تاثیر حضور تیم تبلیغاتی فعال در برندینگ و توسعۀ کسب‌وکار

تبلیغات

امروزه هیچ‌کس نمی‌تواند تاثیر تیم تبلیغاتی بر توسعۀ کسب‌وکار را انکار کند. این تیم، مجموعه‌ای از افراد متخصص است که همگی در کنار هم، وظیفۀ تبلیغ محصولات و خدمات را به دوش دارند. سال‌هاست که توسعۀ تبلیغات و رویکردهای آن، با رشد چنین تیم‌هایی امکان‌پذیر شده است.

یک تیم تبلیغاتی به کار گرفته می‌شود تا کمپین‌های تبلیغاتی شورانگیز، منسجم و کاملاً فکرشده را ارائه دهد و به شما کمک کند تا به مشتریان بالقوۀ خود برسید. آن‌ها نهادهای سرسختی هستند که تمام تلاش خود را برای آگاهی‌بخشی از برند و افزایش فروش انجام می‌دهند.

تیم‌های تبلیغاتی حرفه‌ای، در مسیر برندینگ و ایجاد تقاضا برای محصولات شما، تمام توان خود را می‌گذارند. پس از همکاری با این تیم‌ها، قادر خواهید بود از طریق محتواهایی خلاقانه و استراتژی‌های منحصربه‌فرد، مشتریان زیادی جذب کنید.

مجموعه‌های تبلیغاتی براساس اطلاعات جمع‌آوری شده از محصول، فرایند تبلیغ را آغاز می‌کنند. سپس در مورد بازار محصولات شما و واکنش‌های مشتریان تحقیقات عمیقی انجام می‌دهند. امروزه تیم‌های تبلیغاتی دیجیتال، استراتژی‌های زیادی برای تبلیغ محصول از طریق شبکه‌های اجتماعی دارند.

با گذشت زمان و پی بردن مدیران کسب‌وکارها به اهمیت تبلیغات، استقبال از این تیم‌ها بیشتر و بیشتر شده است. امروزه اکثر قریب به اتفاق برندها، مدیریت و اجرای تبلیغات خود را به این تیم‌ها سپرده‌اند. ما در این مقاله، سعی داریم با ساختار این تیم‌ها و اهمیت آن‌ها بیشتر آشنا شویم.

آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

مهم‌ترین وظایف تیم‌های‌ تبلیغاتی

هدف اصلی یک تیم تبلیغاتی این است که با ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی موثر، منجر به سود بیشتر شود. هر تیم تبلیغاتی برای دستیابی به این هدف، باید چندین وظیفه را انجام دهد. نکتۀ مهمی که اینجا وجود دارد، این است که بزرگیِ این تیم‌ها، با انواع خدمات قابل ارائه به مشتریان، ارتباط مستقیم دارد. به طور کلی، تیم‌های بزرگتر نسبت به تیم‌های متوسط و کوچک، خدمات متنوع‌تری را انجام می‌دهند. در هر حال، یک‌ سری خدمات اصلی وجود دارد که معمولا هر مجموعۀ تبلیغاتی آن‌ها را ارائه می‌کند.

استراتژی و نقشۀ تبلیغات

مهم‌ترین تاثیر تیم تبلیغاتی بر کسب‌وکارها، شفاف کردن مسیر پیش روی آن‌هاست. این تیم‌ها با آماده‌سازی و تهیۀ طرح‌ها و برنامه‌های تبلیغاتی، برای هر کمپین استراتژی خاصی تدوین می‌کنند. بدیهی است که تهیۀ یک طرح استاندارد، به استخراج اطلاعات تحقیقاتی از برند شما نیاز دارد.

علاوه بر هویت و پایه‌های برند، تیم تبلیغاتی باید اطلاعات کاملی در مورد محصولات شما نیز داشته باشد. این اطلاعات ممکن است مربوط به ویژگی‌های مثبت محصول، سوابق گذشته و موقعیت آن در بازار رقابتی باشد. حتی جنبه‌های منفی محصول و نقاط قوت و ضعف رقبا نیز نباید فراموش شود. تیم تبلیغاتی باید شرایط فعلی بازار و روش‌های توزیع شرکت را به دقت ارزیابی کند.

حتما همین ابتدای مقاله، به تاثیر تیم تبلیغاتی بر حصول دانش کامل در مورد بازار و محصول پی برده‌اید. اما این‌هایی که گفتیم، همۀ اطلاعات نیستند. پارامترهای زیادی برای تحقیق وجود دارد. آن‌چه مردم می‌خرند، چرا می‌خرند، از کجا می‌خرند، نحوۀ خریدشان چیست، هر چند وقت یک‌بار خرید می‌کنند و بسیاری سوالات دیگر هستند که تیم تبلیغاتی در مسیر تحقیقات خود به آن‌ها پاسخ می‌دهد.

