های تجاری؛ 553 هزار کاربر که پست‌های این برند را دیدند؛ 61 هزار اقدام برای تعامل در پست‌ها و 43 هزار کاربر پینترست که با پست ها تعامل داشته‌اند. این ارقام واقعا شگفت‌انگیزند و نقش موثر پینترست را در دنیای دیجیتال امروز نشان می‌دهند.

بازدیدهای-میلیونی-از-Pinterest-در-یک-سال!

مهم‌ترین نکته هنگام ایجاد محتوا برای شبکه‌های اجتماعی

با رشد شبکه‌های اجتماعی، رقابت نیز رشد می‌کند. برای بیشتر دیده شدن، هر شرکت معتبری باید در بسترهای دیجیتال، از جمله شبکه‌های اجتماعی حضور داشته باشد.

شبکه‌های اجتماعی قبل از حصول نتایج مطلوب شما، به کار و سرمایه‌گذاری زیادی نیاز دارند. اما مطمئن باشید ارزش سرمایه‌گذاری را دارند. در این راستا، تعامل، صداقت و محتوای مفید یا سرگرم‌کننده برای کاربران، از عواملی هستند که کمک شایانی به شما خواهند کرد.

شناخت و درک خواسته‌های گروه هدف، عاملی اساسی در هدف‌گذاری، تبلیغات و ساخت ارتباطات موثر در شبکه‌های اجتماعی است. شک نکنید کاربران شما با تعامل، خرید محصولات و وفاداری، به چنین تلاش‌هایی پاداش خواهند داد.

حالا دیگر این دست و آن دست کردن فایده ندارد. رک و راست از خودتان بپرسید: «شرکت من به چه چیزهایی نیاز دارد؟ آیا من آماده‌ی رشد و گسترش کار خودم هستم؟»

سپس با تیم اسپایرل تماس بگیرید تا به شما کمک کنیم محتوایی درجه یک را در رسانه‌های اجتماعی داشته باشید و از همین امروز تجارت خود را بهبود ببخشید!

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.