راهکارهایی موثر برای تولید محتوای وایرال

تولید محتوا

محتوای وایرال یا ویروسی به این معنی است که یک پست متنی، تصویری یا ویدئویی توسط تعداد زیادی از افراد دیده شده و همچنان در حال انتشار باشد. با هر فردی که محتوا را مشاهده می‌کند، دسترسی به مشتریان بالقوه به طور تصاعدی رشد می‌کند.

در بسیاری از موارد، این رشد باعث ایجاد آگاهی بیشتری از برند نسبت به تبلیغات تلویزیونی می‌شود. تنها چیزی که لازم است ترکیب کاملی از عناصر وایرال است تا میلیون‌ها نفر بتوانند پست شما را ببینند.

در این بازار دیجیتال اشباع شده، ایجاد پست‌های وایرال سخت‌تر از همیشه است. برای تهیۀ یک پست موفق در شبکه‌های اجتماعی ترکیبی از محتوا، استراتژی و شانس لازم است. به‌طورکلی می‌توان گفت که محتوای ویروسی شامل سه عنصر است: قلاب عالی، محتوای قوی و درک آنچه مخاطبان می‌خواهند ببینند.

متأسفانه، هیچ‌کس نمی‌تواند تضمین کند که چه محتوایی در چه زمانی وایرال می‌شود. وقتی در مورد به اشتراک‌گذاری در اینترنت صحبت می‌کنیم، فاکتورهای زیادی وارد عمل می‌شوند. بااین‌حال استراتژی‌هایی برای بازاریابی محتوای ویروسی وجود دارد که توسط بسیاری از متخصصان این حوزه استفاده می‌شود.

با به حداکثر رساندن تلاش خود برای تولید پست‌های وایرال، حتی در صورت عدم استقبال زیاد، آگاهی از نام تجاری خود را تا حد زیادی بهبود می‌بخشید. صرف‌نظر از میزان اشتراک پست شما در رسانه‌های اجتماعی، همه چیز به نفع سایت شما خواهد بود. ما در این مقاله به استراتژی‌هایی اشاره خواهیم کرد که پست شما را تا حد زیادی به وایرال شدن نزدیک می‌کند.

آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

یک قلاب عالی پیدا کنید.

وقتی صحبت از رسانه‌های اجتماعی می‌شود، مردم می‌خواهند از همان ابتدا آنچه را که به دنبال آن هستند را بدانند. به همین دلیل تولیدکنندگان محتوا در یوتوب و اینستاگرام، ویدئوهای خود را با عناوین دلپذیری شروع می‌کنند.

اکثر قریب به‌اتفاق این عناوین ویدئویی برای جلب‌توجه شما به‌منظور تماشای فیلم طراحی شده‌اند. یعنی ممکن است حتی شما را به آن هدف نرسانند!

“کامیلا هالستروم”، مشاور بازاریابی محتوا در این باره می‌گوید: «افراد عنوان شما را می‌بینند و تصمیم می‌گیرند که کلیک کنند یا نه. پس بهتر است با درج اطلاعاتی خاص و کاربردی یک عنوان جذاب ایجاد کنید. به‌عنوان‌مثال، به افراد بگویید که قرار است چند نکتۀ طلایی را بیاموزند یا می‌توانید از داده‌های آماری جذاب در عنوان خود استفاده کنید.»

امروزه اغلب افراد به دنبال محتوایی هستند که نوید واکنشی را بدهد. مثلاً عنوان «ویدئویی که همه را به گریه انداخت» می‌تواند قلاب خوبی برای به دام انداختن مخاطب باشد. احساسی بودن بیشتر از ارائه‌ی حقایق در برقراری ارتباط با افراد در اینترنت دخیل است. اگر می‌توانید پاسخی احساسی ایجاد کنید، تولید محتوای وایرال را بلدید.

حالا که بحث احساسات شد، باید بگوییم که احساسات مثبت معمولاً در بحث اشتراک اجتماعی مؤثرتر است. الگوهای رفتاری خنده‌دار، تصاویر سرگرم‌کننده یا پیام‌های الهام‌بخش به طور روزمره در اینترنت سرازیر می‌شوند.

برای اینکه بدانید چه چیزهایی مخاطب مجازی را تحریک می‌کند، باید تحقیق کنید. مطمئناً هرچه محصول یا خدمات شما قابلیت ایجاد ارتباط عاطفی داشته باشد، قدرت مانور بیشتری دارید. مثلاً اگر تابوت می‌فروشید، ارتباط با مخاطب مجازی از طریق خنده و شوخی کمی دشوار است. اما غیرممکن نیست. همۀ این‌ها بستگی به این دارد که مخاطبان شما چه مواردی را توهین‌آمیز بدانند.

