چه عواملی بر ساخت یک تیزر تبلیغاتی تأثیر می‌گذارند؟

تبلیغات و برندسازی, محتوای ویدئویی

تولید تیزر تبلیغاتی می‌تواند به اندازۀ بخش اعظمی از بودجۀ شما هزینه داشته باشد. به همین دلیل، آگاهی از عوامل مؤثر بر تیزر تبلیغاتی اهمیت زیادی پیدا می‌کند. شما می‌توانید از دوست و آشنا یک iPhone قرض بگیرید و بعد از ضبط چند ویدئو، آن‌ها را در یوتوب یا آپارات بارگذاری کنید. می‌بینیم که این فرایند تقریباً رایگان تمام شد!

در مقابل، می‌توانید نیم میلیارد دلار هزینه کنید و جیمز کامرون را برای نوشتن، تهیه‌کنندگی و کارگردانی ویدئوی خود از هالیوود استخدام کنید. هر دو گزینه منجر به محصول نهایی خاصی می‌شود. اما از حق نگذریم، هزینه‌ها کمی متفاوت‌اند!

بسیاری از شرکت‌هایی که به دنبال همکاری با یک تیم تبلیغاتی برای ساخت تیزر هستند، از عواملی که بر قیمت یک ویدئو تأثیر می‌گذارد آگاه نیستند. فرقی نمی‌کند که خودتان بخواهید ویدئو بسازید، یا یک شرکت تبلیغاتی را پیدا کرده‌اید که کارهای عالی انجام می‌دهد. در هر دو صورت می‌توانید با خاطرنشان کردن یکسری نکات، هزینۀ تمام‌شده خود را کاهش دهید.

ما در این مقاله 10 فاکتور مختلف را ذکر کرده‌ایم که بر هزینۀ ساخت تیزر تبلیغاتی تأثیر می‌گذارند. باتوجه‌به این معیارها، می‌توانید بودجۀ خود را آگاهانه‌تر خرج کنید و پس‌انداز بیشتری داشته باشید.

آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

با دریافت خلاصه ی همین مطلب به صورت فایل پی دی اف، این مقاله را در زمان مناسب تری مطالعه فرمایید.

تجربۀ تیم تبلیغاتی

پزشکان، مکانیک‌ها، وکلا یا معلمان خصوصی… در هر حرفه‌ای تجربه و تخصص بیش از هر عامل دیگری اهمیت دارد. در همکاری با تمام این موارد، شما در پایان هزینۀ تخصص و تجربۀ افراد را می‌پردازید. اما تجربۀ تیم تبلیغاتی در ساخت تیزر می‌تواند به دو صورت عمل کند.

از طرفی هرچه تجربه و مهارت تیم تبلیغاتی بیشتر باشد، طبیعتاً هزینۀ بیشتری را از شما خواهند گرفت. اما از طرف دیگر، هرچه شرکت انتخابی شما تجربۀ بیشتری در تولید ویدئو داشته باشد، پول بیشتری پس‌انداز خواهید کرد. چرا؟ چون آن‌ها به زیروبم کار آگاه‌اند. به همین خاطر، وقت کمتری تلف می‌کنند و امکانات بلااستفادۀ کمتری با خود سر ضبط می‌آورند.

تجربۀ تیم تبلیغاتی یک از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر ساخت تیزر است. چون اگر تیم تبلیغاتی مهارت کامل در عکاسی و فیلم‌برداری نداشته باشد، هرچه شما بودجۀ خود را برای ویرایش، دوبله و اضافه‌کردن جلوه‌های ویژه به ویدئوی خود کنید، بازهم یک تیزر عالی نخواهید داشت.

یک تیم تبلیغاتی معتبر و باتجربه، حتی ممکن است به‌جای فیلم‌های لایواکشن، به شما توصیه‌هایی در مورد ساخت موشن‌گرافیک ارائه دهد تا هزینۀ شما کاهش یابد. این آژانس‌های تبلیغاتی در مورد آهنگ‌های پس‌زمینه و سایر مراحل نهایی ادیت ویدئو مشاوره‌هایی به شما می‌دهند که در بازگشت سرمایه تأثیر بالایی دارند.

تجربه تیم تبلیغاتی

دانش بازاریابی

یکی از عوامل مؤثر بر ساخت تیزر، دانش بازاریابی خود شماست. برای داشتن ویدئویی که محصول یا خدمات شما را بفروشد و اطلاعات شما را به طور کامل ارائه دهد، به یک مغز بازاریابی خوب و البته، یک استراتژی همسو نیاز دارید.

اگر بهترین تیم تبلیغاتی را برای ساخت تیزر خود استخدام کنید و هنوز ندانید پیام بازاریابی و مخاطب هدفتان چه کسانی هستند، هزینۀ زیادی را صرف هیچ‌وپوچ می‌کنید. یک تیزر تبلیغاتی ممکن است خیلی شیک به نظر برسد و چشم‌نواز باشد، اما شما با ساخت تیزر قرار است برای افزایش سود خود هزینه کنید، نه تولید یک اثر فاخر!

