مدیر دیجیتال

دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

دیجیتال مارکتینگ چیست : شاید شما هم جزو آن دسته افرادی باشید که کلمه “دیجیتال مارکتینگ ” به گوشتان خورده باشید. اما آیا با معنی دیجیتال مارکتینگ آشنایی دارد؟ آیا میدانید که دیجیتال مارکتینگ چیست؟ آیا با شاخه های آن آشنایی دارید؟ اگر به دنبال پیدا کردن پاسخ های این سوالات هستید، به شما پیشنهاد می کنم حتما این مقاله ما را تا انتها مطالعه کنید.

 

دیجیتال مارکتینگ، آنلاین مارکتینگ، تبلیغات اینترنتی و …. هر آنچه که شما آن را صدا می کنید، این روز ها اتفاق بزرگی برای بازاریابی شرکت شما می باشد. از این گذشته، استفاده از اینترنت طی یک دهه گذشه بیش از دو برابر شده است و این تغییر بر نحوه خرید مردم و تعامل با مشاغل تاثیر گسترده ای داشته است

 

خب، دیجیتال مارکتینگ چیست؟ دیجیتال مارکتینگ مانند هر نوع بازاریابی دیگری است، در واقع دیجیتال مارکتینگ راهی برای ارتباط با مشتری و مشتریان بالقوه شما می باشد. تفاوت مهم این نوع بازاریابی، این است که در این شیوه شما به صورت آنلاین با مشتریان در ارتباط هستید و بر روی آن ها تاثیر می گذارید.

 

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

 

اصولا معنی دیجیتال مارکتینگ این است شما یک سری فعالیت را به صورت آنلاین برای جذب مشتریان انجام می دهید. ایمیل مارکتینگ، تبلیغات با کلیک، بازاریابی در شبکه های اجتماعی و حتی وبلاگ نویسی، همگی نمونه های عالی از دیجیتال مارکتینگ هستند. در واقع این روش ها به شما کمک می کنند که مشتران را ترغیب نماید از شما خرید کنند.

تفاوت اساسی دیجیتال مارکتینگ با بازاریابی سنتی در همین نکته است که دیجیتال مارکتینگ از طریق کانال های دیجیتال و آنلاین اجرا می شود و به کمک همین به بازاریابان امکان کنترل بازار و ابزار و داده های بیشتری را برای تجزیه و تحلیل اثر بخشی یک کمپین می دهد.

 

برای شناخت هرچه بهتر دیجیتال مارکتینگ و اینکه اصولا دیجیتال مارکتینگ چیست، باید با کانال های آن آشنایی داشته باشید. حال بیایید ببینیم که کانال های دیجیتال مارکیتنیگ کدام اند.

دیجیتال مارکتینگ

کانال های دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ دارای تعدادی کانال می باشد که می توان آن ها را به کانال های بازاریابی آنلاین و کانال های بازاریابی آفلاین تفکیک کرد.

تفاوت اصلی بین کانال های دیجیتال مارکتینگ چیست؟ تفاوت اصلی در این است که کانال های بازاریابی آنلاین فقط مبتنی بر اینترنت هستند در حالی که کانال های بازاریابی آفلاین با دستگاه های دیجیتالی که لزوما به اینترنت متصل نیستند، ارتباط دارند.

 

کانال های بازاریابی آنلاین

 • وب سایت مارکتینگ

 

یک وب سایت نقطه کانونی همه کمپین های دیجیتال مارکتینگ است و به خودی خود یک کانال بسیار قدرتمند است. وب سایت شما به بهترین شکل ممکن از برند، محصول و خدمات شما نمایندگی می کند. وب سایت شما باید سریع، سازگار با موبایل و استفاده از آن آسان باشد. پس از داشتن یک وب سایت قدم بعدی در استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست؟ تبلیغ وب سایت و محتوای خود با هدف جلب بازدید بیشتر مشتری!

 

 • SEO بهینه سازی موتور جستجو

سئو، فرایند بهینه سازی وب سایت شما برای موتورهای جستجو می باشد. هدف اصلی سئو، کمک به وب سایت ها برای رسیدن به نتایج بالاتر در موتورهای جستجو و جذب ترافیک ارگانیک و بیشتر از آن ها می باشد. سئو دارای چند شاخه است:

 • سئو فنی،
 • سئو داخلی
 • سئو خارجی
 • بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا همه اش درباره محتوا می باشد. در دنیای دیجیتال مارکتینگ ما با مجموعه عظیمی از مطالب در اشکال مختلف مانند متن، عکس، صدا و فیلم برخورد خواهیم کرد. اما کاربرد آن ها در دیجیتال مارکتینگ چیست؟ هدف یک کمپین محتوا، دستیابی به مشتریان بالقوه از طریق استفاده از محتواست. محتوا معمولا ابتدا در یک وب سایت منتشر خواهد شد و بعد از طریق شبکه های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ، سئو، PPC  ( پرداخت به ازای هر کلیک) و … تبلیغ می  شود.