محتوای وایرال ارزش اشتراک‌گذاری دارد.

هنگامی که توجه بینندگان را جلب کردید، باید احساسات یا اطلاعات وعده داده شده در قلاب خود را دنبال کرده و به مخاطب تحویل دهید. کاری که برندها می‌توانند برای موفقیت در وایرال شدن انجام دهند، برجسته بودن با محتوای عالی است.

به مغز محتوای خود بیشتر از هر چیز دیگری اهمیت دهید. آنچه را که در مورد موضوع انتخابی شما وجود دارد مرور کنید و ببینید چگونه می‌توانید تولید محتوا را بهتر انجام دهید یا ارزش بیشتری نسبت به آنچه که در حال حاضر وجود دارد اضافه کنید.

وقتی افراد از نظر احساسی تحت تأثیر قرار می‌گیرند، به‌احتمال زیاد این اطلاعات ارزشمند را با اطرافیان خود به اشتراک می‌گذارند. خیلی وقت‌ها مهم نیست شما آن‌ها را عصبانی، هیجان‌زده، غمگین یا شاد کرده باشید؛ اما اینکه چه چیزی با چه ارزشی ارائه شده است مهم است.

اینترنت مملو از فیلم‌های پوچ و بی‌معنی است که وایرال می‌شوند. چرا؟ چون وقتی مردم آنها را تماشا می‌کنند، چیزی را احساس می‌کنند. لحظه‌ای از سبک بودن در این دنیای آشفته، ارتباط با یک حیوان خانگی محبوب یا فقط فرصتی برای خندیدن. حتی ویدئوهایی ساده هم ممکن است تبدیل به محتوای وایرال شوند.

یک ویدئو از گربه‌ای که برای پرش آماده می‌شود، زندگی مخاطب را تغییر نمی‌دهد، اما حس خوبی به دنبال دارد. این “حس خوب” همان ارزشی است که مخاطب به دنبال آن است.

مخاطبان خود را بشناسید.

تاکنون متوجه شدیم که تولید محتوای وایرال، کاملاً به مخاطبان شما و نحوۀ واکنش آن‌ها به آن بستگی دارد. پس اولین قدم برای وایرال شدن با مخاطبان شما آغاز می‌شود. ازاین‌رو، باید بدانید که چرا دنبال‌کنندگان شما را دنبال می‌کنند. باید سوابق آن‌ها را بدانید. سپس پست‌هایی را تحویل دهید که به دنبال آن هستند.

خلق مخاطب، بدون اینکه ابتدا برند خود را بشناسید و بدانید که می‌خواهید چه نوع مخاطبی جذب کنید، غیرممکن است. مشخص کنید که می‌خواهید از چه تخصص یا حوزۀ تخصصی استفاده کنید. هنگامی‌که حوزۀ فعالیت خود را درک کردید، پست‌های خود را تولید کنید تا مطابق با علاقۀ مخاطبان خود، موفقیت آن را بسنجید. این فرایند احتمالاً در مرور زمان نیاز به آزمایشاتی دارد تا واکنش‌ها را به‌خوبی بسنجید.

در فضای مجازی کسی که بیشتر آزمایش کند، برنده است. شما سرانجام خواهید فهمید که برای داشتن پست‌های موفق در حوزۀ کاری خود، چه محتوایی را باید تولید کنید.

این را فراموش نکنید که اعتماد در اینترنت بسیار حیاتی است. خصوصاً در عصری که اصطلاح “اخبار جعلی” به طور مکرر شنیده می‌شود؛ بنابراین، هر کاری که می‌توانید انجام دهید تا به یک منبع اطلاعاتی مطمئن تبدیل شوید.

همیشه اطلاعات را بر اساس حقایق تحویل دهید. حتی محتوایی که با مهارت نوشته شده و متقاعدکننده باشد هم امکان ارائه‌ی اطلاعات نادرست را دارد. این را به یاد داشته باشید که هرچه برند معتبرتر باشد، شانس محتوا برای اشتراک‌گذاری بیشتر است.

 

همه چیز را بصری کنید.

طبق تحقیقات اخیر، اینفوگرافیک‌ها بیشترین شانس را برای تبدیل شدن به محتوای وایرال داشته‌اند. تا حدی این موضوع به دلیل ماهیت این مطالب است که درک موضوعات پیچیده را آسان‌تر می‌کند. این ماجرا در دنیای شلوغ امروز دارای ارزش فوق‌العاده‌ای است.