نویسندۀ اسکریپت یا فیلم‌نامۀ تیزر شما باید یک بازاریاب خوب باشد تا بتواند پیام شما را واضح و مختصر بیان کند. از این طریق، به صورت ناخودآگاه بینندگان را به انجام آنچه شما می‌خواهید تشویق کرده‌اید. از این طریق است که هدف ویدئو، به‌خودی‌خود با استراتژی بازاریابی شما مطابق خواهد بود.

دانش بازاریابی

مفهوم و محتوا

پیش‌ازاین نیز گفتیم که ساخت ویدئو برای ساخت ویدئو، هدردادن پول است. قرار نیست باعث پیشرفت صنعت ساخت تیزر شوید. شما باید ویدئوی تبلیغاتی خود را برای یک هدف والا بسازید. همواره از خود بپرسید چگونه این ویدئو به طور خاص، شرکت من را به این هدف نزدیک می‌کند؟

درست است که نورپردازی، صدابرداری، قاب‌بندی و تدوین همه مهم هستند. اما اگر آنچه شما تولید می‌کنید، برای مخاطب هدف ارزشی نداشته باشد، تلاش‌های شما بی‌معنی هستند.

درست مثل شرکت‌هایی که ده‌ها میلیون برای توسعه وب‌سایت خود هزینه می‌کنند، اما مقدار بسیار کمتری برای محتوای همان سایت هزینه می‌کنند؛ هستند شرکت‌هایی که پول زیادی را صرف ویدئوهای چشم‌نواز می‌کنند، اما معنا و مفهوم خاصی در ویدئو دیده نمی‌شود.

یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر تیزر تبلیغاتی، نوع محتوایی است که قرار است در کمپین بازاریابی خود ارائه دهید. ممکن است شما برای محتوایی برنامه‌ریزی کرده باشید که نیاز به رفتن به دو یا سه شهر دارد. یا حتماً باید چند لوکیشن مختلف در شهر خودتان را تحت پوشش قرار دهید.

بدیهی است که این ایده حجم عظیمی از تدارکات، مجوزها، خدمۀ تولید و بلیط‌های مسافرتی را نیاز دارد. حال اگر شما یک استارت‌آپ با بودجه‌ای محدود هستید، بهتر است این ایده را بی‌خیال شوید. اما اگر یک برند بزرگ هستید و بودجۀ این کار دارید، لطفاً پیش بروید و خلاقیت خود را نشان دهید.

مفهوم و محتوا

تجهیزات و لوکیشن

اگر با یک تیم تبلیغاتی حرفه‌ای کار می‌کنید، معمولاً می‌بینید که آن‌ها به مجموعه‌ای شگفت‌انگیز از ابزارها دسترسی دارند. این ابزارها به آن‌ها اجازه می‌دهد زوایای متعددی را شکار کنند و از نظر نورپردازی و صدابرداری، تیزر شما را به سطح بالایی برسانند.

در این مورد، چه خودتان قصد ساخت ویدئو را داشته باشید، چه با یک شرکت تبلیغاتی همکاری کنید، باید بدانید که هزینۀ تجهیزات بستگی به ایده و اسکریپت شما دارد.

توجه داشته باشید که آنچه اینجا اهمیت زیادی دارد، اهداف استراتژیک کمپین ویدئویی شماست. اگر به این نتیجه رسیدید که هزینۀ شما می‌تواند بازخورد تبلیغاتی خوبی داشته باشد، بهتر است تجهیزات بهتری را به کار ببرید.

تجهیزات و لوکیشن

طول تیزر تبلیغاتی

شما باید از طول ویدئویی که قصد تولید آن را دارید، اطمینان صددرصد داشته باشید. چراکه از این طریق، می‌توانید برای تعداد ساعات موردنیاز برای پیش‌تولید، فیلم‌برداری و پس از تولید، به طور دقیق برنامه‌ریزی کنید.

برای مثال، ممکن است برای ساخت یک تیزر با مدت 1 دقیقه، حداقل 3 ساعت فیلم‌برداری لازم باشد. چون آن یک دقیقه چندین صحنه و لوکیشن را در خود دارد. حال اگر آن 1 دقیقه بشود 2 دقیقه، تعداد ساعات فیلم‌برداری و به دنبال آن هزینه افزایش می‌یابد.

پس پیشنهاد می‌کنیم بر اساس زمان‌بندی ویدئویی که قصد تهیه آن را دارید، شرایط تولید و بودجۀ خود را برنامه‌ریزی کنید تا بعداً به مشکل برنخورید.

