چرا طراحی برندبوک اهمیت دارد؟

کسب و کار

بیراه نیست اگر بگوییم شرکت شما با طراحی برندبوک، هویت خود را طراحی می‌کند. با استفاده از این کتابچه، مخاطبین با مجموعه قوانینی که نحوۀ کار برند شما را توضیح می‌دهند آشنا می‌شوند. برندبوک‌ها عناصر و اهداف اصلی شرکت را توضیح می‌دهند و مستقیماً روی کمپین‌های بازاریابی، ارتباطات، محصولات و خدمات شما تأثیر می‌گذارند.

به طور معمول، برندبوک‌ها تاریخچه و مأموریتی که واحد ارتباطات هر برند دارد را به تصویر می‌کشند. ممکن است این کتابچه را با عناوین “استانداردهای برند” یا “دستورالعمل‌های برند” نیز دیده باشید. اما به‌طورکلی، برندبوک شامل رهنمودهایی برای عادات ارتباطی یک شرکت است.

ساخت برندبوک در وهلۀ اول با تحقیق در مورد تاریخچۀ شرکت و رقبای آن آغاز می‌شود. از این طریق است که شما درک درستی از نام تجاری خود خواهید یافت و بستری برای خلق برندبوک ایجاد می‌کنید. سپس می‌توانید سراغ مؤلفه‌های ارتباطی برند بروید و با طوفان فکری، ارزش‌های ارتباطی خود را در قالب یک کتابچه پیاده کنید.

بسته به سلیقه و حیطۀ فعالیت شرکت‌ها، محتوای برندبوک می‌تواند متفاوت باشد. اما بیشتر اوقات حاوی مأموریت‌های اصلی و ویژگی ارزشمند برندهاست. استفادۀ مناسب از لوگو، تصاویر، حروف‌چینی و کپی‌رایتینگ از ضروریات طراحی یک برندبوک هستند.

متأسفانه شاهد این هستیم که اغلب اوقات اهمیت برندبوک نادیده گرفته می‌شود. بسیاری از طراحان می‌گویند بالادستی‌ها و مدیران شرکت اهمیت این کتابچه را درک نمی‌کنند. فراموش نکنید این وظیفۀ شماست که با یادآوری نکات این مقاله، به آن‌ها گوشزد کنید شرکت شما حتماً به یک برندبوک احتیاج دارد. آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

 

برندبوک فقط مجموعه‌ای از فونت‌ها و گرافیک‌ها نیست.

اگر قصد دارید با طراحی برندبوک فقط اطلاعات مربوط به هویت برند را مرتب و منظم نگه دارید، خب، این نگرش می‌تواند شروع خوبی باشد. اما با این نگرش، فرصت بزرگی را برای بهبود تجارت خود از دست می‌دهید! یک برندبوک جامع، کاملاً شفاف و استراتژیک، کارایی و سازماندهی شگفت‌انگیزی برای شرکت شما به ارمغان می‌آورد.

برندبوک نه‌تنها در تیم بازاریابی شما ثبات فکری و عملی ایجاد می‌کند، بلکه سایر بخش‌ها مانند فروش، طراحی محصول و متخصصین خدمات را در یک راستا نگه می‌دارد. شاید این‌طور به نظر نیاید اما این کتابچه، اسرار قدرت برند شما را در خود جای داده است.

برندبوک بر تمام جنبه‌های بازاریابی، ارتباطات داخلی و خارجی و حتی محصولات تولید شده تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل است که در مسیر طراحی برندبوک، شما باید استراتژی برند را به‌درستی دریافت کرده باشید. یک لوگو به‌تنهایی به شما کمک نمی‌کند موقعیت مناسب محصول جدید خود را در بازار بیابید. اما یک برندبوک که استراتژی تیم شما را در خود داشته باشد، در توسعۀ تمام تاکتیک‌های بازاریابی، قطعاً راهنمای خوبی خواهد بود.

