تیزر تبلیغاتی خود را چگونه بسازیم که بهترین نتیجه را بگیریم؟

تبلیغات و برندسازی, محتوای ویدئویی

وقتی یک تیزر تبلیغاتی را تماشا می‌کنیم، از لحاظ ذهنی بیشتر از چند ویدئوی به‌هم‌چسبیده و چند خط متن دریافت می‌کنیم. کارگردان‌های حرفه‌ای برای ساخت ویدئوهای تبلیغاتی وسواس زیادی به خرج می‌دهند. آن‌ها روی حالات مختلف چهره، زبان بدن کاراکترها و حتی لحن صحبت آن‌ها تمرکز می‌کنند و سعی می‌کنند پیام تبلیغاتی را در بهترین شکل ممکن به مخاطب انتقال دهند.

روان‌شناسان معتقدند انتقال پیام‌های تبلیغاتی در قالب ترکیبی از دیدن و شنیدن، باعث ایجاد حداکثر اعتماد و وفاداری ممکن در مخاطب می‌شود. به‌خصوص در این روزهای کرونایی که تجارت مجازی به اوج خود رسیده است، یک ویدئوی تبلیغاتی حرفه‌ای، می‌تواند به کسب‌وکار شما شخصیت منحصربه‌فردی ببخشد.

در کنار متن‌های توصیف محصول، تیزرهای تبلیغاتی عمق بیشتری از کارایی محصول را به نمایش می‌گذارند. یعنی از متن چندین پله فراتر می‌روند و محصول و نحوۀ عملکرد آن را در یک محیط طبیعی‌تر نشان می‌دهند. از طریق ویدئو، مصرف‌کنندگان همۀ ویژگی‌های منحصربه‌فرد یک محصول را می‌بینند. کاری که تصاویر و متن‌ها به‌راحتی نمی‌توانند از پس آن بربیایند.

در دنیای دیجیتال امروز، تیزرها نقش بسیار مهمی در فرایند تصمیم‌گیری مصرف‌کنندگان دارند. ویدئوهای تبلیغاتی عالی باعث می‌شوند مخاطبین پس از تماشای ویدئو احساسات مثبتی در ارتباط با برند و محصول شما داشته باشند. اما چطور می‌توان یک تیزر تبلیغاتی عالی ساخت؟

در این مقاله قصد داریم نکاتی را پیرامون ساخت ویدئوهای تبلیغاتی بررسی کنیم که به شما کمک می‌کنند تیزرهایی قانع‌کننده و به‌یادماندنی تولید کنید. آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

با دریافت خلاصه ی همین مطلب به صورت فایل پی دی اف، این مقاله را در زمان مناسب تری مطالعه فرمایید.

13 نکته برای تولید و ویرایش تیزرهای تبلیغاتی

بسیاری از مشاغل قصد دارند کمپین بازاریابی ویدئویی خود را بهتر کنند. اما هنوز سردرگم هستند یا فکر می‌کنند ساخت ویدئو کار سختی است. خوشبختانه دسترسی به تجهیزات ساخت تیزر نسبت به 10 سال گذشته به میزان قابل‌توجهی بیشتر شده است.

این تجهیزات، از دوربین و نرم‌افزارهای ویرایش گرفته تا تجهیزات نوردهی و بهینه‌سازی صدا، حالا با کمی سرمایۀ اولیه و سپس یک سفارش یا دانلود ساده در دسترس شما خواهند بود. پس همین حالا بهترین زمان ممکن است برای اینکه ساخت تیزرهای تبلیغاتی کسب‌وکار خود را شروع کنید. ما در ادامه 13 نکته را بررسی می‌کنیم که کمک زیادی به شما خواهند کرد.

1.حتماً سعی کنید یک استوری‌بورد یا فیلم‌نامه داشته باشید.

بهترین ویدئوهای تبلیغاتی شانسی یا تصادفی ساخته نمی‌شوند. آن‌ها نتیجۀ برنامه‌ریزی و آماده‌سازی دقیق هستند. قبل از اینکه حتی در مورد آماده‌سازی تجهیزات دوربین برای فیلم‌برداری تیزر فکر کنید، باید یک استوری‌بورد و فیلمنامه داشته باشید. این دو مورد به شما کمک می‌کنند بدانید قبل از شروع فیلم‌برداری دقیقاً به چه نماهایی نیاز دارید.