تفاوت بین داشتن یک وبلاگ در مقایسه با اجرای یک کمپین بازاریابی محتوا در این است که شما در کمپین بازاریابی محتوا اهداف مشخصی مانند اینکه چه زمانی باید محتوا را منتشر کرد، چه محتوای را باید منتشر کرد، مخاطبین هدف این محتوا چه کسانی هستند و …. دارید.

ابزارهای اصلی بازاریابی محتوا عبارتند از :

 • وبلاگ ها
 • کتاب های الکترونیکی
 • دوره های آنلاین
 • اینفو گرافیک ها
 • پادکست ها
 • وبینار ها

 

 • بازاریابی از طرق رسانه های اجتماعی

بازاریابی در شبکه های اجتماعی با دسترسی به افراد در شبکه های مختلف اجتماعی یا از طریق کمپین های بازاریابی محتوا ( ارسال مطالب ) تبلیغاتی پولی یا هر دو ارتباط دارد. هدف اصلی یک کمپین بازاریابی در شبکه های اجتماعی آگاهی از برند و ایجاد اعتماد اجتماعی است، اما هرچه بیشتر به بازاریابی شبکه های اجتماعی می پردازید، می توانید از آن برای هدایت مشتری و فروش محصولات و خدمات خودتان استفاده کنید.

 • ویدیو مارکتینگ

ویدیو مارکتینگ یک روشی نسبتا جدید است اما اخیرا به قدری محبوب شده است که به راحتی نمی توان از آن چشم پوشید. با نگاه کوتاهی به آمار متوجه خواهید شد که کاربرین با وجود شبکه های بزرگی مانند یوتیوب و یا آپارات رو به تماشای ویدیو آورده اند. بهترین راه برای استفاده از ویدیو، ادغام آن با سئو و بازاریابی محتوا می باشد.

اجرای کمپین های ویدیوی مستقل ممکن است پرهزینه باشد و همیشه هم بازدهی مثبت در سرمایه گذاری نداشته باشد، اما هنگامی که از فیلم به عنوان بخشی از سایر کمپین هایی که شما ایجاد می کنید، استفاده نمایید، تاثیر فوق العاده آن را احساس خواهید کرد.

 

سایر نمونه های دیگری از دیجیتال مارکتینگ آنلاین که برای شناخت معنی دیجیتال مارکتینگ و اینکه دیجیتال مارکتینگ چیست باید بشناسید عبارت اند از :

 • PPC یا تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک
 • ایمیل مارکتینگ
 • همکاری در فروش
 • بازاریابی ورودی
 • موبایل مارکتینگ

 

خب اکنون بیاید نگاهی به کانال های بازاریابی آفلاین بزنیم و ببینیم که این کانال ها کدامند و نقش هر کدام در دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

بازاریابی تلویزیونی

 • بازاریابی تلویزیونی

 

برعکس چیزی که گفته می شود، بازاریابی تلویزیونی نمرده است! برعکس، یکی از قدرتمندترین نوع بازاریابی، بازاریابی تلویزیونی است که در سال های آینده نیز افزایش خواهد یافت.

نکته ای که در این مدل بازاریابی وجود دارد این است که تبلیغات تلویزیونی 100% هدفمند نیستند. تبلیغات تلویزیونی برای مخاطب هدف منتشر نمی شود. بلکه برای تمامی افرادی که در حال حاضر در حال تماشای تلویزیون هستند به نمایش گذاشته می شود. همچنین تبلیغات تلویزیونی با هزینه های بالایی که دارد، مناسب کسب و کارهای نوپا و تازه تاسیس نمی باشد.

اما با توجه به جامعه آماری بسیار بالایی که دارد، هنوز هم به عنوان یکی از بهترین روش های تبلیغاتی شناخته می شود.

 

 • بازاریابی پیامکی

این روش هنوز هم به عنوان گزینه ای برای بررای ارتباط با مشتریان بالقوه کاربرد های خودش را دارد. هرچند که امروزه روش های جایگزین بهتری برای این شیوه وجود دارد. با این وجود می توانید از بازاریابی پیامکی برای بازدید بیشتر از فروشگاه محلی تان بهره ببرید.