تمام کارکنان شرکت شما می‌خواهند برند را همواره زنده و پر رونق نگه دارند. اما این هدف، بدون داشتن یک استراتژی متناسب، پیام شفاف و نگاه متحدانه، ممکن نخواهد بود. شما با طراحی برندبوک، بهترین ابزار برای متحد کردن تیم خود را در اختیار خواهید داشت.

چرا هر برند به یک برندبوک نیاز دارد؟

فرض کنید شما تنها طراح شرکت خود هستید و تمام عناصر بصری مانند لوگو، وب‌سایت، کارت‌های بازرگانی و سایر موارد را طراحی می‌کنید. مطمئناً همۀ جزئیات را در ذهن خود می‌دانید. حال، فرض کنید بعد از چندین سال، یک طراح دوم استخدام می‌کنید تا مقداری از کار شما را انجام دهد.

حالا این مسئولیت را دارید که تمام راهنمایی‌های مربوط به برند را از حافظۀ خود به این شخص بیاموزید. مطمئناً خیلی ساده‌تر خواهد بود اگر فقط برندبوک را به او بدهید. برندبوک حاوی همۀ چیزهایی است که او باید بداند: رنگ‌ها، اندازۀ لوگو، محل قرارگیری آن روی تصاویر، فونت‌ها و…

به‌عنوان مثالی دیگر، فرض کنید برای مدتی از کار دور بوده‌اید و حالا قرار است دوباره پروژۀ جدیدی انجام دهید. برندبوک به شما کمک می‌کند جزئیاتی که احتمالاً از یاد برده‌اید را یادآوری کنید و ساعت‌ها در کارتان صرفه‌جویی کنید.

مزایای طراحی برندبوک برای شرکت شما

باثبات‌تر جلوه می‌کنید.

به‌منظور حفظ هویت برند، همواره باید یک برندبوک با مشتریان و شرکا به اشتراک گذاشته شود. حتی وجود این کتابچه در سراسر شرکت و نزد همکاران نیز اجباری است. با مراجعه به برندبوک، سؤالات زیادی در مورد دستورالعمل‌ها و قوانین حاکم بر شرکت برطرف می‌شود.

اعتبار ایجاد می‌کنید.

در صورت به اشتراک‌گذاری برندبوک، شما شروع به ایجاد اعتبار برای مشتریان یا کاربران خود خواهید کرد. اعتبار نیز منجر به وفاداری می‌شود. بیایید به‌عنوان‌مثال، مدرسه را در نظر بگیریم: کودکان یک برنامۀ ثابت دارند. زیرا به آن‌ها کمک می‌کند احساس امنیت کنند و در مسیری باشند که می‌دانند چه چیزی در انتظار آنان است.

این را فراموش نکنید که مشتریان شما نیز مثل کودکانی هستند که به دنبال راهنمایی هستند. برندهایی که برندبوک نداشته باشند، ناچاراً احساس گیجی و ترسی ناخواسته را به ذهن مشتریان تزریق می‌کنند. شما که نمی‌خواهید این اتفاق بیفتد؟

کارایی و بازده شرکت افزایش می‌یابد.

کتابچۀ تجاری در درجۀ اول، یک مرجع برای کسانی است که در بخش‌های خلاقانۀ شرکت فعالیت می‌کنند. طراحی برندبوک به زمان، تحقیق و تلاش نیاز دارد. اگرچه این کار در ابتدا می‌تواند ناخوشایند و پرهزینه به نظر برسد، اما پس از اتمام، عملکرد شما را تا حدود زیادی بهبود می‌بخشد و خروجی پروژه‌ها را افزایش می‌دهد.

چرا؟ چون تصمیمات اصلی گرفته شده است. مسئولین تحقیق و توسعۀ شرکت شما قادر خواهند بود زمان کمتری را به بحث و گفتگو در مورد مسائل اساسی شرکت بپردازند. به‌عنوان‌مثال، یک طراح گرافیک مجبور نیست که فونت‌های مختلف را برای بیلبورد جدید شرکت آزمایش کند. مدیر رسانه‌های اجتماعی هم مجبور نیست ساعت‌ها راجع به این فکر کند که برای ارتباط با مخاطب در اینستاگرام، چه لحنی باید به کار گرفته شود. همۀ این‌ها از قبل انتخاب شده‌اند.

