نکاتی که باید قبل از اقدام برای عکاسی تبلیغاتی یا صنعتی بدانیم

عکاسی تبلیغاتی

این روزها در بازار فیزیکی و دیجیتال، بسیاری از مردم فعالیت تجاری شخصی خود را دارند؛ از این رو به دنبال پاسخ این سوال‌اند که چگونه عکاسی تبلیغاتی کنیم. اما چرا عکاسی تبلیغاتی این‌قدر مهم است؟

با عکاسی تبلیغاتی، شما قادر خواهید بود محصولات و خدمات خود را به روشی کارآمد به نمایش بگذارید. این کار باعث می‌شود مشتریان، تجارت و محصولات شما را با ذهنیتی مثبت درک کند. این را به یاد داشته باشید که یک تصویر بد یا منفی، برای یک برند بسیار نامطلوب است و بر تمام وجوه کسب‌وکار شما تأثیر می‌گذارد.

شرکت‌ها لازم است برای جلب‌توجه مخاطب به سمت محصولات خود، تا جایی که می‌توانند سروصدا کنند. در مورد عکاسی تبلیغاتی، این کار کمی سخت‌تر است. چرا که لازم است تمام پتانسیل ذهنی و فنّی به کار گرفته شود و از ابزارها و مفاهیم عکاسی برای ارتقای هویت و نام تجاری استفاده شود.

شما باید بر ترکیب جنبه‌های خاصی از احساسات در قالب یک تصویر مسلط باشید تا توجه مخاطب هدف را به سمت خود جلب کنید. در این راستا، هدف اصلی عکاسان تجاری، باید بازاریابی محصول با برجسته کردن جنبه‌های مختلف محصولات یا خدمات شما باشد.

عکاسان حرفه‌ای برای جلب توجه مشتریان احتمالی، محصولات ارائه شده توسط هر شرکت را بسیار منحصربه‌فرد به تصویر می‌کشند. برای دستیابی به این هدف، می‌توان از مهارت‌های فتوشاپ، روش‌های ایجاد روشنایی و تغییرات پس‌زمینه استفاده کرد.

اما تجربه نشان داده که این‌ها کافی نیستند. برای اینکه عکس‌های شما بلندتر صحبت کنند، باید در هنگام گرفتن عکس‌ها یک‌سری نکات دیگر را نیز به طور دقیق اجرا کنید.

انتخاب یک عکاس حرفه‌ای یا یک تیم تبلیغاتی با تجربه می‌تواند ارزشمندترین نکته باشد. اما اگر تصمیم دارید خودتان برای افزایش آگاهی از برند و تبلیغ محصولتان عکاسی کنید، این مقاله را از دست ندهید. اینجا قرار است 10 نکتۀ ضروری در عکاسی تبلیغاتی را بررسی کنیم.

آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

از نورپردازی مناسب استفاده کنید.

بیایید با پارامتر بسیار مهم نور یا روشنایی (lighting) در عکاسی محصول شروع کنیم. بدون نور مناسب، نه محصول و نه پس‌زمینۀ شما، هیچکدام به خوبی مشخص نخواهند بود. یک پس‌زمینۀ سفید اگر بدون نورپردازی درست عکاسی شود، خاکستری به نظر می‌رسد.

برای نورپردازی محصول، دو گزینه وجود دارد: نور استودیو و نور طبیعی. محصولی که از آن عکاسی می‌کنید، هدف عکس، بستری که در آن تبلیغ می‌کنید و صدالبته سلیقۀ هنری، به شما کمک می‌کنند تصمیم بگیرید که از چه نوری استفاده کنید.

نورپردازی طبیعی، می‌تواند برای تصاویر محصولاتی مانند خوراکی، افراد و لباس‌ها بسیار خوب کار کند. این عکس‌ها که ظاهری طبیعی‌تر دارند، در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام جلب‌توجه می‌کنند.

اگر داخل خانۀ خود یا هر محیط داخلی دیگری عکس می‌گیرید، برای استفاده از نور طبیعی می‌توانید محصول خود را رو به پنجره تنظیم کنید تا تمام نور طبیعی خورشید را بدست آورید.

اگر مایل به عکاسی از محصولات در محیط‌های خارجی هستید، کسب نور لازم محیط ساده‌تر خواهد بود. بهترین زمان برای انجام این کار صبح زود و عصر است که نور خورشید خیلی سخت و خشن نیست. روزهایی که آسمان کمی ابری است، بهترین گزینه از نظر نور طبیعی محسوب می‌شود.

از طرف دیگر، اگر محصول شما معمولاً در داخل منزل استفاده می‌شود (مثلاً ظروف آشپزی) یا دارای جزئیات هنری به خصوصی است، یا در آمازون و Google Shopping به فروش می‌رسد، نورپردازی مصنوعی ترجیح داده می‌شود. خوشبختانه دانستن چند اصل و ساخت یک استودیوی ساده می‌تواند به شما کمک کند تا از داشتن نور مصنوعی لازم اطمینان حاصل کنید.

