راهکارهای بازاریابی با تولید محتوای متنی و تصویری

تولید محتوا

حتماً به‌عنوان یک فعال حوزۀ دیجیتال مارکتینگ، بااهمیت بازاریابی با تولید محتوا آشنا هستید. تقریباً پنج میلیارد کاربر اینترنت فعال و بیش از چهار میلیارد کاربر رسانه‌های اجتماعی در سراسر جهان وجود دارد. این یعنی فرصتی بزرگ برای برند شما که با مخاطبان ارتباط برقرار کند و رشد گسترده‌ای برای تجارت خود کسب کند.

امروزه یکی از مؤثرترین روش‌ها برای گسترش برندآگاهی و جذب مشتری جدید، بازاریابی محتوا است. بازاریابی محتوا، یکی از اصلی‌ترین استراتژی‌های بازاریابی است که بر ایجاد، انتشار و توزیع محتوای ارزشمند و مرتبط به‌صورت آنلاین تمرکز دارد. این فرایند با هدف دستیابی به مخاطب هدفمند و ایجاد انگیزه برای اقدام سودآور توسط مشتری متمرکز است. این روش بازاریابی، روندی ثابت شده برای رشد پایدار و طولانی‌مدت است.

در عصر حاضر، هنگامی که مشتری از وجود محصول (یا به طور کل یک راه‌حل) آگاه شد، برای آموزش خود تحقیق می‌کند. به‌عنوان‌مثال، یک خریدار اتومبیل سعی می‌کند بفهمد میان انواع مختلفی از اتومبیل‌ها که در بازار وجود دارند، کدام یک متناسب با نیازهای اوست.

در این مرحله، مشتری شروع به مقایسۀ محصولات مختلف از فروشندگان مختلف می‌کند تا مطمئن شود کالایی باکیفیت بالا و قیمت مناسب دریافت می‌کند. اینجا اهمیت محتوای متنی و تصویری تولید شده توسط برند شما خودش را نشان می‌دهد. چون مشتری پس از مطالعۀ متن و مشاهدۀ تصاویر، تصمیم خود را می‌گیرد.

جالب است بدانید هنوز هم، علی‌رغم تأثیر بی‌نظیر آن، بسیاری از بازاریابان نمی‌دانند که چگونه استراتژی بازاریابی محتوای متنی و تصویری موفق را پیاده‌سازی کنند. برای اطمینان از اینکه شما بتوانید با تولید محتوای موفق، یک استراتژی بازاریابی قدرتمند بسازید، مجموعه‌ای از نکات و راهکارهای مربوط به بازاریابی محتوا را در این مقاله جمع‌آوری کرده‌ایم. اگر می‌خواهید به یک متخصص بازاریابی محتوای واقعی تبدیل شوید، به مطالعه ادامه دهید.

آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

با دریافت خلاصه ی همین مطلب به صورت فایل پی دی اف، این مقاله را در زمان مناسب تری مطالعه فرمایید.

چگونه باید شروع کنیم؟

شرکت‌های بسیاری وجود دارند که خدمات بازاریابی محتوا را ارائه می‌دهند. این شرکت‌ها اغلب در زمینۀ SEO یا روابط عمومی فعالیت می‌کنند و برای برندهایی که در همان ابتدا نیاز به تولیدمحتوای حرفه‌ای دارند، خدمات بسیار خوبی ارائه می‌دهند.

اما اگر می‌خواهید خودتان شخصاً وارد بازاریابی با تولید محتوا شوید، ساده‌ترین راه شروع، وبلاگ‌نویسی است. این کار در ابتدا احتمالاً سخت خواهد بود. اما هرچه بیشتر به وبلاگ‌نویسی ادامه دهید، بهتر می‌توانید از عهدۀ آن برآیید. با ادامه دادن و تجربه کردن، به‌سرعت خواهید آموخت که چگونه محتوای متنی یا تصویری را برای وب‌سایت یا وبلاگ خود تهیه کنید که خوانندگان را درگیر کند و آن‌ها را به مشتری تبدیل کند.

اگرچه خوب نوشتن، عناوین مناسب و تصاویر جذاب از نظر فنی می‌توانند به شما کمک کنند، اما این‌ها کلید ایجاد محتوای عالی که بهترین شکل بازاریابی را اجرا کنند نیستند.

فرض کنیم شما یک فروشگاه اسکیت‌بورد دارید و قصد دارید از طریق بازاریابی محتوا، مشتری جذب کنید. بهترین پیشنهاد این است که یک مجلۀ اینترنتی در ارتباط با اسکیت‌بورد راه‌اندازی کنید و تبلیغات متنی و تصویری محصولات خود را در کنار محتوای اصلی، جاگذاری کنید.

خواهید دید که بازدیدکنندگان وب‌سایت شما به همان اندازه که به مقاله‌ها و عکس‌های تخصصی در ارتباط با اسکیت‌بورد نگاه می‌کنند، به تماشای تبلیغات می‌پردازد. زیرا آن‌ها به ارزش ذهنی موردنظر خود می‌رسند. ارزش ذهنی آن‌ها چیزی نیست جز یک اسکیت خوب و تفریح مربوط به آن، یعنی اسکیت‌سواری لذت‌بخش.

اگر مطمئن نیستید که چگونه می‌توانید از طریق بازاریابی با تولید محتوا ارزش‌افزایی کنید، از مشتریان فعلی خود بپرسید چه نوع محتوایی برای آن‌ها مفید است. یا زمانی که به دنبال محصول یا خدمات شما بوده‌اند چه محتوایی برای آنها مفید بوده. اگر همین‌الان مشتریان محدودی دارید، آن‌ها بهترین راهنمای شما برای شروع بازاریابی محتوا هستند.

چگونه باید شروع کنیم؟

بهترین مطالب خود را منتشر کنید و ثابت‌قدم باشید.

با محتواهای بسیار زیادی که در فضای دیجیتال وجود دارد، رقابت شدیدی در جریان است. از این‌رو بسیار مهم است که شما فقط بهترین مطالب ممکن را منتشر کنید. بهتر است هر هفته یک پست عالی منتشر کنید تا پنج پست متوسط در هفته.

شما نه‌تنها باید استاندارد کیفیت خود را فوق‌العاده بالا تنظیم کنید، بلکه باید با همین استاندارد ادامه دهید. این راهکار حتی برای باتجربه‌ترین تیم‌های تولید محتوا نیز می‌تواند یک چالش بزرگ باشد. اما در رقابت با جمعیت فزایندۀ کسب‌وکارهای اینترنتی، پارامتری ضروری است.

مطالب خود را منتشر کنید و ثابت‌قدم باشید.

موفقیت محتوای خود را با داده‌ها ارزیابی کنید.

یکی از اشتباهات رایج در بازاریابی با تولید محتوا این است که افراد گمان می‌کنند صرفاً با انتشار پست‌های وبلاگ یا شبکه‌های اجتماعی، کسب‌و‌کارشان به طرز جادویی رونق می‌گیرد و در محاصرۀ ارتشی از مشتریان مشتاق قرار می‌گیرند. متأسفانه این تصور به‌ندرت اتفاق می‌افتد.

بازاریاب‌های محتوای هوشمند، فقط محتوای عالی تولید نمی‌کنند، بلکه می‌دانند چگونه نتایج تلاش‌های خود را بسنجند. برخی از وبلاگ‌نویسان یا مدیران شبکه‌های اجتماعی فقط به این راضی هستند که به تعداد اشتراک‌های آخرین پست خود نگاهی بیندازند و بر اساس آن در مورد موفقیت خود قضاوت کنند. بااین‌حال، حتی بیشترین بازدید برای پست وبلاگ نیز ممکن است سبب رسیدن به اهداف تجاری شما نشود.

