مراحل طراحی یک کاتالوگ تبلیغاتی تأثیرگذار

تبلیغات

آگاهی از مراحل طراحی کاتالوگ برای طراحان حوزۀ بازاریابی ضروری است. همچنین اطلاع از اهمیت این ابزار و راه‌های بهبود آن، می‌تواند برای مدیران، کارکنان و علاقه‌مندان به حوزۀ کسب‌وکار مفید باشد.

به‌طورکلی، کاتالوگ نوعی سند بازاریابی است که جزئیات اساسی محصول را ذکر می‌کند. جزئیاتی که در فرایند تصمیم‌گیری به خریداران کمک می‌کند. این جزئیات شامل ویژگی‌های محصول، توضیحات مرتبط، ابعاد، قیمت، وزن، رنگ، شیوۀ عملکرد و موارد دیگر است.

بهترین مثال در مورد کاتالوگ محصولات، سایت آمازون است که می‌توانید با یک کلیک تعداد زیادی اطلاعات را در مورد هر محصول به دست آورید. مطالعۀ کاتالوگ‌ها برای خریداران، فروشندگان، کارمندان فروشگاه، بازاریاب‌ها و حتی مدیران بسیار مفید است.

نمایندگان فروش و تیم‌های فروش داخلی، از کاتالوگ محصول برای انتقال اطلاعات حیاتی در مورد یک محصول یا خدمات به مشتریان خود استفاده می‌کنند. خریداران یا همان تصمیم‌گیرندگان اصلی، هنگام تصمیم‌گیری به‌عنوان مرجع به آن نیاز دارند. کاتالوگ به آن‌ها کمک می‌کند محصولات یا خدمات مختلف فروشندگان را با یکدیگر مقایسه کنند و مناسب‌ترین گزینه را برای خرید خود تعیین کنند.

مدیران فروشگاه‌ها و انبارها و همچنین اپراتورها، برای معرفی محصولات خود به شریکان یا خریداران احتمالی از آن استفاده می‌کنند. اگر کسب‌وکار شما به کاتالوگ جدیدی احتیاج داشته باشد، احتمالاً به یک طراح متوسل می‌شوید تا آن را برای شما طراحی کند. اما تاکنون با خود فکر کرده‌اید که چه مراحلی برای طراحی آن طی می‌شود؟

در این مقاله، پس از بررسی مزایای کاتالوگ در کسب‌وکار شما، مراحل طراحی آن را ذکر می‌کنیم. سپس نکاتی را مرور می‌کنیم که در طراحی بهتر این ابزار مهم، به ما کمک می‌کنند. با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

 

مزایای طراحی کاتالوگ محصولات

امروزه داشتن کاتالوگ محصولات، به‌خصوص نوع آنلاین آن، برای هر کسب‌وکاری که می‌خواهد فروش خود را گسترش دهد ضروری است. از مهم‌ترین مزایای طراحی کاتالوگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صرفه‌جویی در وقت و هزینۀ کارکنان بخش فروش
 • امکان تجزیه‌وتحلیل رفتار مشتری
 • امکان توزیع در چندین کانال فروش و شبکه‌های اجتماعی
 • ابزاری بالقوه برای گسترده‌تر کردن مشتریان
 • سکوی پرتاب به بازارهای جدید
 • ابزاری بسیار عالی برای تعامل با کاربر

از مهم‌ترین مزایایی که کاتالوگ‌های آنلاین دارند نیز می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • صرفه‌جویی در هزینه (به علت عدم مصرف کاغذ)
 • قابلیت مطالعۀ سریع‌تر در هر مکانی
 • عدم وجود محدودیت در اشغال فضای فیزیکی
 • قابلیت ویرایش سریع در هر زمان

قبل از اینکه طراحی کاتالوگ را شروع کنید

پیش از آنکه مراحل طراحی کاتالوگ را آغاز کنید، سؤالاتی را باید از خود بپرسید. هدف کاتالوگ شما چیست؟ آیا قرار است کلاً بی‌خیال کاغذ شوید و فقط یک کاتالوگ آنلاین طراحی کنید؟ چه نوع واکنشی را می‌خواهید در مخاطب ایجاد کنید؟ آیا قرار است فروش خود را بیشتر کنید، یا فقط می‌خواهید تصویر برند خود را تغییر دهید؟ پس از پاسخ به این سؤالات، نوبت به بررسی موارد دیگری می‌رسد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

مخاطبان خود را بشناسید.