از آنجا که یک مجموعۀ تبلیغاتی به خوبی با رسانه‌های تبلیغی آشناست، در نهایت می‎تواند ترکیبی از رسانه‌های مناسب را به مشتری خود پیشنهاد دهد. آگاهی از عادات رسانه‌ای مردم و قرار دادن محصول در معرض بازار هدف، از مهم‌ترین مزایای استفاده از تیم‌های تبلیغاتی است.

تولید و اجرای تبلیغات

پس از این‌که استراتژی و طرح تبلیغاتی تهیه شده و توسط مدیران بازاریابی شرکت‌ها تایید شد، نوبت به تولید و اجرای تبلیغات می‌رسد. محتوای تبلیغاتی هرچه که باشد، توسط اعضای تیم و تحت نظارت مدیران هنری  تولید می‌شود. سپس برای تایید، به مدیران بازاریابی شرکت ارسال می‌شود. در ادامه، با رسانه‌های انتخاب شده قرارداد منعقد می‌شود و زمینۀ ایجاد یک تبلیغ موثر متناسب با رسانه‌های تبلیغاتی فراهم می‌شود.

هماهنگی

ایجاد هماهنگی، یکی دیگر از وظایف مهم مجموعه‌های تبلیغاتی است. برای اطمینان از موفقیت درازمدت برنامۀ تبلیغاتی، باید از هماهنگی مناسب میان مشتری، نیروی فروش و شبکۀ توزیع اطمینان حاصل کرد. چراکه هدف از برنامۀ تبلیغاتی، کمک به تلاش‌های فروشندگان، توزیع‌کنندگان و خرده‌فروشان برای به حداکثر رساندن فروش است.

حسابداری و کنترل

تیم‌های حرفه‌ای در راستای حسابداری و کنترل نیز فعالیت می‌کنند. بررسی نحوۀ ظهور تبلیغات در رسانه‌ها، کنترل هزینه‌ها و فاکتورهای رسانه‌ای هم می‌تواند به عهدۀ تیم تبلیغاتی باشد.

نگاهی به ساختار یک تیم تبلیغاتی

همان‌طور که می‌دانیم، تبلیغات ابزاری برای آگاهی‌بخشی و افزایش فروش محصولات یا خدمات، به عموم مردم است. مجموعه‌های تبلیغاتی با هدف قرار دادن مخاطبان، تولید محتوای تبلیغاتی و به‌اشتراک‌گذاری آن‌ها با استفاده از کانال‌های مختلف، تبلیغات را برای شما آسان‌تر می‌کنند. تاثیر تیم تبلیغاتی بر کسب‌وکار شما، تا حدود زیادی از افراد آن تیم حاصل می‌شود.

این تیم‌ها معمولا از چندین تیم کوچکتر تشکیل شده‌اند که در مراحل مختلف کمپین با هم کار می‌کنند. چراکه اجرای یک کمپین تبلیغاتی، نیاز به چندین متخصص در حوزه‌های مختلف دارد. از مدیران خلاق گرفته تا حسابدارانی منظم و دقیق.

اگر علاقه‌مند به همکاری با این تیم‌ها هستید، مطمئنا درک نحوۀ عملکرد آن‌ها می‌تواند بسیار مفید باشد. در ادامه، گروه‌ها و عناوین مختلف شغلی که یک تیم تبلیغاتی را تشکیل می‌دهند معرفی می‌کنیم.

مدیریت

تیم مدیریت تبلیغات، از مدیر عامل، مدیر اجرایی، معاونین و دیگر مسئولانی تشکیل می‌شود که وظیفۀ ادارۀ تیم را به عهده دارند. مدیر عامل، اهداف، ارزش‌ها و چشم‌انداز تیم را حفظ می‌کند. در انتخاب مشتری و اجرای فعالیت‌ها، این مدیرعامل است که حرف آخر را می‌زند. در تیم‌های کوچک‌تر، تیم مدیریت ممکن است فقط از یک یا دو نفر تشکیل شده باشد. اما در مجموعه‌های بزرگ‌تر، تیم مدیریتی گاهی اوقات از ده نفر یا بیشتر تشکیل می‌شود.

خدمات حسابداری

خدمات حسابداری، خط ارتباطی میان تیم و مشتریان است. مسئولین حسابداری، وظیفۀ رسیدگی به حساب‌های فردی یا درخواست‌های مشتریان را دارند. این وظایف معمولاً شامل ملاقات با مشتری، مذاکره درباره شرایط کمپین و ایجاد یک برنامۀ تحویل است. تیم حسابداری با مشتریان جدید ارتباط برقرار می‌کنند و هماهنگی میان سایر بخش‌ها را تسهیل می‌کنند.