لازم نیست یک شاهکار خیره‌کننده برای استوری‌بورد خود بکشید. در واقع، شما نیازی به کشیدن آن ندارید. بلکه می‌توانید از طرح‌هایی بسیار ساده برای رساندن منظور خود استفاده کنید.

حتماً سعی کنید یک استوری‌بورد یا فیلم‌نامه داشته باشید.

2.بازیگران و سوژ‌ه‌های تیزر خود را آماده کنید.

اطمینان حاصل کنید که همۀ بازیگران از قبل می‌دانند که چه چیزی از آن‌ها انتظار می‌رود. این کار باعث می‌شود اشتباهات و زمان تلف شده را در روز فیلم‌برداری به حداقل برسند. شما باید قبل از رفتن به لوکیشن فیلم‌برداری، ایدۀ خوبی از تیزر تبلیغاتی نهایی داشته باشید.

بازیگران تیزر شما باید فیلم‌نامه را دقیقاً به‌خاطر بسپارند. ازآنجاکه آنان احتمالاً بازیگران حرفه‌ای سینما نیستند، بهتر است به آن‌ها کمی آزادی بدهید تا باعث بروز نگرانی (و اشتباهات) نشوید.

3.به برداشت‌های B-Roll فکر کنید.

اگر قصد دارید علاوه بر نمای اصلی که به سوژه اشاره دارد، برداشت‌های دیگری از مصاحبه با مردم یا… نیز در تیزر تبلیغاتی خود داشته باشید، به چیزی نیاز دارید که متخصصان فیلم‌برداری آن را B-roll می‌نامند.

به برداشت‌های B-Roll فکر کنید.

4. ترکیب‌بندی یا Composition را جدی بگیرید.

فرقی نمی‌کند در حال فیلم‌برداری باشید یا عکاسی؛ ترکیب‌بندی تصویر برای محصول نهایی بسیار مهم است. شما ممکن است اصطلاح Composition را به صورت “قاب‌بندی” یا “صحنه‌پردازی” نیز ببینید. این مفهوم نشان می‌دهد که سوژۀ شما چگونه در کنار دیگر اجزای تصویر چیده شده و به‌طورکلی چه اجزایی در تصویر نقش ایفا می‌کنند.

برای اینکه در ترکیب‌بندی استاد شوید، پیشنهاد می‌کنیم تیزرهای تبلیغاتی یا حتی فیلم‌های سینمایی حرفه‌ای زیادی را ببینید.

ترکیب‌بندی یا Composition را جدی بگیرید.

5.از قانون یک‌سوم (Rule of Thirds) استفاده کنید.

هر زمان که از سوژه‌ای فیلم (یا عکس) می‌گیرید، قانون یک‌سوم را به‌خاطر داشته باشید. تصور کنید تصویر شما از نظر افقی و عمودی با خطوطی به 3 بخش مساوی تقسیم می‌شود. حال شما چهار نقطه دارید که از تقاطع این خطوط حاصل می‌شود.

بهتر است سوژۀ اصلی تصویر، روی دو نقطه از چهار نقطه (که به‌عنوان “نقاط لنگر” شناخته می‌شوند) قرار گیرد. چشم بیننده به طور طبیعی به سمت لنگر سمت چپ بالا متمایل می‌شود و بسیاری از مردم مدت‌زمان بیشتری را در این قسمت از تصویر می‌گذرانند. بسیاری از دوربین‌ها به شما این امکان را می‌دهند که این خطوط را روی تصویر خود قرار دهید و سوژه را در بهترین مکان ممکن قرار دهید.

6.از درگیری بین نور طبیعی و مصنوعی خودداری کنید.

وقتی صحبت از نورپردازی در تیزرهای تبلیغاتی می‌شود، باید با مفهوم دمای رنگی نور آشنایی داشته باشید. دمای رنگ‌ها بر حسب درجه کلوین (K) اندازه‌گیری می‌شود و باتوجه‌به منبع نوری شما، از رنگ‌های سرد به گرم قابل تغییر است.

توضیحات دقیق پیرامون مبحث نورپردازی ممکن است کمی پیچیده و طولانی باشد. تنها چیزی که الان باید بدانید این است که مخلوط کردن دو منبع نور با دمای رنگ متفاوت باعث ایجاد یک تصویر آماتور و غیرحرفه‌ای می‌شود.

