همه چیز درمورد طراحی رابط کاربری اپلیکیشن

طراحی UI و UX
طراحی UI و UX

ممکن است شما نیز جزو افرادی باشید که هنوز به طور کامل به میزان اهمیت طراحی رابط کاربری اپلیکیشن‌ها در دنیای امروز پی نبرده­اید.

برای اثبات این موضوع وارائه تعریف دقیقی از UI باید یادآور شویم که این روزها بسیاری از برنامه‌ها در حال مهاجرت به وب هستند. از آنجا که در بکارگیری این اپلیکیشن‌ها و نرم­افزارها موانعی همچون محدودیت‌های سیستم­عامل و نصب وجود ندارد، می‌توان آن‌ها را به عنوان سرویس‌های بسیار جذابی به شمار آورد. درواقع می‌توان گفت طراحی رابط برنامه‌های کاربردی اپلیکیشن، هسته اصلی طراحی یک اپ محسوب می‌شود. با این حال، تمرکز این موضوع بیشتر بر عملکرد برنامه است. اپلیکیشن‌ها برای رقابت با یکدیگر، باید رابط‌های کاربری ساده، بصری و پاسخگویی ارائه دهند که به کاربران امکان می‌دهد با صرف تلاش و زمان کمتری کارها را به انجام برسانند.

به این ترتیب به نظر می‌رسد زمان آن فرا رسیده است که نگاهی دقیق به طراحی رابط کاربری موثر برای اپلیکیشن‌ها و همچنین برخی از تکنیک‌های مفید و راه­حل‌های آن داشته باشیم. توجه و عمل به نکات این راهنما و کمک گرفتن از متخصصین این حوزه مانند اعضای تیم حرفه‌‌ای اسپایرل باعث می‌شود اپلیکیشن‌های کاربرپسندتر و زیباتری ارائه دهید.

آنچه در این راهنما خواهید خواند، عبارتند از:

رابط کاربری چیست؟

طراحی رابط کاربری (UI) فرآیندی است که طراحان برای ایجاد رابط در نرم­افزار یا دستگاه‌های رایانه‌‌ای با تمرکز بر ظاهر، عملکرد و یا سبک، پیاده­سازی می‌کنند. هدف طراحان، ایجاد رابط‌هایی است که استفاده از آن‌ها برای کاربران آسان و لذت­بخش باشد.

طراحی رابط کاربر فقط مربوط به دکمه‌ها و منوها نیست. این موضوع درمورد تعامل بین کاربر با برنامه و در بسیاری از موارد، درمورد تعامل بین چندین کاربر از طریق آن برنامه است. این بدان معناست که طراحی رابط کاربری فقط در رابطه با شکل ظاهری یک محصول نیست، بلکه بیشتر به نحوه کارکرد آن مربوط می‌شود. علاوه­براین، طراحی UI صرفاً چیدمان دکمه‌ها و انتخاب رنگ‌ها نیست و بیشتر به انتخاب ابزار مناسب برای انجام کارها می‌پردازد.

سوالاتی در مورد رابط کاربری چیست؟

پرداختن به مقوله رابط کاربری در ابتدای چرخه عمر محصول امری بسیار حیاتی است زیرا UI تمام موارد مربوط به مخاطب و مشتریان را در بر می­گیرد. درواقع برقراری رابطه و تعامل با مخاطب مستلزم داشتن یک طراحی رابط کاربری موثر و اصولی است و پیاده­سازی درست عناصر می­تواند در تجربه کاربری، لذت بردن مشتریان هنگام استفاده از محصول شما و همچنین استفاده آسان از آن نیز تاثیر زیادی بگذارد. شما باید ابتدا با طراحی رابط کاربری و سپس کدگذاری بک­اندی که آن را تأمین می‌کند، شروع کنید.

هدف اصلی از ایجاد رابط کاربر، ساده و راحت بودن تعامل با کاربر است. ایجاد یک رابط کاربری مناسب کار چندان ساده‌‌ای نیست و به مهارت‌های طراحی عالی، درک نیازهای کاربر و تمایل زیاد برای رسیدن به یک نتیجه خوب نیاز دارد. علاوه بر اپلیکیشن، وب سایت ها نیز، نیاز به رابط کاربری جذاب دارند. بیشتر بخوانید:

بهترین طراحی UI وب سایت چه ویژگی‌هایی دارد؟

چه چیزی باعث ایجاد یک رابط کاربری عالی می‌شود؟

قبل از اقدام به ایجاد یک رابط کاربری برای محصول، در ابتدا باید درک کنیم چه چیزی باعث ایجاد یک رابط کاربری خوب می‌شود. باید به چه ویژگی‌هایی دست پیدا کنیم؟

باید بگوییم اصولاً همه رابط‌های عالی دارای هشت کیفیت یا ویژگی هستند و این ویژگی‌ها عبارتند از:

 • وضوح:

رابط کاربری با شفاف­سازی همه جوانب از طریق زبان، روند، سلسله مراتب و استعاره‌هایی از عناصر بصری، باعث جلوگیری از بروز هرگونه ابهام خواهد شد. رابط‌های کاربری شفاف، نیازی به دفترچه راهنما ندارند. شفاف بودن رابط‌ها باعث می‌شوند کاربران هنگام استفاده از آن‌ها کمتر اشتباه کنند.

 • جمع­ بندی:

شفاف­سازی بیش از حد و برچسب ­گذاری همه موارد، باعث وضوح بیشتر رابط کاربری خواهد شد، اما این موضوع در شرایطی که موارد زیادی روی صفحه وجود داشته باشد، باعث سنگین و حجیم شدن رابط می‌شود. اگر چیزهای زیادی روی صفحه باشد، یافتن آنچه که به دنبال آن هستید دشوار خواهد شد. درواقع استفاده از رابط کاربری که بیش­ازحد شفاف­سازی شده باشد، اغلب برای کاربران کاری خسته­کننده است. چالش واقعی در طراحی رابط کاربری اپلیکیشن این است که، برنامه همزمان واضح و خلاصه باشد.

چه چیزی باعث ایجاد یک رابط کاربری عالی می‌شود؟
 • آشنا بودن:

زمانی می‌توان گفت چیزی برای­تان آشناست که، آن را به یاد آورید و خاطره‌‌ای از آن داشته باشید. طراحی UI شما نیز باید به­گونه‌‌ای باشد که اگر کسی حتی برای اولین بار از آن رابط استفاده می‌کند، برخی از عناصر برای او آشنا باشند. بنابراین شما می‌توانید از استعاره‌های زندگی واقعی برای برقراری ارتباط استفاده کنید. به عنوان مثال، عناصری که به شکل پوشه هستند اغلب برای پیمایش در وب­سایت‌ها و برنامه‌ها استفاده می‌شوند. افراد پوشه‌ها را به عنوان مولفه‌های پیمایش می‌شناسند، زیرا نماد پوشه برای آن‌ها آشنا است.

 • پاسخگو بودن:

این مورد دو مفهوم را در بر می­گیرد. یکی از مفاهیم پاسخگویی، سریع بودن رابط کاربری است. در مفهوم دوم، رابط باید درمورد آنچه اتفاق می‌افتد و موفقیت­آمیز بودن روند پردازش ورود کاربر، بازخورد خوبی به کاربران ارائه دهد.

 • سازگاری:

سازگار نگه داشتن رابط کاربری در سراسر برنامه موضوعی مهم است زیرا به کاربران امکان می‌دهد الگوهای استفاده را شناسایی کنند. هنگامیکه کاربران شما نحوه کار بخش‌های خاصی از رابط را یاد بگیرند، می‌توانند این آگاهی و شناخت را در ویژگی‌های جدید نیز به کار گیرند. البته درصورتیکه رابط کاربری در آن موقعیت‌ها با آنچه از قبل می‌شناسند، سازگار باشد.

 • کارآیی:

زمان، موضوعی گران بها و قابل­ توجه است و یک رابط کاربری عالی باید بهره ­وری کاربر را از طریق وجود میانبرها و طراحی مناسب بیشتر کند. درواقع یکی از مزایای اصلی فناوری این است که، به ما امکان می‌دهد برای انجام اقدامات بیشتر، زمان و انرژی کمتری صرف کنیم.

 • تصحیح اشتباهات:

همه افراد ممکن است مرتکب اشتباه شوند و نحوه رویارویی برنامه شما با این اشتباهات، سنگ محکی برای آزمایش کیفیت کلی اپلیکیشن شما محسوب می‌شود. آیا Undo کردن اقدامات در اپلیکیشن شما به راحتی امکان­پذیر است؟ آیا بازیابی پرونده‌های حذف شده آسان است؟ یک رابط خوب نباید کاربران را به خاطر اشتباهات­شان مجازات کند بلکه باید راهکاری برای جبران آن‌ها فراهم آورد.

یک طراحی رابط کاربری اپلیکیشن که تمام این ویژگی‌ها را در خود داشته باشد کار بسیار مشکلی است زیرا کار بر روی یک مشخصه اغلب بر سایر ویژگی‌ها تأثیر می‌گذارد. هرچه عناصر رابط بیشتری اضافه کنید، کاربران باید موارد بیشتری را پردازش کنند. البته، عکس این موضوع نیز صدق می‌کند، زیرا عدم ارائه کمک و پشتیبانی کافی ممکن است باعث مبهم شدن برخی از عملکردهای خاص شود. ایجاد یک UI ساده، ظریف و در عین حال شفاف و سازگار، هدف دشواری است که نیاز به طراحان خبره و حرفه‌‌ای دارد.

جعبه ابزار طراحی رابط بصری

طراحی رابط بصری فرآیند طراحی نمایش ظاهری UI شماست. هدف از طراحی رابط بصری ایجاد تصویری از برنامه است که با مفهوم آن در ارتباط باشد تا کارهایی که برنامه انجام می‌دهد و همچینین نحوه عملکرد آن را به بهترین وجه نشان دهد. درواقع هدف اصلی طراحی رابط بصری، برقراری ارتباط برای کمک به کاربران جهت درک عملکرد اپلیکیشن است.

جعبه ابزار طراحی رابط بصری

طراحی رابط بصری متشکل از چند عنصر اصلی است و انتخاب عنصر مناسب، کالیبره کردن هر عنصر و سپس ترکیب همه آن‌ها به روشی درست، به ما اجازه می‌دهد برای همه عملکردها و ویژگی‌های مختلف رابط کاربری­مان معنی داشته باشیم. برخی عناصر اصلی تشکیل ­دهنده طراحی رابط بصری عبارتند از:

 • چیدمان و موقعیت یابی

Layout ساختار کلیه عناصر بصری رابط شما را فراهم می‌کند. همچنین سلسله مراتب و روابط را از طریق فاصله بین عناصر تعریف می‌کند. نزدیک کردن عناصر به یکدیگر بیانگر رابطه بین آنهاست. موقعیت­یابی نیز می‌تواند روند طراحی را بهبود بخشد.

 • فرم و اندازه

از فرم می‌توان برای تمایز عناصر و از اندازه می‌توان برای نشان دادن اهمیت عناصر استفاده کرد. عناصر بزرگ‌تر از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. اندازه همچنین می‌تواند باعث داشتن کنترل بیشتر برروی کلیک‌ها شود. طبق قانون Fitt هرچه منطقه قابل کلیک بزرگ‌تر باشد، کاربران سریع‌تر می‌توانند نشانگر ماوس خود را بر روی آن حرکت دهند و در نتیجه کارایی رابط کاربری بهتر شود.

 • رنگ

پرداختن به رنگ در چندین زمینه می‌تواند موثر باشد. رنگ عناصر در صورتیکه با زمینه تضاد کافی داشته باشد می‌تواند توجهات را به خود جلب کند. به عنوان مثال از جعبه اطلاع­رسانی به رنگ زرد روشن در پس­زمینه سفید استفاده کنید. رنگ همچنین می‌تواند بیانگر مفاهیم باشد. به عنوان مثال، رنگ قرمز معمولاً نماد خطر یا توقف است و بهترین انتخاب برای پیام‌های خطا به شمار می‌رود.

 • تضاد

میزان روشن یا تاریک بودن یک فضا به نسبت عناصر اطراف آن می‌تواند در عملکرد یک رابط تأثیرگذار باشد. نکته اصلی در اینجا کنتراست است. متن سیاه در پس­زمینه سفید کنتراست بالاتری دارد و تشخیص و خواندن آن آسان‌تر از متن خاکستری روی زمینه سفید است. تنظیم کنتراست برخی عناصر به شما امکان می‌دهد آن‌ها را در پس­زمینه محو کنید و به کاربر اجازه دهید بین عناصر مهم‌تر و کم اهمیت‌تر تفاوت قائل شود.

تکنیک‌های عملی برای طراحی رابط کاربری اپلیکیشن

اکنون بیایید برخی از تکنیک‌های عملی که می‌توانید در طراحی UI استفاده کنید را مورد بررسی قرار دهیم.

