عکاسی تبلیغاتی چیست و چرا برای تبلیغات ضروری است؟

عکاسی تبلیغاتی

ممکن است بازاریابان یا علاقه‌مندان زیادی، کنجکاو باشند بدانند عکاسی تبلیغاتی چیست. قبل از اینکه به تعریف این سبک عکاسی و ذکر موارد مربوط به آن بپردازیم، باید این حقیقت را بدانیم که در بازار امروز، شرکت‌ها هزینه‌های زیادی را برای تبلیغ محصولات خود صرف می‌کنند. عکاسی تبلیغاتی نیز اگرچه ممکن است بعضی مواقع هزینۀ زیادی را به دنبال داشته باشد، اما برای هر کسب‌وکاری امری ضروری است.

از تبلیغات بنری در خیابان‌های شهر گرفته تا بروشورها و شبکه‌های اجتماعی، عکاسی تبلیغاتی همه‌جا وجود دارد. از این رو برای شرکت‌ها بسیار مهم است که بدانند چگونه از عکاسی تبلیغاتی برای بهبود آگاهی از برند خود استفاده کنند. عکاسی تبلیغاتی، چیزی فراتر از کلیک کردن روی عکس است. شما باید بدانید که یک تصویر چگونه می‌تواند قابلیت‌های شما را به نمایش بگذارد.

به طور کلی می‌توان گفت منظور از عکاسی تبلیغاتی، هنر ایجاد تصاویر برای فروش یا تبلیغ یک محصول و یا خدمت است که از طریق مجلات، تبلیغات دیجیتال، منوهای رستوران، بروشورها و انتشارات مختلف منتشر می‌شود.

هدف اصلی عکاسان تجاری، فروش محصول است. این هدف با تجسم ویژگی‌ها و مزایای محصول شما برای مخاطب اتفاق می‌افتد. عکاسان تبلیغاتی، محصولات ارائه شده توسط شرکت شما را به شکلی کاملاً خلاقانه به نمایش می‌گذارند تا توجه مشتریان بالقوه را به خود جلب کنند. آن‌ها از مهارت‌های شگفت‌انگیز فتوشاپ، تکنیک‌های نورپردازی و اصلاح رنگ برای بهبود ظاهر و روحیۀ محصولات استفاده می‌کنند.

از آنجا که آشنایی با عکاسی تبلیغاتی برای بهبود سطح آگاهی از برند و هویت شرکت شما بسیار مهم است، پیشنهاد می‌کنیم مطالعۀ این مقاله را از دست ندهید. اینجا قرار است در مورد این سبک عکاسی و نکات مربوط به آن صحبت کنیم.

آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

یک سبک چالش‌برانگیز برای عکاسان

عکاسی تبلیغاتی یک زمینۀ چالش‌برانگیز است که به طور همزمان از اشکال مختلف هنری بهره می‌جوید. عکاس باید حس تیزبینانه‌ای از هنر “ارائه‌ی موثر” داشته باشد. همچنین از خواسته‌ها، علایق و سلیقه‌های مصرف‌کننده آگاهی زیادی داشته باشد.

برای عکاسان، کار با بازاریابان، یعنی اشتیاق به ارائه محصولاتشان در یک چشم‌انداز جذاب که برای همگان جذاب باشد. اگرچه این سبک عکاسی ممکن است طاقت فرسا باشد، اما پس از موفقیت در کسب مشتری، اعتبار زیادی در اختیار عکاس قرار می‌دهد.

وقتی به یک تبلیغات ثابت نگاه می‌کنیم، اولین چیزی که متوجه می‌شویم چیست؟ به احتمال زیاد توجهی به نوشته‌های آن نمی‌کنیم. اگر مانند اکثر مردم باشیم، ابتدا متوجه تصاویر می‌شویم.

اغلب اوقات تصاویر موجود در یک تبلیغات، همان چیزی هستند که نظر مردم را به سمت خود جلب می‌کنند. این تصاویر هستند که معمولاً تعیین می‌کند افراد به مشاهدۀ تبلیغات ادامه می‌دهند یا خیر. بازاریابانی که هنوز به دنبال جواب این سوال هستند که عکاسی تبلیغاتی چیست یا هنوز برای آن اهمیتی قائل نیستند، باید بدانند استفاده از عکس‌های چشم‌نواز در تبلیغات، اغلب می‌تواند شانس نگاه مشتری به برند شما را بسیار افزایش دهد.

