همه چیز در مورد پرسونال برندینگ

تبلیغات و برندسازی

احتمالاً شما نیز به‌عنوان فعال حوزۀ مارکتینگ، کلمۀ پرسونال برندینگ را بارها شنیده‌اید. آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که چرا برخی افراد در زمینۀ تخصصی شما به شهرتی جهانی می‌رسند؟ این متخصصان، تمام توجه رسانه‌ها را به خود جلب می‌کنند. سخنرانی‌هایی سرنوشت‌ساز را در کنفرانس‌های برتر جهان ارائه می‌دهند و بهترین مشتریان را جذب می‌کنند.

آیا این مردان و زنان از ما باهوش‌ترند؟ یا آن‌ها از برخی استراتژی‌های جادویی که ما در مورد آن‌ها اطلاعی نداریم برای برندسازی شخصی استفاده می‌کنند؟

حقیقت این است که اکثر این کارشناسان مشهور، تفاوت چندانی با ما ندارند. در واقع، بسیاری از آن‌ها اعتراف می‌کنند که باهوش‌ترین یا خوش‌شانس‌ترین افراد در زمینه‌های تخصصی خود نیستند. آن‌ها نویسنده به دنیا نیامده‌اند. سخنران متولد نشده‌اند و از بچگی این کاریزمای استثنایی را نداشته‌اند.

در عوض، آن‌ها استراتژی‌های شخصی خود را با استمرار و با آزمون‌وخطا توسعه دادند. به‌عبارت‌دیگر، هیچ رمز و راز مشخصی برای موفقیت این افراد وجود نداشته است. بلکه هر یک از آن‌ها مسیر متفاوتی را طی کرده و سعی کرده‌اند مجموعه‌ای از ابزارها و تکنیک‌ها را در طول مسیر به کار بگیرند.

اما این را به یاد داشته باشید که از پایین کوه، قله همیشه دست‌نیافتنی به نظر می‌رسد. ما اگر به‌جای هدف، بر مسیر رسیدن به هدف تمرکز کنیم، یک‌قدم کوچک هم برای ما ارزشمند خواهد شد.

جدا از تجربیاتی که هر فرد باید در مسیر برندسازی شخصی طی کند، عوامل مهمی در این روند نقش دارند که نباید از آن‌ها غافل شد. ما در این مقاله پس از تعریف پرسونال برندینگ، به سطوح، استراتژی توسعه و مزایایی که در رشد بیزنس دارد اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

با دریافت خلاصه ی همین مطلب به صورت فایل پی دی اف، این مقاله را در زمان مناسب تری مطالعه فرمایید.

پرسونال برندینگ چیست؟

استراتژی پرسونال برندینگ (Personal Branding) طرحی است که اعتبار و تخصص شما را به شهرت زیادی می‌رساند. این استراتژی توضیح می‌دهد که شما امروز کجا هستید و می‌خواهید در آینده به چه سطحی از شهرت برسید. سپس تاکتیک‌ها، ابزارها و مهارت‌های موردنیاز برای رسیدن به هدف نهایی را شامل می‌شود.

برندسازی شخصی به فرایند ایجاد شخصیت عمومی (Public Persona) یک فرد برای مخاطبان هدف اشاره دارد. این فرایند شامل انتقال ارزش‌ها، باورها و اهداف شما به مخاطب است.

به برخی از تصاویر بزرگ و درخشانی که برندها خلق کرده‌اند فکر کنید. به‌عنوان‌مثال، نایک برند خود را در قالب تجلیل از ورزشکاران، تولید محصولات با عملکرد بالا و حمایت از مصرف‌کنندگانی که می‌خواهند سبک زندگی فعالی داشته باشند، توسعه داده است. همواره نمونه‌هایی از این تکنیک‌های برندینگ نایک را در قالب تبلیغات تلویزیونی و شبکه‌های اجتماعی می‌بینیم.

این دقیقاً روشی است که هنگام خلق یک برند شخصی باید در نظر بگیرید. اگرچه ممکن است شما تبلیغات خاصی در مجلات منتشر نکنید یا تبلیغات تلویزیونی نداشته باشید، اما باید در مورد نحوۀ نشان‌دادن برند شخصی خود هنگام ارتباط آنلاین با مخاطبان فکر کنید.