 

 • بازاریابی رادیویی

این روش نیز یکی دیگر از روش های بازاریابی آفلاین می باشد که امروزه مانند روش های دیگر مارکتینگ موثر نیست. این روش می تواند در کنار روش هایی مانند بازاریابی تلویزیونی، به عنوان یک روش مکمل به کار رود. از بازاریابی رادیویی هنوز هم برای مشاغل محلی و جوامع کوچکی که تحت تاثیر شبکه های اجتماعی نیستند می توان استفاده نمود.

 

روش های دیگر بازاریابی آفلاین عبارت اند از :

 • تبلیغات شهری و بیلبورد ها
 • تبلیغات در روزنامه ها و مجلات

خب اکنون که دانستید که کانال های دیجیتال مارکتینگ کدام اند و معنی دیجیتال مارکتینگ را بهتر درک نمودید. بیایید که به این سوال پاسخ دهیم : استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست؟

 

استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

استراتژی دیجیتال مارکتینگ یک برنامه دقیق در مورد چگونگی استفاده از کانال های مختلف دیجیتال مارکتینگ برای دستیابی به اهداف تجاری مورد نظر می باشد.

هنگامی که می خواهید استراتژی دیجیتال مارکتینگ را طراحی کنید، باید به خاطر داشته باشد که باید زمان و هزینه خود را صرف چه نوع کانال دیجیتال مارکتینگ نمایید تا نتایج ایده آل خود را کسب کنید. یک اشتباه رایج در بین مدیران دیجیتال مارکتینگ وجود دارد و آن این است که اصرار دارند همه کار ها را به یک باره انجام دهند و بعد از نتیجه نگرفتن نیز نا امید می شوند. شما باید از متخصصین این حوزه در کنار کسب و کارتان استفاده نماید. افرادی که مهارت لازم را برای چیدن و اجرای کمپین های دیجیتال مارکتینگ را دارند. بدین صورت شما با صرف هزینه، نتیجه مورد نظر خودتان را مشاهده خواهید کرد.

 

یک سوالی دیگری که در این قسمت مطرح می شود این است که : نقش یک مدیر دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

مدیر دیجیتال

نقش مدیر دیجیتال مارکتینگ چیست؟

 

نقش یک مدیر دیجیتال مارکتینگ است که برای رسیدن به اهداف مورد نظر یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ خوب را پایه ریزی کند. وظیفه یک مدیر دیجیتال مارکتینگ است که تصمیم بگیرد که از چه کانال هایی برای رسیدن به اهداف استفاده کند، بودجه را به کجا تخصیص بدهد زیرا حقوق دیجیتال مارکتینگ بسیار مهم است.

همچنین نقش نظارت بر کار سایر مدیران و اطمینان از تلاش همه برای رسیدن به اهداف یکسان نیز جزو وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ می باشد.

یک تیم دیجیتال مارکتینگ خوب، علاوه بر یک مدیر دیجیتال مارکتینگ به نقش های زیر نیاز دارد :

 • مدیر بازاریابی محتوا
 • مدیر رسانه های اجتماعی
 • مدیر سئو
 • مدیر PPC
 • مدیر ایمیل مارکتینگ

 

نتیجه گیری :

شناخت معنی دیجیتال مارکتینگ و اینکه دیجیتال مارکتینگ چیست ، به شناخت کانال های آن و کارکرد هر کدام از آن ها بر می گردد. تمامی کسب و کارهای برای موفقیت نیازمند دانش دیجیتال مارکتینگ هستند و با توجه به پیشرفت بازار، مدیران و صاحبین کسب و کار بیش از پیش نیاز به داشتن یک مدیر دیجیتال مارکتینگ را در کنار کسب و کار خود احساس می کنند. اگر شما هم به دنبال یک تیم قوی دیجیتال مارکتیگ می گردید، ما تیم اسپایرال را به شما پیشنهاد می کنیم.

مجموعه اسپایرال با تکیه بر تیم خبره و متخصص در زمینه های مختلف بازاریابی با توانایی بالا در تعیین استراتژی مورد نیاز هر کسب و کار، آماده همکاری با تمامی شرکت ها و موسسه ها می باشد.

پس برای رسیدن به موفقیت در زمینه شاخه های دیجیتال مارکتینگ، هم اکنون با مشاورین ما در اسپایرال تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *