عکاسی صنعتی چیست؟

عکاسی صنعتی چیست ؟

شاید شما هم جزو علاقه مندان به دوربین و عکاسی باشید. ولی آیا میدانید که عکاسی صنعتی چیست و به چه عکس هایی عکس صنعتی می گونید؟ و یا می دانید که تجهیزات عکاسی صنعتی چیست؟ اگر شما هم به دنبال پیدا کردن جواب برای این پرسش ها هستید، با ما همراه باشید.

امروزه با پیشرفت کردن و بزرگتر شدن بازار، همه کسب و کارها نیاز دارند که محصولات و خدمات خود را به مشتریان معرفی کند و آن ها را در معرض نمایش بگذارند. این کسب و کارها نیاز دارند تا محصولات خود را در بازار تبلیغ کنند و مسلما تبلیغ کردن بدون داشتن یک عکس مناسب از آن محصول و یا خدمات آن کسب و کار عملا غیرممکن است.

پس در این قسمت نیاز به یک عکاس حرفه ای که به کمک او از محصولات و خدمات خودتان عکس های زیبا و با کیفیت تهیه نماید جزو ضروریات کار شما خواهد بود. یک عکس زیبا و جذاب، می تواند تاثیر بسزایی در انتخاب مخاطب داشته باشد. خب اینجاست که شما باید بدانید که عکاسی صنعتی چیست و چه کاربردی در پیشبرد کسب و کارتان ایفا می کند.

 

عکاسی صنعتی چیست ؟

در واقع عکاسی صنعتی دارای حوزه های وسیع و متعددی می باشد. عکاسی صنعتی یکی از شاخه های رشته عکاسی بوده که در آن عکاس از محصولات و خدمات یک برند، عکس های با کیفیت و مناسب تهیه می نماید و دارای هدفی تجاری می باشد. البته فراموش نکنید که عکاسی که در حوزه عکاسی صنعتی فعالیت می کند می تواند علاوه بر تهیه عکس محصول و خدمات از کارخانه جات و صنایع نیز عکس های باکیفیت بگیرد.

وظیفه یک عکاس در این حوزه این است که به وسیله تجهیزات عکاسی صنعتی مانند نور های دقیق، دوربین های با کیفیت بالا و …. تلاش نماید تا عکس هایی تهیه نماید که تصویری بسیار دقیق از محصول به همراه خصوصیات ظاهری آن به معرض نمایش گزارده شود.

کارکرد اصلی و هدف اولیه عکاسی صنعتی چیست؟ هدف اصلی این است که به کمک عکاسی صنعتی جلوه واقعی و صحیح محصول را بدون هیچ چشم داشتی به نمایش بگذارید. یک عکاس صنعتی باید بسیار بیشتر از یک عکاس معمولی دانش تخصصی داشته باشد. وی باید دارای یک چشم تیزبین بوده و توجه ویژه ای به جزئیات داشته باشد. یک عکاس صنعتی باید به گونه ای عکس های خود را تهیه نماید که ویژگی های محصول در عکس کاملا به چشم بیاید و مخاطب آن ها را به صورت واضح ببیند. پس با این تعاریف می توان به این نکته رسید که عکاسی صنعتی همنشینی نزدیکی با عکاسی تبلیغاتی داشته و گویی با هم تداخل های زیادی دارند.

حال که دانستید عکاسی صنعتی چیست بیاید ببینیم که شاخه های عکاسی صنعتی کدام اند؟

عکاسی صنعتی چیست؟

شاخه های عکاسی صنعتی :

بسته به نوع نگاه صنعتی که عکاس در آن حوزه فعالیت می کند و تجهیزات عکاسی صنعتی وی، نوع محصول و خدمات و هدف عکاسی صنعتی، شاخه های این رشته عکاسی نیز متعدد هستند. ما در ادامه به چند شاخه از این حوزه جذاب عکاسی خواهیم پرداخت.