البته، اینفوگرافیک‌ها تنها راه جذب مخاطب نیستند. حتی یک عکس یا ویدئوی چشم‌نواز و جذاب با کاوری قدرتمند می‌تواند به‌راحتی وایرال شود. ویدئوهای آنلاین در سال‌های اخیر بازدیدهای انفجاری داشته‌اند. ازاین‌رو بسیاری از متخصصان دیجیتال‌مارکتینگ توصیه می‌کنند با تولید محتوای ویدئویی، تعامل و احتمال وایرال شدن محتوا را افزایش دهید.

کلید ساخت ویدئوهای موفق این است که بینندگان را به‌سرعت با یک عنوان قوی یا کاور جذاب جلب کنید. استفاده از زیرنویس را برای به حداکثر رساندن پتانسیل مشاهده در نظر بگیرید.

این را هم به یاد داشته باشید که ویدئوهای طولانی‌تر لزوماً بهتر و مفیدتر نیستند. اکثر مردم از طریق موبایل از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. این یعنی هنگام تماشای ویدئوی شما، آنها احتمالاً در حال حرکت یا انجام چند وظیفه باهم هستند.

شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که یک ویدئوی سه‌دقیقه‌ای در توییتر همان فاکتور جذابیت در یوتوب را داشته باشد. کاربران در پلتفرم‌های مختلف به طول مدت خاصی از محتوا عادت کرده‌اند. به‌عنوان‌مثال، ویدئوهای اینستاگرامی با میانگین 26 ثانیه معمولاً کامنت‌های بیشتری دریافت می‌کنند. بااین‌حال، ویدئوهای طولانی‌تر در یوتوب بسیار مؤثر هستند.

اما فراموش نکنید همۀ این‌ها به پیامی که می‌خواهید منتقل کنید بستگی دارد. اگر پیام با خوانندگان ارتباط برقرار کند، حتی یک پست متنی وبلاگ 2000 کلمه‌ای نیز می‌تواند در سراسر جهان پخش شود!

لیست‌ها معجزه می‌کنند؟!

شاید برایتان عجیب باشد اما لیست‌ها از مؤثرترین انواع محتوا در اینترنت هستند. آن‌ها معمولاً بیشترین جذابیت را برای بازدیدکنندگان وب‌سایت دارند. افزودن لیست و جداول از موضوع تخصصی شما، میانگین زمان صرف شده در پست را حدوداً 18 درصد افزایش می‌دهد.

 

چرا؟ چون بیشتر مردم دوست دارند یاد بگیرند. حتی اگر هدف آن‌ها از مشاهدۀ پست شما چیز دیگری بوده باشد. به همین دلیل است که لیست‌ها در هنگام جذب مخاطب بسیار خوب عمل می‌کنند. به همین دلیل است که سایت‌هایی ازاین‌دست، اغلب از نظر اشتراک در شبکه‌های اجتماعی بازۀ بالایی دارند.

هرچه لیست دقیق‌تر و گسترده‌تر باشد، افراد آن را بیشتر به اشتراک می‌گذارند. هیچ فرمول مشخص دیگری وجود ندارد. حتی مواردی مانند «هفت چیزی که هرگز نباید در ماکروویو قرار دهید» می‌تواند بازدید و اشتراک بسیار بالایی داشته باشد.

پست خود را به موقع منتشر کنید.

یافتن روزها و ساعات مناسب برای ارسال محتوای خود برای ویروسی شدن، کمی تمرین و آزمایش می‌طلبد. مثلاً برخی از کارشناسان می‌گویند بهترین روز سه‌شنبه است. اما این جمله کاملاً دقیق نیست. چرا؟ چون هر صنعت و هر پلتفرم اجتماعی عملکرد متفاوتی دارد.

بیایید به‌عنوان‌مثال اینستاگرام را در نظر بگیریم. دوشنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها به طور متوسط بیشترین میزان اشتراک را دارند. بااین‌حال، چهارشنبه‌ها اغلب در توییتر بسیار مؤثر هستند.

آیا منظور ما این است که شما باید به این جدول زمانی پایبند باشید؟ نه.

در حقیقت، شاید بهتر باشد خودتان این موضوع را آزمایش کنید تا بهترین روزها و ساعت‌ها را برای ارسال محتوای وایرال پیدا کنید. برند و مخاطب شما با دیگر برندها و مخاطب‌ها یکسان نیستند. این یعنی صحبتی که کارشناسان می‌کنند، ممکن است برای شما صدق نکند.

اگرچه آزمایش زمان مناسب ممکن است کمی وقت‌گیر باشد، اما نتایج به‌دردبخوری را در پی دارد. یافتن لحظه‌های طلایی نقش مهمی در بازدید و اشتراک پست شما دارد.

می‌توانید اشتراک‌گذاری را تبلیغ کنید!

بسیاری از بازاریاب‌ها به شما خواهند گفت که محتوای عالی، خودش را به بازار عرضه می‌کند. چه بخواهیم، چه نخواهیم، این موضوع تا حدی درست است. شاید ساده‌ترین راه برای ترویج اشتراک، این است که به مخاطب بگویید «این پست را به اشتراک بگذارید.» حتی می‌توان این موضوع را با اضافه‌کردن موشن‌گرافیک و متن به ویدئو، به مخاطب گوشزد کرد.

دکمه‌های اشتراک‌گذاری نیز در شبکه‌های اجتماعی به افراد این امکان را می‌دهد تا به سرعت و با یک کلیک محتوای مورد علاقۀ خود را به اشتراک بگذارند. یا فقط با چند کلیک آن‌ها را از طریق ایمیل برای یک دوست ارسال کنند.

از مناسب‌ترین کانال‌ها استفاده کنید.

اکنون وقت آن است که مشخص کنیم کدام کانال‌ها برای برقراری ارتباط با مخاطبان و وایرال شدن مناسب هستند. مهم‌ترین مسئله این است که پلتفرم‌های متداولی که بیشترین استفاده را دارند پیدا کنید. به‌عنوان‌مثال، شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و توییتر نمی‌توانند از لیست شما خارج شوند.

کاربران جهانی به طور میانگین بیش از دو ساعت در روز را به شبکه‌های اجتماعی اختصاص می‌دهند؛ بنابراین بدون شک، آن‌ها مهم‌ترین کانال‌ها برای انتقال مؤثر پیام شما هستند. درهرحال، پیشنهاد می‌شود محتوای وایرال در همۀ پلتفرم‌های اینترنتی به‌راحتی قابل دسترسی باشد. اما اگر قرار است به طور خاص به یک پلتفرم اولویت دهید، مطمئن شوید که با تلفن همراه قابل مشاهده باشد.

تأثیر محصولات رایگان را جدی بگیرید.

یکی از روش‌هایی که برای جلب نظر مصرف‌کنندگان از زمان و فناوری فراتر رفته است، ارائه‌ی اجناس رایگان است. تخفیف، هدیه، قرعه‌کشی و موارد دیگر، استراتژی‌هایی هستند که می‌توانید با مخاطبین آنلاین خود به اشتراک بگذارید. این امر خصوصاً در صورت ارائه‌ی محصولاتی دیدنی و ارزشمند صادق است.

اما آیا وقتی محصولات رایگانی می‌دهید، ضرر نمی‌کنید؟ هم بله و هم خیر. مطمئناً شما باید هزینۀ اقلامی را که می‌دهید پرداخت کنید، اما آگاهی از نام تجاری و خریدهای بعدی که از این روند حاصل می‌شود، اغلب ارزش سرمایه‌گذاری را دارند. به یاد داشته باشید، این همیشه مربوط به پولی نیست که در حال حاضر کسب خواهید کرد. گاهی اوقات افزایش فروش در آینده مهم‌تر است. زیرا در درازمدت به شما کمک خواهد کرد.

فقط به وایرال شدن فکر نکنید.

نکتۀ مهم دیگر هنگام برنامه‌ریزی محتوای وایرال، عدم تمرکز بر روی آن است! همان‌طور که قبلاً گفتیم، موفقیت این استراتژی تا حد زیادی به واکنش مخاطب بستگی دارد و مهم است که همۀ شانس خود را روی این موضوع نبینید.

اگر پست شما وایرال شود، بسیار عالی! اما اگر این اتفاق نیفتاد، شما همچنان محتوای جالبی برای تأثیرگذاری بر مخاطبان خود و ادامۀ تولید بازدید دارید.

جمع‌بندی

همان‌طور که بارها و بارها در مقالات این سایت گفته‌ایم، برندآگاهی (Brand awareness) امروزه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در مقایسه با زمان‌های گذشته، به جای اینکه صرفاً مشاغل محلی را برای رقابت داشته باشید، اکنون یک دنیا از برندهای رقابتی را در کنار خود دارید.

حال در این شرایط، آنچه می‌توانید انجام دهید تا تجارت شما برجسته شود این است که محتوای وایرال تولید کنید. از این طریق، بسیاری از افراد در مدت کوتاهی با برند شما و محصولاتتان آشنا می‌شوند.

اما این کار به همین سادگی‌ها هم نیست. تولید پست‌های وایرال نیاز به تجربه و تخصص بالایی دارد که اسپایرل‌تیم می‌تواند در اختیار شما قرار دهد. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید تا کمپین بازاریابی محتوای وایرال خود را شروع کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.