نکات ساخت تیزر تبلیغاتی موفق

تبلیغات و برندسازی, محتوای ویدئویی

اکثر مردم وقتی قرار باشد بین تیزر تبلیغاتی و متن یکی را انتخاب کنند، بدون شک تیزر را انتخاب می‌کنند. شما در مورد محصول جدیدی که قرار است بفروشید، هرچه‌قدر هم متن بلندبالا و بی‌نقصی بنویسید، نمی‌تواند جذابیت و کارایی ویدئو را داشته باشد. چرا؟ چون مردم عاشق تماشا کردن هستند.

ویدئو‌های تبلیغاتی باعث ایجاد ترافیک و بازدید بالا در صفحۀ اجتماعی یا وب‌سایت شما می‌شوند. آن‌ها درست مثل علائم چشمک‌زن بزرگی هستند که بینندگان را به سمت فروشگاه شما هدایت می‌کنند. تیزرهای تبلیغاتی خلاقانه، بسیار به اشتراک گذاشته می‌شوند. همچنین در مدت‌زمانی کوتاه، نقاط قوت محصول یا خدمات شما را به اطلاع مردم می‌رسانند.

تیزرها و تریلرها برای جلب توجه بینندگان و ایجاد کنجکاوی طراحی می‌شوند. ویدئوهای موفق فقط می‌آیند که حسی کوچک و طعمی ناقص از پدیدۀ اصلی (محصول) ارائه دهند. یعنی مخاطب را وسوسه کنند که با تهیۀ نسخۀ کامل، تجربۀ لذت‌بخشی که در ویدئوی تبلیغاتی دیده را تکمیل کند.

در این راستا، لازم است به تیزر یا تریلر خود، به عنوان یک خلاصه یا چکیده از محتوای اصلی نگاه کنید. به‌عبارت‌دیگر، قرار نیست همه چیز محصول یا خدمات شما درون تیزر باشد. اگر مانند یک داستان کوتاه یا تجربۀ مستقل با آن رفتار کنید، ویدئوی جذابی خواهید داشت.

فارغ از این‌که ویدئوی شما قرار است چه چیزی را تبلیغ کند، اصولی وجود دارد که با توجه به آن‌ها می‌توانید یک تیزر ویدئویی عالی بسازید. ما در این مقاله، 8 نکتۀ مهم را شرح داده‌ایم که اجرای آن‌ها برای ساخت یک تیزر قدرتمند، ضروری است. امیدواریم این نکات به شما کمک کنند ایدۀ ویدئویی خودتان را از ذهن خارج کرده و در دیدرس مخاطبان قرار دهید!

آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

با دریافت خلاصه ی همین مطلب به صورت فایل پی دی اف، این مقاله را در زمان مناسب تری مطالعه فرمایید.

1) تیزر تبلیغاتی باید هدفمند باشد.

قبل از این‌که شروع به نوشتن اسکریپت یا فیلم‌نامۀ خود کنید، یک قدم به عقب برگردید و دلیل اصلی ساخت ویدئو را به‌خاطر بیاورید. تولید ویدئوها می‌تواند بسیار گران باشد. بنابراین مهم است که قبل از شروع کار، اهداف خود را کاملاً شفاف و روشن بیان کنید.

ممکن است شما یک شرکت جدید و نوظهور باشید. در این صورت ویدئویی می‌خواهید که نام تجاری و مأموریت شما را به بازدیدکنندگان معرفی کند. یا ممکن است یک خط تولید جدید راه‌اندازی کرده باشید که نیاز به توضیح بیشتر برای خریداران احتمالی دارد. یا در ساده‌ترین حالت، شاید شما فقط در حال فروش محصول خود هستید و به ویدئویی نیاز دارید که مردم را به اقدام سوق دهد.

به‌طورکلی، اهداف متداول برای ساخت یک تیزر تبلیغاتی عبارت‌اند از:

 • آگاهی‌بخشی از برند
 • افزایش فروش
 • افزایش بازدید
 • برانگیختن تعامل مشتریان
 • آموزش مشتریان

شناخت هدف، مسیر پیش روی شما را شفاف، منضبط و ساده می‌کند. در ضمن فراموش نکنید، اگر چندین هدف دارید، باید چندین ویدئو تهیه کنید.

تیزر-تبلیغاتی-باید-هدفمند-باشد

2) طبیعت و ماهیّت تیزر را بشناسید!

اجازه دهید یک مثال بزنیم. فرض کنیم شما یک شرکت جدید هستید که می‌خواهد یک ویدئوی معرفی از خود برای صفحۀ اصلی سایت خود بسازید. هدف از این ویدئو، معرفی نام تجاری و جذب افراد به مشارکت با شما است.

در این حالت، شما احتمالاً با ویدئویی سروکار خواهید داشت که از لحاظ ماهیت و ذات، نوعی تیزر “معرفی” یا “توضیحی” باشد. در اصطلاح انگلیسی به این نوع ویدئوها Introductory یا Explanatory گفته می‌شود. حتی ممکن است ویدئوی شما ترکیبی از چندین ماهیت و جهت را داشته باشد. شناخت ماهیت تیزر تبلیغاتی، به شما کمک می‌کند بیراهه نروید و متمرکز باشید.

در ادامه لیستی از مسیرهای ممکن که می‌توانید در ویدئوی خود طی کنید را لیست کرده‌ایم:

 • معرفی: خود را به مخاطبان معرفی کنید و در مورد مأموریت خود توضیح دهید.
 • توضیحی: نحوۀ عملکرد چیزی را توضیح دهید. (مانند محصول یا یک ویژگی خاص خدمات)
 • مسئله/راه حل: روش قدیمی را در مقابل روش جدید قرار دهید. نشان دهید چگونه محصول شما قرار است راه حل ماجرا باشد.
 • روایی: از عناصر داستانی (مانند طرح، تضاد، کاراکتر و…) برای معرفی یا توضیح دقیق محصول استفاده کنید.
 • دعوت‌کننده به عمل: مخاطبان را مجبور به انجام کاری کنید. (به‌عنوان‌مثال: همین حالا خرید کنید!)
 • محصول‌محور: روی محصول یا ویژگی خاص متمرکز شوید و آن را معرفی یا به نمایش بگذارید.
 • توصیفی: به مصاحبه‌ها یا نقل قول‌ها ارجاع دهید و با مشتریان در مورد یک محصول یا موضوع خاص صحبت کنید و آن را منتشر کنید.
 • اعتباری: می‌توانید از سلبریتی‌ها یا تأیید شخصی مهم در مورد محصول خود استفاده کنید.
 • آموزنده: به سبک آموزش‌های مدرن و توتوریال‌های جذاب، مخاطبان خود را در مورد موضوعی آموزش دهید.
 • سرگرمی: با استفاده از داستان‌های عامه‌پسند، شوخ‌طبعی و… مخاطبان خود را خوشحال یا تحریک کنید.
طبیعت-و-ماهیّت-تیزر-را-بشناسید

3) از بهترین لحن ممکن استفاده کنید.

متخصصین تبلیغات، لحن را به‌عنوان “شخصیت” یا “نگرش” (Attitude) تعریف می‌کنند. برای ساده‌سازی این تعریف، می‌توانید به این فکر کنید که ویدئوی شما چگونه قرار است احساس مخاطبان را برانگیزد. یا بهتر است بگوییم چه حسی را قرار است به مخاطب منتقل کنید؟

به‌عنوان‌ مثال، آیا می‌خواهید مخاطبان خود را بخندانید؟ یا قصد دارید آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهید؟ آیا می‌خواهید آن‌ها احساس مطلع بودن کنند؟ یا قرار است برایشان داستانی تعریف کنید؟ سؤالاتی از این قبیل را از خود بپرسید تا به بهترین لحن ممکن برسید.

به‌خاطر داشته باشید، ماهیتی که در نکتۀ دوم به آن اشاره کردیم، باید با لحنی درست و منطقی به مخاطب منتقل شود. اگر تصمیم دارید برای صفحۀ اصلی وب‌سایت خود یک ویدئوی”معرفی” بسازید، منطقی نیست که از لحن فوری و هیجانی استفاده کنید. زیرا این لحن برای مواردی مانند فروش بهترین است.

البته همراه شدن ماهیت با لحنی غیرمنتظره، لزوماً چیز بدی نیست. همه چیز به اجرای درست شما بازمی‌گردد. سه موردی که تاکنون گفتیم، مهم‌ترین ارکان یک تیزر تبلیغاتی موفق هستند.

از-بهترین-لحن-ممکن-استفاده-کنید.

4) یک تیزر تبلیغاتیِ با استایل بسازید!

نکتۀ مهم بعدی که تمام تیزرهای موفق آن را دارند، سبک بصری (Visual Style) مناسب است. برای تعیین سبک بصری مناسب، باید از خود بپرسید ویدئوی تبلیغاتی من قرار است چه‌طور به نظر برسد؟ مثلث بالا به شما کمک بزرگی خواهد کرد. اگر هدف-ماهیت-لحن را شناخته باشید، بهترین سبک بصری برای ویدئو به شما الهام خواهد شد!

اگر تصمیم درستی در این باره بگیرید، یک ویدئوی با استایل خواهید داشت. امروزه با پیشرفت علم دیزاین و طراحی، سبک‌های بصری زیادی وجود دارد. اما متداول‌ترین سبک‌هایی که می‌توانید به کار ببرید، سه سبک انیمیشن یا طراحی (Illustration)، افراد واقعی و لایو اکشن است. بسیاری از ویدئوها ترکیبی از برخی (یا همۀ) سبک‌های بصری هستند.

5) دعوت به عمل یا CTA

آخرین پیامی که مخاطب را با آن ترک می‌کنید چیست؟ می‌خواهید مخاطب بعد از دیدن تیزر شما چه احساسی داشته باشد؟

اکثر متخصصین حوزۀ تبلیغات معتقدند تیزر تبلیغاتی شما باید یک “فراخوان به عمل” (Call-To-Action) داشته باشد. این بخش از تیزر، توصیۀ خاصی برای کارهای بعدی به مخاطب می‌دهد. اگر تیزر شما، مخاطب را به چیزی هدایت نکند، تمام انرژی و احساسی که ایجاد می‌کند بی‌فایده خواهد بود.

ازاین‌رو، پیشنهاد می‌شود یک “گام بعدی” منطقی به بینندگان خود ارائه دهید. منظور ما از منطقی این است که بلافاصله پس از یک ویدئوی یک دقیقه‌ای، به مخاطب نگویید «خب، وقتش رسیده 50 میلیون تومان ناقابل خرج کنی.» در عوض، می‌توانید از آن‌ها بخواهید که با تیم فروش شما تماس بگیرند.

نکتۀ مهمی که در مبحث CTA وجود دارد، این است که شما باید ارتباط بین داستان و محصول خود را در ذهن بینندگان تقویت کنید. اگر این کار را نکنید، در نهایت با یک ویدئوی شگفت‌انگیز روبه‌رو خواهید شد که مخاطبان آن را دوست خواهند داشت، اما کاری برای نتیجۀ نهایی شما انجام نمی‌دهند.

در بحث دعوت به عمل، چند ایدۀ متداول وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را به کار ببرید:

 • صفحۀ ما را در شبکۀ اجتماعی … دنبال کنید.
 • در خبرنامۀ ایمیل ثبت نام کنید.
 • حتماً محصولات جدید ما را مشاهده کنید.
 • با متخصصین شرکت ما صحبت کنید.

6) برند و لوگوی خود را در معرض دید قرار دهید.

نام تجاری و نشان شرکت یا مؤسسه شما باید حداقل یک‌بار در ویدئو نشان داده شود. فکر نکنید اگر فروتنی و خجالت به خرج دهید، مخاطب قرار است برای شما احترام قائل شود. حتی اپل که مسلماً شناخته‌شده‌ترین برند مصرفی در جهان است، آرم و نام محصول خود را در ویدئوهای خود قرار می‌دهد.

برند-و-لوگوی-خود-را-در-معرض-دید-قرار-دهید

7) اعتبار اجتماعی خود را نشان دهید.

اعتبار اجتماعی (Social Proof) تأثیر فوق‌العاده‌ای روی بینندگان دارد. اگر مخاطبین بدانند افراد دیگر به محصول شما اعتماد دارند، از آن استفاده می‌کنند و آن را دوست دارند؛ احتمال این‌که خودشان هم آن را بخرند بسیار زیاد است. از این رو بهتر است سعی کنید نوعی اعتبار اجتماعی در ویدئوی خود بگنجانید.

این کار ممکن است از راه‌های مختلفی اجرا شود. می‌توانید یک یا چند گواهی گفتاری از مشتری‌های راضی و خوشحال خود در ویدئو جای دهید. یا مجموعه‌ای از نظراتِ روی سایتتان را به شکلی جذاب ارائه دهید. همچنین می‌توانید فکت‌ها و حقایقی در مورد محصول خود بگویید. مثلاً وقتی یک دورۀ آموزشی را تبلیغ می‌کنید، عنوان کنید 91 درصد افرادی که در این دوره شرکت کرده‌اند، ظرف یک ماه استخدام شده‌اند.

8) از گرافیک‌ها غافل نشوید!

به اشتراک گذاشتن اطلاعات حیاتی، مانند کدهای تخفیف، تاریخ و زمان رویدادها یا مهلت پایان فروش، یکی از مهم‌ترین عناصر یک تیزر تبلیغاتی هستند. حتماً این اطلاعات را به صورت بصری با تکنیک‌های جذاب گرافیکی در ویدئوی خود داشته باشید تا مخاطبان شما را از دست ندهند!

امروزه انواع و اقسام گرافیک‌ها توسعه یافته‌اند که به افزودن و برجسته‌سازی اطلاعات اصلی در ویدئوی شما کمک می‌کنند. همچنین می‌توانند در روش‌هایی بسیار خلاقانه‌تر از سبک‌های کلاسیک مورد استفاده قرار گیرند. افراد با تجربه و خلاق، حداکثر کارایی ممکن را از افزونه‌های گرافیکی استخراج می‌کنند.

سخن پایانی

آنچه در این مقاله عنوان شد، نکاتی بود که در ساخت تیزر تبلیغاتی به کار شما خواهند آمد. اما فراموش نکنید همه چیز فقط در ساخت ویدئو خلاصه نمی‌شود. نباید فقط ساخت ویدئوی خود را تمام کنید و آن را روی شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت خود ارسال کنید و تمام!

اگر قرار است وقت و انرژی خود را صرف تولید ویدئویی کنید که واقعاً به آن افتخار می‌کنید، بازی تازه آغاز شده است. شما باید وقت و انرژی مضاعفی را صرف جستجوی راه‌هایی برای ارتقای سطح تیزر خود در فضای دیجیتال کنید. از این طریق است که می‌توانید تضمین کنید هم مخاطب خود را جذب کرده‌اید، هم اثربخشی مطلوب را داشته‌اید.

تیم متخصص اسپایرل، آماده است تا در مسیر پرپیچ‌وخم ساخت ویدئوی تبلیغاتی، همراه شما باشد. تجربۀ ما در ساخت تیزرها و تریلرهایی با استانداردهای روز دنیا، تضمینی خواهد بود برای ساخت یک ویدئوی تبلیغاتی موفق برای برند شما.

همچنین، تیم مشاور ما نهایت تلاش و تخصص خود را در جهت ارتقای سطح ویدئوی شما در فضای دیجیتال به کار خواهد گرفت. اگر به فکر ساخت یک تیزر تبلیغاتی خاص و متفاوت هستید، حتماً ما را خبر کنید!

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

۲ دیدگاه. ترک جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.