 • عکاسی تبلیغاتی
 • عکاسی صنعتی چیست؟

شاید نزدیک ترین تعریف و بزرگترین شاخه ای که در عکاسی صنعتی می شناسیم، عکاسی تبلیغاتی باشد. هدف از عکاسی تبلیغاتی، به نمایش گذاشتن یک کالا، یک برند، یک محصول جهت معرفی آن به مشتریان می باشد. این مدل از عکس ها برای نمایش در شبکه های فضای مجازی، تلویزیون، بیلبوردهای تبلیغاتی و … استفاده می شوند. هدف اصلی عکاسی تبلیغاتی ، فروش محصولات و یا خدمات می باشد.

 

 • عکاسی از غذا
 • عکاسی صنعتی چیست؟

یکی از شاخه های عکاسی صنعتی، عکاسی از غذاهای طبخ شده در رستوران ها می باشد. این گونه عکس ها محبوبیت زیادی در بین مردم دارند و به همین دلیل سرعت رشد عکاسی از غذا در این چند دهه بسیار بالا بوده. هدف از این گونه عکس های صنعتی، برانگیختن حس و روحیه مخاطب شود. رستوران ها، فست فودی ها، کارخانجات تهیه غذاهای سرد و گرم و … از آن دسته افرادی هستند که به این حوزه از عکاسی صنعتی علاقه مند اند.

 

 • عکاسی مد
 • عکاسی صنعتی چیست؟

احتمالا شناخته ترین حوزه عکاسی صنعتی عکاسی مد می باشد. این مدل عکس ها را مطمئنا زیاد در مجلات و یا رسانه های خبری و فضای مجازی مشاهده کرده باشید. خب حالا به این سوال پاسخ دهید: هدف این نوع عکاسی صنعتی چیست؟ به صورت خلاصه می توان گفت که هدف نهایی از این گونه عکس ها، به نمایش گذاشتن محصولات و البسه های مد روز بوده و بیشتر برندهای تولید کننده پوشاک اقدام به تهیه عکس های صنعتی در حوزه مد می نمایند.

 • عکاسی محصولات

داشتن یک عکاس صنعتی در یک کارگاه و یا یک کارخانه که محصولی را تولید می نماید، جزو واجبات است. یکی از بهترین راه های به نمایش گذاشتن یک مصول و تبلیغ آن در بین مشتریان، تهیه عکس های با کیفیت و با ظرافت از محصولات می باشد. کارخانه جات و شرکت های زیادی هستند که از این شاخه عکاسی استفاده های بی شماری می کنند و برای همین عکاس در زمینه عکاسی محصولات باید دانش و تخصص بالایی داشته باشد. وی باید بتواند ویژگی برتر محصول را به وسیله عکس خود به مخاطب منتقل نماید.

 

 • عکاسی خبری

در این شاخه فرد عکاس باید دست به تهیه عکس هایی بزند که از نظر خبری دارای ارزش باشند. هدف از این نوع عکاسی صنعتی چیست؟ تهیه عکس هایی مرتبط با مسائل روز دنیا تا این مسائل به کمک شواهد و مدارک مستدل ارائه شود. تهیه این مدل از عکس ها کار راحتی نبوده و در برخی موارد لازم است که عکاس در مناطقی حضور پیدا کند که شاید جانش نیز در خطر قرار بگیرد! عکاسی خبری بیشتر برای روزنامه ها، سایت های خبری روز دنیا، کانال های اطلاع رسانی و … تهیه می شوند.

 

 • عکاسی هوایی

یکی دیگر از شاخه های جذاب عکاسی صنعتی، عکاسی هوایی می باشد. در واقع در این شیوه، عکس هایی از ارتفاع های مختلف از سطح زمین جهت مقاصد مختلف تهیه می شود.نکته جالب در این مدل از عکس ها این است که گاهی فاقد عکاس هستند. بدین صورت که دوربین را بر روی بالن و یا هلیکوپتر و یا پهپاد های بدون سرنشین قرار می دهند و بعد از قرار گرفتنشان در ارتفاع مورد نظر، اقدام به تهیه و مخابره عکس های هوایی می کنند.