در نتیجۀ سه تاکتیک فوق، شما مشاهده خواهید کرد که شخصیت برند شما تا حدود زیادی بین مشتریان طنین‌انداز می‌شود و نتایج آن تا حدود زیادی قابل لمس است.

آشنایی با عناصر برندبوک

عناصر معمول کتابچه‌های تجاری از صنعتی به صنعت دیگر و از شرکت‌های کوچک تا بزرگ متفاوت است. اما به‌طورکلی، این‌ها عناصر اصلی هستند که باید در برندبوک خود بگنجانید:

معرفی برند

در این بخش، داستانی که پشت برند شما وجود دارد را عنوان می‌کنید. اینکه چگونه هویت بصری شرکت شما در طول زمان رشد کرده است. درک اینکه قبل از این کجا بوده‌اید و در حال حاضر کجا هستید، کارمندان قدیمی و جدید شما را به مسیر آینده امیدوارتر می‌کند.

رهنمودهای لوگو

لوگو به‌عنوان مهم‌ترین عنصر در هویت بصری برند، درست مثل امضای شرکت است. بااین‌حال، گاهی اوقات می‌توان لوگوها را به‌اشتباه طراحی کرد، تغییر اندازه داد یا دوباره رنگ‌آمیزی کرد؛ بدون اینکه دستورالعمل‌های صحیحی در کار باشد.

اکثر برندها دارای لوگوهای مختلف برای استفاده در مکان‌های مختلف هستند. لوگوهای رنگی، سیاه‌سفید، عمودی یا افقی که هریک در مواقع خاصی برای وب، پرینت یا ویدئو به کار می‌روند. در صورت نبود برندبوک، احتمال اشتباه یا سردرگمی طراحان شما بالاتر می‌رود. چراکه این کتابچه، حاوی راهنماهایی مشخص در مورد رنگ‌ها، اندازه‌ها و قالب‌های بصری لوگو است.

پالت‌های رنگی

مشتریان هر برندی را به طور ذهنی با رنگ خاصی مرتبط می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، ما کوکاکولا را با قرمز و اسکایپ و فیس‌بوک را با آبی می‌شناسیم. برندبوک باید به‌وضوح تعیین کند که شرکت باید از چه رنگ‌هایی برای حفظ هویت خود استفاده کند.

فونت‌ها

مانند رنگ‌ها، هر برندی فونت خاص خودش را دارد. برندبوک‌ها، به‌روشنی نمونه‌هایی از فونت‌ها را به همراه توضیحات کامل در مورد نحوه و زمان استفاده از آن‌ها ارائه می‌دهند.

تگ‌لاین‌ها (برچسب‌ها)

برخی از شرکت‌ها لوگوی خود را با برچسب‌های متنی ترکیب می‌کنند تا در مورد بازار هدف یا نوع محصولات صحبت کنند. تگ‌لاین‌ها برای استفاده در کمپین‌های خاص، ضمیمۀ ایمیل یا استفاده در تبلیغات تلویزیونی یا رادیویی به کار می‌روند.

 

کپی‌رایتینگ (نگارش محتوای تبلیغاتی)

در شرکت شما ممکن است بیش از یک نویسندۀ متن فعالیت کنند که برای حوزه‌های مختلف فعالیت شما محتوا می‌نویسند. بدیهی است که لحن و سبک همۀ این مطالب باید به یک صورت باشد. طراحی برندبوک به نویسندگان کمک می‌کند نوعی سبک ثابت در نوشتار خود ایجاد کنند و اطمینان حاصل کنند که هر نویسنده از دستور زبان و علائم نگارشی مشخص و ثابتی استفاده می‌کند.

عکس‌ها و اینفوگرافی‌ها

در این قسمت از برندبوک، باید تمام تصاویر قابل استفاده در طرح‌ها را ذکر کنید. به‌عنوان‌مثال، ممکن است برندها بخواهند از تصاویری با رنگ‌های تاریک یا در مقابل آن، رنگ‌هایی روشن استفاده کنند. باید با مراجعه به برندبوک، پاسخ سؤال خود را در این مورد پیدا کنند. یا برخی دیگر از برندها ممکن است عکس‌برداری را ممنوع کرده باشند و پایگاه دادۀ مشخصی را به‌عنوان منبع به طراحان بدهند تا از آنجا عکس‌ها را انتخاب کنند.

ساختار صفحات

ممکن است فکر کنید بحث ساختار صفحات فقط مربوط به وب‌سایت شرکت است؛ اما به‌هیچ‌وجه این‌طور نیست. برندهای بسیاری وجود دارند که حساسیت بالایی روی صفحات بروشور خود دارند. برای مثال، ترجیح می‌دهند یک‌سوم صفحات از متن و دو سوم دیگر از تصویر تشکیل شود؛ بنابراین، حتماً در مورد ساختار صفحه (Page Structure) در برندبوک خود اطلاعاتی را بنویسید.

سیاست‌های روابط‌عمومی (PR)

در مسیر طراحی برندبوک، لازم است حتماً قسمتی را به سیاست‌های روابط‌عمومی اختصاص دهید. برای مثال، چه کسی مسئول برقراری ارتباط با شرکت‌های دیگر یا همان نمایندۀ شرکت است؟ این ارتباط از طریق کدام کانال‌های ارتباطی شکل می‌گیرد و چه ملزوماتی دارد؟

یکی از مهم‌ترین سیاست‌های ارتباطی در عرصۀ دیجیتال مارکتینگ، مربوط به شبکه‌های اجتماعی است. این سیاست‌ها به کارمندان می‌گوید چگونه باید به سؤالات، نظرات و یا شکایات پاسخ دهند. همچنین میزان فعالیت آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی را مشخص می‌کند.

بایدها و نبایدها

این قسمت توضیح می‌دهد در هنگام کار با عناصر ارتباطی، چه بایدها و نبایدهایی وجود دارد. به‌عنوان‌مثال، برندبوک قدیمی اسکایپ دارای صفحه‌ای با عناوین “کلماتی که دوست داریم” و “کلماتی که دوست نداریم” بود. یا برندبوک اپل صفحه‌ای دارد که توضیح می‌دهد چه‌کارهایی نمی‌توانید با لوگوی اپل انجام دهید.

مهم‌ترین نکات در طراحی برندبوک

طراحی یک برندبوک که هم برای تیم شما و هم برای مشتریان مفید و جذاب باشد، یک چالش بزرگ است. بااین‌حال، نکات مفیدی وجود دارد که اگر به آن‌ها پایبند باشید، می‌توانید یک کتابچۀ تجاری کاملاً قدرتمند ایجاد کنید.

مشخص کنید برندبوک برای چه کسانی طراحی می‌شود.

قبل از طراحی برندبوک، شما باید افرادی که قرار است برندبوک را دریافت کنند، شناسایی کنید. در اینجا شناخت مخاطب هدف واقعاً مهم است؛ چراکه در این صورت می‌توانید متناسب با مخاطبین خود محتوا را تنظیم کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر می‌خواهید کتابچه را خارج از تیم خود توزیع کنید، اطمینان حاصل کنید که از اصطلاحات غیرمعمول فنی استفاده نمی‌کنید. چراکه درک کتابچه را برای دیگران دشوار می‌کند.

هرچه ساده‌تر بهتر!

اگر می‌خواهید راهنمایی‌های شما واقعاً پذیرفته شوند، پس آن‌ها را به ساده‌ترین شکل ممکن بیان کنید. اطمینان حاصل کنید آنچه در برندبوک شما گنجانده شده است، به‌راحتی توسط گروه‌های مختلف مردم قابل‌درک باشد. قبول داریم که در حال حاضر، ساده‌سازی برندبوک زمان زیادی از شما می‌گیرد؛ اما مطمئناً در آینده زمان بیشتری صرفه‌جویی می‌کند.

