طراحی بروشور کاربردی برای تبلیغات و اصول آن

تبلیغات

طراحی بروشور تبلیغاتی به شرکت‌ها کمک می‌کند محصولات یا خدمات خود را به بازار عرضه کنند. اگر جزو انسان‌های نخستین نباشید و کل زندگی خود را زیر صخره یا درون غاری زندگی نکرده باشید، قطعاً تعداد زیادی بروشور تبلیغاتی دریافت کرده‌اید. بروشورهای بازاریابی ابزاری قدرتمند و مؤثر برای جذب و آموزش هر مخاطبی هستند.

وقتی نوبت به صحبت در مورد بروشورها می‌رسد، طراحی و دیزاین حرف اول را می‌زند. یک طراحی هنرمندانه و عالی، مخاطبان شما را مجبور می‌کند پس از نگاه اول، همۀ چیزهایی را که روی بروشور نوشته‌اید بخوانند.

در مقاله‌های متعددی که در این سایت منتشر کرده‌ایم، بر اهمیت آشنایی با هویت برند، پیام و مخاطبین هدف تأکید کرده‌ایم. در این مقاله نیز خواهیم دید که تسلط بر این موارد، در ابتدای مسیر طراحی و چاپ بروشور نیز اهمیت زیادی دارد. چراکه تنها در این صورت است که می‌توانید روند طراحی را بسیار روان‌تر پیش ببرید.

اما این سؤال هنوز به قوت خود باقی‌ست، چگونه می‌توان یک بروشور عالی طراحی کرد؟ ما در این مقاله، راهنمای جامعی برای طراحی بروشور ارائه داده‌ایم. در پایان این مقاله، تمام آنچه را که برای ساخت یک بروشور عالی لازم دارید، خواهید داشت. بروشوری که واقعاً منجر به نتیجه می‌شود و تأثیرات پایداری بر مخاطبان شما دارد.

آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

مخاطب موردنظر خود را مشخص کنید.

قبل از شروع به طراحی بروشور، باید اهداف و ذهنیت مشتریان خود را درک کنید. درست مثل هر فعالیت بازاریابی دیگر، یک بروشور تبلیغاتی باید برای قسمتی محدود از بازار شما هدف‌گذاری شده باشد. بسته به اینکه بازار خود را بر اساس سن، درآمد، مکان یا سبک زندگی مشتریان تقسیم‌بندی کرده باشید، پیام‌ها و تصاویر بروشور شما باید با درنظرگرفتن یکی از این بخش‌های خاص طراحی شود؛ بنابراین اولین قدم شما در تهیۀ یک بروشور بازاریابی، بررسی این است که دقیقاً چه کسی را هدف قرار می‌دهید.

یک مثال از مخاطب هدف

فرض کنیم شما در حال طراحی بروشوری برای والدین اعضای جدید سالن ورزشی کودکان خود هستید. پیام شما ممکن است این باشد: «ما محیطی صمیمی و بانشاط داریم. به ما بپیوندید!»

همان‌طور که می‌بینیم، شما برای جذب مخاطبان هدف، از لحنی معمولی، ساده و دوستانه استفاده کرده‌اید. همچنین، قطعاً تصاویری شاد و پرجنب‌وجوش نیز به کار خواهید برد. چراکه استفاده از ادبیات و تصاویر غمگین و پیچیده برای مشتریان شما منطقی نیست.

در طرف مقابل، اگر در حال طراحی بروشور برای تبلیغ خدمات خود به‌عنوان مشاور مالی هستید، لحن و ادبیات پیام شما احتمالاً کاملاً متفاوت خواهد بود. بدیهی است که استفاده از لحن و تصاویر شاد و روشن، ممکن است بروشور شما را بیش از حد کودکانه جلوه دهد و مشتریان بازار مالی، انتظار چنین چیزی را ندارند. پیام و مخاطب هدف را قبل از طراحی بشناسید تا تصمیماتی که در زمینۀ طراحی می‌گیرید، پیام‌رسانی شما را تقویت کند.

اهمیت معیار قابل‌اندازه‌گیری

در مرحلۀ بعد، نیاز به یک معیار قابل‌اندازه‌گیری دارید که قرار است بروشور شما روی آن معیار تمرکز داشته باشد. قبل از طراحی، معیار خود را با تعریف آنچه که می‌خواهید از بروشور خود به دست آورید، تعیین کنید. ما اینجا چند ایدۀ متداول را ذکر می‌کنیم:

 • آیا قصد دارید مردم را به یک فروشگاه جذب کنید؟ می‌توانید در بروشور یک بن تخفیف تعبیه کنید و بعداً، میزان استفاده از آن را در فروشگاه خود بسنجید.
 • آیا می‌خواهید مردم را به وب‌سایت خود هدایت کنید؟ یک URL اختصاصی در بروشور دیجیتال خود قرار دهید و تعداد بازدیدکنندگان را در طول کمپین ردیابی کنید.
 • آیا قصد دارید تعداد بیشتری از مردم از خدمات مشاورۀ شما استفاده کنند؟ در بروشور باید مزایایی که مشتریان از مشاوره به دست می‌آورند کاملاً مشخص شود و اطلاعات تماس نیز برای رزرو وقت مشاوره به آن‌ها داده شود. بعداً می‌توانید تعداد تماس‌ها را آنالیز کنید.
 • آیا قصد دارید مردم را به بازدید از غرفۀ خود در یک نمایشگاه تجاری دعوت کنید؟ بهتر است بروشور شما کالای جدیدی را که در این نمایشگاه رونمایی می‌کنید را به نمایش بگذارد. همچنین می‌توانید برای آن محصول بن تخفیفی در نظر بگیرید که فقط طی آن رویداد قابل‌استفاده باشد.

درهرصورت، کلید طراحی بروشور تبلیغاتی موفق، داشتن تمرکز روی یک موضوع خاص است. به‌عبارت‌دیگر، لازم است کمپانی شما بر خواسته‌ها و نیازهای بخش خاصی از بازار و در صورت امکان، بر روی تبلیغ یک اقدام واحد تمرکز کند.

پیام‌هایی متفکرانه و هدفمند خلق کنید.

به‌محض اینکه روی مخاطب خاص خود و یک اقدام مشخص تمرکز کردید، باید یک نسخۀ اولیه (پیش‌نویس) از آن بنویسید. ساختار کلی بروشور، روند نوشتن متن را مشخص می‌کند. در واقع شما در این مرحله، باید بفهمید قسمت ابتدایی، میانی و انتهایی بروشور دقیقاً چیست. سپس متناسب با اهدافی که برای هر قسمت دارید، پیام متنی خود را بنویسید. اگر موافقید، چند استراتژی متداول را برای هر بخش مرور کنیم.

صفحۀ اول باید یک پیام واضح و جذاب داشته باشد.

صفحۀ اول بروشور شما همان صفحه‌ای است که توجه مخاطب را جلب می‌کند. محتویات این صفحه، باید مردم را وادار به ورق زدن کند. واضح است که صحبت‌کردن در مورد این کار خیلی ساده‌تر از انجام‌دادن آن است. اما چند تاکتیک بازاریابی آزمایش شده و اصولی وجود دارد که ممکن است برای شما مفید باشند:

 • در مورد چگونگی تأمین نیازهای مشتریان خود کاملاً واضح و روشن عمل کنید.
 • می‌توانید با سؤالات چالش‌برانگیز، توجه مخاطب را جلب کنید.
 • تیتر اصلی در صفحۀ اول، هرچه خلاصه‌تر باشد بهتر است.
 • اگر یک رویداد را تبلیغ می‌کنید، لازم نیست مواردی نامربوط به آن روی صفحۀ اول باشند.

طبیعتاً برای اهداف و مشاغل مختلف، رویکردهای مختلفی وجود خواهد داشت. این شما هستید که باید روش مناسب خود را انتخاب کنید. فراموش نکنید هرکدام از تاکتیک‌ها را انتخاب کنید، پیام صفحۀ اول را مختصر نگه دارید. کمتر از 25 کلمه می‌تواند مناسب باشد.

محتوای اصلی بروشور باید مختصر و قابل فهم باشد.

حال اجازه دهید در مورد مطالب اصلی بروشور صحبت کنیم. با فرض اینکه موفق شده‌اید توجه خوانندگان را جلب کنید، حالا وقت آن رسیده که خوراک اصلی را به خوانندگان بدهید: اطلاعاتی دربارۀ محصولات یا خدماتی که ارائه می‌دهید.

یک دستورالعمل کلی و متداول این است که محتوای اصلی شما، در سه بخش اصلی قرار گیرد و هر قسمت دارای یک سربرگ (تیتر) و شرح مختصر باشد. تیترهای شما باید به طور واضح و مختصر، پیشنهادات تجاری یا ویژگی‌های محصول را بیان کنند. به‌طوری که خوانندگان با یک نگاه بتوانند آنچه را که شما تبلیغ می‌کنید، ببینند.

فراموش نکنید این عناوین، بهتر است بدون نیاز به توضیح بیشتر و به طور مستقل، معنا و مفهوم مشخصی را ارائه دهند. سعی کنید از کلمات کلیشه‌ای مانند “معرفی” یا “درباره” کمتر استفاده کنید و در عوض، کلمات جزئی‌تر و دقیق‌تری را به کار ببرید.

در صورت امکان، این عناوین را بر اساس نیازها و خواسته‌های مشتریان خود تنظیم کنید. کمتر به کاری که کسب‌وکار شما انجام می‌دهد توجه کنید. بلکه در عوض، بگویید کسب‌وکار شما آنچه را که مشتری می‌خواهد را به او می‌دهد. یعنی عناوین و سربرگ‌ها باید بر اساس نیازهای مشتری نوشته شوند.

برای هر تیتر، از توضیحاتی مختصر استفاده کنید.

زیر هر تیتر یا عنوان، محصول یا خدمات خود را با جزئیات بیشتری توصیف کنید. این توصیفات را تا حد ممکن مختصر و پراهمیت نگه دارید. سعی کنید فقط اطلاعات لازم را برای جلب توجه ارائه کنید. اگر در پیش‌نویش‌هایتان از جملات طولانی استفاده کردید، هر جمله را به دو یا سه جملۀ کوچک‌تر محدود کنید. این نوشته‌های توضیحی را می‌توان با تصاویر و نمودارهای مرتبط پشتیبانی کرد.

قسمت پشتی بروشور را برای جزئیات اضافی مانند اطلاعات تماس نگه دارید.

بعد از این که پیشنهادات و توضیحات لازم را ارائه دادید، اطمینان حاصل کنید که تمام راه‌های ارتباطی لازم را در صفحۀ آخر ذکر کرده‌اید. آدرس صفحات اجتماعی برند خود را در کنار اطلاعات ایمیل، تلفن و آدرس مراجعۀ حضوری بنویسید. هروقت از پیش‌نویس محتوای خود راضی بودید، آن را نهایی کنید و سراغ مراحل بعدی بروید.

از تصاویر و طرح‌های معنادار استفاده کنید.

حال زمان آن رسیده که تصاویر خود را اضافه کنید تا جلوۀ بصری بروشور را تا حد زیادی بهبود ببخشید. برای اطمینان از اینکه بروشور شما فضای خالی بیش از حد ندارد:

 • می‌توانید برای هر محصول، یک تصویر یا طرح مخصوص به آن اضافه کنید.
 • می‌توانید یک تصویر یا طرح نمادین برای عنوان یا تیتر در هر صفحه اضافه کنید.
 • می‌توانید چند تصویر یا طرح نمادین برای قسمت تماس با ما اضافه کنید.

اگر احتمالا امکانات لازم برای عکاسی حرفه‌ای از محصولتان را ندارید، استفاده از عکس‌های موجود در فضای اینترنت ممکن است وسوسه‌بر‌انگیز باشد. اما تمام تلاش خود را بکنید از آن‌ها استفاده نکنید. نکتۀ بعد این که در دنیای امروز، طراحی یک طرح ساده و مینیمالیستی، دل‌نشین‌تر از یک طرح پرتجمل است.

هنگام طراحی چیدمان و اضافه کردن تصاویر، همواره مخاطب را در ذهن داشته باشید. مشتریان ایده‌آل شما چگونه می‌خواهد اطلاعات را دریافت کند؟ آیا آن‌ها به تصاویر بزرگ علاقه دارند یا ستون‌های متنی بزرگ؟ آیا رنگ‌ها یا فونت‌های خاص برای آن‌ها جذاب است؟ دائما از خود سوال بپرسید و پاسخ‌ها را روی بروشور اعمال کنید.

همه چیز را در مرکز توجه قرار دهید.

معمولا بروشورها شش صفحۀ اصلی دارند. یکی از پیشنهادات متداول برای طراحی بروشور این است که محتوای متنی خود را از نظر افقی، در مرکز هر صفحه قرار دهید. بدیهی است که متن‌ها و تصاویر محصولات، ممکن است به طور ذاتی کمی از هیجان بروشور شما کم کنند. با به‌کارگیری رنگ‌های چشم‌نواز و تصاویر پس‌زمینه، می‌توانید مقداری جذابیت بصری به بروشور تزریق کنید و توجه مخاطب را به محتوای اصلی جذب کنید.

پیشنهاد می‌کنیم بیش از دو یا سه رنگ استفاده نکنید. بروشورهای حرفه‌ای فقط یک رنگ اصلی دارند و در برخی قسمت‌ها، از نسخه‌های پررنگ‌تر یا کم‌رنگ‌ترِ همان رنگ استفاده می‌کنند. بدیهی است که اینجا رنگ برند شما اولویت دارد.

فضای خالی دوست شماست!

طراحان حرفه‌ای پیشنهاد می‌کنند فضای خالی زیادی را در طراحی بروشور در نظر بگیرید. به عبارت دیگر، به وسوسۀ پر کردن صفحات با محتوا تن ندهید. اختصاص فضای کافی برای نفس کشیدن محتوای شما، باعث درخشش این مطالب می‌شود و آن‌ها را به مرکز توجه می‌آورد.

از قالب‌های یکسان برای محصولات مختلف استفاده کنید.

حال که تمام این نکات را در طراحی یک بروشور استاندارد در نظر گرفتید، می‌توانید با ایجاد تغییراتی ظریف برای محصولات مختلف، بیشترین استفاده را از طراحی اولیۀ خود ببرید. طرح اصلی یا قالب خود را به همان شکل حفظ کنید، اما رنگ‌ها، تصاویر و چینش محتوا را عوض کنید.

این را فراموش نکنید که این روزها مصرف‌کنندگان باهوش هستند. آن‌ها به هیچ وجه علاقه‌ای به قالب‌های قدیمی موجود در اینترنت ندارند. پس اگر می‌خواهید بروشور شما روی مخاطبان تأثیر بگذارد، بهتر است قالب‌هایی را به کار نبرید که طی 10 سال گذشته در دست آن‌ها بوده است!

پس از طراحی بروشور، چند ساعتی را به ارزیابی نسخۀ نهایی اختصاص دهید. از خود بپرسید آیا این طرح توجه من را جلب می‌کند؟ آیا پیام من روشن است؟ آیا این بروشور با استایل برند من مطابقت دارد؟ برای داشتن دیدگاه مردم، همین سوالات را از همکاران یا نزدیکان خود بپرسید. هنگامی که از همه چیز خوشحال و راضی بودید، وقت آن است که بروشور خود را پرینت بگیرید.

البته، قبل از پرینت، باید با توجه به بودجه‌ای که دارید، نوع کاغذ، کیفیت و ضخامت آن را تعیین کنید. بودجۀ شما حتی روی دستگاه چاپی که از آن استفاده خواهید کرد موثر است.

جمع‌بندی

روند طراحی یک بروشور جذاب، ممکن است کمی طولانی به نظر برسد. اما برای ایجاد یک کمپین بازاریابی موثر، خصوصا برای استارت‌آپ‌ها، طراحی بروشورهای فیزیکی یا دیجیتال، یک مهارت اساسی و ضروری است. در این مقاله، دیدیم که مسیر طراحی 5 مرحلۀ ساده دارد.

 • تشخیص و تعیین مخاطب و بازار هدف
 • نگارش پیش‌نویس و نهایی کردن آن
 • استفادع از تصاویر، آیکون‌ها و طرح‌های معنادار
 • آوردن محتوای اصلی به مرکز توجه
 • استفاده از قالب اولیه برای محصولات مختلف

این باعث افتخار است که اسپایرل‌تیم، یکی از قابل اعتمادترین و حرفه‌ای‌ترین طراحان بین‌المللی را در اختیار دارد و در مسیر طراحی یک بروشور حرفه‌ای، تا کنون با شرکت‌های زیادی همکاری داشته است. اگر شما هم به دنبال طرحی متفاوت و خاص برای بروشور تبلیغاتی خود هستید، کافی‌ست با راه‌های ارتباطی ذکر شده در سایت، با ما تماس بگیرید و سفارش خود را ثبت کنید. مطمئن باشید تجربۀ همکاری با ما، تجربه‌ای خواهد بود که بارها تکرارش می‌کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.