 

 • عکاسی پرتره

از همان ابتدای اختراع دوربین های عکاسی، گرفتن عکس های پرتره و عکس های خانوادگی جزو عکس های پر طرفدار حساب می شدند. ولی مطمئنا شاید شما هم بپرسید که هدف از این عکاسی صنعتی چیست؟ بله درست است. هدف عکاسی پرتره، توجه ویژه و خاص به چهره انسان است. این شاخه از عکاسی صنعتی توسط مجلات، افراد معروف، رسانه های خبری و … جهت نشان دادن ماهیت و یا شخصیت فرد استفاده می شود.

 

همان طور که اشاره شد عکاسی صنعتی بسته به نوع موضوع محصولات و خدمات، تجهیزات عکاسی صنعتی، زاویه دید عکاس و … دارای شاخه های متعددی است.از مابقی شاخه های عکاسی صنعتی می توان به :

 • عکاسی صنعتی ماشین
 • عکاسی معماری و نمای داخلی
 • عکاسی ورزشی
 • عکاسی جواهرات
 • ….

اشاره نمود.

خب اکنون که به سوال شاخه های عکاسی صنعتی چیست پرداختیم، بیاید به یک سوال مهم پاسخ دهیم که اصولا چرا باید از یک عکاس صنعتی در کسب و کارمان کمک بگیریم؟

 

دلایل نیاز به یک عکاس صنعتی

 

نکته ای که شاید اکثر کسب و کارها در اوایل مسیر شروع کارشان به آن نمی پردازند، کمک گرفتن از یک عکاس صنعتی است. این کسب و کارها نمی دانند که چرا باید از یک عکاس صنعتی در کسب و کارشان بهره برد و اصولا استخدام عکاس صنتی را یک هزینه و خرج اضافی برای خودشان می دانند، غافل از اینکه ضررهای نداشتن یک عکاس صنعتی بسیار بیشتر از منافع نداشتن آن است.

اولین و محتمل ترین ضرری که نداشت یک عکاس صنعتی برای هر کسب و کاری ایجاد می کند این می شود که تمامی عکس های آن کسب و کار نامرغوب و استوک خواهد بود و جذابیت خود را از دست خواهند داد و به همین دلیل در بازاریابی محصولات به یک مشکل اساسی برخورد خواهند کرد.

البته حداقل شما باید کمی درباره اینکه عکاسی صنعتی چیست و یک عکاس صنعتی خوب چه ویژگی ها و توانایی هایی باید داشته باشد را بدانید. باید بدانید که عکاسی صنعتی فقط گرفتن چند عکس از زوایای متفاوت از محصول نیست، باید بدانید که صرفا داشتن یک دوربین غول پیکر دلیلی بر عکاس صنعتی بودن نیست، باید بدانید که تجهیزات عکاسی صنعتی چیست و یک عکاس صنعتی برای اینکه بتواند عکس های مورد نظر شما را برای تبلیغات محصولتان را آماده کند، به چه تجهیزاتی نیاز خواهد داشت.

البته که امروزه کسب و کارها به خوبی از اهمیت حضور یک عکاس صنعتی در کنار فعالیتشان با خبر هستند. یک عکاس صنعتی می تواند به کمک خلق تصاویری منحصر به فرد در عین حال زیبا ، ویژگی های بارز یک محصول را به تصویر بکشد تا دیگر هیچ سوالی در ذهن مخاطب باقی نماند. یک عکاس صنعتی به کمک چشم تیز بین خود می تواند جزئیات بیشتری از محصول را ببیند و آن را به تصویر بکشد تا نتیجه عکاسی به محصول واقعی نزدیک تر باشد.

علاوه بر این ها، شما برای اینکه وب سایتتان و همچنین فضای مجازی را به کمک تصاویر زیبا و یونیک محصولات خودتان پر کنید باید از یک عکاس صنعتی در کارتان استفاده کنید. هر وب سایتی که از تصاویر پر رنگ تر و پر زرق و برق تری در حوزه کاری اش استفاده نماید، اعتبار و علاقه بیشتری را در ذهن بیینده کسب خواهد کرد و از این طریق به آن کسب و کار کمک می کند تا فروش محصولاتشان را بالا ببرند. یک عکاس صنعتی با تکیه بر علم و تخصص خود بهتر می داند که چه رویکردی برای چه کسب و کاری مناسب تر خواهد بود. از این جهت است که صاحبین کسب و کار ها باید در انتخاب یک عکاس صنعتی دقت نظر بیشتری کنند تا بتوانند فردی که دارای دید خلاقانه تر و متنوع تری نسبت به سایرین دارد را انتخاب کند.

 

چه مزایایی در استخدام یک عکاس صنعتی وجود دارد؟

سوالی که برخی مواقع ذهن صاحبین کسب و کارها را به خود مشغول می کند این است که اصلا استخدام یک عکاس صنعتی چه نفعی به حال کسب و کار من دارد یا اهمیت عکاسی صنعتی چیست؟ بیاید با هم به مزایای استخدام یک عکاس صنعتی بپردازیم:

 • عکس های با کیفیت تر

اولین و شاید مهمترین نکته ای که داشتن یک عکاس صنعتی به کمک تجهیزات عکاسی صنعتی به شما و کسب وکارتان خواهد کرد این است که شما دارای یک سری عکس های بسیار با کیفیت از محصولات و یا ماشین آلات حوزه کسب و کارتان جهت در اختیار قرار دادن آن به مشتریانتان هستید. بدین صورت مشتری از ذات کسب و کارتان مطلع شده و همچنین باعث نشان دادن بالا بودن سطح حرفه ای گری کار شما خواهد شد.

 • آگاه شدن از برندینگ شما

شما به کمک پخش عکس هایی در فضاهای مجازی و یا وب سایتان که توسط یک عکاس صنعتی از کسب و کار شما گرفته شده، می توانید به راحتی برند خود را به مخاطبین معرفی کنید. همچنین از این طریق می توانید مشتریان بالقوه خودتان را به مشتریان بالفعل تبدیل نماید و فروشتان را بالاتر ببرید.

 • افزایش فروش

داشتن عکس های خلاقانه و مبتکرانه از محصولات یا خدمات شما باعث بالا رفتن میزان فروش شما و سودهی تان خواهد شد. با کمک گرفتن از یک متن در کنار عکس محصولاتتان می توانید به راحتی میزان فروشتان را بالا ببرید.

هزینه های عکاسی صنعتی چقدر است؟

نکته ای که صاحبان و مدیران کسب وکارها در استخدام یک عکاس صنعتی بسیار به آن دقت می کنند، هزینه های یک عکاسی صنعتی است. معمولا در بازارهای سنتی تر، عکاسان حوزه عکاسی صنعتی با توجه به فاکتورهایی مثل تعداد عکس هایی که مشتریان نیاز دارند، قیمت را به صورت فریمی و یا شاتی اعلام می نمایند. حال بسته به میزان تجربه فرد عکاس و یا بسته به اینکه از چه تجهیزات عکاسی صنعتی استفاده می کند و سطح کارش چقدر است، قیمت ها را جابجا می کنند.

متاسفانه هنوز هم هیچ نهاد دولتی تعرفه مشخص و ثابتی را برای عکاسی صنعتی ارائه نداده است و برای همین عکاس ها خودشان بسته به نوع کارشان به صورت های مختلف، که شاید تعرفه مبتنی بر “ساعت” محبوب ترین آن ها می باشد، اقدام به ارائه هزینه و دستمزد می کنند.

 

نتیجه گیری :

اگر مدیر یک کسب و کار هستید بر شما واجب است که بدانید عکاسی صنعتی چیست و از مزایای داشتن یک عکاس صنعتی با خبر باشید. داشتن عکس های خلاقانه و با کیفیت یک عنصر مهم و حیاتی برای معرفی و یا فروش محصول در هر کسب و کاری می باشد. اگر شما هم به دنبال یک عکاس صنعتی حرفه ای هستید تا به کمک آن در کسب و کارتان موفق شوید، فقط کافی است تا با اسپیرال تماس بگیرد. تیم اسپیرال با تکیه بر توانایی و تجربه خود در تلاش است تا خدمات وسیعی را در حوزه عکاسی صنعتی به مشتریان عزیز خود ارائه دهد. تیم اسپیرال می تواند در همه زمینه ها باعث بیشتر دیده شدن شما و کسب و کارتان شود. پس زمان را از دست ندهید و همین الان با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *