آنچه در مورد راه اندازی کمپین‌های تبلیغاتی خلاقانه نمی‌دانید!

تبلیغات و برندسازی

راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی بهترین راه برای دستیابی به مشتری است. شعارها و کاراکترهایی که از کمپین‌های تبلیغاتی معروف برخاسته‌اند، تا سال‌ها در یاد و خاطرۀ مردم باقی می‌مانند. کمپین‌های تبلیغاتی هوشمندانه به شما کمک می‌کنند با کمترین بودجه، از طریق کانال‌های رسانه‌ای مختلف به فروش خود کمک کنید.

حتماً تاکنون متوجه شده‌اید که شبکه‌های اجتماعی چه‌قدر می‌توانند به شما کمک کنند توانایی‌های خود برای ایجاد مخاطبان و مشتریان واقعی را افزایش دهید. اما امروزه حتی اینستاگرام و یوتوب نیز بدون داشتن کمپین‌های تبلیغاتی خلاقانه، کمک چندانی به شما نخواهند کرد.

معرفی یک محصول جدید، بدون ایجاد فرصتی برای جلب‌توجه، شما را به‌ناچار درگیر کلیشه‌ها می‌کند. تبلیغات شما باید مثل تلفن‌های قدیمی زنگ هوشیارکننده‌ای داشته باشند. اگر کسی به زنگ تبلیغات شما پاسخ ندهد، فروش شما افزایش نمی‌یابد و محصول شما در بازار رونقی نخواهد گرفت. نداشتن یک کمپین تبلیغاتی شما را به این حال و روز خواهد انداخت. پس بی‌گدار به آب نزنید!

ایجاد کمپین تبلیغاتی، نیاز به مطالعه‌ای عمیق در مورد بازار هدف شما برای انتخاب درست میان رسانه‌های موجود دارد. رسانه‌ای که قادر باشد تبلیغات شما را در معرض دید مشتریان قرار دهد. بنابراین، هیچ‌وقت تبلیغات را ساده نگیرید. آن هم در دنیای پر سر و صدای امروز.

ما در این مقاله، پس از تعریف کمپین تبلیغاتی، سعی در این داریم شما را با آنچه در مورد راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی خلاقانه نمی‌دانید، آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

با دریافت خلاصه ی همین مطلب به صورت فایل پی دی اف، این مقاله را در زمان مناسب تری مطالعه فرمایید.

منظور از کمپین تبلیغاتی چیست؟

کمپین تبلیغاتی تلاش سازمان‌یافته و استراتژیکی است که توسط سازمان برای ارتقاء هدفی خاص اجرا می‌شود. معمولاً این هدف افزایش آگاهی از یک محصول جدید یا گرفتن بازخورد از مشتری است. در زبان فارسی کمپین را به “کارزار” نیز ترجمه می‌کنند.

هدف از راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی، دستیابی به مصرف‌کنندگان بیشتر است. این اتصال میان تولیدکننده و مصرف‌کننده، در اغلب موارد از طریق ایمیل، روزنامه، تلویزیون، رادیویی و رسانه‌های اجتماعی برقرار می‌شود.

کمپین‌های عالی بازاریابی، از یک موضوع ثابت پیروی می‌کنند و یک ایده یا هدف واحد را ترویج می‌کنند. به عنوان مثال، هر تبلیغ از کمپانی نایک (Nike) که در مسیر محل کار خود می‌بینید، احتمالاً بخشی از یک کمپین نیست. اما، اگر یک تابلوی تبلیغاتی نایک مشاهده کردید، از کنار یک پست اینستاگرامی پشتیبانی شده توسط نایک عبور کردید و یا یک ایمیل از نایک دریافت کردید که همگی محصول مشابهی را تبلیغ می‌کنند، قطعاً شاهد یک کمپین بازاریابی واحد هستید.

 

بالاخره کمپین تبلیغاتی یا کمپین بازاریابی…؟

نکته‌ای که اینجا ممکن است کمی توجه ما را به خود جلب کند، این است که کلمۀ “کمپین” را هم برای بازاریابی و هم برای تبلیغات می‌شنویم. تفاوت در چیست؟

تبلیغات جزئی از فرایند بازاریابی است. بازاریابی به این معنی است که یک شرکت، چگونه قصد دارد آگاهی از نام تجاری خود را افزایش داده و مشتریان را به خرید متقاعد کند. در حالی که تبلیغات، فرایند ایجاد پیام‌هایی قانع‌کننده، پیرامون این اهداف گسترده است.

یک کمپین تبلیغاتی، ممکن است جنبه‌ای از یک استراتژی بزرگ‌تر، یعنی کمپین بازاریابی باشد. به عنوان مثال، اگر نایک در مورد عرضۀ یک محصول جدید تبلیغات می‌کند، این حرکت بخشی از تلاش‌های گستردۀ بازاریابی آن‌ها خواهد بود که ممکن است شامل ایمیل، رسانه‌های اجتماعی و دیگر راه‌های بازاریابی باشد. تبلیغات و بازاریابی کاملاً به هم متصل هستند. هرگاه شما اقدامی برای بازاریابی انجام دادید، در وهلۀ اول، دارید برند خودتان را تبلیغ می‌کنید.

همین ابتدا با یک جمع‌بندی موافقید؟ تا اینجا فهمیدیم کمپین‌های تبلیغاتی، تلاش‌های متمرکز بازاریابی هستند برای رسیدن به یک هدف واحد. راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی علی‌رغم این‌که ممکن است ساده به نظر برسند، معمولاً کار و تلاش زیادی می‌برند.

منظور-از-کمپین-تبلیغاتی-چیست؟

انواع کمپین‌های تبلیغاتی

از آنجا که علم تبلیغات و بازاریابی یعنی خلاقیت و پیشرفت، ممکن است کمپین‌های تبلیغاتی زیادی وجود داشته باشند. اما به‌طورکلی می‌توان این کمپین‌ها را در انواع زیر دسته‌بندی کرد:

انواع-کمپین-ها

مؤلفه‌های کمپین تبلیغاتی قدرتمند

در برنامه‌ریزی و راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی و بهره‌مندی از آن، عوامل زیادی موثراند. در ادامه، برخی از مهم‌ترین مؤلفه‌های یک کمپین تبلیغاتی موفق را ذکر می‌کنیم.

اهداف و KPI

در ابتدا باید مشخص کنید که هدف نهایی کمپین تبلیغاتی شما چیست. آن را کمّی کنید و نحوۀ اندازه‌گیری این هدف یا نتیجه را توضیح دهید. به عنوان مثال، کمپین تولید محتوای شما می‌تواند به ساده‌ترین شکل ممکن، با ترافیک و بازدید اندازه‌گیری شود.

مثلاً می‌توانید هدف‌گذاری کنید که هر پست منجر به ایجاد 1000 بازدید در ماه و 10 مخاطب جدید خواهد شد. Google Analytics و Looker می‌توانند در اندازه‌گیری معیارها به شما کمک کنند.

همچنین حتماً برای هر کانال بازاریابی و تبلیغ خود، شاخص عملکرد کلیدی (KPI) یا Key Performance Indicator را اندازه‌گیری کنید. در مقالۀ چگونه آنالیز تبلیغات موجب جلوگیری از هدررفتن بودجۀ شما می‌شود؟ با شاخص KPI و چگونگی ایجاد آن آشنا شده‌ایم.

کانال‌های تبلیغاتی

محتوا و پیام‌های شما کجا توزیع می‌شوند؟

به عنوان مثال، اگر یک کمپین تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی اجرا کرده‌اید، ممکن است به طور خاص، کانال‌هایی را در اولویت قرار دهید که ارتباط بیشتری با مشتری دارند.

حذف-کانال‌ها-با-وفاداری-کم

بودجه و سرمایۀ اولیه

راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی در همۀ موارد به بودجه‌های هنگفت و افزایشی احتیاج ندارند. اما واقعیت این است که هنوز هم، بسیاری از آن‌ها نیاز به بودجه و سرمایۀ اولیۀ قابل‌توجهی دارند. حتماً در هر جلسۀ تجزیه و تحلیل بازگشت سرمایه برای کمپین خود، بین بودجه و دریافتی خود مقایسه کنید و راهکارهایی برای بهبود وضعیت مخارج در نظر بگیرید.

قالب‌های محتوا

تعیین کنید چه نوع محتوایی برای ترویج کمپین خود ایجاد خواهید کرد. برای بازاریابان معمول است که چندین قالب محتوای مختلف را در یک کمپین خاص قرار دهند. به عنوان مثال، یک کمپین برندینگ می‌تواند شامل تبلیغات ویدئویی، بیانیه‌های مطبوعاتی و وبلاگ‌های مهمان (Guest Blogs) باشد.

تیم‌سازی هوشمندانه

افرادی که برای انجام کار به آن‌ها اعتماد می‌کنید چه کسانی هستند؟

قبل از شروع کمپین تبلیغاتی خود، مطمئن شوید افرادی را در اختیار دارید که می‌توانند واقعاً شما را یاری کنند. تیم شما باید در زمینه‌های کپی‌رایتنیگ، نوشتن مطالب تبلیغاتی، ساخت وب‌سایت، طراحی رابط‌های کاربری، برنامه‌ریزی بودجه، ساخت ویدئو و دیگر عناصر تبلیغاتی مدرن، حرفه‌ای و خلاق باشند.

توصیه‌هایی برای راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی موفق

برای ایجاد یک کمپین تبلیغاتی موفق، لازم است نکاتی فراتر از مطالب فوق را در دستور کار قرار دهید. در ادامه 9 توصیۀ کلیدی را ارائه می‌دهیم که عمل به آن‌ها، کمک شایانی به پیشرفت کمپین شما خواهد کرد.

1) فراموش‌نشدنی باشید!

برخی برندها چیزی می‌گویند که هیچ‌کس جرئت نمی‌کند آن را بگوید. این اقدام هوشمندانه، منجر به جلب‌توجه مردم به تبلیغات شما و خلق فرصت‌هایی جدید برای دیده‌شدن می‌شود. در دهۀ 1940، شرکت صابون وودبری (Woodbury) اولین شرکتی بود که از جذابیت جنسی برای تبلیغات خود استفاده کرد.

بنیان‌گذار این شرکت، یعنی هلن لانسداون رزور (Helen Lansdowne Resor) تصمیم گرفت در کمپین تبلیغاتی خود تابوشکنی کند. این اقدام هوشمندانه، منجر به موفقیت چشمگیری شد و کمپین او با شعار تبلیغاتی «پوستی که دوست داری آن را لمس کنی» (Skin You Love to Touch) در دهۀ 1940 در مرکز توجهات قرار گرفت.

ما در مقالۀ یک شعار تبلیغاتی موفق چه ویژگی‌هایی دارد؟ به طور مفصل در مورد طراحی یک شعار تبلیغاتی عالی صحبت کرده‌ایم.

2) با ترندها و مد روز همراه باشید.

اطمینان حاصل کنید که تبلیغ شما، پیامی برای مخاطبان دارد. اگر پیام شما به طور شخصی برای مخاطبان معنی‌دار نباشد، آن‌ها را از دست خواهید داد. یکی از بهترین ویژگی‌های پلتفرم Spotify دارا بودن پلی‌لیست‌هایی بی‌نظیر برای هر خلق‌وخوی قابل‌تصور است.

مدیران این پلتفرم، از این ویژگی در آخرین تبلیغات خود استفاده کردند. اما چگونه؟ آن‌ها این ویژگی را همراه با یک ترند روز یعنی میم‌ها (memes) تبلیغ کردند. این تبلیغات به این شکل بود که تصویر به دو قسمت تقسیم شده بود. در سمت چپ، این نوشته حک شده بود: «عیبی ندارد. این جدایی دو طرفه است.» در سمت راست، نوشته شده بود: «همچنین من:» و تصویری از پلی‌لیست غمگین اسپاتیفای دیده می‌شد.

3) اصیل باشید.

تبلیغات دروغین، توجه مشتریان را به شما جلب نمی‌کند؛ اما یک تبلیغات اصیل و معتبر چرا. بدون شک راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی با شفافیت و صداقت، اصلی‌ترین ویژگی برندهای قابل‌اعتماد است. با وجود همۀ مدل‌های فتوشاپی و مناظر بی‌عیب و نقصی که امروز در تبلیغات می‌بینیم، شکستن این دیوار کمال‌طلبی در تبلیغات، باعث ایجاد محتوایی تازه و پرسروصدا می‌شود. تبلیغات شرکت امرسان با حضور لیلا حاتمی را که یادتان هست؟   🙂

4) ساده باشید.

وقتی یک کتاب، بیش از حد لازم کاراکتر، نکات برجسته و پیچ‌وتاب داشته باشد، فهم و درک ماجرا را برای مخاطب دشوار می‌کند. در مورد یک کمپین تبلیغاتی نیز همین‌طور است. تمرکز روی یک موضوع واحد در کل کمپین، پیام شما را واضح‌تر و تأثیرگذارتر می‌کند.

تزریق-بیش-از-یک-ایده-به-کمپین

5) متفاوت باشید.

امروز اکثر ویدئوهای تبلیغاتی شبیه به یکدیگر هستند. در تبلیغات جواهرات از یک زوج خوش‌تیپ، در تبلیغات اتومبیل از جاده‌های خاکی و در تبلیغات دارو از مناظر طبیعت استفاده می‌شود. از هنجارشکنی نترسید. برخلاف جهت رودخانه شناکردن ممکن است حس مخاطره‌آمیزی را به کمپین شما تزریق کند؛ اما با یک برنامه‌ریزی دقیق و اجرای درست، می‌تواند به برجسته شدن نام تجاری شما کمک کند و تأثیر ماندگاری ایجاد کند.

6) پول نمی‌تواند جایگزین زمان شود!

وقتی به فکر راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی بزرگ برای موقعیت‌یابی مجدد برند خود در بازار هستید، خطر بزرگی شما را تهدید می‌کند. ممکن است دچار این اشتباه شوید که برای سرعت بخشیدن به تأثیر تبلیغات خود، مقدار زیادی پول خرج کنید. در علم بازاریابی به این حرکت “ایجاد فرکانس” گفته می‌شود.

اگرچه فرکانس در کمپین تبلیغاتی مهم است، اما زمان پارامتر مهم‌تری است. به‌جای هدردادن پول برای ایجاد فرکانس‌های لحظه‌ای، از این پول برای ایجاد یک پیام ثابت در طول زمان استفاده کنید. به مصرف‌کنندگان فرصت دهید آهسته‌آهسته جذب برند شما شوند.

7) مخاطب هدف را درک کنید.

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای هدردادن هزینۀ تبلیغات خود، صرف نکردن وقت برای تشخیص مخاطب هدف است. وقتی نمی‌دانید با چه کسی صحبت می‌کنید، نمی‌دانید چگونه پیامی را بسازید که واقعاً میان مردم طنین‌انداز شود.

در کمپین تبلیغاتی خود نوعی کاراکترهای خریدار ایجاد کنید که به‌عنوان راهنمایی برای تصمیم‌گیری مشتریان واقعی عمل کنند. هرچه‌قدر بیشتر با مخاطبان خود همذات‌پنداری کنید، مشتری‌های بیشتری جذب خواهید کرد.

8) قبل از اثربخشی، به کارایی فکر کنید!

زمان زیادی می‌برد که مشتری در معرض کمپین شما قرار بگیرد و طرز فکرش تغییر کند. همان‌طور که گفتیم، ایجاد فرکانس کافی در طول زمان، دلیل اصلی موفقیت کمپین‌هاست. قبل از این‌که تبلیغات تلویزیونی پرمخاطبی که بین رویدادهای ورزشی پخش می‌شود را با قیمت گزافی رزرو کنید، اطمینان حاصل کنید که پایه‌ثابت آن رسانه هستید یا خیر.

امروزه شبکه‌های اجتماعی ابزاری بسیار عالی برای ایجاد کمپین تبلیغاتی با هزینۀ کمتر در بین مخاطبان گسترده‌تر است.

کارایی-یک-تبلیغ-وقتی-بیشتر-می‌شود-که-مدام-در-معرض-دید-باشد.-این-را-فراموش-نکنید

9) بعد از ایجاد کمپین، نروید پی کارتان!

برای این‌که از کارایی کمپین خود اطمینان داشته باشید، نوعی مکانیزم اندازه‌گیری ایجاد کنید که بتواند به شما بازخورد واقعی دهد. نوعی معیار که اگر خودتان مدیر کسب‌وکار نیستید، بتوانید به ذی‌نفعان اصلی اطلاع دهید که این کمپین در حال پیشرفت است.

عواملی که موفقیت یا عدم موفقیت یک کمپین تبلیغاتی را تعیین می‌کنند، بسته به هدف اصلی سازمان متفاوت خواهند بود. علاوه بر این، با توجه به این‌که هدف یک کمپین تجاری معمولاً ایجاد آگاهی است تا افزایش فروش، معیارهای بازاریابی و KPI های مورد استفاده توسط بازاریابان ممکن است نمایانگر کارآیی یک کمپین نباشد.

با این اوصاف، سعی کنید خودتان معیارهای مبتکرانه‌ای بسازید. چراکه بسیار مهم است نتایج تلاش خود را پیگیری کنید. تا بتوانید بر اساس نتایج، بازخوردها و معیارها، کانال‌های تبلیغاتی خود را در آینده بهینه کنید.

جمع‌بندی

راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی، فرصتی را برای ایجاد یا بازسازی تصویر برند در ذهن مصرف‌کننده در اختیار می‌گذارد. با به‌کارگیری نکاتی که در این مقاله مطرح شد، محصولات یا خدمات شما قرار نیست فقط به اجناسی تبدیل شوند که گوشۀ خانه‌ها افتاده‌اند. بلکه شما قادر خواهید بود کالای خود را به ملکۀ ذهن مشتری‌هایتان تبدیل کنید!

تیم تبلیغاتی اسپایرل آماده است با به‌کارگیری دانش گروه متخصص خود، برای برند شما کمپین‌های بازاریابی مؤثری احداث کند. کمپین‌هایی که سبب هدایت فعالیت‌های تجاری شما در بهترین مسیر ممکن خواهد شد. اگر قصد احداث کمپین تبلیغاتی متفاوت و خاص خود را دارید، آمادۀ پاسخگویی به شما هستیم.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.