صفر تا صد اصول برندسازی

تبلیغات و برندسازی

برندسازی یا به‌اصطلاح “برندینگ” فرایندی است که به توسعه و تثبیت یک برند منحصربه‌فرد می‌انجامد. اما اصلاً برند به چه معناست؟ اصطلاح برند به مفهومی مرتبط با تجارت و بازاریابی اشاره دارد که به افراد کمک می‌کند تا شرکت، محصول یا فرد خاصی را «شناسایی» کنند.

برندها نامشهود هستند؛ به این معنی که نمی‌توانید آن‌ها را لمس کنید یا ببینید. برندها توسعه داده می‌شوند تا به شکل‌گیری ادراک افراد از شرکت‌ها و محصولات آن‌ها کمک کنند. یک برند، اگر به‌خوبی توسعه داده شود، ارزش فوق‌العاده‌ای برای شرکت یا فرد فراهم می‌کند و برای آن‌ها برتری در رقابت با دیگران در همان صنعت را به ارمغان می‌آورد.

مردم اغلب لوگوها، شعارها، یا سایر علائم قابل تشخیص متعلق به شرکت‌ها را با برند اشتباه می‌گیرند. درحالی‌که این اصطلاحات، ابزارهای اولیۀ بازاریابی هستند که شرکت‌ها برای تبلیغ محصولات و خدمات خود از آن‌ها استفاده می‌کنند. در واقع این‌ها بخش کوچکی از مفهوم کلی برند را تشکیل می‌دهند.

برندسازی در کنار بازاریابی موفقیت‌آمیز، می‌تواند به حفظ نام تجاری یک شرکت در ذهن مردم کمک کند. برند یکی از باارزش‌ترین و مهم‌ترین دارایی‌های یک شرکت محسوب می‌شود. در واقع، بسیاری از شرکت‌ها اغلب با نام تجاری یا همان نام برند خود مورد اشاره قرار می‌گیرند. ازاین‌رو یک شرکت، از برند خود جدایی‌ناپذیر است.

اما چگونه می‌توان یک برند را توسعه داد؟ برندسازی چه مراحلی دارد؟ ما در این مقاله، راهنمای صفرتاصد برندسازی را برای شما علاقه‌مندان و فعالان حوزۀ مارکتینگ تهیه کرده‌ایم. امیدواریم از مباحث مطرح شده نهایت استفاده را ببرید.

آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

منظور از برندسازی چیست؟

یک برند یا نام تجاری، فقط یک نام و نشان قابل شناسایی نیست که شما را در یک بازار شلوغ متمایز کند. برند شما، نحوۀ درک مردم از کسب‌وکار شماست. این مفهوم در هر مکانی که مشتری با تجارت شما تعامل داشته باشد، خودش را نشان می‌دهد.

البته برند فقط محدود به شرکت‌ها نیست. هریک از مردم دنیا برندهای شخصی خود را دارند. هرکدام از ما یک نام، چهره، استایل و شیوۀ برقراری ارتباط داریم و با این ویژگی‌ها برداشت‌های مختلفی را از افراد مختلف دریافت می‌کنیم. به همین ترتیب، مشاغل نیز دارای نام، محصول، آرم (لوگو)، رنگ، فونت، لحن و اعتبار خاصی هستند که بر درک آن‌ها تأثیر می‌گذارند.

منظور از برندسازی، این است که هر جزء از برند خود را به هر قسمت از کسب‌و‌کار خود گسترش دهید. اما این تمام فرایند توسعۀ برند نیست. بدون داشتن ثبات و سازگاری، نمی‌توانید یک مارک تجاری بسازید.

به‌طورکلی، فرایند برندسازی زمانی شروع می‌شود که بفهمید حس یکپارچه‌ای در شما شکل گرفته و احساسی که می‌خواهید برند شما به وجود بیاورد را در ذهن خود مجسم می‌کنید.

پس از شروع، توسعۀ نام تجاری در درست و منطبق بودن استراتژی برند شما با اهداف تجاری خلاصه می‌شود. سپس نوبت به توسعۀ تمام ابزاری است که شما برای برقراری ارتباط با مخاطب به آن‌ها نیاز دارید. ابزارهایی مانند لوگو، شعار، وب‌سایت و…

ما در این مقاله، استراتژی توسعۀ برند را به 10 مرحله تقسیم کرده‌ایم. برای گرفتن نتایج مطلوب، حتماً به نکاتی که در هر مرحله ذکر کرده‌ایم توجه ویژه‌ای داشته باشید.

استراتژی کلی خود را در نظر بگیرید.

بدیهی است که یک برند قوی و کاملاً متمایز، رشد شرکت شما را بسیار ساده‌تر می‌کند. اما در ابتدا باید با خود کنار بیایید. یعنی از خود بپرسید چه نوع شرکتی را مدنظر دارید؟ در چه مسیری قرار است رشد کنید؟ چه شیوۀ بازاریابی‌ای را ترجیح می‌دهید؟

استراتژی کلی کسب‌وکار شما، پایه و اساس استراتژی برندسازی شماست؛ بنابراین بهترین جایگاه برای شروع برندینگ است. اگر در مورد اینکه شرکت خود را به کجا می‌برید تصویر ذهنی مشخصی داشته باشید، دیگر ادامۀ مسیر پیچیدگی چندانی نخواهد داشت. چراکه هویت برند شما به شما کمک می‌کند تا به مقصد برسید.

همین ابتدا با مرور مرحلۀ اول برندینگ موافقید؟ تا اینجا فهمیدیم که استراتژی نام تجاری، یک برنامۀ دقیق است که نشان می‌دهد برای رسیدن به چه چیزی تلاش می‌کنید و چگونه می‌خواهید به آن برسید. اینجا باید هدف، چشم‌انداز، مأموریت، ارزش‌ها و پیام اصلی برند خود را به‌خوبی مشخص کنید تا در ادامۀ مسیر، راهنما و پشتیبان شما باشند.

مشتریان هدف خود را شناسایی کنید.

پس از درنظرگرفتن استراتژی کلی، باید مشخص کنید مشتریان هدف شما چه کسانی هستند؟ اگر بگویید «همه»، اشتباه بزرگی مرتکب شده‌اید. تحقیقات ما به‌وضوح نشان می‌دهد که بنگاه‌های اقتصادی با رشد و سود بالا، هریک گروهی را به‌عنوان مشتریان هدف خود تعریف کرده‌اند. هرچه گسترۀ تمرکز باریک‌تر و دقیق‌تر باشد، رشد سریع‌تر خواهد بود.

در مقابل، هرچه مخاطب متنوع‌تر باشد، تلاش بازاریابی شما رقیق‌تر خواهد بود. شرکت‌هایی که به‌طورجدی در مورد گروه مشتریان هدف خود تحقیق می‌کنند، بسیار سریع‌تر رشد می‌کنند و سود بیشتری نیز دارند. تحقیق به شما کمک می‌کند تا دیدگاه‌ها و اولویت‌های مشتری خود را درک کنید، نیازهای او را پیش‌بینی کنید و پیام خود را به زبانی که با آن‌ها سازگار است بیان کنید.

در ادامۀ کار نیز تحقیق در مورد مشتریان هدف، به شما می‌گوید که چگونه آن‌ها نقاط قوت شرکت و برند فعلی شما را مشاهده می‌کنند. به همین ترتیب، خطرات بازاریابی نادرست را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد.

برای این کار، می‌توانید دستۀ محصولات یا خدمات خود را گوگل کنید و رقبای مستقیم و غیرمستقیم موجود را تحلیل کنید. زیرمجموعه‌هایی را که مربوط به مشتریان شما هستند بررسی کنید و نظرات و توصیه‌های محصول آن‌ها را به‌دقت بخوانید.

با افرادی که بخشی از بازار هدف شما هستند صحبت کنید و از آن‌ها بپرسید در حیطۀ کاری شما از چه مارک‌هایی خریداری می‌کنند. به صفحات مربوط به صنعت خود در رسانه‌های اجتماعی نگاه کنید و ببینید مخاطبان شما در کدام بستر فعالیت بیشتری دارند. در این مرحله کارهای زیادی برای انجام‌دادن وجود دارد.

موقعیت نام تجاری خود را توسعه دهید.

شما اکنون آمادۀ تعیین موقعیت تجاری شرکت خود در بازار خدمات حرفه‌ای هستید. در این مرحله از برندسازی باید مشخص کنید شرکت شما چه تفاوتی با دیگران دارد و چرا مشتریان بالقوه در بین رقبا باید شما را انتخاب کنند.

بیانیۀ موقعیت‌یابی، معمولاً در سه تا پنج جمله خلاصه می‌شود و ماهیت موقعیت تجاری شما را به تصویر می‌کشد. این مرحله به طور کامل باید در واقعیت پایه‌ریزی شود. زیرا شما مجبورید آنچه را در این مرحله به خودتان و مشتری قول داده‌اید، تحقق ببخشید. البته همیشه جای کمی خیال‌پردازی وجود دارد که شما را به تلاش بیشتری وادار کند.

حتماً به این نکته توجه کنید که نام تجاری شما، نمی‌تواند همۀ خدمات حرفه‌ای جهان را انجام دهد! این خیلی مهم است که تمرکز خود را در بازار پیدا کنید و به‌قول‌معروف ببینید چه ادعایی دارید.

یکی از راه‌های برندسازی این است که برند خود را به‌عنوان یک انسان یا یک پدیدۀ دارای شخصیت تصور کنید. او چگونه خواهد بود؟ مشتری‌های شما قرار است جذب چه نوع شخصیتی شوند؟ این مرحله از برندینگ به شما کمک می‌کند صدای خود را در رسانه‌های اجتماعی و دیگر موارد بصری و نوشتاری را پیدا کنید.

شعار مخصوص خود را بنویسید.

یک شعار جذاب، همیشه یک دارایی ارزشمند بوده است. شعار تبلیغاتی شما یک عبارت توصیفی مختصر است که می‌توانید از آن به‌عنوان برچسب در بیوی شبکه‌های اجتماعی، عنوان وب‌سایت، کارت‌های بازرگانی سفارشی و هرجای دیگر استفاده کنید.

علی‌رغم توصیه‌هایی که دربارۀ ثبات شعار می‌شود، به‌خاطر داشته باشید که هر چند وقت یک‌بار می‌توانید شعار خود را تغییر دهید. زیرا همواره زوایای جدیدی برای بازاریابی پیدا می‌کنید. شرکت معروف پپسی در چند دهۀ گذشته بیش از 30 شعار داشته است.

یک شعار خوب کوتاه، گیرا و جذاب است. شعار تبلیغاتی اگرچه فقط یک جمله است و ممکن است بی‌اهمیت به نظر برسد، اما در اکثر مواقع می‌تواند راهنمای شما در مسیر بازاریابی باشد.

بیشتر بخوانید: ویژگی های یک شعار تبلیغاتی موفق

استراتژی پیام‌رسانی خود را تدوین کنید.

مرحله بعدی برندسازی، توسعۀ استراتژی پیام‌رسانی است. این مرحله، موقعیت تجاری شما را به پیام‌هایی برای مخاطبان هدف تبدیل می‌کند. مخاطبان هدف شما در این مرحله، علاوه بر مشتریان بالقوه، ممکن است کارمندان احتمالی شما، منابع مالی تأثیرگذار یا فرصت‌های احتمالی شراکت باشند.

در حالی که موقعیت اصلی برند شما باید برای همۀ مخاطبان یکسان باشد، ممکن است هر مخاطب به جنبه‌های مختلف آن علاقه‌مند شود. پیام‌هایی که اینجا برای هر مخاطب تدوین می‌کنید، باید بر مهم‌ترین نکات مربوط به ذهنیت مخاطب تأکید کنند.

چراکه هر مخاطب، نگرانی‌های خاصی دارد که باید برطرف شود. پس هر یک از آن‌ها به انواع مختلفی از محرک برای حمایت از برند شما نیاز دارند. استراتژی پیام‌رسانی شما باید پاسخگوی همۀ این نیازها و نگرانی‌ها باشد. این را به یاد داشته باشید که شما به‌عنوان صاحب برند، همیشه در مقابل نیازهای مشتریان، کارمندان و شرکای خود مسئولید.

نام، لوگو و ظاهر برند خود را توسعه دهید.

بدیهی است که برند شما به یک نام مناسب نیاز دارد. نام برند در کنار لوگو یا نشان تجاری، بخش مهمی از هویت کسب‌وکار شما را تشکیل می‌دهند و راه‌های اصلی برقراری ارتباط با مشتری هستند. لازم نیست در ابتدا باعجله تصمیم بگیرید. شما باید در ابتدا کمی با نام و نشان تجاری خود زندگی کنید تا به تصمیم نهایی و واقعی خود برسید.

علاوه بر نام و نشان، به فونت، رنگ و دیگر ظواهر موردنظر برای پل ارتباطی بصری برند خود نیاز دارید. همیشه این موضوع را در نظر داشته باشید که این پارامترها، برای بازار شما هستند. به این معنی که در کنار سلیقۀ شخصی شما، بهتر است در مورد چگونگی ارتباط آن‌ها با چشم و دل مخاطب قضاوت شود.

استراتژی بازاریابی محتوای خود را مشخص کنید.

بازاریابی محتوا به‌ویژه برای شرکت‌های خدمات حرفه‌ای در عصر اینترنت بسیار ضروری است. بازاریابی محتوا، همۀ کارهایی را که بازاریابی سنتی انجام می‌داد انجام می‌دهد؛ اما با کارایی بیشتر.

در این مرحله از برندسازی، استفاده از محتوای آموزشی ارزشمند برای جذب، پرورش و حفظ مخاطب استفاده می‌شود. به یاد داشته باشید که قدرت نام تجاری شما تا حدود زیادی به شهرت و قابل مشاهده بودن آن در فضای دیجیتال بستگی دارد. جایی که محتوا حرف اول را می‌زند.

البته افزایش دیده‌شدن به‌تنهایی، بدون تقویت اعتبار شما، به‌ندرت موفقیت‌آمیز است. به همین دلیل تبلیغات سنتی یا حمایت‌های مالی صرف، در جهت برند آگاهی اغلب نتایج ناامیدکننده‌ای به همراه دارند. اینجاست که استفاده از بازاریابی محتوا هم‌زمان باعث افزایش شهرت و اعتبار شما می‌شود. همچنین، روشی ایده‌آل برای ایجاد یک پل ارتباطی با مخاطبان هدف شماست.

وب‌سایت خود را توسعه دهید.

امروزه بسیاری از بازاریابان و فعالان حوزۀ مارکتینگ معتقدند وب‌سایت شما، مهم‌ترین ابزار توسعۀ برند شماست. این مکان، جایی است که همۀ مخاطبان شما برای یادگیری کار شما، نحوه انجام آن و بازدید از نظرات مشتریان گردهم می‌آیند. مشتریان احتمالی به‌احتمال زیاد شرکت شما را فقط بر اساس وب‌سایت شما انتخاب نمی‌کنند. در کنار وب‌سایت، باید صفحات اجتماعی خود را نیز توسعه دهید.

وب‌سایت در کنار صفحات اجتماعی، جایگاه محتوای ارزشمند شما خواهند بود. این محتواها، کانون تلاش‌های شما در جهت بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) است. توجه به سئو در این مرحله از برندسازی باعث می‌شود تا مشتریان احتمالی و کارکنان بالقوه شما را بیابند و در مورد شرکت شما اطلاعات کسب کنند. محتوای آنلاین برای هر استراتژی مدرن برندینگ مهم است.

باقی ابزارهای بازاریابی خود را بسازید.

گام بعدی در فرایند برندسازی، ساختن باقی ابزارهای بازاریابی است. برگه‌های فروش، بروشور، برندبوک و دیگر ابزارهایی که خدمات اصلی یا بازارهای کلیدی شما را توصیف می‌کنند، باید میان این ابزارها باشند.

امروزه یکی از مهم‌ترین ابزارهای بازاریابی، ویدئوها هستند. موضوعات رایج ویدئویی شامل مرور کلی محصولات، آموزش استفاده یا فیلم‌های تبلیغاتی کلاسیک است. اگر این ابزارها به طور مناسب تهیه شوند، نه‌تنها عملکرد شما در برندسازی را بهبود می‌بخشند، بلکه سرعت توسعۀ برند را افزایش می‌دهند.

پیاده‌سازی، پیگیری و کنترل

مرحله آخر در روند برندسازی ممکن است یکی از مهم‌ترین موارد باشد. بدیهی است که یک استراتژی برندینگ اگر هرگز اجرا نشود، برای هیچ‌کس مفید نخواهد بود. چون فقط یک استراتژی روی کاغذ است. یک استراتژی که به طور مستحکم توسعه‌یافته، باید با واقعیت همراه شود. نه اینکه بعد از مدتی فراموش شود و همه‌چیز درهم‌وبرهم اداره شود.

به همین دلیل، پس از پیاده‌سازی اولیه، ردیابی و نظارت بسیار مهم است. پیگیری و آنالیز نتایج، از شرایط اصلی در موفقیت برند شماست. باید همیشه کنترل کنید که آیا استراتژی طبق برنامه اجرا شد؟ اقدامات عینی مانند ترافیک جستجو و بازدیدکنندگان وب در چه شرایطی‌اند؟ چه تعداد مشتری جدید و فرصت خوب برای شراکت ایجاد شده است؟ فقط با ردیابی کل فرایند می‌توانید مطمئن شوید که نتیجۀ درستی می‌گیرید و در مسیری درست پیش می‌روید.

جمع‌بندی

در این مقاله، سعی کردیم با مراحل مختلف برندسازی آشنا شویم. همچنین فهمیدیم برندسازی و توسعۀ نام تجاری، یک سرمایه‌گذاری پرسود و طولانی‌مدت برای هر شرکتی است. برندینگ می‌تواند یک مزیت رقابتی برای تلاش‌های بازاریابی شما ایجاد کند. چراکه هویت برند، چیزی است که شرکت‌ها را از دیگران متمایز می‌کند. همچنین ارزش کلی شرکت را نیز افزایش می‌دهد.

ما در اسپایرل‌تیم معتقدیم برندسازی در دنیای امروز، مبتنی بر ایده‌های قوی است. فرایندی فراتر از ساخت یک لوگوی عالی یا راه‌اندازی وب‌سایتی با عملکرد بالا.

پس از شروع همکاری با مجموعۀ اسپایرل، به‌درستی در ذهن مخاطب خود مشخص می‌کنید که شما چه کسانی هستید، برای چه چیزی وارد بازار کسب‌وکار شده‌اید و قرار است چه چیزی به مخاطب ارائه دهید. مهم‌تر از همه، چگونگی نگاه مشتریان به برند خود را می‌سازید و بهترین ارتباط بصری را برقرار می‌کنید. برای شروع همکاری، کافی‌ست با ما تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.