تحقیق و بازاریابی

دپارتمان تحقیق، داده‌های مهمی را که تیم برای تولید کمپین‌های موثر استفاده می‌کند را جمع‌آوری می‌کند. این بخش، جمعیت، روندهای اجتماعی و سایر اطلاعات مربوط به بازار را مطالعه می‌کند تا اطمینان حاصل کند هر کمپین به مخاطب مورد نظر برسد و بهترین پیام ممکن ارائه شود. بخش تحقیقات، تیم را به‌روز نگه می‌دارد. بنابراین نقش مهمی در تاثیر تیم تبلیغاتی بر کسب‌وکار شما خواهد داشت.

سرمایه‌گذاری

کارشناسان مالی، یکی از مهمترین اعضای یک تیم تبلیغاتی هستند. چراکه این کنترل و ادارۀ بودجه است که بر کلیۀ فعالیت‌های تیم تاثیر می‌گذارد. این بخش برای اطمینان از حفظ امنیت مالی تیم، به بخش‌های مدیریت و حسابداری مشاوره‌ می‌دهد. بخش مالی و سرمایه‌گذاری است که واریز حقوق کارمندان، تخصیص بودجه‌های داخلی و کنترل هزینه‌های روزانۀ تیم را بر عهده دارد.

رسانه

بخش رسانه، فضاهای عمومی را برای فعالیت‌های کمپین تأمین می‌کند. این فضاهای بالقوۀ تبلیغاتی شامل شبکه‌های اجتماعی، تلویزیون، رادیو، بیلبوردها، روزنامه‌ها و وب‌سایت‌ها هستند. تیم رسانه، می‌تواند با تصمیم‌گیری در مورد انتخاب کانال‌های رسانه‌ای برای هر کمپین نقش موثری در توسعۀ کسب‌وکار داشته باشد.

چراکه متداول‌ترین روش برای هدف قرار دادن مخاطبان خاص، استفاده از کانال‌های رسانه‌ای است که بیشترین محبوبیت را از نظر جمعیت‌شناسی دارند. در اکثر مجموعه‌های تبلیغاتی، بخش رسانه با مشتری و تیم تولید در تماس است تا مطمئن شود محصول نهایی، مطابق با خواستۀ مشتری است.

دپارتمان خلاق

دپارتمان خلاق (Creative Department)، محتوا را برای فعالیت‌های تبلیغاتی طراحی می‌کند. این تیم از مهارت‌های خاص خود برای خلق کالایی که مشتری درخواست کرده استفاده می‌کند. تیم خلاق برای اطمینان از اینکه طرح‌هایش هم از نظر مشتری و هم از نظر مدیریت تیم، خوشایند است، در ابتدا پیش‌نویس‌ها و طرح‌های بدون ویرایش را تهیه می‌کند. بسته به اندازۀ تیم، تعداد افرادی که در تیم خلاق کار می‌کنند می‌تواند از یک تا دوازده نفر باشد. این تیم می‌تواند شامل اعضای زیر باشد:

  • کارگردان خلاق
  • کپی‌رایترها
  • هنرمندان دیجیتال
  • طراحان گرافیک
  • عکاسان و ویدئوگراف‌ها
  • ویرایشگران عکس و ویدئو

تولید

بخش تولید، طراحی‌های تیم خلاق را به واقعیت تبدیل می‌کند. رهبر این بخش، به طور مداوم با مدیر دپارتمان خلاق ارتباط برقرار می‌کند تا از عملی شدن ایده‌های تیم خلاق اطمینان حاصل شود. سرپرست تولید همچنین با تیم رسانه در تماس است تا تعیین کند چه نوع مواد فیزیکی یا دیجیتالی برای هر کدام از کارها نیاز است.

در مرحلۀ بعد، تیم تولید روی فرایند تحویل محصول نهایی کار می‌کنند. این فرایند می‌تواند شامل تولید محتوای تبلیغاتی، استخدام کارگردانان فیلم یا بازیگران و تغییر بیلبوردها باشد. وظایف خاص تیم تولید در هر کمپین متفاوت است. بدیهی است که تاثیر تیم‌ تبلیغاتی زمانی خودش را نشان می‌دهد که هر دپارتمان، وظیفۀ خود را به خوبی انجام دهد.

عناصر اصلی موفقیت تیم‌های تبلیغاتی

ارتباطات خوب و اصولی

هیچ‌کدام از اعضای تیم نباید حوزۀ فعالیت خود را مثل یک جزیره بداند. برای دستیابی به نتیجۀ مطلوب نهایی، ارتباط و همکاری بسیار مهم است. همه باید از یکدیگر یاد بگیرند و برای رسیدن به اهداف تعیین شده با هم کار کنند. سوال‌ها و ابهامات باید رک و راست پرسیده و پاسخ داده شوند.

مشخص بودن وظایف و اهداف

تیم‌های بی‌نظم، به ندرت عملکرد خوبی دارند. برای جلوگیری از هرج و مرج، هر کس باید بداند که در تیم تبلیغاتی چه نقشی دارد و وظایف او چیست. همچنین، اهدافی واضح و واقع‌بینانه نیاز است تا مسیر پیش رو، مشخص و شفاف باشد.

احترام و همدلی

احترام، پایه و اساس بهره‌وری است. تیم‌هایی که اصول احترام و قدردانی در آن‌ها رعایت نمی‌شود، به زودی از هم می‌پاشند. حفظ حسّ احترام و همدلی، برای این‌که همۀ اعضا احساس ارزشمندی کنند، بسیار حیاتی است.

استخدام یک تیم تبلیغاتی عالی

استخدام یک تیم تبلیغاتی با فهم خواسته‌ها و نیازهای شرکت شما آغاز می‌شود. این را فراموش نکنید که برندینگ و استراتژی، با بازاریابی فیزیکی آغاز نمی‌شود. بلکه در ابتدا، تعیین اهداف و انتظارات است که اهمیت دارد. پس از رسیدن به این موارد، می‌توانید جستجوی خود را شروع کنید.

پیشنهاد می‌کنیم به دنبال متخصصانی باشید که خلاق، علاقه‌مند، پرتحرک و پرشور باشند. مهارت و تجربۀ فنی هم بسیار مهم است، اما آنچه شما نمی‌توانید به یک تیم تازه کار آموزش دهید، تمایل طبیعی و تمایل به کار است. مهارت و تجربه، در گذر زمان و در روند همکاری متقابل به دست می‌آید. به طور خلاصه، اول اطمینان حاصل کنید که تیم تبلیغاتی، واقعاً مایل به همکاری با شما هستند.

از بودجۀ خود و آنچه واقعاً می‌توانید ارائه دهید مطمئن باشید. ایجاد ارتباطی دل‌نشین و دوستانه، شرط اصلی شروع کار است. نکتۀ مهم بعدی این است که از مسئولیت‌پذیری و زمان‌شناسی تیم تبلیغاتی که استخدام می‌کنید، کاملا مطمئن باشید.

تاثیر تیم تبلیغاتی خلاق در کسب‌وکار

تیم‌های تبلیغاتی خلاق، برای رویاپردازی و اجرای کمپین‌های تبلیغاتیِ متفاوت استخدام می‌شوند. حتی برخی از شرکت‌های بزرگ که دپارتمان تبلیغات داخلی دارند، در مقطع‌های زمانی مختلف، از تیم‌های خلاق خارجی استفاده می‌کنند.

در این تیم‌ها، همه چیز از یک مدیر خلاق شروع می‌شود. این مدیر، نویسندگان، ویراستاران، طراحان گرافیک، هنرمندان و توسعه دهندگان وب را دور هم جمع می‌کند تا نگرشی فراتر از رویکرد مرسوم بسازد. به طور خلاصه، این گروه بر اساس ایده‌های ناب تبلیغاتی فعالیت می‌کند.

هدف اصلی یک تیم خلاق، ایجاد تمایل بیشتر در ذهن مردم نسبت به محصولات و خدمات برند شماست. همچنین، ایجاد آگاهی دوچندان و تزریق تصویری خاص از برند، از دیگر وظایف این تیم‌ها به شمار می‌رود. تاثیر تیم تبلیغاتی خلاق در کسب‌وکار شما غیر قابل انکار است. چراکه با همکاری با این تیم‌ها، روند پیشرفت شگفت‌انگیزی را در بازار رقابتی تجربه خواهید کرد.

جمع‌بندی

در این مقاله، با ساختار تیم تبلیغاتی و تاثیرات آن در توسعۀ کسب‌وکار آشنا شدیم. همچنین متوجه شدیم که اگر به فکر پیشرفت و احاطۀ بیشتری بر بازار هستید، بدون چون و چرا، نیاز به یک تیم تبلیغاتی خلاق دارید.

اسپایرل‌تیم، با تسلط بر تمام استانداردهای تبلیغات فیزیکی و دیجیتال، آمادۀ همکاری با شماست. آنچه ما به عنوان یک تیم تبلیغاتی خلاق ارائه می‌دهیم، خارج از چارچوب‌های سنتی و بدون کاربرد است.

تجربۀ فعالیت بین‌المللی، تیم ما را با تکنیک‌های جدید بازاریابی و تبلیغات آشنا کرده است. تکنیک‌هایی که برند شما را در مدت کوتاهی در راس بازار هدف قرار می‌دهد. برای شروع همکاری و دریافت مشاوره، کافی‌ست با ما تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.