حتماً از سه‌پایه استفاده کنید.

بسیاری از افرادی که به دنبال پاسخی برای سوال چگونه عکاسی تبلیغاتی کنیم هستند، اهمیت استفاده از سه‌پایه را درک نمی‌کنند.

در ابتدا، وقتی تجربۀ کافی را ندارید و تازه‌کار محسوب می‌شوید، سه‌پایه ممکن است مانند یک تجهیزات فنی بیهوده و غیرضروری به نظر برسد. اما حقیقت این است که تفاوت زیادی در وضوح و کیفیت عکاسی از محصول شما ایجاد می‌کند. همچنین استفاده از آن‌ها لزوماً گران و دشوار نیست.

سه‌پایه از هرگونه لرزش دوربین جلوگیری کرده و آن را روی مکانی مشخص تثبیت می‌کند. استفاده از سه‌پایه، کاهش تاری عکس را تضمین می‌کند. از این رو اگر بخواهید عکس‌های محصول شما حرفه‌ای و باکیفیت به نظر برسند، بسیار مهم است.

برای فوتوشاپ عکس نگیرید!

اگر فکر می‌کنید می‌توانید چند عکس غیرحرفه‌ای از محصولات را کنار هم بگذارید و از جادوی فتوشاپ استفاده کنید، بهتر است تجدیدنظر کنید. درست است که مهارت ویرایش می‌تواند تأثیر بسزایی در کیفیت عکس محصول بگذارد، اما قرار نیست همیشه نقطۀ اتکای شما باشد.

بهتر است ابزارهای ویرایش را به عنوان تاثیراتی کوچک ببینید که برای ارتقاء یک اثر هنری زیبا به کار می‌برید. یعنی شما باید در همان ابتدا، با فشار دادن دکمۀ عکاسی دوربین، یک اثر هنری خلق کنید. سپس اگر لازم بود، بسته به محصول و سلیقۀ خودتان، کارهایی با عکس بکنید.

بهتر است حداقل ویرایش را انجام دهید و بدون تغییر کامل ترکیب عکس، تصویر خود را بهبود ببخشید. شک نداشته باشید این کار نتیجۀ به مراتب مطلوب‌تری را به همراه خواهد داشت.

در یک دورۀ ویرایش عکس شرکت کنید.

اگرچه در اکثر موارد ویرایش باید کم باشد، اما داشتن مهارت لازم در آن ضروری است. ایجاد برخی ویرایش‌های کوچک مانند تغییرات اشباع رنگ (Saturation) یا پوشاندن نقص‌های کوچک در عکس محصول (Masking)، می‌تواند تفاوت زیادی در تصویر نهایی ایجاد کند.

در نرم‌افزارهای ویرایش (به خصوص فتوشاپ)، کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید. اگر بخواهید خودتان و بدون آموزش رسمی این کارها را فرابگیرید، فرایندی کاملاً طاقت‌فرسا خواهد بود. از طرفی بهتر است برخی از مفاهیم بنیادی ویرایش را به خوبی بیاموزید تا به شکل ریشه‌ای در عکاسی و ویرایش، حرفه‌ای شوید.

اگر قصد ندارید برای یک دورۀ ویرایش عکس، هزینۀ زیادی را صرف کنید، اصلا نگران نباشید. کافی است به یوتوب بروید و از آموزش‌های رایگانی که در این پلتفرم وجود دارد استفاده کنید.

از برندهای مورد علاقۀ خود الهام بگیرید.

به جای اینکه یک گوشه بنشینید و مدام از خودتان بپرسید چگونه عکاسی تبلیغاتی کنیم، می‌توانید به صفحات اجتماعی یا وب‌سایت برندهای موردعلاقه‌تان بروید و از تصاویرشان ایده و الهام بگیرید. به احتمال زیاد برندهایی را در ذهن خود دارید که همیشه دوستشان داشته‌اید. بهتر است نگاهی به تصاویر محصول آن‌ها بیندازید و از خود بپرسید که چگونه می‌توانید تکنیکی مشابه را به کار ببرید.

به عنوان مثال، تصور کنید در حال ادارۀ یک بوتیک محلی زنانه هستید. برندهای لباس زنانۀ مورد علاقه خود را در اینستاگرام جستجو کنید و ببینید چه کار کرده‌اند. از چه پس‌زمینه‌ای استفاده کرده‌اند؟ نورپردازی چگونه بوده است؟ آیا می‌توانید با محصولات خود چنین کاری کنید؟ چه تغییری می‌تواند سبب تولید عکسی خلاقانه شود؟

از ابزارهای ساده استفاده کنید.

وقتی نوبت به لوازم جانبی عکاسی از محصول می‌رسد، خیلی هم لازم نیست بلندپروازانه عمل کنید. به یاد داشته باشید، تمرکز اصلی هر عکس تبلیغاتی باید محصول باشد. با این اوصاف، از لوازم جانبی ارزان‌قیمت هم می‌توان استفاده کرد. هنگام تهیۀ لوازم جانبی، بهتر است آن‌ها را ساده، مطابق با طرح ذهنی و متناسب با صحنه یا محصول خود تهیه کنید. منظور از لوازم جانبی، تجهیزات نورپردازی، دکور صحنه یا رنگ‌آمیزی پس‌زمینه و… است.

چندین عکس از زوایای مختلف بگیرید.

تاکنون فهمیدیم که پاسخ به این سوال که چگونه عکاسی تبلیغاتی کنیم اصلا ساده نیست. در واقع فرایند عکاسی تبلیغاتی اگرچه ممکن است به سادگی فشردن یک دکمه و ثبت عکس باشد، اما همانطور که دیدیم، همواره نکاتی وجود دارند که باید به آن‌ها توجه شود.

اگر محصولات نسبتاً بزرگی دارید، ممکن است وسوسه‌انگیز باشد که فقط یک عکس از یک زاویۀ محصول بگیرید و کار را تمام کنید. با این حال، تجربه نشان داده که این استراتژی خیلی به شما کمک نمی‌کند.

گرفتن چندین عکس از زوایای مختلف، به مشتریان می‌گوید که محصول شما دقیقاً به چه صورت است. مشتریان محصولی را انتخاب می‌کنند که بیشترین اطلاعات ظاهری و باطنی را از آن داشته باشند. اگرچه عکس تبلیغاتی خیلی نمی‌تواند اطلاعات فنی (باطنی) را نمایش دهد؛ اما شما حتماً سعی کنید ظاهر محصول را از تمام زوایای ممکن ارائه دهید.

لنز خود را تمیز کنید.

این نکته ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما مشاهدۀ برخی عکس‌ها نشان می‌دهد که آثار گردوغبار و اثر انگشت روی لنز دوربین، باعث شده تصاویر گرفته شده کمی تار و مبهم به نظر برسند.

وجود هرگونه کثیفی روی لنز باعث ایجاد رگه‌هایی نرم و مه‌آلود در اطراف عکس می‌شود. بنابراین حتماً لنز خود را به طور منظم و با پارچه‌ای نرم پاک کنید و هر چند وقت یک‌بار از یک تمیزکنندۀ اسکرین خوب استفاده کنید. مخصوصاً وقتی با موبایل عکاسی کنید، عکس‌های شما با لنز تمیز بسیار روشن و واضح‌تر به نظر می‌رسند.

از قابلیت Grid استفاده کنید.

فعال کردن قابلیت Grid در دوربین دیجیتال و تلفن هوشمند، باعث می‌شود ترکیب عکس یا همان Composition شما حرفه‌ای‌تر به نظر برسد. دیدن این خطوط به عکاس کمک می‌کند از صاف بودن تصویر و قرارگیری مناسب سوژه در آن اطمینان حاصل کند.

اینجا قانونی تحت عنوان “یک سوم” وجود دارد که می‌گوید شما هرگز نباید سوژه را در مرکز کادر خود قرار دهید. در عوض، از خطوط Grid استفاده کنید تا قاب خود را به صورت عمودی و افقی به سه قسمت تقسیم کرده و عناصر اصلی تصویر را روی خطوط Grid قرار دهید.

بدانید چه موقع از حالت Portrait استفاده کنید.

لنزهای Wide-Angle در بیشتر دوربین‌ها دارای عمق میدان طولانی هستند. این ویژگی سبب می‌شود که از پیش‌زمینه تا پس‌زمینه، تصاویری واضح ثبت شود. با این حال، اگر می‌خواهید فقط روی سوژه در پیش‌زمینه تمرکز کنید، عکس‌برداری در حالت Portrait را در نظر بگیرید.

این قابلیت یک عمق میدان کم ایجاد می‌کند که در نهایت سبب می‌شود روی سوژۀ اصلی خود فوکوس کنید. البته این را هم فراموش نکنید آنچه که در پشت سوژه قرار دارد، کمی تار به نظر می‌رسد.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم به این سوال که چگونه عکاسی تبلیغاتی کنیم پاسخ دهیم. عکس‌هایی که شما در فرایند بازاریابی خود استفاده می‌کنید، به اندازۀ خود محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهید، نشان‌دهندۀ تجارت شما هستند.

عکس‌های آماتوری که با کیفیت پایین و ضعیف منتشر شوند، ضربه‌ای سهمگین به تجارت شما خواهند زد. این را فراموش نکنید که با ظهور بازاریابی دیجیتال، زبان‌های تصویری به وسیلۀ اصلی ارتباط بین مشاغل و مشتریان تبدیل شده‌اند و تجارت شما هم قرار نیست از این ماجرا مستثنی باشد.

برند شما پس از همکاری با اسپایرل تیم، یکی از مهم‌ترین جنبه‌های برندینگ یعنی عکاسی تبلیغاتی را در بهترین شکل ممکن تجربه خواهد کرد. عکاسان ما با توانایی بالای انتقال مفاهیم از طریق تصویر، شما را قادر می‌سازند بدون گفتن کلمه‌ای، داستان خود را بگویید. برای شروع همکاری، با ما تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.