 • از فضای سفید برای ایجاد روابط بین عناصر استفاده کنید

فضای سفید، به معنای فضای خالی بین عناصر مختلف محتوایی مانند عناوین، متن و دکمه‌ها است. فضای سفید ابزاری عالی برای ایجاد ارتباط بین عناصر مختلف است. با پرداختن به این موضوع می‌توانید موارد مرتبط را گروه­بندی کنید. از فضای سفید برای گروه­بندی کنترل‌های مربوطه و نظم و ترتیب دادن به موارد موجود در صفحه استفاده کنید.

 • جلب مستقیم توجه کاربر

برای جلب کردن توجه کاربران از انیمیشن استفاده کنید. گاهی اوقات، تمرکز بر روی رنگ و کنتراست برای جلب­توجه کاربر به تنهایی کافی نیست. اگر اقدام خاص و مهمی صورت گرفته و باید مطمئن شوید که کاربر متوجه آن شده است، از انیمیشن استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر کاربری در اپلیکیشن محصولی را به سبد خرید خود اضافه می‌کند، برای برجسته­سازی آنچه اتفاق افتاده از انیمیشن استفاده کنید.

 • تأکید بر اقدامات اصلی

بسیاری از اپلیکیشن‌ها، صفحه نمایش‌هایی دارند که دارای عملکردهای اصلی و فرعی هستند. به عنوان مثال، اگر در برنامه مدیریت پروژه یک پروژه ایجاد کنید، فرم اصلی احتمالاً به فیلدهایی برای نام پروژه، مهلت تعیین شده، سطح اولویت اختصاص یافته است. در پایین برنامه ممکن است دکمه «ایجاد پروژه» را مشاهده کنید و در کنار آن دکمه یا لینکی نیز خواهید دید که برای «لغو پروژه» در نظر گرفته شده است. در موارد این چنینی، لغو کردن به نسبت ایجاد از اهمیت کمتری برخوردار است زیرا کاربران معمولاً به آن نیازی ندارند، بنابراین می‌توانید «وزن» بصری آن را کاهش دهید. به عنوان مثال، می‌توانید «ایجاد» را در قالب یک دکمه و «لغو» را در قالب یک لینک ساده طراحی کنید. این کار باعث تمرکز بر روی عملکردهای اصلی خواهد شد.

 • از شاخص‌های بارگیری استفاده کنید

هیچ­کس انتظار کشیدن را دوست ندارد اما متأسفانه، هر برنامه‌‌ای ممکن است دارای گزینه‌هایی باشد که اجرای آن‌ها زمانبر است. اما شما می‌توانید با نشان دادن یک نشانگر بارگذاری، مدت زمان انتظار را به­طور قابل­توجهی کوتاه‌تر کنید. در زمان بارگیری کاربران، یک نشانگر بارگیری مانند انیمیشن‌های چرخان یا نوار پیشرفت اضافه کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که کاربران هنگام نمایش چنین شاخص‌هایی زمان انتظار را کوتاه‌تر می‌پندارند.

شاخص‌های بارگذاری برای انتظارهای کوتاه­ مدت بسیار مناسب هستند، اما چنانچه عملیاتی یک دقیقه یا بیشتر طول بکشد می‌توانید در زمینه تجربه انتظار کاربران خود کار مفیدتری انجام دهید. این زمان را به آموزش دادن و یا سرگرم­کردن کاربران اختصاص دهید.

 • بازیابی اطلاعات

افراد معمولاً پس از حذف مواردی، ممکن است نظر خود را تغییر دهند. بنابراین بهتر است در زمینه داده‌های با اهمیت‌تر، اقدامات محافظتی بیشتری اعمال کنید. به عنوان مثال، در برنامه مدیریت پروژه زمانیکه کاربر پروژه‌‌ای را حذف می‌کند، می‌توانید به جای حذف سریع، آن را برای مدت زمان مشخصی بایگانی کنید. اگر آن‌ها نظر خود را تغییر دهند و یا به پرونده‌های پروژه احتیاج پیدا کنند، به راحتی می‌توانند آن‌ها را بازیابی کنند.

سخن پایانی

با توجه به آنچه ذکر شد نه تنها نمی‌توان اهمیت و تاثیر طراحی رابط کاربری مناسب را نادیده گرفت، بلکه لزوم کمک گرفتن از افراد متخصص مانند اسپیرال در این مسیر به شدت احساس می‌شود. کسب موفقیت و تحقق اهداف به دلیل پیشرفت تکنولوژی و وجود اپلیکیشن‌های بیشمار در بازار رقابتی امروز نیاز به دانش، شناخت، ابزار و تخصص کافی دارد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.