خلاقانه فکر کنید.

پیش‌ازاین نیز گفتیم که هیچ قانونی در مورد طراحی برندبوک وجود ندارد؛ بنابراین شما می‌توانید تا حد ممکن از خلاقیت خود استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال، هیچ قانونی مبنی بر اینکه برندبوک حتماً باید نسخۀ فیزیکی داشته باشد وجود ندارد؛ بنابراین می‌توانید با خیال راحت همه چیز را به‌صورت آنلاین داشته باشید. بهتر است هم‌زمان که سعی می‌کنید از عناصر خلاقانه در برندبوک خود استفاده کنید، بیش از حد پیچیده عمل نکنید.

برندبوک را به سبک برند خود طراحی کنید.

کتابچۀ تجاری باید آینۀ تمام‌نمای شرکت شما باشد. به‌عنوان‌مثال، اگر شما یک شرکت تناسب‌اندام با فضایی جوان، پرانرژی و سالم دارید، برندبوک شما نباید خسته‌کننده و غمگین باشد. یا اگر برای یک شرکت مدیریت دارایی برندبوک طراحی می‌کنید، نباید خبری از المان‌های کودکانه در آن باشد.

مفید و شفاف باشید.

در برندبوک خود جایی برای سوءتفاهم باقی نگذارید. سعی کنید دانش مفید، عملی و واضحی را به افرادی که راهنمای شما را می‌خوانند، ارائه دهید. به‌عنوان‌مثال، اگر کار فتوشاپی خاصی در طراحی رابط کاربری خود انجام داده‌اید، صفحه‌ای را در برندبوک اضافه کنید و دقیقاً نحوۀ کار آن را توضیح دهید.

کارکنان خود را درگیر کنید.

در هنگام طراحی برندبوک، از کارمندان خود بازخورد منظم بخواهید. از آن‌ها بپرسید که آیا این سند را می‌فهمند؟ چه پیشرفت‌هایی لازم است؟ چه کاری می‌توان انجام داد تا استفاده از برندبوک آسان شود؟ درگیرکردن کارمندان از سراسر شرکت، می‌تواند برخی مسائل مهم را مطرح کند که محال بود به ذهن شما برسد.

تعداد صفحات بهینه را تشخیص دهید.

طول کتابچه‌های تجاری بسیار متفاوت است. بسته به پیچیدگی فعالیت‌های شرکت شما و تعداد محصولات یا خدمات، برندبوک‌ها می‌توانند از یک تا ده‌ها صفحه باشند. به‌عنوان‌مثال، اگر یک وب‌سایت ساده دارید که خدمات بسیار محدودی ارائه می‌دهد، برندبوکی با یک صفحه ایده‌آل است. در مقابل، یک شرکت بزرگ به یک برندبوک طولانی‌تر احتیاج دارد که تمام دستورالعمل‌ها را به طور دقیق روشن کند.

راه ارتباطی تعبیه کنید.

در انتهای برندبوک خود، راه‌های ارتباطی مهم با قسمت‌های اصلی شرکت خود را ذکر کنید. زیرا گاهی اوقات خوانندگان در مورد راهنما سؤالاتی دارند که نمی‌توانند به‌تنهایی پاسخ آن‌ها را کشف کنند. همچنین می‌توانید قسمتی را تحت عنوان سؤالات متداول در نظر بگیرید و 20 تا 30 سؤال متداول در مورد برند خود را پاسخ دهید.

برندبوک خود را مرتباً مرور کنید.

هدف اصلی کتابچه‌های تجاری، توضیح، مشاوره و راهنمایی افراد برای استفاده از برند شماست. بااین‌حال، قرار نیست همیشه به یک شکل باقی بماند. به طور طبیعی، برند شما با گذشت زمان تغییر می‌کند و برندبوک شما باید متناسب با آن تجدیدنظر و به‌روز شود. وقتی برندبوک خود را به‌روز می‌کنید، شمارۀ نسخه را نه‌تنها در صفحۀ اول، بلکه در هر صفحه وارد کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.