هرکجا که فیلم‌برداری می‌کنید، مطمئن شوید که منبع نور اصلی شما یکنواخت است. اگر در یک محیط داخلی فیلم‌برداری می‌کنید و نور غیرطبیعی آماده کرده‌اید، از اتاق‌هایی با پنجره اجتناب کنید. اگر این امکان وجود ندارد، سوژۀ خود را به اندازۀ کافی دور از پنجره‌ها قرار دهید تا از تداخل نور روز با تصویر شما جلوگیری شود.

از درگیری بین نور طبیعی و مصنوعی خودداری کنید.

7.تراز سفید (White Balance) دوربین خود را به صورت دستی تنظیم کنید.

گفتیم که منابع مختلف نور، دارای دمای متفاوتی هستند. ما باید این محدودۀ دما را با تنظیم دستی به دوربین بدهیم. فرایندی که اساساً به دوربین می‌گوید که سفید واقعی در ترکیب‌بندی تصویر چگونه به نظر می‌رسد. اگر تراز سفید تیزر تبلیغاتی شما به‌درستی تنظیم شده باشد، دوربین رنگ‌های واقعی تصویر را ثبت می‌کند.

بسیاری از دوربین‌ها دارای قابلیت تراز سفید خودکار هستند، اما توصیه می‌کنیم نحوۀ تنظیم دستی آن را یاد بگیرید. می‌توانید با مراجعه به دفترچۀ راهنمای دوربین خود نحوه انجام این کار را بیاموزید. البته فراموش نکنید که رنگ را در مرحلۀ پس از تولید نیز می‌توانید اصلاح یا تنظیم کنید.

8.بهتر است از Spotlighting روی سوژۀ خود جلوگیری کنید.

خیلی وقت‌ها باید به خودتان یادآوری کنید که در حال فیلم‌برداری از یک تئاتر موزیکال نیستید! پس باید از قراردادن سوژۀ خود در حوضچه‌های روشن با نور مستقیم اجتناب کنید. منابع نوری شدید می‌توانند به روشنایی و کنتراست تصویر شما آسیب بزنند و انعکاس‌هایی ناخوشایند ایجاد کنند.

9.آکوستیک محل فیلمبرداری خود را بررسی کنید.

اگر قصد دارید طی فرایند فیلم‌برداری صدای کاراکترهای خود را ضبط کنید، حتماً آکوستیک مکانی را که در آن فیلم‌برداری می‌کنید بررسی کنید. آیا لوکیشن شما پژواک صوتی دارد؟ اگر چنین است، سعی کنید مکان دیگری را برای ساخت تیزر تبلیغاتی خود پیدا کنید.

اگرچه با استفاده از امکانات نرم‌افزاری می‌توانید بسیاری از مشکلات صوتی را در مرحلۀ پس از تولید برطرف کنید، اما برخی ایرادات صوتی هستند که رهایی از آن‌ها می‌تواند یک کابوس برای شما باشد.

آکوستیک محل فیلم‌برداری خود را بررسی کنید.

10.قبل از شروع تدوین، فایل‌های خود را مرتب کنید.

هنگام واردکردن برداشت‌های خود به برنامۀ تدوین و اعمال افکت‌ها، آن‌ها را تمیز کنید. اکثر نرم‌افزارهای ویرایش به شما این امکان را می‌دهند که نقاط شروع و پایان هر کلیپ را تنظیم کنید و طول آن‌ها را با حذف مکث‌ها، خنده‌های بی‌مورد و یا اتفاقات کاذب دیگر کاهش دهید. این را به یاد داشته باشید که ویرایش سکانس تمیز نهایی، بسیار راحت‌تر از ویرایش هر یک از کلیپ‌های جداگانه است.

11.در اعمال جلوه‌ها زیاده‌روی نکنید.

اگر تیزر تبلیغاتی شما قرار نیست نسخۀ جدید جنگ ستارگان باشد، لازم نیست به صورت افراطی از افکت‌ها و ترنزیشن‌ها استفاده نکنید. توجه مخاطب هرچه توجه بیشتر به ترنزیشن‌ها و جلوه‌های ویژه جلب شود، ویدئوی شما آماتورتر به نظر می‌رسد. محصول و سوژۀ اصلی نیز از خاطر می‌رود. اجازه دهید محتوای شما صحبت کند، نه نرم‌افزار تدوین شما.

12.موسیقی خود را با دقت انتخاب کنید.

