10 نکته کلیدی که در تولید محتوا نباید نادیده گرفته شود.

تولید محتوا

طی کردن مسیر بازاریابی محتوا بدون اطلاع از نکات تولید محتوا غیر ممکن است. تولید محتوای جدید و ارزشمند، وظیفه‌ای مهم و ضروری برای شروع و ادامۀ تجارت در هر صنعت است. هنوز که هنوز است، بسیاری از شرکت‌ها زمان و منابع مالی خود را برای تولید محتوا اختصاص نمی‌دهند و با این کار غالباً از اهداف بازاریابی خود عقب می‌مانند.

در مقابل، شرکت‌هایی که در زمینۀ خلق محتوای ارزشمند فعالیت دارند، از مزایای بسیار زیاد آن بهره‌مند می‌شوند. اگرچه ممکن است به طور سنتی تولید محتوا به عنوان یک روش فروش یا تبلیغات در نظر گرفته نشود، اما به طور موازی در کنار دیگر فعالیت‌های بازاریابی شما عمل می‌کند.

وقتی محتوای جذابی را در موضوع تخصصی خود خلق می‌کنید، خود را به عنوان یک متخصص در این زمینه معرفی می‌کنید. به خصوص اگر محتوا واقعا مفید باشد،  متناسب با میزان اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته‌اید، مخاطبان نیز به شما اعتماد می‌کنند.

امروزه واژۀ “متخصص” چیزی نیست که به راحتی بتوانید فقط عنوان آن را روی خود بگذارید. اگر می‌خواهید مشتریان شما را واقعا به عنوان یک متخصص بشناسند، باید با تلاش زیاد و همه‌جانبه‌ای به این مقام برسید.

قدم برداشتن در این مسیر آسان نیست. ایجاد محتوایی اصولی که حوزۀ فکری و کاری شما را منعکس کند، نیازمند رعایت نکاتی کلیدی است. ما در این مقاله، به 10 نکتۀ مهم و اساسی اشاره می‌کنیم که در تولید محتوا نباید نادیده گرفته شوند. اگر می‌خواهید در مسیر تولید محتوا برای برند خود موفق عمل کنید، به هیچ وجه این مقاله را از دست ندهید.

آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

 

1.روی یک زمینۀ خاص تمرکز کنید.

فرقی نمی‌کند از طرف مشاغل خاصی تولید محتوا کنید یا روی صفحۀ شخصی خودتان کار کنید. اگر از ابتدا زمینۀ مشخصی را انتخاب کنید، می‌توانید مخاطبان اختصاصی خودتان را جذب کنید.

یکی از مهم‌ترین نکات تولید محتوا این است که در حالت ایده‌آل، دو عنصر وجود دارد که جایگاه شما در حیطۀ تولید محتوا را مشخص می‌کنند: اشتیاق شما و تخصص شما.

مدارک تحصیلی مرتبط و تجربۀ شغلی، حس اعتماد قدرتمندی به ذهن مخاطبان القا می‌کند. همچنین برای صفحه یا وب‌سایت شما احساس اقتدار خاصی پدید می‌آورد.

علاوه بر این، تخصص به این معنی است که شما می‌توانید با اشتباه کمتری در موضوعات اصلی زمینۀ خود تحقیق کنید و بینش‌ها و راه‌حل‌های عمیق‌تری ارائه دهید. به جای اینکه فقط یک نمای کلی از موضوع بیان کنید.

اگرچه تحصیل و تجربۀ تخصصی، قدرت شروع شگفت‌انگیزی به شما می‌دهد، اما به تنهایی نمی‌تواند شما را به عنوان یک خالق محتوا، موفق کند. اگر اشتیاق نداشته باشید، تخصص شما اهمیت زیادی ندارد. بازدیدکنندگان به راحتی می‌توانند یک محتوای فاقد اصالت را تشخیص دهند.

مخاطب اگر لحظه‌ای به این مشکوک شود که شما به موضوع موردنظر علاقه‌مند نیستید، سریعاً صفحه را ترک می‌کند. بنابراین یکی دیگر از نکات تولید محتوا این است که همراه با تخصص، همواره سعی کنید شور و اشتیاق خود را نسبت به کار تولید محتوا حفظ کنید.