حضور ویراستار ویدئو

شاید تا کنون از ویراستاران ویدئو چیزی نشنیده باشید. این افراد کسانی هستند که در پشت‌صحنه بهترین دیالوگ‌ها، بهترین زوایا و شات‌ها را انتخاب می‌کنند. آن‌ها از این طریق، سیالیت و شناوری محتوا در ویدئوی شما را بهبود می‌بخشند. در نتیجه، شما ویدئویی خواهید داشت که مفتخر هستید آن را تبلیغ کنید.

حضور ویراستار ویدئو

گروه ساخت تیزر

یکی دیگر از عوامل مؤثر بر تیزر تبلیغاتی، تعداد دست‌اندرکارانی است که در پروژه مشغول‌اند. تهیه‌کنندگان باتجربه برای فیلم‌برداری، نورپردازی و صدابرداری، افراد زیادی را با خود نمی‌آورند. بدیهی است که هر یک از افراد تقاضای حقوق دارند و این موضوع می‌تواند هزینۀ ساخت را تا حدود زیادی افزایش دهد.

همچنین ممکن است شما بازیگران، مجریان یا مدل‌هایی را در نظر داشته باشید که همۀ این موارد، هزینۀ کلی یک ویدئو را افزایش می‌دهند. اینجاست که برنامه‌ریزی مناسب قبل از تولید، می‌تواند تعداد دقیق افراد لازم را مشخص کند و شما را از هزینه‌های سرسام‌آور نجات دهد.

تدوین و گرافیک

یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر تیزر تبلیغاتی، بحث تدوین و گرافیک است. فرایند تدوین، فرایندی بسیار ظریف و وقت‌گیر است. اینجا همان جایی است که شما سبک و استایل ویدئو را خلق می‌کنید. همۀ برداشت‌های موجود را در قالب یک داستان منسجم قرار می‌دهید که پیام‌های کلیدی شما را با وضوح و جذابیت بالا منتقل کند.

مسلماً تدوینگران باید پردرآمدترین (و ماهرترین) افراد در کل فرایند ساخت تیزر تبلیغاتی باشند که اغلب این‌طور نیست. بسته به اهمیتی که تدوین و گرافیک برای شما دارد، هزینۀ پرداختی شما نیز متفاوت خواهد بود. چراکه برخی ویدئوها با عناصر گرافیکی ساده تولید می‌‍‌شوند و در مقابل، برخی ویدئوها به انیمیشن‌های زیادی نیاز دارند.

محدودیت و فشار زمانی

اگر شما 10 طراح یا تدوینگر دارید که روی پروژه کار می‌کنند، احتمالاً پروژه ساخت تیزر شما دو روزه به پایان برسد. اما اگر فقط یک تدوینگر دارید که در ساعات کاری روی پروژۀ شما کار می‌کند، مطمئناً ساخت تیزر زمان بیشتری طول می‌کشد.

بنابراین اگر به دنبال تکمیل پروژه در یک بازۀ زمانی بسیار کوتاه هستید، باید افراد بیشتری را درگیر کنید و این هزینۀ شما را افزایش می‌دهد. پس محدودیت و فشار زمانی از این طریق می‌تواند روی هزینه‌های شما مؤثر باشد.

هزینه‌های غیر قابل پیش‌بینی

همیشه در پروژه‌های ویدئویی یکسری هزینه‌ها وجود دارد که ممکن است به آن‌ها فکر نکرده باشید. مثلاً لوکیشن را برای ساعات 7 صبح تا 5 عصر اجاره کرده‌اید اما کار شما بیشتر طول می‌کشد؛ بنابراین مجبورید هزینۀ ساعات اضافی را بپردازید.

برای جلوگیری از هزینه‌های غیر قابل پیش‌بینی، مطمئن شوید که از نظر محتوا و اسکریپت آمادگی بالایی دارید. به‌جای اینکه سعی کنید همه چیز را در محل فیلم‌برداری آزمایش کنید، زمان بیشتری را صرف پیش‌تولید کنید. اگر در حال فیلم‌برداری در فضای باز هستید، حتماً از قبل مجوزهای لازمه را دریافت کنید تا مجبور به دادن جریمه نشوید.

یک هشدار مهم: به اجازۀ شفاهی اعتقادی نداشته باشید. همواره به دنبال مجوز کتبی و رسمی باشید که در صورت ایجاد هر مشکلی، قابل ادعا باشد.

جمع‌بندی

در این مقاله با عوامل مؤثر بر تیزر تبلیغاتی و هزینۀ آن آشنا شدیم. دیدم که تجربۀ تیم تبلیغاتی در کنار دانش بازاریابی شما، مهم‌ترین معیارهایی هستند که می‌توانند در کنار هم هزینه‌ها را مدیریت کنند. همچنین خواندیم که به‌هیچ‌وجه نمی‌توان از نقش تجهیزات، لوکیشن، طول ویدئو و تعداد خدمه غافل شد. امیدواریم باتوجه‌به نکات فوق، بتوانید هزینه‌های خود را مدیریت کرده و از صرف بودجۀ خود در موارد بیهوده جلوگیری کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.