هر ویدئویی به موسیقی پس‌زمینه احتیاج ندارد. اما اگر به این نتیجه رسیده‌اید که ویدئوی شما نیاز دارد، بهتر است در انتخاب‌های خود دقت کنید. به‌عنوان‌مثال، شما احتمالاً انتظار ندارید در یک تیزر تبلیغاتی پوشاک کودک، یک موزیک دِث‌متال نروژی را بشنوید!!

مطمئن شوید که موسیقی انتخابی برای پروژۀ شما مناسب است. همچنین، به الزامات کپی‌رایت توجه کنید. مگر اینکه از موسیقی بدون حق امتیاز استفاده کنید یا آهنگ خودتان را بسازید. چندین سایت وجود دارد که موسیقی پس‌زمینه و جلوه‌های صوتی بدون کپی‌رایت را ارائه می‌دهند که از این میان، می‌توان موارد زیر را نام برد.

FreeStockMusic.com

Incompetech.com

AudioMicro.com

RoyaltyFreeMusic.com

13.همۀ اشتباهات در مرحلۀ پس از تولید برطرف نمی‌شوند!

نرم‌افزارهایی مانند Premiere Pro و Final Cut Pro فوق‌العاده قدرتمند هستند و شما را قادر می‌سازند با ویدئوی خود کارهای زیادی انجام دهید. اما قرار نیست جادویی باشند. فکر نکنید که همۀ مشکلات تیزر تبلیغاتی شما در مرحلۀ پس از تولید برطرف می‌شود.

گاهی اوقات، شما به‌سادگی نمی‌توانید روشنایی یا کنتراست یک تصویر را آن‌طور که نیاز دارید تصحیح کنید. یا نمی‌‎توانید صدای یک نفر را در اتاقی که مملو از صدای هفتاد نفر است جدا کنید. مرحلۀ پس از تولید باید به‌عنوان فرایندی برای افزودن جلوه و ظرافت به ویدئوی شما تلقی شود، نه فرصتی برای بازگشت و رفع اشتباهات.

6 اشتباه که در ساخت تیزر تبلیغاتی نباید مرتکب شوید.

1.فراموش‌کردن هدف اصلی

حواستان باشد که از اهداف کلی خود منحرف نشوید. ساخت تیزر تبلیغاتی یک فرایند طولانی و درگیرکننده است. اگر قرار باشد هدف بازاریابی شما در آن گم شود، دیگر چه فایده‌ای خواهد داشت؟

فراموش‌کردن هدف اصلی

2.اضافه‌کردن مفاهیم بیش از حد به یک ویدئو

در ساخت تیزرهای تبلیغاتی، حفظ تمرکز بسیار مهم است. بسیاری از شرکت‌های تازه‌کار سعی می‌کنند تا آنجا که ممکن است در یک تیزر ایده‌ها و جلوه‌های بصری زیادی را وارد کنند. اما حقیقت این است که این کار برای بینندگان گیج‌کننده خواهد بود.

ساخت تیزر تبلیغاتی ممکن است در مواردی برای شما گران‌قیمت تمام شود. پس طبیعتاً شما می‌خواهید از سرمایه‌گذاری خود بیشترین بهره را ببرید. تلاش برای گنجاندن بیش از حد مفاهیم به طور هم‌زمان، می‌تواند منجر به ازدحام بیش از حد ایده‌ها و به‌هم‌ریختگی ویدئو شود. همچنین توانایی شما در برقراری ارتباط با بینندگان را تضعیف می‌کند و پیام اصلی را رقیق می‌کند.

3.تمرکز بر اطلاعات به‌جای احساسات

ویدئوهای تبلیغاتی راهی عالی برای معرفی برند شما به بیننده هستند. اما متأسفانه برخی از شرکت‌ها به‌اشتباه با تیزر تبلیغاتی مانند بروشور رفتار می‌کنند و سعی می‌کنند مشخصات کامل کسب‌وکار خود را در آن ارائه دهند. آن‌ها گمان می‌کنند با این کار، ویدئوهای آن‌ها تاحدامکان آموزنده و فراگیر خواهد بود.

حقیقت این است که کار تیزر تبلیغاتی آموزش نیست، بلکه خلق انگیزه یا شروع ارتباط با مخاطب است. ویدئوی تبلیغاتی قالب درستی برای بیان توضیحات، حقایق و آمارهای طولانی نیست. قرار نیست رزومۀ شرکت خود را در قالب تیزر بیان منید.

ویدئوهای تبلیغاتی چهره‌‎ای جذاب برای محصولات و خدمات شما خلق می‌کنند تا بینندگان بتوانند با پیام شما ارتباط برقرار کرده و آن را به‌خاطر بسپارند. همین ارتباط احساسی تیزر با بینندگان است که اغلب تعیین می‌کند آن‌ها با برند شما تعامل خواهند کرد یا خیر. بنابراین، جزئیات تخصصی و دقیق را به وب‌سایت خود یا بروشورها بسپارید.

4.عدم اولویت‌بندی در حین فیلمبرداری

وقتی با نحوۀ کار تولید تیزر آشنا نیستید، به نظر می‌رسد که هر لحظه که دلتان خواست می‌توانید فیلم‌برداری کنید و نتیجه‌ای عالی بگیرید. این قابل‌درک است که شما می‌خواهید برند شما با همه ظرافت‌ها، پیچیدگی‌ها و زیبایی‌های آن فیلم‌برداری شود. اما برای فیلم‌برداری نباید احساسی عمل کنید و بی‌گدار به آب بزنید. تحقیق و برنامه‌ریزی دقیق قبل از تولید، زمان و آرامش زیادی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

5.نادیده‌گرفتن کاربرد ویدئو

استفاده، نحوۀ عملکرد و توزیع محتوای ویدئویی نباید بعد از ساخت موردتوجه قرار گیرد. این باید بخشی جدایی‌ناپذیر از مرحلۀ برنامه‌ریزی و پیش‌تولید باشد. کاربرد موردنظر، هم بر محتوا و هم بر استایل یک ویدئو تأثیرگذار است.

به‌عنوان‌مثال، یک ویدئو برای صفحه اصلی لینکدین شما دارای الزامات متفاوتی نسبت به ویدئوی اینستاگرامی است. مطمئن شوید که درک درستی از آنچه قرار است با این ویدئو انجام دهید داشته باشید و براین‌اساس آن را تولید کتید.

با آگاهی از اینکه کدام صحنه‌ها و تکنیک‌ها بیشتر مناسب برنامه‌های شما هستند، وارد مرحلۀ تولید شوید. این کار از هدردادن زمان و سرمایۀ ارزشمند شما جلوگیری می‌کند.

6.عدم وجود دعوت به عمل (Call To Action)

تمام هزینه‌ها و زمانی که صرف ساخت یک تیزر تبلیغاتی باکیفیت و انتشار آن برای مخاطب هدف کرده‌اید، به هدر می‌رود اگر راهی را برای بینندگان در نظر نگیرید تا اقدام موردنظر شما را انجام دهند؛ بنابراین، یک فراخوان برجسته برای اقدام در ویدئوی خود داشته باشید که به‌وضوح مشخص می‌کند که می‌خواهید مخاطب چه کاری انجام دهد. حتی شاید لازم باشد نحوۀ انجام آن را توضیح دهید.

تیزر شما ممکن است الهام‌بخش، سرگرم‌کننده یا احساسی باشد. اما بدون دعوت به عمل، بینندگان نمی‌توانند مشترک سایت شوند، خرید کنند یا هر کار دیگری را که شما امیدوار هستید انجام دهند. بدون درخواست شما، بینندگان حتی نمی‌دانند کاری برای انجام‌دادن وجود دارد!

جمع‌بندی

شاید این‌طور به نظر نرسد اما تیزرهای کوتاه 15 تا 60 ثانیه‌ای راهی بسیار عالی برای آگاه ساختن مخاطبان از پروژه‌ها و اقدامات جدید برند شما هستند. تیزرهایی که در این مقاله، نکات مربوط به ساخت آن‌ها را بررسی کردیم. همچنین شما را با اشتباهاتی که ممکن است مرتکب شوید آشنا کردیم.

شما می‌توانید برای ساخت تیزرهای تبلیغاتی حرفه‌ای که به طور کارآمد اطلاع‌رسانی می‌کنند و مخاطب را به دام می‌اندازند، با تیم تبلیغاتی اسپایرل همکاری کنید. خدمات بی‌نظیر تیم ما در ساخت تیزر، شما را قادر می‌سازد در هر پلتفرمی بینندگان را به مسیرهای خاصی که می‌خواهید هدایت کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.