تقویم محتوای روزانه بخش مهمی از سفر شما در مسیر برندسازی شخصی است. یک استراتژی که به طور دقیق برنامه‌ریزی شده باشد و هیچ اثری از عدم قطعیت و تزلزل در خود نداشته باشد.

پرسونال برندینگ چیست؟

سطوح برندسازی شخصی

افرادی که در حال برندسازی شخصی بر اساس اصول برند سازی هستند، در مسیر خود ممکن است چند سطح یا Level داشته باشند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

سطح 1: کارشناسان مقیم (Resident Experts)

این کارشناسان در شرکت‌ها و نزد مشتریان خود به‌خوبی مورد احترام هستند. اما در خارج از محیط شرکت و مشتریان، مخاطبان کمی دارند. اکثر کارشناسان مشهور، سفر برندسازی خود را از اینجا آغاز می‌کنند.

سطح 2: قهرمانان محلی (Local Heroes)

این افراد کم‌کم در حال کسب شهرت در خارج از شرکت خود هستند. این کارشناسان در جوامع تجاری محلی خود بیشتر فعال هستند و اغلب در عملکردهای تجاری و وبلاگ‌نویسی سطح پایین فعال هستند. آن‌ها حتی ممکن است کسب‌وکار جدیدی را برای شرکت خود به ارمغان بیاورند.

سطح 3: ستاره‌های در حال ظهور (Rising Stars)

این متخصصان شهرت منطقه‌ای پیدا کرده‌اند. آنها در بین همسالان خود در منطقه بسیار شناخته شده هستند و اغلب در زمینۀ تخصص خود صحبت می‌کنند و می‌نویسند. ستاره‌های نوظهور تمایل به ایجاد مشاغلی با کیفیت بالا و دریافت هزینه‌های بالاتری دارند.

سطح 4: راک‌استارهای صنعت (Industry Rock Stars)

این کارشناسان در زمینه‌های تخصصی خود شهرت ملی پیدا کرده‌اند. آنها مشتریان برتر و دستمزدهای بیشتر را جذب خود می‌کنند. در نتیجه، به دارایی‌های مهم شرکت‌های خود تبدیل می‌شوند.

سطح 5: سوپراستارهای جهانی (Global Superstars)

این کارشناسان نخبۀ جهانی، سوپراستارهایی هستند که به طور کامل از جایگاه اولیۀ خود خارج شده‌اند و در زمینه‌های تخصصی خود به طور گسترده‌ای شناخته شده‌اند. آن‌ها بالاترین هزینه‌ها را دریافت می‌کنند و شرکت‌های سراسر جهان می‌خواهند با آن‌ها ارتباط برقرار کنند.

سطوح برندسازی شخصی

چرا باید برند شخصی خود را بسازید؟

فرقی نمی‌کند که شما به دنبال پرسونال برندینگ باشید یا خیر؛ برند شخصی شما همواره وجود دارد. به‌عنوان‌مثال، هنگامی که یک پست وبلاگ را منتشر می‌کنید، جنبه‌هایی از شخصیت خود را برای افرادی که آن را می‌خوانند آشکار می‌کنید.

برند شخصی شما در مورد محتوایی که ارسال می‌کنید توسعه می‌یابد. حال این محتوا می‌تواند پست‌های شبکه‌های اجتماعی باشد یا مطالبی که در وبینارها ارائه می‌دهید.

این نکته جایی حائز اهمیت می‌شود که اگر شما به طور فعال و خودآگاه برند شخصی خود را ایجاد نکنید، هیچ کنترلی بر آن نخواهید داشت. اگر این تصمیم را بگیرید، مردم نظرها و اعتقادات خود را در مورد شما شکل خواهند داد. آن‌ها تصمیم می‌گیرند آنچه شما دوستدار آن هستید را انتخاب کنند. آن‌ها بدون توجه به طرز تفکر شما، تصورات خود را در مورد اینکه چرا شما کسب‌وکار خود را ایجاد کرده‌اید شکل می‌دهند.

در این راستا، پرسونال برندینگ و کنترل برند شخصی از طرف شما، روایت‌ها را کنترل می‌کند. در این صورت است که شما می‌توانید آنچه را که دوست دارید به مخاطبان خود نشان دهید. می‌توانید تصورات آن‌ها را طراحی کنید و ارزش‌های ذهنی خود را به آن‌ها تلقین کنید.