2.دربارۀ مخاطبان خود تحقیق کنید.

شما مقداری جستجوی اولیه انجام داده‌اید و جایگاه تخصصی خود را پیدا کرده‌اید. اکنون وقت آن است که بفهمید چه کسی محتوای شما را می‌خواند یا ویدیوهای شما را تماشا می‌کند. مخاطبان شما نقش مهمی در نحوۀ تولید، به‌روزرسانی و مکان انتشار محتوا خواهند داشت.

در بسیاری از موارد، تخصص و مخاطب به همراه هم پیدا می‌شوند. با این حال، در بسیاری از موارد، مخاطبان مختلف می‌توانند در مواجهه با یک موضوع واحد، متفاوت رفتار کنند. آن‌ها ممکن است در دسته‌های مختلف جمعیتی قرار بگیرند یا دیدگاه‌های مخالف داشته باشند.

3.روندهای صنعت خود را دنبال کنید.

یکی از دیگر از نکات تولید محتوا این است که موفقیت شما به عنوان یک خالق محتوا، به این بستگی دارد که دانش خود را به طور مداوم به‌روز کنید. در عصر اطلاعات‌محور امروز، تحولات صنعتی با سرعتی سرسام‌آور انجام می‌گیرند. از این رو برای ادامۀ کار و ماندن در مسیر پیشرفت، باید محتوای خود را به طور روزانه آپدیت کنید.

پیروی از آخرین روندهای اجتماعی به آسانی می‌تواند با جست‌وجو در چند وب‌سایت به‌روز انجام گیرد. مطالب برجسته و پر بازدید در این سایت‌ها را به‌طور روزانه (ترجیحا صبح‌ها) بخوانید تا از آنچه در حال وقوع است، مطلع شوید.

فراموش نکنید که حتما سازندگان محتوای یکسان با خود را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید. این تلاش نه‌تنها شما را به‌روز نگه می‌دارد، بلکه خطر تقلید ناخواسته از محتوای رقبا را نیز کاهش می‌دهد.

4.مدام در مورد خودتان صحبت نکنید!

بهتر است به جای این‌کار، دربارۀ مشتریان و چشم‌اندازها صحبت کنید. وقتی مدام در مورد خودتان صحبت ‌کنید، وقت‌ نمی‌کنید نشان دهید نیازها و چالش‌های احتمالی را درک می‌کنید و می‌توانید آن‌ها را برطرف کنید. به تفاوت این دو متن نگاه کنید:

«برند A پیشرو در تولید شیرآلات است. ما کیفیت بهتر و خدمات بهتری برای مشتریان داریم و از سال 1987 فعالیت خود را آغاز کرده‌ایم. شما در هر فروشگاهی انتخابی بهتر از برند A نخواهید داشت. »

«ما در مجموعۀ برند B از مشتریان وفادارمان به خاطر اعتمادی که به ما دارند تشکر می‌کنیم. به واسطۀ همین اعتماد توانستیم 13 درصد از زمان خرابی خود را نسبت به رقبا کاهش دهیم. باز هم در صورت هرگونه خرابی، سیستم مدیریت تأمین و خدمات پس از فروش ما برای پاسخگویی به نیازهای شما کاملاً آماده است.»

5.در مورد کلمات کلیدی به خوبی تحقیق کنید.

نوشتن هم به هنر نیاز دارد هم به علم. مطمئناً شما در وهلۀ اول باید بدانید چه نوع محتوایی بنویسید و چگونه آن را در ذهن و قلب خوانندگان طنین‌انداز کنید. در فضای بازاریابی امروز، شما علاوه بر مخاطب، باید محتوای خود را برای موتورهای جستجو هم جذاب کنید!

هم‌زمان با افزایش مهارت‌های نوشتاری، از ابزارهای SEO نیز استفاده کنید. درج کلمات کلیدی مرتبط، یکی از عناصر مهم هر استراتژی محتوا است. حتما در آینده مقالاتی را در حوزۀ SEO منتشر خواهیم کرد. پس حتما در آینده وبلاگ ما را دنبال کنید.

6.هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین شبکه‌سازی کنید.

شبکه‌سازی همیشه مهم بوده است. از ابتدای تاریخ تا همین الان که بسیاری از امور ما در فضای آنلاین می‌گذرد، شبکه‌سازی چیزی نیست که بتوانیم بی‌خیال آن شویم. ارتباطات شما باید فراتر از تعامل با مشتری و ویراستارتان باشد.

برای برقراری ارتباطات موثر، می‌توانید با مراجع صنعتی در زمینۀ خود تماس بگیرید و پیشنهاد همکاری به آن‌ها بدهید. با گذشت زمان، می توانید با نگارش و یا دریافت پست‌های مهمان (Guest Posts)، مصاحبه کردن و یا ایجاد ارتباط حضوری به روش کلاسیک، از روابط ایجاد شده به خوبی استفاده کنید و محتوای خود را به سطح بالاتری از بازدید برسانید.

استراتژی محتوای آنلاین شما باید در چندین پلتفرم در جریان باشد. حتما با اینفلوئنسرهای صنعت خود در ارتباط باشید و با نگارش کامنت‌های مفید و یا ارسال پیام خصوصی با آن‌ها تعامل کنید.

از فرصت های حضوری نیز برای شبکه‌سازی صرف‌نظر نکنید. مثلا در کنفرانس‌ها و یا رویدادهای صنعت خود شرکت کنید.  علاوه بر ایجاد روابط جدید، حتماً ارتباطات قبلی خود را حفظ کرده و آن‌ها را تقویت کنید. هر از چندگاهی نیز خود واقعی‌تان را به مخاطب نشان دهید تا حس ارتباطی خاصی از نوع انسانی بین شما و مخاطبتان ایجاد شود.

7.به نوشتن ادامه دهید.

در هر زمینه‌ای، این تمرین است که همه چیز را به مرحلۀ عالی بودن می‌رساند. شما هرچه بیشتر در مورد یک موضوع خاص بنویسید، به مرور زمان آن را بهتر درک خواهید کرد و به راحتی می‌توانید لحنی جذاب برای مخاطبان خود خلق کنید.

تمرین منظم و مداوم به شما کمک می‌کند توانایی نوشتن خود را حفظ کنید. توانایی‌ای که بدون تلاش منظم، قطعا به راحتی از بین می‌رود. بنابراین به نفع شماست که یک تقویم محتوا برای شبکه‌های اجتماعی خود تنظیم کنید تا یک روال و برنامۀ زمانی مشخص برای فعالیت داشته باشید.

 

در حالی که تولید محتوای روزانه در فضای وب، اینستاگرام، فیس‌بوک و لینکدین برای ایجاد مسیری هدفمند ایده‌آل است، روش‌های دیگری هم هستند که می‌توانند به شما در تقویت مهارت نوشتن کمک کنند. می‎‌توانید در بلاگ‌ها، پست‌های شبکه‌های اجتماعی و سایر مطالب مورد علاقه که مشاهده می‌کنید، نظرات دقیق و گیرایی بنویسید. یا هنگام مشاهدات زندگی روزمره، حتما یادداشت‌برداری کنید و ایده‌های خود را روی کاغذ بیاورید.

8.دوربین و نرم‌افزارهای ویرایش را نمی‌توان بی‌خیال شد!

بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی از تصاویر بیش از حد صیقل داده شده و لاکچری خسته شده‌اند. در عین حال، آن‌ها تمایلی به تحمل تصاویر یا ویدئوهای بی‌کیفیت نیز ندارند.

بسته به زمینه‌ای که در آن کار می‌کنید، ویدیوها و تصاویر شما لازم نیست سطح هنری و کیفی خیلی بالایی داشته باشند، اما باید واضح و تمیز باشند. دستیابی به این خصوصیات، بدون داشتن دوربین مناسب یا عدم تسلط بر نرم‌افزارهای گرافیکی حرفه‌ای، دشوار است.

شما می‌توانید با انتخاب یک موبایل هوشمند یا دوربین دیجیتالِ متناسب با جایگاه و پلتفرم خود شروع کنید. بدیهی است که موبایل‌های بسیار پیشرفته تصاویر و فیلم‌های بسیار مطلوبی تولید می‌کنند. اما گزینه‌های میان‌رده نیز معمولا به خوبی کار می‌کنند. در کنار یک دوربین مناسب، تسلط بر نرم‌افزارهای ویرایش عکس و فیلم نیز از ضروریات دنیای دیجیتال امروز ماست.

9.پلتفرم‌های جدید را کاوش کنید.

در حال حاضر، بسیاری از تولیدکنندگان محتوا حضور خود را در چندین پلتفرم حفظ می‌کنند. اما بساری نیز با تمرکز در یک یا دو سایت، موفقیت بیشتری کسب می‌کنند. شما در ابتدا می‌توانید در یک جایگاه مستقر شوید، اما به یاد داشته باشید که گزینۀ انتخابی شما همیشه در معرض خطر است. کدام خطر؟ افتادن از مد!

برای مثال شبکۀ اجتماعی کلاب‌هاوس برای مدتی سر زبان‌‌ها بود. اما الان دیگر به اندازۀ اوائل روی بورس نیست. به نظر می‌رسد اینستاگرام، توییتر و یوتوب همچنان با قدرت ادامه دهند. اما همواره پلتفرم‌ها و فرصت‌های جدیدی پیش رو خواهند بود.

یکی دیگر از نکات تولید محتوا این است که فرصت‌های در حال ظهور را تحت نظر داشته باشید. اما تا زمانی که از کارکرد صحیح و پربازدۀ پلتفرمی اطمینان حاصل نکردید، به کانال‌های جدید متعهد نشوید. تا آن زمان، در صورت تمایل می‌توانید یک حساب خصوصی و آزمایشی داشته باشید.

10.همواره به معیارهای آنالیز توجه کنید.

اگر متعهد به ایجاد مخاطب هستید، باید دقیقا بدانید کدام نوع پست‌ها بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. متأسفانه هیچ رویکرد واحدی را نمی‌توان برای همۀ محتواها اعمال کرد. چراکه عوامل مختلفی بر عملکرد هر پست تأثیرگذارند.

تولیدکنندگان موفق محتوا، هیچ‌وقت به این صورت عمل نمی‌کنند که مطلبی را کورکورانه آپلود کنند و بعد منتظر باشند که مورد توجه قرار گیرد. در عوض، آن‌ها در ابتدا تحقیق کاملی انجام می‌دهند تا بفهمند مخاطبان آنها چه می‌خواهند و چگونه می‌توان پاسخ آن نیاز را در بهترین شکل ممکن ارائه داد.

آن‌ها عملکرد خود را به طور دقیق پیگیری می‌کنند و به دنبال الگوهایی هستند تا کشف کنند کدام پست‌ها موفق بوده‌اند و کدام پست‌ها خیلی جلب توجه نکرده‌اند. این سوال باید همیشه در ذهن شما شناور باشد که چگونه می‌توان عملکرد خوب قبلی را در آینده تکرار کرد؟ اجرای تجزیه‌وتحلیل دقیق برای ایجاد یک استراتژی محتوای موفق بسیار مهم است.

پس از اینکه مقدمات حضور موفق در شبکه‌های اجتماعی را ایجاد کردید، وقت آن است که ردیابی شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) را شروع کنید. در ابتدا ممکن است ترافیک (بازدید) بر تمام معیارها غالب باشد. اما در ادامه دیگر KPIها را نیز وارد عمل کنید و آن‌ها را بررسی کنید.

جمع‌بندی

نکات تولید محتوا در همین‌هایی که گفتیم خلاصه نمی‌شود. شما به کار بسیار بیشتری نیاز دارید تا بتوانید به سطح بالایی از موفقیت دست پیدا کنید.  به عنوان یک خالق محتوا، باید از اشتیاق و تخصص خود برای تأثیرگذاری بر مخاطبان عظیم دیجیتالی استفاده کنید. درست است که تولید محتوای جذاب ممکن است چالش برانگیز باشد، اما هیجان تعامل و کمک به مخاطب، می‌تواند تلاش شبانه‌روزی شما را ارزشمندتر کند.

اسپایرل‌تیم با داشتن مجموعه‌ای از تولیدکنندگان حرفه‌ای محتوا، آماده است تا شما را در این مسیر یاری دهد. بدیهی است که تلاش گسترده‌ای که قرار است در خلق محتوای مفید صورت گیرد، نیاز به گروهی باتجربه و همه‌جانبه دارد. ما آماده‌ایم تا تجربه و دانش خود را در اختیار شما قرار دهیم. برای شروع فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.