ابتدا باید عمیقاً درک کنید که کاتالوگ شما چه مشتری‌هایی را هدف قرار داده است. برای مثال، یک کاتالوگ محصول که برای مشتریانی محدود در یک شغل خاص طراحی می‌شود، پر از داده‌های فنی و دقیق است. اما کاتالوگ کفش اسپورت که برای قشر جوانان 18 تا 25 سال طراحی می‌شود، به‌هیچ‌وجه این‌گونه نیست.

 

با دانستن اینکه مخاطب خاص شما چه کسی است‌، بهتر می‌توانید سبک کاتالوگ را تنظیم کنید. زبان، سئو، سبک طراحی و حتی محل قرارگیری موارد در صفحه، از این موضوع تأثیر می‌پذیرند. وقتی مشتریان شما دقیقاً همان چیزی را پیدا کنند که به دنبال آن هستند، در نتیجه هم بازدید و هم فروش شما بیشتر می‌شود.

چند نرم‌افزار CMS برای خود تهیه کنید.

هدف اصلی شما هر چه که باشد، به پشتیبانی ابزارهای نرم‌افزاری نیاز دارید که محتوای محصول شما را مرتب کرده و آن را به همان شکلی که شما پیش‌بینی کرده‌اید ارائه دهد. همچنین کیفیت را در سطح انتظارات مشتری حفظ کنید.

به‌عبارت‌دیگر، اینجا شما به ابزارهایی مانند سیستم مدیریت محتوا (CMS) و مدیریت اطلاعات محصول (PIM) نیاز دارید. با استفاده از PIM می‌توانید کیفیت محتوا را در طول مراحل طراحی کاتالوگ کنترل کنید. اطلاعات را غنی کرده و در تمام کانال‌ها و پلتفرم‌های خود به‌روز نگه دارید.

خود را به ابزار طراحی کاتالوگ مجهز کنید.

قدرتمندترین نرم‌افزار طراحی کاتالوگ قطعاً Adobe InDesign است. این نرم‌افزار افزونه یا پلاگین‌هایی دارد که اطلاعات محصول شما را مستقیماً به InDesign متصل می‌کند. از این طریق می‌توانید وقت بیشتری را صرفه‌جویی کنید. همچنین قادر خواهید بود محتوای ذخیره شده در PIM خود را با اطمینان از عدم وجود خطا به InDesign ارسال کنید و صدها ساعت در زمان طراحی صرفه‌جویی کنید.

مراحل طراحی کاتالوگ

بسته به سلیقۀ طراحان و مهلتی که در اختیار دارند، مراحل طراحی کاتالوگ می‌تواند متفاوت باشد. ما آنچه در کسب‌وکارها و بازار محصولات متداول‌تر است را در ادامه ذکر می‌کنیم.

1)جمع‌آوری اطلاعات محصول

یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهید، این است که محصول یا محصولاتی که قرار است در کاتالوگ معرفی کنید را انتخاب کنید. سپس اطلاعات زیر را در مورد هر محصول جمع‌آوری کنید.

 • مجوزها و گواهینامه‌ها: مجوزها یا همان سرتیفیکیت‌های کسب شده توسط محصول مانند استاندارد ISO یا غیره را لیست کنید.
 • اجزای تشکیل‌دهنده: ترکیبات اصلی محصول (به‌عنوان‌مثال: مس، فولاد یا ترکیبات آلیاژی) را لیست کنید. این بخش باتوجه‌به زمینه و صنعت فعالیت شما متفاوت است.
 • اعتبار مشتری: اعتبارنامۀ مشتریانی که از محصول راضی بوده‌اند را درج کنید.
 • توضیحات: مختصراً محصول خود و کارایی آن را شرح دهید تا کاربران بتوانند به‌سرعت آن را بررسی کنند.
 • ابعاد: طول، ارتفاع، عرض، وزن و حجم محصول را ذکر کنید.
 • تخفیف: آیا تخفیف‌های فصلی یا جشنواره‌ای برای محصول در نظر گرفته شده؟
 • ویژگی‌های طلایی: ویژگی‌های برتر محصول خود را لیست کنید.
 • ضمانت یا گارانتی: ضمانت‌هایی که برای محصول خود ارائه می‌دهید را مشخص کنید.
 • شرایط ایده‌آل استفاده: بهترین شرایط استفادۀ محصول را ذکر کنید. (به‌عنوان‌مثال: دما، محیط اطراف، نور خورشید و…)
 • نام محصول: نام محصول چیست؟ اگر یک نام تجاری خاص در برند خود برای محصول دارید، درج آن را فراموش نکنید.
 • تصاویر: این را فراموش نکنید که تصاویر بیشتر از کلمات صحبت می‌کنند! به‌جرئت می‌توان گفت تصاویر مهم‌ترین اجزای یک کاتالوگ هستند.
 • قیمت: قیمت محصول را با واحدهای پول موردنظر ذکر کنید.
 • اقدامات ایمنی: اگر محصول شما قبل از استفاده به اقدامات ایمنی نیاز دارد، آن‌ها را برای آگاهی و آموزش کاربران در نظر بگیرید.
 • سایز: خاطرنشان کردن سایز محصول، به‌ویژه در پوشاک اهمیت زیادی دارد.
 • نسخه: نسخه و سری محصول را نام ببرید. (به‌عنوان‌مثال: ویندوز 10)
 • سال عرضه: محصول در چه سالی عرضه شده است؟

اینکه کدام‌یک از اطلاعات بالا را در کاتالوگ محصول ذکر می‌کنید، به عهدۀ خودتان است. بهتر است جلسه‌ای با تیم تولید یا فروش بگذارید و از آن‌ها بپرسید کدام‌یک از اطلاعات برای مخاطب ضروری‌تر است.

 

2)طراحی صفحۀ اطلاعات محصول (Product Datasheet)

در این مرحله باید ظاهر و سبک کلی کاتالوگ را انتخاب کنید. این امر باید از نظر برندینگ، نوع تجارت شما را منعکس کند. شرکتی که مبلمان سفارشی را به فروش می‌رساند، کاتالوگی کاملاً متفاوت با شرکت فروش کوله‌پشتی‌های کوه‌نوردی خواهد داشت.

چارچوب‌بندی و کار روی Layout کاتالوگ، نقش بسزایی در موفقیت نسخۀ نهایی دارد. جایی که تصویر محصولات را قرار می‌دهید، تفاوت زیادی در میزان فروش آن‌ها ایجاد می‌کند. فراموش نکنید برای دستیابی به بهترین نرخ مشارکت و درگیری مشتری، باید بررسی طرح کلی آسان باشد.

برای طراحی صفحۀ اطلاعات محصول، هم به تصاویر با کیفیت محصول و هم به تصاویر پس‌زمینه نیاز دارید. اگر این تصاویر را از قبل ندارید، باید توسط خود شما یا طراح کاتالوگ تولید شوند. اطمینان حاصل کنید که زمان زیادی را برای انتخاب تصاویری که واقعاً تجارت و محصولات شما را در بهترین حالت ممکن نشان می‌دهند، صرف کنید.

 

3)همگن‌سازی و بهینه‌سازی توصیفات و داده‌های فنی

این نقطه از مراحل طراحی کاتالوگ، اهمیت زیادی دارد. ویرایش اطلاعات محصول در کاتالوگ ممکن است پیچیده به نظر نرسد. البته تا زمانی که روی آن کار نکنید!

ساعت‌های طولانی پاک‌کردن، تغییر، اصلاح، بررسی و… منتظر شما هستند. اگر این وظیفه را به دست افرادی بسپارید که خیلی زود از چنین کارهایی خسته می‌شوند، اشتباهات چندبرابر می‌شوند. نرم‌افزارهای اتوماتیک مانند Sales Layer PIM به لطف بررسی فوری کیفیت اطلاعات در کاتالوگ شما، باعث صرفه‌جویی در وقت، کاهش خطاها و خستگی می‌شوند.

حتماً اطمینان حاصل کنید که هیچ باگ و ابهامی باقی نمانده است، هیچ تناقضی بین محصولات مشابه وجود ندارد و اینکه قیمت به‌روز شده است. قبل از ارسال نسخۀ نهایی به چاپگرها، قراردادن آن در وب‌سایت خود یا ارسال آن در قالب ایمیل به مشتریان، زمان کافی را برای تأیید نسخۀ نهایی بگذارید.

نکات پیشنهادی برای بهبود کاتالوگ شما

اگر هدف شما نمایش محصولاتتان به جذاب‌ترین شکل ممکن است، باید نکات خاصی را هنگام طی‌کردن مراحل طراحی کاتالوگ در نظر بگیرید. در ابتدا این نکات را در قالب سؤالاتی ذکر می‌کنیم که پاسخ به آن‌ها راهنمای خوبی برای شما خواهد بود.

 • آیا باید فضای بیشتری به تصاویر محصول اختصاص دهید یا اطلاعات مربوط به آن؟
 • آیا یک عکاس حرفه‌ای باید عکاسی از محصول را انجام دهد؟
 • کدام رنگ زمینه بیشتر مناسب محصولات شما است؟
 • آیا در کاتالوگ آنلاین خود، منابع بصری بیشتری لازم دارید؟ (ویدئوی لایواکشن، انیمیشن یا…)
 • بهتر است چند تصویر برای هر محصول نشان داده شود؟

همان‌طور که گفتیم، پاسخ به این سؤالات اطلاعات بسیار مفیدی به شما خواهد داد. به‌عنوان‌مثال، اگر قصد شما این است که تمام اطلاعات موجود دربارۀ محصولات خود را به مشتریان ارائه دهید، طراحی کاتالوگ به شیوۀ سنتی پیشنهاد می‌شود.

اما اگر کمی به‌روز فکر می‌کنید و قصد دارید حس کنجکاوی ایجاد کنید، انواع تعاملی و flipbook کاتالوگ که مدرن‌تر هستند، بیشتر به کار شما می‌آیند. این را به یاد داشته باشید که کاتالوگ‌ها با آنلاین شدن مشتری‌ها، مجدداً روبه‌رشد هستند.

برای طی کردن مراحل طراحی کاتالوگ، باید ترکیبی از دانش شما از بازار هدف و خلاقیت به کار گرفته شود. با این کار، محصولات و خدمات شما جذاب‌تر جلوه می‌کنند. در اینجا لیستی از برخی نکات مربوط به طراحی کاتالوگ آورده شده است که باید در حین طراحی به آن‌ها توجه کنید.

 

طرح و رنگ کاتالوگ باید متناسب با محتوای آن باشد.

به‌عنوان‌مثال، یک کاتالوگ که برای یک بوتیک لباس طراحی می‌شود، باید همه چیز را با ظرافت و تجملات مرسوم به تصویر بکشد. از طرف دیگر، یک کاتالوگ اسباب‌بازی باید شاد، سرگرم‌کننده و دارای رنگ‌های روشن باشد.

 

ترکیب عجیب‌وغریبی از فونت‌ها به وجود نیاورید.

پیشنهاد می‌شود برای نوشتن متن در کاتالوگ، حتماً از یک یا دو فونت استفاده کنید. برای ایجاد سبک‌های مختلف که به‌خوبی هماهنگ می‌شوند، از حروف بولد و ایتالیک استفاده کنید.

 

عکس همه چیز است.

کاتالوگ شما باید عکس‌هایی واضح با نورپردازی مناسب داشته باشد. ما رزولوشن 300 dpi را توصیه می‌کنیم. حتماً استفاده از خدمات عکاسی حرفه‌ای را در نظر داشته باشید تا تصاویر محصول خود را تاحدامکان جذاب‌تر کنید.

 

ثبات مهم است، اما می‌تواند سبب یکنواختی شود.

سعی کنید هرچند وقت یک‌بار، کاتالوگ‌های خود را با اضافه‌کردن یک صفحۀ جدید، مثلاً تصویر محصول در اندازۀ تمام‌صفحه، تغییر دهید.

 

از فضای خالی استفاده کنید.

صفحات شلوغ و به‌هم‌ریخته، خسته‌کننده هستند. فضای خالی در کاتالوگ به مخاطب این امکان را می‌دهد حین تمرکز روی هر محصول، نوعی استراحت بصری را تجربه کند. خواننده میزان مشخصی از متن و تصویر را در هر صفحه درک می‌کند. پس کاتالوگ خود را تاحدامکان متمرکز و موجز بسازید.

جمع‌بندی

به پایان رساندن مراحل طراحی کاتالوگ، تازه نقطۀ شروع ماجراست. پس هرگز متوقف نشوید. به تحقیق و جمع‌آوری هرچه بیشتر اطلاعات در مورد مشتریان، بازخوردها و برداشت آن‌ها از فروشگاه خود بپردازید. اگر هم تاکنون کاتالوگی نداشته‌اید و حالا به فکر افتادید، می‌توانید روی ما حساب کنید.

طراحان اسپایرل‌تیم با به‌کارگیری دانش روز دنیا در ایده‌پردازی و طراحی، کاتالوگی متفاوت را برای محصولات شما خواهند ساخت. برای مشاهدۀ نمونه‌کارها و سفارش کاتالوگ جدید خود، می‌توانید از راه‌های ارتباطی ذکر شده با ما تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.