چرا باید برند شخصی خود را بسازید؟

استراتژی پرسونال برندینگ؛ قدم‌به‌قدم

قبل از شروع به توسعه برند شخصی خود، باید بهترین شیوه‌های ممکن را بشناسید تا با مشکلات رایج برخورد نکنید. به یاد داشته باشید که حتی یک حرکت اشتباه می‌تواند به شهرت شما لطمه بزند. این امر به‌ویژه در مورد متخصصان علمی صادق است. چراکه برند شخصی این افراد بر اساس توانایی آن‌ها در آموزش شکل می‌گیرد.

اگر مردم به این نتیجه برسند که شما توانایی انتقال دانش خود را به طور مؤثر ندارید، به‌هیچ‌وجه کسب‌وکاری نخواهید داشت. در ادامه، قرار است به مراحل برندسازی شخصی بپردازیم و هر مرحله را به طور جداگانه بررسی کنیم. با ادامۀ مقاله همراه باشید.

از شخصیت خود استفاده کنید.

با شخصیت خود شروع کنید. شخصیت و استایل مادرزادی شما، منحصربه‌فردترین ویژگی شما است. این شخصیت شما را تا حد زیادی از رقبا متمایز می‌کند. اما چگونه شخصیت شما می‌تواند به شما کمک کند که استعداد و دانش خود را با مخاطبان هدف به اشتراک بگذارید؟

برای مثال شاید شما بسیار برون‌گرا و اجتماعی هستید. می‌توانید از این ویژگی شخصیتی برای نشان‌دادن مهارت‌های خود و جذب افراد به برند شخصی خود استفاده کنید.

در تجارت دانش (Knowledge Commerce)، افراد جذب مربیان و مدیرانی شوند که می‌توانند ایده‌ها و دانش خود را در مقیاس وسیع به طور مؤثر انتقال دهند. به همین دلیل است که شخصیت شما برای برند شخصی شما بسیار مهم می‌شود.

ویژگی‌های شخصیتی عمومی مانند دقیق بودن، شجاعت، نترسی، سرسختی، برون‌گرایی، درون‌گرایی و از خودگذشتگی به‌سختی ممکن است مؤثر باشند. پیشنهاد ما این است که لیستی از تمام ویژگی‌های شخصیتی که دوستانتان در گذشته به آن‌ها اشاره کرده‌اند تهیه کنید.

از شخصیت خود استفاده کنید.

خود را به‌عنوان یک برند باور کنید.

بسیاری از شخصیت‌های مشهور و کاریزماتیک، هرگز به فکر برند شخصی نیستند. زیرا آن‌ها معتقدند که اصلاً برند نیستند. این یک اشتباه است. همان‌طور که گفتیم، همۀ ما برند هستیم. ما همان لحظه‌ای تبدیل به یک برند شدیم که خود را در اینترنت یا در جمع دوستان ارائه دادیم و اجازه دادیم آن‌ها در مورد جزئیات شخصیتی ما قضاوت کنند.

این امر به‌ویژه هنگامی که شما کسب‌وکار خود را راه‌اندازی می‌کنید صادق است. به‌عنوان‌مثال، بیل گیتس مایکروسافت را راه‌اندازی کرد. هم اکنون این برند یکی از قوی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین نام‌های تجاری در جهان است.

بااین‌حال، بیل گیتس دارای برند شخصی خودش است. شما می‌توانید همین حرف را در مورد هرکسی که کسب‌و‌کاری دارد بگویید. حتی اگر این مدیران کاملاً روی محصولات یا خدمات خود تمرکز کنند، باز هم گهگاهی در کانون توجه قرار می‌گیرند.

پیشنهاد ما این است که شما از این امر به نحو احسن استفاده کنید. خود را به‌عنوان یک برند باور کنید. در واقع، اگر می‌خواهید بر روی برند شخصی خود کنترل داشته باشید، باید در وهلۀ اول آن را بپذیرید.

شرکت شما با طراحی برندبوک، هویت خود را طراحی می‌کند. راهنمای طراحی برندبوک در اسپایرل را از دست ندهید.

نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید.

هر فردی روی کره زمین نقاط قوت و ضعف خاصی دارد. اگر می‌خواهید برند شخصی شما به‌عنوان برندی معتبر شناخته شود، باید این نقاط ضعف و قوت را نیز بپذیرید. به‌عبارت‌دیگر، شما نباید خود را به‌عنوان فردی که پاسخ تمام سؤالات جهان را دارد، نشان دهید. به‌عبارت‌دیگر، شما قرار نیست سوپرمن یا یک موجود فراطبیعی باشید.

در عوض، باید خود را تا آنجا که ممکن است انسانی جلوه دهید. بهترین راهکار در این مرحله از پرسونال برندینگ، این است که نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید و سپس در اختیار بگیرید.

بسیاری از برندهای شخصی مشهور، حتی روایات خود را در مورد نقاط ضعفی که دارند بیان کرده‌اند. هدر آرمسترانگ (Heather Armstrong) را که بیشتر با نام dooce شناخته می‌شود در نظر بگیرید. خانم آرمسترانگ یک سایت و تجارت بسیار موفق دارد. حالا فکر می‌کنید موضوع وب‌سایت او چیست؟

او در زمینۀ مشکلاتی که با والدینش داشته و همچنین بیماری‌های روانی که به آن‌ها دچار شده بود تولید محتوا می‌کند!

ما نمی‌گوییم شما باید راه آرمسترانگ را دنبال کنید. نیازی نیست همۀ ماجراهای شخصی خود را برای جهانیان بیان کنید.

نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید.

دربارۀ حضور آنلاین خود فکر کنید.

درحالی‌که اصالت و سرزندگی برای هر برند شخصی لازم است، شما باید محدودیت‌هایی نیز داشته باشید. قبل از شروع به ارائه‌ی شخصیت آنلاین خود به جهان، تصمیم بگیرید که چه چیزی را با پیروان خود به اشتراک بگذارید و چه چیزی را به اشتراک نگذارید.

به‌عنوان‌مثال، برای بسیاری از کارآفرینان، محدودیت خانواده وجود دارد. آن‌ها نمی‌خواهند عزیزان خود را تحت نظارت آنلاین قرار دهند. اما برخی کارآفرینان هم هستند هیچ مشکلی با آپلود روایات، عکس‌ها و سایر اطلاعات مربوط به خانواده‌های خود به‌صورت آنلاین ندارند. اینجا هیچ درست و غلطی وجود ندارد.

شما باید تصمیم بگیرید که کدام تکنیک برای خودتان مناسب است. همچنین باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید باتوجه‌به تحصیلات، سابقه کار، زندگی شخصی و… چه چیزی را به اشتراک بگذارید. به یاد داشته باشید که ریش و قیچی دست خودتان است! در مسیر پرسونال برندینگ قرار نیست مدام تقصیر را گردن دیگران بیندازید.

یک وب‌سایت برای برند خود بسازید.

امروزه اگر می‌خواهید یک برند شخصی بسازید، به یک وب‌سایت و صفحۀ اجتماعی نیاز دارید. وب‌سایت شما پلتفرم شخصی شماست که می‌توانید محتواهای دیجیتالی، پست‌های وبلاگ، وبینارها و هر محتوای دیگری را که فکر می‌کنید برای مخاطبان شما جالب است، به اشتراک بگذارید. تاثیر بازاریابی محتوا در کسب و کاررا فراموش نکنید.

وبلاگ یا صفحۀ شما چیزی است که شما مالک آن هستید. در بازار تجارت دانش، شما باید مطالب مبتنی بر دانش خود را در وبلاگی که دارید به اشتراک بگذارید. تخصص و توانایی خود را در آموزش مخاطبان نشان دهید تا افرادی که وبلاگ شما را پیدا می‌کنند به محصولات پولی شما علاقه‌مند شوند.

وب‌سایت شما همچنین می‌تواند شامل صفحات فروش، صفحات فرود، بخش عضویت و سایر مواردی باشد که چینش آن کاملاً به عهدۀ خودتان خواهد بود. اطمینان حاصل کنید که هرکسی بتواند از هر صفحۀ وب‌سایت راه‌های تماس با شما را پیدا کند. می‌توانید آدرس ایمیل، تلگرام، واتسپ یا حتی شمارۀ تلفن خود را در وب‌سایت به اشتراک بگذارید.

در هر فرصتی ارزش ارائه دهید.

در بازار برندینگ، اطلاعات و دانش، درست مانند پول هستند. بدیهی است که آنچه شما ارائه می‌دهید، برای افرادی که از برند شخصی شما پیروی می‌کنند بسیار ارزشمند است. زیرا آن‌ها علاقه‌مند به یادگیری آنچه شما از قبل می‌دانید هستند.

به همین دلیل، از به‌اشتراک‌گذاری مطالبی که هیچ ارزشی برای خواننده ندارند، خودداری کنید. این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید اطلاعات زندگی شخصی را به اشتراک بگذارید. اگر فکر می‌کنید که ممکن است برای مخاطب جالب باشد، می‌توانید این کار را انجام دهید.

بااین‌حال، پیشنهاد ما این است که حتی آن روایات شخصی را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که به مخاطبان شما کمک کند و سودی برای آن‌ها داشته باشد. محتوای بدون هدف، احتمالاً به شما کمکی نخواهد کرد.

به‌عنوان‌مثال، شما ممکن است یک داستان هشداردهنده را به اشتراک بگذارید که می‌تواند به مخاطبان کمک کند اشتباهی که شما در گذشته مرتکب شده‌اید را مرتکب نشوند.

به یاد داشته باشید که ارائه‌ی ارزش می‌تواند فراتر از پست‌های وبلاگ، ویدئوها، پست‌های شبکه‌های اجتماعی و سایر کانال‌های بازاریابی رایج باشد. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید در قسمت نظرات وبلاگ خود فعال باشید. به افرادی که نظر می‌دهند، سؤال می‌کنند یا موضوع محتوای آینده را پیشنهاد می‌دهند پاسخ دهید.

با سایر برندهای معروف ارتباط برقرار کنید.

یکی دیگر از راه‌های عالی برای برندسازی شخصی، تعامل با سایر برندهای شناخته شده در صنعت خودتان است. اینفلوئنسرها، متخصصان محبوب و کارآفرینان صنایع مرتبط را پیدا کنید و سعی کنید با آن‌ها مرتبط شوید. می‌توانید در مورد پست‌های آن‌ها نظر تخصصی دهید و از این طریق باب آشنایی را باز کنید. کامنت شما باید واقعاً تخصصی باشد تا خودش را نشان دهد.

این را به یاد داشته باشید که رقبا همیشه دشمن نیست. در حقیقت، بسیاری از برندها در مشارکت با رقبای خود در کمپین‌های بازاریابی خاص موفق شدند. در این میان، نکتۀ مهم این است که برند شخصی شما خاص و منحصربه‌فرد باشد. در این صورت، هیچ‌وقت پشت یک شخصیت مشهور ناپدید نمی‌شوید.

هرازچندگاهی خودتان را دوباره اختراع کنید.

نکتۀ جالب در مورد پرسونال برندینگ این است که لازم نیست برای همیشه دوام داشته باشد. اگر در مسیر خلق برند خود اشتباه می‌کنید، می‌توانید خود را از نو بسازید و شخصیت جدیدی را به مخاطبان آنلاین خود ارائه دهید.

اما این موضوع بدون عواقب نخواهد بود. اگر قصد تغییر برند شخصی خود را دارید، به یک دلیل عالی نیاز دارید. شما به‌عنوان صاحب برند شخصی خود، باید آن دلیل را با مخاطبان به اشتراک بگذارید و در مورد اهداف، ارزش‌ها و باورهای جدید خود شفاف عمل کنید.

برندسازی شخصی چه مزایایی دارد؟

این را همیشه به یاد داشته باشید که شما یک انسان منحصربه‌فرد هستید. شما قرار است داستان‌های جالبی برای مردم تعریف کنید و دانش قدرتمندی برای انتقال به دیگران دارید. همین موضوع خودش بزرگ‌ترین مزیت برای برندسازی شخصی است. اما خیلی وقت‌ها ما به دنبال دلایل بیشتری هستیم. در ادامه مزایای اصلی پرسونال برندینگ را ذکر کرده‌ایم.

در فضای آنلاین بیشتر مشاهده می‌شوید.

هنگامی که درگیر برندسازی شخصی می‌شوید، به طور خودکار برای مخاطبان آنلاین خود در دسترس‌تر و قابل‌مشاهده‌تر می‌شوید. افراد می‌توانند شما را با یک جستجوی ساده در گوگل پیدا کنند یا در کانال‌های مختلف بازاریابی که دارید با شما ارتباط برقرار کنند.

می‌توانید از شبکۀ خود استفاده کنید.

با تقویت برند آنلاین خود، یک شبکۀ روبه‌رشد از دوستان، مشتریان بالقوه و مشتریان فعلی را توسعه خواهید داد. این شبکه می‌تواند به یک دارایی بزرگ در توسعه تجارت شما تبدیل شود. در اختیار داشتن شبکه‌ای از افراد مفید زمانی می‌تواند بسیار ارزشمند باشد که بخواهید یک محصول جدید وارد بازار کنید یا کسب‌و‌کار خود را به مسیر جدیدی ببرید.

کسب‌وکار شما قوی‌تر می‌شود.

برند شخصی شما می‌تواند به نفع برند تجاری شما باشد و بالعکس. درحالی‌که آن‌ها دو نهاد متمایز هستند، به دلیل اینکه شما مسئول تجارت خود هستید، به طور طبیعی با هم تلاقی می‌کنند و در کنار هم حرکت می‌کنند. در اصل، شما می‌توانید از آنچه از برند تجاری یاد گرفته‌اید برای آگاهی از برند شخصی خود و جلوگیری از اشتباهات رایج استفاده کنید.

اعتمادبه‌نفس خلق خواهید کرد.

توسعه برند شخصی خیلی وقت‌ها می‌تواند ترسناک باشد. وقتی خود را در معرض مخاطبین آنلاین قرار دهید، ممکن است احساس آسیب‌پذیری کنید. اما وقتی برای برندسازی شخصی مصمم باشید، این اضطراب خوب است. این یعنی شما در حال تلاش برای دستیابی به چیز جدیدی هستید و ریسک می‌کنید.

همان‌طور که با برند شخصی خود راحت‌تر می‌شوید، حس می‌کنید اعتمادبه‌نفس شما بالاتر می‌رود. دیگر در مورد به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی با مخاطبان، جلوی دوربین رفتن و سایر جنبه‌های برند شخصی، مضطرب نخواهید شد. به‌علاوه، این اعتمادبه‌نفس می‌تواند زمینه‌های دیگر تجارت شما را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

جمع‌بندی

در این مقاله در مورد استراتژی برندسازی شخصی و مزایای آن صحبت کردیم. دیدیم که اگر شما کنترل برند شخصی خود را در دست نگیرید، این مردم هستند که نظرات خود را اعلام می‌کنند و برند شما بدون اختیار شما رشد می‌کند.

نباید اجازه دهید این اتفاق بیفتد. بلکه اگر واقعاً به دنبال برندسازی شخصی هستید، همۀ چیزهایی که با مخاطبان خود به اشتراک می‌گذارید باید هدفمند باشند. اعتبار برای متخصصین مشهور بسیار مهم است. هرچه اعتبار شما بیشتر باشد، احتمال سرمایه‌گذاری بیشتر مردم در محصولات فیزیکی یا دیجیتال شما بیشتر خواهد بود.

آژانس تبلیغاتی اسپایرل آماده است تا به شما کمک کند محتوای ارزشمند و غنی از اطلاعات را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید. ما با توسعۀ برند شخصی شما، ارتباطی بهینه با مردم و افزایش فروش را رقم خواهیم زد. برای اطلاع از شرایط و خدمات پرسونال برندینگ، حتماً با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سوالات پر تکرار

منظور از برندسازی شخصی، ایجاد شخصیت عمومی یک فرد برای مخاطبان هدف است. این فرایند شامل انتقال ارزش‌ها، باورها و اهداف شما از طریق انواع محتوا به مخاطب است. اگر به دنبال این هستید که شخصیت، اعتبار و تخصص خود را به شهرت زیادی برسانید، باید سراغ برندسازی شخصی یا پرسونال برندنیگ بروید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.