اینجا آنچه که می‌خواهید محتوای شما انجام دهد، بسیار مهم است. این پارامتر، مهم‌ترین معیار در ارزیابی عملکرد محتوای شماست. این آنالیز را می‌توانید با استفاده از روش‌های مختلف تجزیه‌وتحلیل داده‌محور انجام دهید. برای اغلب انواع محتوای متنی و تصویری، موفقیت در ترافیک کلی را با استفاده از Google Analytics می‌توان سنجید.

بحث ابزار آنالیز خود یک موضوع مجزاست که مجالی دیگر برای بررسی می‌طلبد. اما توجه کنید که این اصلاً مهم نیست که ابزار آنالیز شما چه باشد.

موفقیت محتوای خود را با داده‌ها ارزیابی کنید.

محتوای عالی را چندین بار استفاده کنید!

پیش‌ از این نیز گفتیم که تولید بهترین محتوا به زمان، تلاش و مهارت نیاز دارد. حتی اگر بهترین محتوای خود را به طور رایگان منتشر می‌کنید، به این معنی نیست که نمی‌توانید از آن محتوا بازدۀ بیشتری دریافت کنید. به آخرین پست وبلاگی که منتشر کرده‌اید و عملکرد بسیار خوبی داشته فکر کنید.

آیا این محتوا به مخاطبان شما چیزی ارائه داده که در هیچ جای دیگری نمی‌توانند پیدا کنند؟ پس این پست وبلاگ می‌تواند در شبکۀ اجتماعی شما یا خبرنامۀ ایمیلی نیز غوغا به پا کند! یا می‌توانید از این محتوا به‌عنوان متن یک وبینار زنده استفاده کنید.

همۀ مطالب نیاز به داستان‌سرایی دارند؟

یکی از سوءتفاهم‌های بزرگ در صنعت بازاریابی با تولید محتوا، تمرکز بر قصه‌گویی (Storytelling) است. تقریباً تمام بازاریابان معتقدند که قصه‌گویی مهارت مهمی برای ایجاد اشتیاق و پرورش ذهن مخاطب است. بااین‌حال، همۀ محتواهای جهان نیاز به داستان‌سرایی ندارند و همۀ بازاریابان محتوا قرار نیست قصه‌گو باشند.

گاهی اوقات، یک پست سادۀ وبلاگ یا یک تصویر اینستاگرامی ساده که در خدمت یک هدف باشد و ارزشی برای بازدیدکنندگان شما فراهم کند، کافی است.

متأسفانه اغلب اوقات افرادی که بلندترین فریادها در مورد داستان‌سرایی در بازاریابی محتوا از آن‌ها شنیده می‌شود، کسانی هستند که یا این کار را انجام نمی‌دهند، یا آن را به‌درستی درک نمی‌کنند. بهتر است به این افراد گوش ندهید و اگر استعداد قصه‌گویی ندارید، نگران نباشید. چراکه این موضوع، به‌عنوان شرطی اصلی در موفقیت در بازاریابی محتوا مطرح نیست.

همۀ مطالب نیاز به داستان‌سرایی دارند؟

جسور باشید و ذهنتان را خالی کنید!

پیش‌ازاین نیز گفتیم که یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش روی بازاریابان محتوا، رقابت و غلبه بر حجم گستردۀ محتوای تولید شده است. به معنای واقعی کلمه، روزانه میلیون‌ها پست متنی و تصویری در وبلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود و شنیدن صدای شما در این سونامی محتوا می‌تواند بسیار سخت باشد. مگر اینکه موضعی را بگیرید که هیچ‌کس حاضر به اتخاذ آن نباشد.

صرفاً طوطی نباشید و عقاید و نظرات بقیه را تکرار نکنید. اگر صدها وبلاگ وجود دارند که مطالبی مانند مطالب شما منتشر می‌کنند، چرا خوانندگان باید وقت خود را صرف سایت شما کنند؟ این همان چیزی است که باعث می‌شود تولید محتوای متفاوت، بسیار قدرتمند عمل کند.

موضع‌گیری نامطبوع و نامعمول، می‌تواند یک استراتژی مؤثر در بازاریابی با تولید محتوا باشد. جرئت داشته باشید، جسور باشید و حرف خود را بزنید. مطمئن باشید مخاطبین شما به‌صراحت از صمیمیت شما قدردانی خواهند کرد. به این توجه کنید که با تکرار گفته‌های دیگران، اعتبار محتوای خود را تا حدود زیادی به خطر می‌اندازید.

برای محتوای خود، داده‌های پشتیبان تهیه کنید.

در فضای دیجیتال امروز، جلب اعتماد کاربران بسیار سخت است. وقتی همگان تریبونی برای اظهارنظر در اختیار دارند و هرکسی می‌‌تواند هر محتوایی را منتشر کند، به‌راحتی می‌توان فهمید چرا بسیاری از خوانندگان نسبت به پذیرفتن حقایق، سرد و بی‌میل شده‌اند. به همین دلیل، لازم است از ادعاهای خود با یک‌سری داده‌های معتبر، پشتیبان تهیه کنید.

برای محتوای خود، داده‌های پشتیبان تهیه کنید.

محتوای شما باید صدای برند شما را منعکس کند.

حتماً می‌دانید که بازاریابی با تولید محتوا یکی از بهترین راه‌ها برای توسعه و اصلاح نام تجاری شماست. بااین‌حال، حتی مشاغل بزرگ با بودجۀ کافی و تیم‌های اختصاصی محتوایی نیز باید در شناسایی و تعریف صحیح صدای برندشان تلاش کنند.

اطمینان از تداوم صدا و هویت برند، به‌ویژه در تیم‌های بزرگ‌تر، می‌تواند یک چالش بزرگ باشد. این امر نیاز به بررسی مداوم استانداردهای تحریریه دارد. این بررسی‌ها اطمینان حاصل می‌کنند که هم کیفیت و لحن محتوا با صدای برند مطابقت داشته باشد و هم سطح محتوا به‌طورکلی بالا باشد.

برای هر پست، در مورد چگونگی پیشرفت و توسعۀ صدای برند خود سؤالاتی را مطرح کنید. آیا این نوشتار ارزش‌های شرکت شما را منعکس می‌کند؟ صدای برند شما صادقانه است، یا اجباری و مصنوعی؟

سؤالاتی ازاین‌قبیل می‌تواند به شما کمک کند صدا و لحن برند خود را کنترل کنید و پیام‌های خود را از طریق محتوا اصلاح کنید. با کنترل محتوای خود، تجربۀ منسجم‌تری را به‌عنوان یک نام تجاری قابل‌اعتماد برای مخاطبان خود فراهم خواهید کرد.

مهارت‌های نوشتاری خود را مرتباً بهتر کنید.

یکی از سؤالاتی که اغلب تولیدکنندگان محتوای متنی دارند این است که چگونه می‌توان نویسندۀ بهتری شد. اگر یک استارت‌آپ را اداره می‌کنید و به‌تازگی به فکر بازاریابی با تولید محتوا افتاده‌اید، باید بدانید که کمبود تجربه و اعتمادبه‌نفس بزرگ‌ترین مانع در سر راه آرزوهای شماست.

افرادی که سال‌هاست در حیطۀ تولید محتوا فعالیت دارند نیز همیشه سعی در بهبود مهارت‌های خود و کمک‌گرفتن از متخصصان دارند. می‌توانید با خواندن مطالبی که به نظرتان عالی هستند شروع کنید. اما فقط خواندن کافی نیست. سعی کنید تکنیک‌هایی که به‌کاررفته را کشف کنید و از چارچوب متن الهام بگیرید.

هر روز بنویسید. حتی اگر سرتان شلوغ بود و بدترین گرفتاری ممکن را داشتید، حتی اگر شد، فقط صد کلمه هم بنویسید کافی است. در مسیر بهترشدن متوقف نشوید و به حد متوسط ​​راضی نباشید. هرچه زمان و تلاش بیشتری برای تقویت مهارت‌های نوشتاری خود بگذارید، خوانندگان بیشتری جذب خواهید کرد.

سئو را جدی بگیرید.

بازاریابی با تولید محتوا، شما را در مسیر رسیدن به چشم‌اندازهای موردنظرتان به طرزی شگفت‌انگیز یاری می‌کند. اما چه چیزی بازاریابی محتوا را یاری می‌کند؟ بهینه‌سازی محتوا برای موتور جستجو یا همان SEO .

کلمات کلیدی پایه و اساس تلاش شما در زمینۀ جستجوگرهای آنلاین هستند. این کلمات مهم، اصطلاحاتی هستند که یک مشتری در جستجوی شرکت، محصول یا خدمات خود در موتور جستجو وارد می‌کند. وقتی کلمات کلیدی مناسب را در محتوای خود بگنجانید، بازدید بیشتری خواهید داشت.

حواستان باشد که موتورهای جستجو تازگی و کیفیت محتوای شما را بررسی می‌کنند، ارتباط آن را با خواستۀ مخاطب ارزیابی می‌کنند و سپس آن را به مشتری پیشنهاد می‌دهد. در این راستا بهتر است روی 1 تا 2 کلمۀ کلیدی پراستفاده تمرکز کنید.

سئو را جدی بگیرید.

بهترین کانال‌ها را برای محتوای خود پیدا کنید.

برای بازاریابی محتوای خود، بهتر است روی کانال‌های با پتانسیل بالا تمرکز کنید. بهترین رسانه‌های اجتماعی برای شما رسانه‌هایی هستند که توسط مخاطبان هدف شما بیشتر استفاده می‌شوند. کانال‌های بزرگ و پرطرف‌دار و همچنین کانال‌های کوچک‌تر و متمرکزتر را در صنعت خود در نظر بگیرید.

حتی می‌توانید از مخاطبان خود بپرسید چه کانال‌هایی را ترجیح می‌دهند و بر اساس ترجیحات آن‌ها لیستی قابل مدیریت تهیه کنید. سپس محتوای خود را متناسب با هر کانال تولید کنید. هر بستر دارای سطح مشخصی از حرفه‌ای بودن و تخصصی بودن است.

در پلتفرم‌های اجتماعی، این خیلی مهم است که روش‌های خود را آزمایش و اصلاح کنید. به‌عبارت‌دیگر، در کانال‌هایی مانند اینستاگرام یا یوتیوب، آزمون‌وخطا حرف اول را می‌زند. ازاین‌رو لازم است واکنش‌ها و پاسخ‌های مخاطبین را در کانال‌های مختلف پیگیری کنید.

جمع‌بندی

محتوای متنی و تصویری عالی، یک دارایی مهم برای شرکت شماست. محتوای خوب این توانایی را دارد که تجربیات مثبتی برای مشتریان بالقوۀ شما ایجاد کند و آنها را مجبور کند که بازهم به وب‌سایت شما بازگردند.

اگر شما صاحب یک استارت‌آپ هستید، یا از آن دسته مشاغلی هستید که علی‌رغم داشتن تعداد زیادی از دنبال‌کنندگان، شور و شوق زیادی در آن‌ها مشاهده نمی‌کنید، وقت آن است که از بازاریابی محتوا به نفع خود استفاده کنید.

بازاریابی با تولید محتوا به تجارت شما کمک می‌کند که با مخاطبان خود ارتباط برقرار کند و این تعامل را در بلندمدت حفظ کنید. اما همان‌طور که در این مقاله دیدیم، این کار اصلاً آسان نیست و مهارت و زمان زیادی می‌طلبد.

تیم تبلیغاتی اسپایرل برنامۀ ویژه‌ای دارد برای اینکه محتوای شما در مکان و زمان مناسب، به مخاطب مناسب نشان داده شود. اگر به دنبال بهبود اعتبار برند خود و افزایش فروش با تولید محتوای متنی و تصویری هستید، استفاده از خدمات اسپایرل‌تیم، بهترین انتخاب برای شماست.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.