عکس تبلیغاتی چه چیزی را ارائه می‌دهد؟

نکتۀ حائز اهمیت این است که این عکس‌ها نه‌تنها باید بسیار با کیفیت و جذاب باشند، بلکه باید حاوی اطلاعاتی در مورد محصول باشند. اطلاعاتی که به ناخودآگاه مخاطب تزریق می‌شود. عکس‌های تبلیغاتی نه‌تنها باید باعث شود که مصرف‌کنندگان متوجه تبلیغ شوند، بلکه باید مصرف‌کنندگان را وادار به خرید محصول یا خدمات کنند.

به چند روش مختلف می‌توان از محصولات و خدمات برای تبلیغات عکس گرفت. می‌توانید از محصولات هنگام استفاده یا در پس‌زمینۀ خالی عکس بگیرید. برای افزودن جذابیت بصری و ایجاد کنجکاوی در مصرف‌کنندگان، می‌توان از محصولات در موقعیت‌های غیرمعمول یا مناطق عجیب نیز عکس گرفت.

یک عکاس تبلیغاتی چه کاری انجام می‌دهد؟

برای اینکه ایدۀ خوبی درباره نحوۀ عکس‌برداری از کالاها به دست آورید، ابتدا باید بفهمید که به چه نوع عکس‌هایی نیاز دارد. برای این کار، عکاس معمولاً قبل از شروع عکس‌برداری، با مشتریان خود ملاقات می‌کند. در طول این جلسه، مشتری باید در مورد اینکه به دنبال کدام سبک عکس است و می‌خواهد تبلیغاتش چه پیامی را منتقل کند، با عکاس صحبت ‌کند.

یک عکاس تبلیغاتی پس از دریافت ایدۀ مطلوب نهایی و فهم اینکه برند به دنبال چه چیزی است، شروع به آماده‌سازی ابزارهای لازم عکاسی می‌کند. ما بعداً در مقاله‌ای جداگانه، به جزئیات عکاسی تبلیغاتی خواهیم پرداخت. در ادامه می‌خواهیم بفهمیم مهمترین نکات مربوط به عکاسی تبلیغاتی چیست و چه ضرورتی در توجه به آن‌ها وجود دارد.

رابطۀ میان بازاریابی و عکاسی تبلیغاتی

همه می‌دانند که تبلیغات و بازاریابی، بخش مهمی در فروش محصولات و خدمات است. این موضوع فقط در تجارت صادق نیست، بلکه در مورد مقامات محلی، موسسات خیریه و آموزشی نیز صادق است.

در این راستا، تصاویر می‌توانند با جلب توجه مشتریان احتمالی، ساده‌سازی مفاهیم، افزایش جذابیت محصولات یا خدمات، عملکردهای بسیار مهمی را انجام دهند. عکس‌های تبلیغاتی هستند که تفاوت بین «فقط خوب بودن» و «بسیار موثر بودن» را ایجاد می‌کنند.

عکس‌ها نقش مهمی در تبلیغات و بازاریابی دارند؛ زیرا می‌توانند داستان‌سرایی کنند. همانطور که ضرب‌المثلی از چین باستان این موضوع را به درستی بیان می‌کند: «یک عکس، به اندازۀ ده هزار کلمه ارزش دارد.»

حتما تاکنون فهمیده‌اید که فایدۀ عکاسی تبلیغاتی چیست. شما باید این تصاویر را به عنوان تضمینی برای افزایش بازده در سرمایه‌گذاری خود در نظر بگیرید. البته این را بدانید که برای اطمینان از رشد فروش، باید از تصاویر تبلیغاتی با کیفیت بالا استفاده شود.

ما می‌دانیم که هزینۀ عکسبرداری با کیفیت بالا، احتمالاً زیاد خواهد بود. اما این یک سود بزرگ برای شرکت شماست. ناامیدکننده است که شرکت‌ها با خوشحالی مبالغ زیادی را برای چاپ و توزیع تبلیغات غیرحرفه‌ای هزینه می‌کنند. اما از هزینه‌های عکاسی تجاری صرف‌نظر می‌کنند.

کاربرد عکاسی تبلیغاتی در توسعه کسب‌وکار

استفادۀ خوب از هنر عکاسی می‌تواند باعث رشد کمپین تبلیغاتی شما شود. اما استفادۀ ضعیف از عکس و عکاسی، می‌تواند یک کمپین را تضعیف کند یا کاملاً از بین ببرد. زیرا هر عکسی تأثیر مطلوب مورد نظر ما را ندارد.

امروزه ما از هر طرف توسط پیام‌های بازاریابی بمباران می‌شویم. در دهۀ 1970 روزانه حدود 500 آگهی در معرض دید ما قرار می‌گرفت. در حالی که امروز ای رقم در حدود 5000 آگهی در روز است!

به دلیل این بمباران مداوم، مصرف‌کنندگان فقط می‌توانند برای چند ثانیه توجه خود را به بروشورها و مطالب تبلیغاتی جلب کنند. بعد از آن، تبلیغ چه به صورت چاپی باشد چه آنلاین، به سطل آشغال ذهن می‌رود. اینجاست که عکس‌های عالی می‌توانند تغییری واقعی ایجاد کنند و ثانیه‌های ارزشمند مخاطب را هدر ندهند.

یک عکاس تبلیغاتی حرفه‌ای، تصاویری با کیفیت بالا تولید خواهد کرد که منحصر به کسب‌و‌کار شما خواهد بود. از آنجا که این تصاویر بر هویت و پیام برند شما منطبق هستند، برند شما را در بازار متمایز خواهند کرد. به محصولات و خدمات شما کمک می‌کنند تا از رقبای خود متمایز شوند.

نکات کلیدی عکاسی تبلیغاتی

همان‌طور که تاکنون باید فهمیده باشید، عکاسی تبلیغاتی به هیچ وجه کار ساده‌ای نیست. بنابراین لازم است بدانیم بهترین مسیر به سمت عکاسی تبلیغاتی چیست و چه نکاتی را باید در نظر بگیریم. برای آگاهی از این نکات، با ادامۀ مقاله همراه باشید.

 

از ارتباط عاطفی چشم‌پوشی نکنید.

قوی‌ترین ارتباطی که می‌تواند بین مشتریان و محصولات شکل بگیرد، یک رابطۀ عاطفی است! اگر بتوانید عکسی تهیه کنید که تصویری ذهنی مانند یک زندگی شادتر، یک خانۀ بهتر یا یک خاطرۀ خوب را به ذهن متبادر کند، به جای اینکه فقط محصول را به نمایش بگذارید، با مشتری یک پیوند عاطفی ایجاد می‌کنید و احتمال خرید را افزایش می‌دهید.

یک برند هوشمند، خواسته‌های مشتری را شناسایی می‌کند. سپس عکاس از این خواسته‌ها برای تبلیغ محصول استفاده می‌کند. مثلا باید این را مشخص کنید که آیا محصول زندگی را راحت‌تر می کند؟ سرگرمی خاصی ایجاد می‌کند؟ ابزار کارآمدی است؟

پاسخ این سوالات همان چیزی است که سبب فروش محصول می‌شود. با بهره گیری از این ویژگی‌های متمایز، مشتریان ترغیب می‌شوند که برای رسیدن به اهداف خود، به محصول شما نیاز دارند.

در دهۀ 1940 برند Kodak این را می‌دانست. اگرچه آن‌ها دوربین می‌فروختند، اما عکس‌های تبلیغاتی آن‌ها دوربین نداشت! در واقع این استراتژی، آنچه شما می‌توانید با یک دوربین انجام دهید را برجسته می‌کرد. آن‌ها ارتباط عاطفی موردنظر ما را از طریق تصاویری شاد از فرزندان و والدین ایجاد کردند. به عبارت دیگر، در این استراتژی، دوربین‌ها به عنوان یک قسمت اساسی از سبک زندگی به فروش می‌رسید. نه فقط یک ابزار برای ثبت تصاویر!

 

مفهوم را مشخص کنید.

در مورد اهداف برندتان خوب فکر کنید. می‌خواهید مشتری چگونه  محصول درک کند؟ محصول شما یک جواهر لوکس است که مربوط به تعداد کمی از افراد روی کرۀ زمین است؟ یا محصولی تولید کرده‌اید که همه باید داشته باشند؟ این فاکتور بخش اعظمی از روند خلاقیت شما را شکل می‌دهد. عکس شما باید این ایده را به خوبی در خود حمل کند.

