چه روش‌هایی برای ساخت انواع تیزر تبلیغاتی وجود دارد؟

محتوای ویدئویی

اگر قصد دارید از میان انواع تیزر تبلیغاتی، انتخاب درستی داشته باشید، باید آن‌ها را به‌خوبی بشناسید و با کاربردهای هریک آشنایی کامل داشته باشید. چراکه کسب‌وکار شما، بسته به موقعیت‌ها و اهداف مختلف، به‌احتمال زیاد انواع مختلفی از ویدئوها را تولید خواهد کرد.

امروزه طیف گسترده‌ای از سبک‌های ویدئویی وجود دارد که می‌توانید از میان آن‌ها انتخاب کنید. از تیزرهای کلاسیک لایواکشن گرفته تا انیمیشن‌ها و حتی ترکیب این موارد، پیش روی شما قرار دارند. اما این حق انتخاب، در اکثر مواقع ممکن است باعث گمراهی شما شود.

به‌طورکلی، بازاریابی ویدئویی هر برند، از نگاه و احساسی برمی‌خیزد که آن برند در مخاطب ایجاد می‌کند. شما به‌عنوان مسئول بازاریابی شرکت یا سازندۀ تیزرهای تبلیغاتی، باید در درجۀ اول، این نگاه و احساس را در نظر بگیرید. سپس به دنبال سبک مناسب برای تیزر خود باشید.

ما در این مقاله، سعی داریم انواع مختلف تیزر و کاربرد هریک را بررسی کنیم. مطالعۀ این راهنمای جامع را به کارآفرینان و ره‌جویان عرصۀ دیجیتال‌مارکتینگ توصیه می‌کنیم. آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

با دریافت خلاصه ی همین مطلب به صورت فایل پی دی اف، این مقاله را در زمان مناسب تری مطالعه فرمایید.

تیزرهای لایواکشن

در تیزرهای لایواکشن، همه‌چیز دربارۀ افراد و مکان‌های واقعی است. در این نوع ویدیوها، به جای ایجاد طرح‌های دیجیتالی از موجودات و اجسام مختلف، از نسخۀ حقیقی جهان اطراف فیلمبرداری می‌شود.  ویدئو‌های لایواکشن می‌توانند یک سخنگوی کاریزماتیک از کمپانی شما را نمایش دهند یا چندین نما از یک روز کاری شرکت شما را به مخاطب نشان دهند. این تیزرها می‌توانند طنز، عبرت‌آ‌موز، سرگرم‌کننده یا آموزشی باشند.

از میان انواع تیزر تبلیغاتی، لایواکشن‌ها یکی از بهترین سبک‌ها برای ایجاد پیوند عاطفی با بینندگان است. در ویدئوهای آموزشی یوتوب، تبلیغ‌های تلویزیون و تیزرهای راهنمای محصولات، لایو‌اکشن‌ها با حضور افراد واقعی خیلی خوب جواب می‌دهند.

بسیاری از وب‌سایت‌ها در صفحۀ اول سایت خود، یک ویدئوی خوشامدگویی لایواکشن قرار می‌دهند تا یک چهرۀ انسانی به رابط دیجیتال برند خود اضافه کنند.

یکی از انواع تیزرهای لایواکشن، مصاحبه‌ها هستند. خیلی از افراد فکر می‌کنند مصاحبه‌ها فقط برای بحث در مورد موضوعات فلسفی یا روان‌شناسی است. درحالی‌که شما می‌توانید از این سبک ویدئوهای لایواکشن، تیزرهای تبلیغاتی خوبی استخراج کنید.

مصاحبه‌ها می‌توانند شامل مواردی مانند توصیه‌های تجاری، آگاهی‌بخشی از روند بازار، تجربۀ استفاده از محصول و موارد دیگر باشند. این را فراموش نکنید که به‌کارگیری چهره‌ها و داستان‌های واقعی، باعث اعتبار برند شما می‌شوند. مشتریان لزوماً کالای شما را خریداری نمی‌کنند. آن‌ها در حال خرید همۀ جوانب برند شما هستند؛ مخصوصاً حسی که به آن‌ها منتقل می‌کنید.

تیزرهای لایواکشن

تیزرهای انیمیشنی

انیمیشن یک سبک ویدئویی پرطرفدار است که از ترکیب تعداد زیادی از تصاویر ثابت ساخته می‌شود. زمانی که تصاویر یکی پس از دیگری پخش می‌شوند، توهم حرکت را در چشم و ذهن انسان ایجاد می‌کنند. از میان انواع تیزر تبلیغاتی، این سبک برای به‌تصویرکشیدن چیزی که در دنیای واقعی غیرممکن است بهترین انتخاب است.

به‌غیراز انیمیشن‌های دو بعدی و سه‌بعدی که با آن‌ها آشنا هستیم، در سال‌های اخیر انیمیشن‌های استاپ‌موشن (Stop-Motion) نیز توسعه داده شدند. در این نوع ویدئوها، از به هم پیوستن فریم‌های جداگانه از اشیای حاضر در دنیای واقعی، یک نوع ویدئوی جالب ساخته می‌شود که سبکی فانتزی را پدید می‌آورد.

انیمیشن‌ها بسته به هدف و لحن تبلیغات شما، می‌توانند فضایی سَبُک، پر انرژی و خاص را به نمایش بگذارند. همچنین برای ساخت ویدئوهای توضیحی که جزئیات محصول یا خدمات شما را به نمایش می‌گذارند، لازم نیست حتما به شکل کلاسیک و خشک و کسل‌کننده عمل کنید. با استفاده از انیمیشن‌ها می‌توانید ویدئوهای خود را باطراوت، سرگرم‌کننده و جذاب کنید.

تیزرهای انیمیشنی

چه مراحلی برای ساخت تیزر تبلیغاتی جذاب طی می شود؟

تیزرهای تخته‌سفید (وایت‌برد)

تیزرهای وایت‌برد، نوعی انیمیشن‌های خلاقانه هستند که به علت طرف‌داران زیادی که در سطح جهان پیدا کرده‌اند، آن‌ را در تیتری جداگانه ذکر کردیم. امروزه اغلب شرکت‌ها وقتی لازم باشد یک فرایند عملی را به روشی قابل هضم و جذاب توضیح دهند، از این ویدئوها استفاده می‌کنند. اما با کمی خلاقیت، کاربرد این ویدئوها را می‌توان به عرصۀ تبلیغات هم گسترش داد.

ویدئوهای تخته‌سفید برای ارائه‌های سنگین هم بسیار مناسب هستند. زیرا دستیابی به ریتم مناسب و جذابیت در ارائه را برای به حداکثر رساندن درک بیننده آسان‌تر می‌کنند. وب‌سایت Doodly در ازای دریافت مبلغی مناسب، خدمات خوبی در این عرصه ارائه می‌دهد.

تیزرهای تخته‌سفید (وایت‌برد)

تیزرهای موشن‌گرافیک

محال است در زمینۀ دیجیتال مارکتینگ فعالیت کنید و اسم این نوع تیزرها به گوشتان نخورده باشد. از میان انواع تیزر تبلیغاتی، موشن‌گرافیک‌ها یکی از پرطرف‌دارترین‌های امروز هستنند. این تیزرها هم مانند دستۀ قبلی، نوع خاصی از انیمیشن هستند که از متن‌ها و اشکال گرافیکی، برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند.

موشن‌گرافیک‌ها معمولاً از موسیقی‌هایی پر انرژی برخوردارند و کاراکترهایی را به مخاطب نشان‌ می‌دهند که در اغلب مواقع، نمایندگانی از مخاطبین هدف هستند. این تیزرها ایده‌های پیچیده را به شکلی موثر و قابل هضم در اختیار مخاطب قرار می‌دهند. از این رو برای توصیف یک محصول، خدمت یا به تصویر کشیدن نتیجۀ فعالیت‌های شرکت، بسیار ایده‌آل هستند.

یکی از متداول‌ترین کاربردهای موشن‌گرافیک، ساخت قسمت‌های آغازین و پایانی برای ویدئوها است. به این صورت که قبل از شروع ویدئوی اصلی و هنگام پایان آن، عنوان ویدئو و دست‌اندرکاران، با کمک موشن‌گرافیک نشان داده می‌شود.

تیزرهای موشن‌گرافیک

تیزرهای تایپوگرافی

حتماً ویدئوهای تایپوگرافی یا متن‌های متحرک را در یوتوب اینستاگرام دیده‌اید. این ویدئوها از تکنیک‌های انیمیشنی استفاده می‌کنند تا ترکیبی متحرک از متن و تصویر را برای بیان ایده‌ها به مخاطب ارائه کنند. اما چرا این ویدئوها برای انتقال پیام‌های برند شما عالی هستند؟ چون برخی از افراد به تصاویر و برخی دیگر به نوشتار علاقه دارند و ویدئوهای تایپوگرافی، راهی عالی برای جلب توجه هر دو گروه است!

وقتی شما یک مفهوم یا حس ساده برای اشتراک‌گذاری داشته باشید، تایپوگرافی انتخابی عالی است. این ویدئوها وظیفۀ صحبت و گفت‌وگو با مخاطب را ایفا می‌کنند. گفت‌وگویی که بدون اینکه صدایی ایجاد کند، انرژی زیادی را منتقل می‌کند.

تیزرهای تایپوگرافی

ویدئوهای صفحه‌نمایش (Screencast Videos)

ضبط صفحه‌نمایش یا اسکرین، یک تکنیک ضبط دیجیتالی است که روایتی صوتی را با آنچه در اسکرین اتفاق می‌افتد ترکیب می‌کند. استفاده از این ویدئوها روشی بسیار ساده برای آموزش است که سالانه توسط بسیاری از کمپانی‌ها برای معرفی نرم‌افزارها یا اپلیکیشن‌ها استفاده می‌شود.

ممکن است کمتر این نوع ویدئوها را در فهرست انواع تیزر تبلیغاتی ببینید. چراکه عمدتاً از تکنیک ضبط اسکرین برای ساخت ویدئوهای آموزشی استفاده می‌شود. اما فراموش نکنید که این روش می‌تواند کارآمدترین راه برای توضیح چگونگی کارکرد اپلیکیشن برند شما باشد.

چراکه تلاش برای توضیح نحوۀ استفاده از یک اپلیکیشن، فقط با استفاده از کلمات و تصاویر لایو‌اکشن تقریباً بیهوده است. بنابراین لازم است یک تجربۀ دیجیتالی از نرم‌افزار یا اپلیکیشن خود برای مخاطب ایجاد کنید. نرم‌افزارهای Camtasia و Screenflow امکانات بسیار خوبی در این عرصه ارائه داده‎‌اند.

با ترکیب ویدئوی ضبط شده از صفحه‌نمایش و ویدئوهایی که به طور زنده فیلم‌برداری می‌شوند، می‌توانید چاشنی احساس‌های انسانی را وارد تیزرهای آموزشی خود کنید. این نوع ویدئوها به شدت در یوتوب پرطرفدار هستند. زیرا مشکل بی‌حوصلگی مخاطب را تا حدود زیادی برطرف می‌کنند.

پخش زنده (Live Streaming)

با استفاده از تکنیک پخش زنده (یا همان لایو)، می‌توانید مستقیماً با دنبال‌کنندگان خود در اینستاگرام، یوتوب، فیس‌بوک و یا وب‌سایت خود صحبت کنید. امروزه بسیاری از کمپانی‌ها برای باطراوت نشان دادن برند خود، به طور مداوم به‌صورت لایو با مشتریان و دنبال‌کنندگان خود ارتباط می‌گیرند.

ارتباط لایو وقتی عالی‌تر می‌شود که بخواهید مخاطب خود را در جریان یک تجربۀ صمیمانه قرار دهید، یا از تجربه‌های او مطلع شوید. اگر در حال پوشش دادن یک رویداد تجاری هستید و می‌خواهید با مخاطبان خود تعاملات فوری داشته باشید، ارتباط لایو، انتخابی بسیار عالی است. اگر انتخابات اخیر آمریکا را دنبال کرده باشید، مطمئناً ارتباط زندۀ جو بایدن و اوباما را با تعدادی از مردم آمریکا دیده‌اید.

یکی از مزایای بزرگی که این روش ارتباطی دارد، این است که نه‌تنها به‌صورت لحظه‌ای مفید است، بلکه با ذخیرۀ ویدئوهای لایو در صفحۀ خود، می‌توانید تا مدت‌ها از محتوای آن بهره‌مند شوید. یا از دل آن قسمت‌هایی را استخراج کنید و در تیزرهای خود به نمایش بگذارید.

فوتومونتاژ

فوتومونتاژ یا همان SlideShow، تلفیقی از عکس، موسیقی و صداهای مختلف است که برای روایت داستان خاصی ساخته می‌شود. فوتومونتاژهای حرفه‌ای، معمولاً احساسات عمیقی را به ذهن متبادر می‌کنند.

فوتومونتاژ

ویدئوهای 360 درجه

ویدئوهای 360 درجه که با استفاده از یک دوربین دیجیتالی پیشرفته یا مجموعه‌ای از دوربین‌ها ضبط می‌شوند، به طور همزمان نمایی مشخص را از همۀ جهات ضبط می‌کند. این ویدئوها را می‌توان با صدای یک راوی ترکیب کرد و برای مثال قسمت‌های مختلفی از یک خانه یا مجتمع تجاری را به مخاطب نشان داد. بسته به این‌که مخاطب کدام جهت را انتخاب کند، این ویدئوها انعطاف پذیر هستند و نمای دلخواه را نمایش می‌دهند.

ویدئوهای 360 درجه، برای برندهایی که به دنبال انعطاف و تعامل لحظه‌ای در محتوای خود هستند، بسیار عالی هستند. در سال‌های اخیر برندهای زیادی برای انتقال چشم‌اندازهای منحصر به فردی از یک فعالیت، مکان یا محصول، از این قالب استفاده کرده‌اند.

ویدئوهای واقعیت مجازی (VR)

واقعیت مجازی، نوع پیشرفتۀ ویدئوهای 360 درجه به شمار می‌رود. در این قالب؛ نه‌تنها بخش‌های مختلفی از یک صحنه نمایش داده می‌شود، بلکه مخاطب می‌تواند به دلخواه خود در صحنه تاثیراتی بگذارد. به عبارت دیگر، تعامل دیجیتالی به حداکثر می‌رسد. دو مورد آخری که به آن‌ها اشاره کردیم، هنوز فضاهای خلاقانه و بکر زیادی برای تبلیغات دارند. پس حتما به آن‌ها فکر کنید.

جمع بندی

اکنون که با انواع تیزر تبلیغاتی و کاربردهای آن‌ها آشنا شدید، می‌توانید پس از مشورت با تیم خود، بهترین و سازگارترین سبک را انتخاب کنید. هر کدام از قالب‌های ویدئویی را که انتخاب می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که به هویت برند خود وفادار مانده‌اید و برای بهترین کیفیت ممکن تلاش می‌کنید.

استفاده از کلیۀ مزایای بازاریابی ویدئویی، به دانشی عمیق‌تر و تخصصی‌تر نیاز دارد. دانشی که از پس سال‌ها تجربه و مشاوره به برندها برخواسته باشد. گروه متخصص اسپایرل‌تیم، بهترین سازندگان تیزر و طراحان دیجیتال را گرد آورده است تا ایدۀ شما به بهترین شکل ممکن، در تیزر تبلیغاتی پیاده شود. اگر به دنبال ساخت ویدئوی تبلیغاتی حرفه‌ای در هر یک از سبک‌های بالا هستید، زمان را از دست ندهید و با ما تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.