اگر از ما بپرسید که مهم‌ترین جنبۀ عکاسی تبلیغاتی چیست، ما به شما خواهیم گفت همین ایده و مفهوم. دربارۀ مفهومی که محصول یا خدمت شما با خود دارد، تصمیم بگیرید و یک حالت مثبت و واقعی که مخاطب را از لحاظ عاطفی مورد اصابت قرار می‌دهد، شناسایی کنید.

شما همیشه می‌توانید خلاق باشید؛ اما باید پایۀ محکمی وجود داشته باشد که مخاطب بتواند با آن ارتباط برقرار کند. اگر مخاطب چیزی از عکس دستگیرش نشوند، در آن لحظه ارتباطش با برند شما قطع خواهد شد. هدف و مفهوم پشت محصولات شما، فضا را برای مخاطب فراهم می‌کند تا داستان خود را بسازد.

شما از این طریق آن‌ها را در مسیری که می‌خواهید به نتیجه برسید راهنمایی می‌کنید، اما مخاطب لزوماً از این راهنمایی باخبر نخواهد بود.

 

تصویر شما باید ساده باشد.

تصاویر تبلیغاتی لازم نیست پیچیده و وقت‌گیر باشد. نیازی نیست که صد نکتۀ کوچک در تصویر اضافه کنید و از مشتریان بخواهید یک معما را حل کنند. تهیۀ یک تصویر ساده و راحت‌الحلقوم برای چشم، می‌تواند پیام برند شما را منتقل کند. البته همیشه توصیه می‌شود که عبارات متنی را در حد نیاز، برای اطمینان از شفاف بودن تصویر اضافه کنید.

 

پتانسیل وایرال شدن را در نظر بگیرید.

از آنجا که عکاسی تبلیغاتی از دنیای فیزیکی به پلتفرم‌های دیجیتال منتقل شده است، پتانسیل وایرال شدن آن نیز بهبود یافته است. رسانه‌های اجتماعی درست مانند معادن طلا هستند و بهترین پلتفرم برای تبلیغ عکس‌های شما به شمار می‎روند.

این شبکه‌های ایده‌آل، بهترین بستر برای جلب‌توجه نام تجاری شما هستند. البته انتظار نداشته باشید که هر عکس تبلیغاتی که منتشر می‌کنید یک شبه ویروسی شود. برای موفقیت در این امر، شما باید مرتباً پست بگذارید و محتوای خوب ارائه دهید. بالاخره یک روز ممکن است خوش‌شانس باشید و وایرال شوید.

 

سراغ هر عکاسی نروید!

حتماً به این نکته توجه کنید که انواع مختلف عکاسی تبلیغاتی، به مهارت‌های مختلفی نیاز دارند. عکاسی از غذا، فقط به سادگی قرار دادن کمی غذا در بشقاب و عکس گرفتن نیست. برای اشتهاآور بودن، غذا باید در مطلوب‌ترین حالت خود نشان داده شود. کشف این مطلوب‌ترین حالت، نیاز به تجربۀ بالا در عکاسی تبلیغاتی دارد.

در مقابل، عکاسان فشن و مد، برای اینکه احساس موجود در عکس را فعال، جذاب و مطلوب کنند، به مهارت‌های دیگری نیاز دارند. پس حتما به این سوال پاسخ دهید که بهترین موسسه برای عکاسی تبلیغاتی چیست و سپس اقدام به سفارش کنید.

جمع‌بندی

اصلا مهم نیست که هدف شما از عکاسی تبلیغاتی چیست. خواه هدف شما معرفی یک محصول باشد، یا قرار است یک لحظۀ تأثیرگذار را به نمایش بگذارید. عکس‌ها قدرت عجیبی در بیان داستان و برانگیختن خاطرات یا پاسخ‌های احساسی در مخاطب را دارند. پس نمی‌توان از این سبک هنری چشم‌پوشی کرد.

ما در تیم تبلیغاتی اسپایرل، خدمات عکاسی تبلیغاتی را به طور کامل برای شما اجرا خواهیم کرد. ما همواره به اهداف شما از تبلیغات، چگونگی درک مخاطب از تصویر یا تأثیرپذیری از آن فکر می‌کنیم. این را می‌دانیم که عکس باید مفهومی خلاقانه را بدون اتکا به محصول به مخاطب تلقین کند. بنابراین تجربۀ عکاسی با اسپایرل، تجربه‌ای بی‌نقص و حرفه‌ای خواهد بود. حتما با ما در تماس باشید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.